II perceelen ROGGE Ie velde, BOERDERIJTJE Mainfi De Notaris A. H. Drijfhout Hooff .H. IT, Jr. lltl MEID ALLEEN: sier 6. J. MINGELEN. Een gunstig niet ver van Amers foort gelegen ook voor groen- tenbouw allezints geschikt AD VERTENTIËN. publiek verkoopen: Voorts4 perceelen AARDAPPELS te velde, te Baarn op het land van d.e Ned. Herv. Diaconie, naast P. Pas. meer dan 23 jaren bestaande 1 met Slaapkamer te huur aaugeboden. Adres den Heer A. M. SLOTHOUWER Lett. H. valt. Zou dan de vreemdelingzonder kennis van de taal zonder bekendheid met plaatselijke toestandenzonder die uitzetbaarheid van geweten die den Ame rikaan kenmerkttoch in staat zijn als zijn mededinger op te treden op het ge bied van landontginning of anderen arbeid? Men zegt weieensNoord-Amerika is schaars bevolkten in vergelijking met Engeland, België en Nederland is dit waar. Toch hoopen in de Oostelijke Staten de menschen zich open de voornaamste reden dat de reeds vrij aanzienlijke toe vloed naar het Westen niet nog veel sterker isligt eenvoudig daarindat er de toe stand lang zoo rooskleurig niet is als men ons die op grooteren afstand minder juist kunnen oordeelenwel tracht wijs te maken. De landverhuizers worden gelokt, eenvoudig om wat aan hen te verdienen, niet omdat men hun komst onmisbaar acht voor de ontwikkeling des lands. Zoo nu en dan gaat er een licht op over de maatschappelijke verhouding in Amerika, en we kunnen niet zeggen dat er dan een vroolijk tafereel zich voor onze blikken ontrolt. Nergens wellicht heeft de zwendel een bedenkelijker hoogte be reikt dan bij het volk dat geen aristocratie van geboorte erkendmaar in het stof kruipt voor het altaar van den almachtigen dollar, waar het beste en edelste dat de roen- schelijke natuur kenmerkt ten offer wordt gebracht, 't Is zoogeen erfelijke adel verdeelt daar onder zijn leden de winst betrekkingen maar jan en alleman konkelt en knoeit om ze machtig te worden met de grootst mogelijke onverschilligheid om trent de voorschriften van fatsoenwel- voegelijkheid en goede trouw. Slechts nu en dan ziet men een man van verdienste de hoogste sporten bereiken zonder dat er op zijn naam een smet kleeften hoe zwaar is dan de strijd dien hij te voeren heeft tegen de verdorvenheid in zijn naaste omgeving Er gaat in den laatsten tijd ook over ons land een soort van epidemie van land verhuizing. Ieder die den druk der tijden met moeite weerstand biedtbedenke zich wel ernstig alvorens zich er door te laten medeslepen opdat de laatste dwaling niet de ergste van alle zij. Amersfoort 15 Juli 1881. Naar wij vernemen is bij de Gemeentebe sturen, wier grondgebied aan de rivier de Eem is gelegen, eene aanschrijving van hooger hand ontvangen, met verzoek om te willen meedeelen in hoeverre die ge meenten belang hebben bij de bevaarbaar heid van de Eem. Nu die vraag juist in den hooitijd valt, springt het belang dub bel in 't oog. Het enorme vervoer tocb te water, van hooi op de landerijen langs de Eem gewonnen, bewijst genoegzaam het belang dat iedere gemeente bij de bevaarbaarheid der rivier heeft. De waarde dier landerijen toch, zou heel wat ver minderen, indien de rivier onbevaarbaar werd, en het vervoer per as moest plaats hebben. Was in de vorige vergadering van dt Leden van het departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen besloten het vroegere schoolgebouw in de Muurhuizen niet te verkoopen voor den prijs van f8000, in de gisteren gehouden bijeenkomst was schriftelijk een aanzienlijk hooger bod ingekomen, dat na lange be sprekingen met meerderheid van stemmen werd aangenomen, zoodat het genoemde gobouw voor f4307 is verkocht. Tot afgevaardigde der op 9 Augustus a.s. te Amsterdam te houden algemeene verga dering der Maatschappij werd gekozen de Heer W. J. llakkert, tot plaatsvervangei de Heer H. W. Kalff. Gedurende het boek jaar 188182 zal het bestuur van ons departement bestaan uit de Heerendr. H. J. Menalda van Schouwenburg, vooz.; M. L. Celosse, vice-voorz.W. J. Hak- kert, penningm.; C. L. de Beveren, secre taris; A. H. Drijfhout van Hooft' en H. W. A. van de Wall Bake. In een Vergadering van de Kiesveree- niging „Vooruitgang" gisteren avond ge houden op schriftelijke aanvrage van 10 leden (overeenkomstig art. 9 van het reg lement), werd na eene levendige discussie de vraag gesteld //Zijn de leden der vereeniging gebon vou dus juffrouw Hafner trouwen, als zij u hebben wou?" Wordt vervolgd.) den hun stem uittebrengen op de candi- daten der vereeniging?" Deze vraag werd door de meerderheid ontkennend beantwoord. De I resident deelde daarop mede dal hij als Bestuurslid bedankte en de reden daarvoor gezocht moet worden in den bedekten aanvalvoorkomende in eene ongeteekende advertentie dezer courant van 25 Juni; en daarenboven als lid der Ver eeniging om het ontkennend antwoord daf de meerderheid der vergadering op boven staande vraag heeft gegeven. Onmiddelijk na deze mededeeling werd de vergadering door hem gesloten. Zondag, 17 Juli e. k.zal de gods dienstoefening in de Bemonrtrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door den Heer J. H. Maronier, predikant te Botterdam. BINNENLAND. Het Nederlandsc'n Groot-Oosten van de orde der vrijmetselaars heeft bij gelegen heid van het 65 -jarig grootmeesterschap van Z. K. H. Prins Erederik diens borst beeld van Carrarisch marmer naar een po- tographie doen vervaardigen, bestemd om in de vergaderzaal der loge geplaatst te worden. De prins is voorgesteld in maarschalks uniform, de teekenen van het grootmees terschap dragende en het gelaat voor een vierde links gewend. Uitvoering en gelijkenis van dit kunst werk worden zeer geprezen. Het is ver vaardigd door den beeldhouwer G. J. den Hollander te Middelburg. MiddelbCt.) Aan de Bijksmunt te Utrecht is het aanmaken der 2centstukken afgeloopen en voorloopig zijn de werklieden weder ontslagen. De collecte, op het Zendingsfeest te Ampsen, bij Lochem, gehouden, heeft op gebracht f 728. Het voornemen bestaat in 1882 het Zendingsfeest weer in Noord-of Zuid-Holland te houden. H. M. de Koningin is voornemens eerst daags een bezoek aan Utrecht en het lust slot Soestdijk te brengen. Bij het knaapje te Botterdam; dat eeni- gen tijd geleden de aandacht trok door het uitbraken van levende insecten, doet zich het zonderlinge verschijnsel weder voor, het knaapje krijgt vooraf buik-en hoofdpijn, wordt onpasselijk en voelt als 't ware de insecten zich naar de keel bewegen, waarna ze ook werkelijk in levenden toestand te voorschijn komen. Het Staatsblad No. 97 bevat de wet van den 28 Juni jl., houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhan del in sterken drank en tot beteugeling der openbare dronkenschap. De dag waarop voor 300 jaren de af zwering van Filips II van Spanje plaats had, zal op verschillende Zondagscholen in ons land feestelijk worden herdacht. Het hoofdbestuur van het Conscience- feest doet een beroep op de lezers en ver eerders van dien gevierden schrijver in ons land, om hun deelneming in de inschrij vingen voor de feesten. Onder de voor waarden der deelneming behoort dat ieder inschrijver van 5 gulden later een bronzen gedenkpenning en een gesteendrukt portret zal ontvangen; de inschrijvers van 3 gul den ontvangen het portret. Het bedrag der inschrijvingen kan aan den heer A. W. Sijthoff te Leiden en aan den uitgever dezer conrant worden toegezonden. Prins Thomas, hertog van Genua, (neef van den Koning van Italië) commandant van het Italiaansch oorlogsschip Vittore Pisani, is met zijn schip ter reede van Batavia aangekomen. Hij logeert thans te te Buitenzorg bij den gouverneur-Generaal en zal daar eenige dagen vertoeven, daar zijn gezondheidstoestand een verblijf in de bergstreken noodzakelijk maakt. Van Ba tavia keert de hertog van Genua weer naar Italië terug. In den laatsten tijd klaagt men te Ede veel over vossendie erg onder de kippen huis houden, onlangs onder Lun- teren nu weer te Maanen onder Ede. Morgen Zondag zal Z. M. de Koning het Iioo terugkeeren. Scherpenzeel. Mej. H. Klunn, geb. ruo denhuis te Woudenberg, is benoemd t\ot onderwijzeres aan de Openb. Lagere scho< alhier tevens belast nut het onderwijs i de nuttige handwerken. De Eerste Kamer heeft tot rapporteurs over den //Botterd. Waterw" en de //ver betering der Keulsche Vaart" benoemd de hh. Borsius, Merkes van Gendt, Fran sen van de Putte en van Tienhoven. V De Notaris Mr. J. DE LOU TER te Amersfoort zal verkoopen Op Dinsdag 19 Juli a. s.'s voor middags 10 uur, bij SNOEK aan de H e r t e k o p, or.der Amersfoort, op Nimmerdor, aan den Straatweg, zijde van de Dorresteiusche steeg. Op Vrijdag 22 Juli d. a. v., 's mid dags 12 uur, in AMICITIA te Amers foort, BUBGEBLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 9 Julij, Adrianus, z. van Her- manus Peters en Aleida van Nimwegen. Gerritje, d. van Gerrit Johannes van Dam en f Petronella Arendsen. 11. Godert Jan Adolf, z. van Willem van Hardeveld en Yda van Leersum. Leon Bartholomeus en Frederic Constant, twee z. van Constant A.ugustin Huijgenen Elisabeth Maria van Berckel. 12. Pieter, z. van Johannes Laseur en Antonia Marie Quick. Wil- helinina, d. van Petrus de Groot en Marga- retha Johanna Heunks. 13. Rijndert, z. van Adries van den Berg en Gijsberta Gij tenbeek. 14. Cornelia, d. van Hendrik Elzenaar en Hendrikje Valkenburg. Ondertrouwd 14 Julij, Jacobus van der/j Linden en Rika Reijerse. Johannes Fran- ciscus Meeuwsen en Lutgertje Leusink. Hendrik Heilijgers en Anne Emilie Grosse, Overleden: 7 Julij, Een levenl. aang, kd. m. g. van Gerrit van Wilpen en Johan. na Maria Lavoor. 9. Gerrit Hagebeuk 88 j. echtg. van Geertje de Ruiter. MariEt Rekke, 61 j., ongehuwd. Amersfoort, 15 Juli 1881. Tarwe f 9,50 h f 11,Rogge f 8.5C) a f9,Boekweit f7,75 it f8,40; Ap. pelen f 0,b. f 0,Aardappelen f2,50 a f 3,per HL.; Hoendereieren f 3,50 5 f4,50 de 100 stuks; Boter f 1,30 a 1,45 per Kilo. Kaas f52 a f 56 p. 100 kilo, onder Hoogland, Hamersveld en Soest en wel 8 perceelen ROGGE op Isselt, achter //de Vurige Wagen," onder Soest; 9 perceelen op de hof stede //de Rlapmcts" te Hoogland; 3 perceelen HAVER op //Beeken kamp" aan den Liendertschen weg en 2 perceelen HOOIGRAS aldaar; en Op Zaterdag 23 Juli e. k. des avonds 8 ure, in het Koffiehuis //HET VALKJE" aldaar, aan de Langegracht, Wijk F. No. 201 met 3 WONINGEN daarachter in het Paternosterstraatje. op den Eng, groot 2 bunders 13 vierk. roeden 4 vierk. ellen. Beide perceelen zijn spoedig te aan vaarden. en Op Dinsdag den 26 Juli e. k. des voorraiddags 9 uur, ten huize van EBSKAMP op //den Eng" onder Hoog land, Voor de onderdoden deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden j van mijne geliefde Echtgenoot, zeg ik ooi namens mijne Kinderen en Behuwdkinder renhartelijk dank. J. H. GEERTS. Amersjoort16 Juli 1881. Lï>-. waaronder een MELKKOE, GEIT, ZOG met 2 KEU- SCHRAMMEN, voortsROGGE, en AARDAPPELEN te velde, TUINVRUCHTEN, MEUBELEN en HUISRAAD. Alles breeder bij billetten. 2 worden beleefd verzocht zich voor de plaat, sing van NIEUWE LEERLINGEN te willen aanmelden vóór 1 Aug. a.s, te Amersfoort, zal op MAANDAG 25 JULIJ 1881, des avonds ten 6 ure, in de herberg //DE HAM" aan den Ham, gemeente Hoogland, N v De Notaris Cambiei» van A'oofeu te Soest, zal op Donderdag, den 28J«A'l881, des voormiddags ten 10 ureten huize van Johan Leebeek nabij de Spoorstraat, te Baarnpubliek verkoopenom con. tant ggi^ j Eenige MEUBILAIRE GOEDEREN, bestaande in mahoniehouten Kabinet, Lade, tafel, Eikenkast, Tafels, Stoelen, Bed met Toebehooren, IJzer-, Glas- en Aardewerk enz. enz. Alles daags te voren te zien, van des voormiddags 10 ure tot des na middags ten 3 ure. onder de gemeente Hoogland. Breeder bij billetten. Tegen lo. Augustus of eerder wordt gevraagd in een klein gezin eene fatsoenlijke DIENSTBODE, als J P. G. en goede getuigen worden ver- eischt. Adres met franco brieven onder letter M, bij den Uitgever der Courant. De ondergeteekpnde verlangt, bij de aanstaande verkiezing van Leden voor den Raad, NIET in aanmerking te komen. Door voortdurende ongesteld heid der bezorgster wordt t^r overnamen aangeboden eene sinds Tegen wordt op het Kampstraat een AUGUSTUS^of SEPTEMBER beste gedeelte der Te bevragen bij Couiant. den uitgever dezk A "A

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2