Uitslag der Verkiezingen Saam, 25 Juli. Bij de opening der stembussen van de verkiezing voor 6 leden van den Gemeenteraad, 152 opgekomen kiezers, volstrekte meerderheid 77, is gebleken dat stemmen zijn uitgebracht op de navolgende Heeren: I Bunschoten. Uitgebracht 86 stemmen van onwaarde geen, herkozen HeerenW. Beukers met 85 en J. Pruys Jz. met 59 stemmen. Leusden. Herkozen de HeerenC. Tolboom, J. Huberts en A. Overvest. Scherpenzeel20 Juli 1881. De Woudenberg. Herkozen de Heeren A. van Maanen, J, B. de Beaufort en D. van de Haar, resp. met 52, 51 en 47 van de 53 uitgebrachte stemmen. Baarn, 22 Juli. Heden nacht klepte de brandklok ons wakker. Een petroleum stel bij de firma G. Jasink bracht deze opschudding te weeg. Het perceel is ge deeltelijk uitgebrand. Leusden, 23 Juli. Door de gemeente raad is besloten, in het volgend jaar een tweede openbare school van 1. o. te stichten in de buurtschap Leusbroek; algemeen is men ingenomen met deze stichtingde groote uitgestrektheid der gemeente maakl het voor de schoolgaande kinderen in den De Gemeenteraadsverkiezing. fenen op de keuze der personen, aan wie het bestuur dier huishouding wordt toe vertrouwd. Wij, die ons niet kunnen vereenigen met het census-beginsel, zouden toch wenschen dat het, zoolang het bestaat eerlijk en consequent werd toegepast. Onze tegenwoordige wetgeving doet dat niet. Zooals gezegd is, slechts een paar opmer kingen wenschten we te maken en ter overweging aan te bieden. van GEMEENTERAADSLEDEN. Ter verkiezing van vijf leden voor den Gemeenteraad alhier, werden inge leverd 388 stembriefjes blanco en van onwaarde 6 382 geldige st. Volstrekte meerderheid 192. Hiervan werden uitgebracht op de H.IT. W. A. CROOCKEWIT 201 stemmen. Mr. S. J. T. H. NEDER- MEIJER Ridder van ROSENTHAL 187- P. METHORST. Jr. 181. A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF175' Mr. J. G. A. VAN ZUST 161" H. W. A. van den Wall Bake125 Mr. J. M. Richelle 123' Paul A. Huet 106 Mr. H. Croockewit Jr. 99' Mr. J. Heijligers 82 N A. Kamerbeek 72 H H. J. Wiedenbrugge 67 W. H. J. Vermolen 62 J. Sinnisre56 C. V. Gerritsen 29 S. Knoppers14 Mr. J. van der Leeuw .10 D. Hubers7 J. B. Poort6 N. S. Blom6 A. van Haselen 5 r/ S. van Gelder 4 Jhr. E. J. van Holthe 4 G. van Gheel Gildemeester 4 en vele andere Heeren 3, 2 en 1 st. Zoodat herkozen is de Heer W. A CROOCKEWIT, de herstemming zali plaats hebben op Dinsdag 2 Augustus e.k. tusschen de 8 Heeren die 187 tot 99 st. verkregen. Bij de vorige verkiezing, 15 Juli 1879, werden 409 stembriefjes ingeleverd. Wit stembiljet voor 2 leden, die aan de beurt van aftreding waren, de Heeren: Mr. S. P. van Heemstra en G. van Leer sum, welke verzocht hadden niet meer in aanmerking te komen, op H. Velaars 63. H. L. Sibblee 45H. R. v. d. Flier 35 en Jhr. W. G. J. Eyck van Zuylichem 33, waartusschen herstemming moet plaats hebben; terwijl nog stemmen werden uil gebracht, op G. Keij 24, K. W. van Gor- kom 15, Veerman 9, A. van der Helden 8, G. Schipper 8, J. F. L. Meijes 4 en voor een minder getal op onderscheidene personen. Geel stembriefje, ter aanvulling van het getal leden wegens vermeerderde bevolking, van 7 op 11, de Heeren: K. W. van Gorkom 67G. Schipper 60, A. van der Helden 57, H. L. Sibbleé 50, A. van Leersum 40, Jhr. W. G. M. Eyck van Zuylichem 36, J. F. L. Meijes 35 en H. R. van der Flier 33, herstem raing tusschen deze heeren, terwijl op de heeren H. Brulleman, R. van Wouden berg, J. Eernisse, G. Kei, L. Lingeman. H. Velaars en Inckel vele en op anderen enkele stemmen waren uitgebracht. winter moeielijk school te gaan; zeker zal werk op zee in den avond. De lust om ver eerst //het koninkrijk Gods" moest zoeken en dan brood, dat hem dan zou worden //toegeworpen," waarom ze 't hem tot zijn zaligheid, niet eer gaf. Stond de alleen zaligmakende kerk niet open voor hem Van een hollandsche dame had hij eens een goudstukje van vijf franken gekregen ja, denk eens, een goudstukje, hijSedert placht hij de, door dezen of genen hem, geschonken sous versmadend weg te wer pen. Die waren hem te min, als hij geei. honger had Zoo arm als hij was, was lij immers zoo rijk aan gezondheid, jeugd kracht en levenslust, dat hij die sous bij na als kiespijn kon missen. Zoo'n goud- Stukje w as een andere zaak Carrebou, carrebou! Mes i soun uègre, mes i soun bou Noch de zakken, noch de wereld scheen den jongen zwaar te drukken, al brandde de zon van het zuiden verzengend, want het was middenin den zomer. Eu wat zag hij er uitDe dorpsjeugd liep hem na, en aan vensters en deuren keken de lieden, want een zigeuner is en blijft een zeldzaamheid, iets dat men niet alle dagen ziet. Neen, netjes was bij niet. Zijn i zondagsche, eenige boed, een oude vaal bruine vilten met een breeden rand en een leelijke, maar lustige, pretentieuse veder, Soest, 20 Juli 1881. Herkozen met volstrekte meerderheid van stemmen tot leden van den Gemeenteraad B. van den Dvssel, R. Hilhorst, F. C. Knijper en G. van Hofslot. uitslag der Gemeenteraadsverkiezing was als volgt: Ingeleverd werden 72 stembriefjes, 1 blanco, volstrekte meerderheid 37, hiervan verkregen de heeren: H. Berendse (aftr. lid), 63; J. Heinen (aftr. lid), 46; R. J. van Maanen (aftr. lid), 39; J. Hartelust 32 eD E. Lokhorst 22zoodat de drie aftredende leden zijn herkozen, overigens werden op verschillende personen 1 of meer stemmen uitgebracht. StOUtenburg. Herkozen de Heeren: C. van den Driftakker, J. Huurdeman en J. van den HeDgel Mz. StOUtenburg, 23 Juli. Tot onderwij zer aan de Openbare School voor Lager Onderwijs alhier is benoemd, de heer Joh. van der Most. was natuurlijk 't huis waaronder we. verstaan het een of ander prachtige hotel ergens waar hij was afgestapt. Zijn buis en broek hadden m enigen storm onder gaan, en al het lappen hielp niet, was niet. opgewassen tegen de eindelooze scheuren en gaten. Aan zijn zijde droeg hij een versleten, kapotte lederen scheede, waarin een instrument stak dat geen dolk, geen sabel, geen mes, maar dat alles te zamen was, en daarom waren de kinderen zoo hang dat ze te na waren gekomen en lie pen ze telkens terug; maar als hij dan weer riep /Carrebou, carrebou!" kwamen ze weer driester aangcloopen, om de vreem de verschijning van het jonge menscli, dat zoo loos rondzag, van naderbij te be schouwen. Dit scheen hem soms te be hagen, zijn oogen kregen dan weieens iets lachends, of hij liet zijn schitterend witte tanden zien. Achter hem liep zijn hond «/Hattata", ruig, bijtachtig en smerig, maar toch niet- zoo erg vuil als zijn heer. 't Beest zag er verdrietig en hongerig uit. Te vergeefs vente Bosost zijn houtskool uit. De boeren schenen aan zonnehitte genoeg te hebben, of nog genoeg charbun. fagots en boomstukken voor de broye in huis. Wordt vervolgd). deze maatregel het geregeld schoolbezoek bevorderen. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 26. Juli 1881, des namiddags halftwee. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een in militair gebruik uitgegeven gedeelte van //het Kin derhuis," aan het Rijk. 2. Voordracht tot overplaatsing van een onderwijzer van de openbare tusschen- school naar de openbare school in de Koestraat. 3. Verzoek van mej. H. van Binnen dijk om ontslag als onderwijzeres aan de openbare school in de Koestraat. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om in hooger beroep te komen van een vonnis des Kantonrechters, in za ke tegen HouUaager van Veen. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 25 J u 1 i e. k. ten Raadhuis, des namiddags van 12 tot 1 ure A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie nit het bestuur der Hulpbankop MAANDAG den 25 JULI 1881, 's namiddags van halftwee tot hal/arte, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich knnnen aanmelden, ook voor het teruggeven van verstrekte voorschotten. J. C. LEINWEBER Secretaris. BUITENLAND. In Engeland is de hitte zoo groot, dat de belangrijke nieuwtjes, zooals b. v. j de gevangenneming van twee voorname i leden van de Iersche liga, Edm. O'Brien en John Hyde, bijna niet opgemerkt wer den. Als men volgens dien politieken ther mometer mag oordeelen, dan moet het in Engeland al bar heet zijn. De directeur van openbare werken ti(ï Parijs heeft een waarschuwing doen aan4 plakken tegen het nutteloos verbruik van drinkwater, daar de aanvoer van water,) door de aanhoudende hitte, vermindert. De temperatuur te Parijs was Maan dag 35 gr. Celsius. Meer dan 20 personen stierven op straat aan zonnesteek. Sedert het Russische Hof naar Peters- hof is overgebracht bevindt de Keizer zich over dag in Gatschina. Geregeld be zoekt hij de hoofdstad en hare omgeving en zeer valt het in het oog hoe druk het Keizerlijk echtpaar het verkeer zoekt met het volk, voornamelijk de lagere klasse, een bekend middel voor een Rus sisch vorst om zich bemind te maken. Te Kiew is weder een geheim politie agent gedood, die vermomd een studen- tenvergadering was binnen geslopen. Zoo dra hij ontdekt werd sneed men hem de halsaderen door. In verschillende provinciën van Italië komt het mond- en klauwzeer voor. In een daarvan zijn zelfs meer dan 12,000 gevallen. De door wijlen Paus Pius IX benoem de kardinalen zullen hem op hunne kos ten een gedenkteeken oprichten in de kerk van Santa Maria Maggiore een bronzen beeld, den Paus voorstellende in biddende houding. Door een orkaan is de stad Newalm, in Minnesotabijna geheel verwoest. Groote schade is aan de stad en omstre ken toegebracht. Men telt vele dooden en gekwesten. BINNENLAND. De feestelijkheden ter herdenking van den 300 jarigen gedenkdag der afzwering van Filips, zullen te Oudeschild in plaats van op 16 Juli, op Zaterdag den 30n sehouden worden. Het feest bestaat in liet houden van verschillende volksspelen en een gondelvaart met lampions en vuur- aan die gondel vaart deel te nemen moet onder de schippers en visschers groot zijn. Te Rotterdam is een zeer net bierhuis geopendwaar een goedsmakelijkkoel glas bier voor vier centen verkocht wordt. Dat is zeker een flinke bondgenoot van de vereeniging tot afschaffing van sterken drank. De heer Cléban, te Amsterdam die'door de rechtbank was vrijgesproken in zake den verkoop van vitriool in plaats van won derolie, is nu door het gerechtshof, even als zijn knecht, tot 45 dagen celstraf ver oordeeld. INGEZONDEN. Het is een opmerkelijk verschijnsel te Amersfoortdat van de vijf aftredende leden van den Gemeenteraad slechts één herkozen is en de vier andere in herstem ming zijn gekomen. Dat dit verschijnsel gedeeltelijk een ge volg is van de Eemkwestie, ligt voor de hand; maar er is nog een andere reden, die krachtig heeft medegewerkt om voor vier der aftredende leden van den gemeen teraad eene zoo onaangename uitkomst bij de stembus op te leveren. Hoe kwijten zich de leden van den gemeenteraad van de taakdie hun door het vertrouwendat de kiezers in hen steldenis aangebodenen die zij geheel vrijwillig op zich hebben genomen? Op die vraag is geen voldoend antwoord te geven. Bij den Amersfoortschen ge meenteraad bestaat de slechte gewoonte, over de zaken, die ter tafel komen, bloot te stemmen. Waarom de leden aldus en niet anders stemmen, blijft meestal voor de burgerij verborgen. Slechts bij uitzon dering geeft een lid soms te kennen, waarom hij voor of tegen stemt. Nu verklaren sommige gemeenteraads leden wel, dat zij zich dapper weren in de afdeelingsvergaderingen, en dat zij daarin wel eens een krachtig woord dur ven spreken; maar door zulke verklaringen worden de kiezers niet veel wijzer. De Amersfoortsche gemeenteraad han delt wel niet in strijd met de letter der wet, door in zijne openbare zittingen zel den anders dan als stemmachine op te treden; maar zeer zeker wel in strijd met haar geest. Deze toch eischt, dat de zaken van het publiek, publiek behandeld worden; dat de kiezers te weten komen, waarom over hunne belangen aldus, en niet anders wordt beslist; dat de leden van een gemeenteraad zich niet voordoen als eefle kudde schapen, die zich door een herder laat voeren, waarheen deze wil. De kiezers te Amersfoort worden voor allerlei raadselen gezet. Zoo is de hoofde- lijken omslag een weinig verlaagd. Prach tig! Maar terzelfder tijd wordt, terwijl de staat een derde van de kosten van het lager onderwijs voor zijne rekening neemt, het schoolgeld op de school van den Hr. V. d. Nagel aanzienlijk verhoogden op die van Mej. Mingelen voor leerlingen, die uit de laagste afdeeling a f 25,onder eene kweekeliuge, in eene hoogere worden geplaatstterstond op f60,gebracht. Volgens de algemeene opinie zou het school geld op die inrichting trapsgewijze van f 25 tot f 60 zijn geklommen. De gemeen teraad heeft met dat alles genoegen geno men, maar waarom Dit blijft voor de ingezetenen verborgen. De Amersfoortsche gemeenteraad volgt in haar doen het voetspoor van de vroed schappen der vorige eeuw, die voortdurend met de burgerijen overhoop lagen, en daarom vindt hij geene sympathie bij de ingezetenen. De weldenkende burgers van Amers foort verlangen volstrekt niet, dat de ge meenteraad in een dispuutcollege ontaarde, maar wel, dat hun de gelegenheid gegeven worde na te gaan, waarom hij iets aan neemt of verwerpt. De gemeenteraadsleden zijn verplicht in de afdeelingen trouw te arbeiden, maar evenzeer om in de openbare vergaderingen door het aanvoeren van be weegredenen te toonen, dat zij de onder werpen over welke zij hunne stem uit brengen voldoende hebben bestudeerd. In Amersfoort schijnt het, dat het bestuur vele zaken voor de ingezetenen verborgen tracht te houden. Toen de Burgemeester in de Eemkwestie een advies had uitgebrachtwerd dit in eene zitting met gesloten deuren behan-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2