NIEUWE IS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersloort, Baars, MM, fines, Hani, Ecevelatan, loM Lessdes, Soesi, De Smifl van Antwerp. Woensdag 27 Juli 1881. No. 60. Tiende Jaargang. Uitgever: A. Af. Slothouwer, en Advertentiën kunnen Inge- >rs zonden worden tot uiterlijk 's morgens §'/2inirdes Woens- ddags en Zaterdags. I.ene vAeriuaal geplaatste ad- 8- vertentie wordt slechts drie- e- maal in rekening gebracht. Hoogland. Voor de verkiezing van gemeenteraadsleden hebben van de 148 stemgerechtigden 47 hun stem uitgebracht op de heeren P. vau Klooster, 25, G. Schoonderwoerd 23, P. Hilhorst 20, Dr. M. C. Verloren van Themaat 6, G. Voskuilen 6, !2S 5» in I idel loor sest eie- lier oot MERSF00RTS6HE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. aar Afzonderlijke nnmmers 3 Cent. le' Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. rar te Amersfoort. Advertentiën van 1—6 regelsJ 0,A0. Iedere regel meer 0,06. Voor het Buitenland0,07s. Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. L I Amersfoort26 Jali 1881. s~ Onderstaand adres is aan Z. M. M. onzen geëerbiedigden Koning opgezonden Het ge tuigd van een recht humanen kameraad schappelijken geest. Aan Zijne Majesteit den Koning. Sire Geven met verschuldigden eerbied te jennen In onze a'gemeene vergadering der Af- deeling Amersfoort van //het Metalen Kruis" gehouden te Amersfoort den 30 Juniwerd door ons aan de leden rneê deeliug gedaan van den inhoud eener ont vangen circulaire van het Hoofdbestuur ,/het Metalen Kruis" waaruit blijkt dat alleen zij die leden zijn van eene der Afdêelingende feesten op 12 en 13 September a. s. zullen kunnen bijwonen alzoo met uitsluiting van alle anderen, die ot geen Afdeeling behooren. Nu zijn er twee gevallen waarom men tot geen lid jeerer Afdeeling kan behooren. Eerstens lomdat op een aantal plaatsen geen ge [noegzaam getal aanwezig is, om eene Af deeling op te richtenen in het tweede FEUILLETON. i. Op zekeren herfstavond meer dan vier honderd jaar geleden, zag men in eene nauwe, doch schilderachtige straat van de oude stad Antwerpen eene smederij, wier heldere, flikkerende lichtstralen nu en dan eenen roodachtigen gloed wierpen op de werklieden^ wier krachtige Ylaamsche ar men het aanbeeld door hunne geweldige slagen deden weerklinken. Het was een vroolijk tooneeltje; het leven en de warmte in den omtrek van het fornuis vormden eene merkbare te genstelling met de somberheid van de slecht verlichte en stille straat, waar de regen in fijne droppels neerviel. Aangetrokken door het licht daarbin nen, waren eenige leegloopers, beschut door een afdak, aan den ingang der werk plaats blijven staan en voerden telkens, als het leven hun zulks toeliet, een ge-j sprek met hen, die daar werkten. Te midden van deze groep ontwaarde men etn meisje van ongeveer zeventien of! achttien jaar, vergezeld door hare dienst bode. llaar mooie gelaat en bet weelde- gevalomdat menigeen de contributie daaraan verbonden te bezwarend is. Als- toen werd door een der leden den oud kapitein Bronsveld het voorstel gedaan om het Hoofdbestuur uittenoodigen, daar in alsnog zoodanige wijziging te brengen, dat de kamaradenin beide categoriën vallende daaraan kunnen deelnemen. Dat voorstel, in omvraag gebracht zijnde, werd bij acclamatie aangenomen. Dat verzoek hebben wij bij onzen missieve van den 30 Juni jl. aan het Hoofdbestuur opgezonden en ontvingen daarop bij hun schrijven van den 7 Juli door den Secretaris, den Heer Boon Hartsink namens bet Hoofdbestuur eejie algeheele afwijzing, aangezien immers ip de vergadering van 23 October 1880 een dergelijk voorstel van een afgevaar digde uit Brielle met overgroote meerder- heiid werd verworpen. Hiermede laten wij ot'js echter niet uit het veld slaan. Het jseene zaak van te veel belang om daar i'1/ te berusten. Weshalve wij de vrijheid nt'men ons te wenden tot Uwe Majesteit ro'pt het eerbiedig verzoekdat het Uwe Majesteit behagen moge tot bevordering en bestendiging van dien goeden geest di<: allen bezielde toen in 1830 de tewa- Penroeping door Zijne Majesteit Koning NV illem I plaats greep en waaraan door de Natie zoo ruimschoots gevolg werd gegeven zoodanige beschikkingen te wil- 'ejh nemendat ieder gerechtigde tot het duigen van het Metalen Kruisdesver- ki'szendeaan de plaats te zullen hebben festiviteiten zal kunnen deelnemen. Allen t°feh hebben zich dezelfde vermoeijenissen en ontberingen getroost tot heil van de Natie en het dierbaar Vaderland. Ook zij zijn zegevierend uit den krijg terugge keerd na goed en bloed daarvoor te hebben ten offer gebracht. Wij vleien ons dat uwe koninklijke ridderlijke rechtvaardigheid eene zoo in grijpende ongerechtigheid zal weten te her stellen. Wij mogen ons gevoelen niet verheelen, Sire dat anders wrevel en algemeen mis noegen de plaats zullen innemen dier vroo- lijke stemmingzoo noodig bij eene al- gemeene nationale feestviering. 't Welk doende. Uwer Majesteits getrouwe onderdanen Het Bestuur der Afdeeling G. HUBERS Dzn.President. G. VALEW1NK, Secretaris. De commissie, belast met het afnemen van ï>i eindexamens voor de hoogere burgerscho an in de provincie Utrecht voor het jaar ia181, heeft hare zittingen gehouden te mersfoort van den 14 tot en met den 23 uli j.l. Van de tien candidaten, die aan deze •'xamens zich onderwierpen, is aan negen Jet verlangde diploma uitgereikt. De namen Ier Heeren zijn: J. A. H. Kerkhoff, G. C, rr. Koopmans, A. C. van Aelst, B. Proper. 0. M. J. Kymmel, A. C. Koopmans, E. W. de Jong, Ph. L. von Hemert en E. H. Heij- ning. Een candidaat, wien trouwens het deel nemen aan deze examens was afgeraden, moest worden afgewezen. Evenals verleden jaar, hebben den 19, 20 en 21 Juli te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en wetenschappen de exa f^ge haar waren even zichtbaar onder de zwarte kap en den sluier, die toen op edht Spaansche wijze zeer veel in deNe- "Hrlanden werden gedragen. Zij stond aan deur en scheen te aarzelen of ze bin- nin zou treden, en toch zag men, dat zij ongaarne weer wilde heengaan. Toen de vt>nken van het aanbeeld vlogen, evenals vlrurpijlen op een feestavond afgestoken, eri een helder flikkerend licht voor een °é>genblik het inwendige van de smederij vVrtoonde, wierp zij eenen haastigen blik "aar de verste hoeken. Twee of driemaal ^ad zij zulks gedaan; toen trok zij haren siuier naar beneden en gaf hare gezellin een teeken haar te volgen. Op dat oogen blik echter kwam een oude man, een der grootste praters van de stad, juist de werkplaats binnen. Hare eerste gedachte was zich dichter in haren sluier te wik kelen, ten einde zijnen blik te onlgaan; toen evenwel bedacht zij zich en naar hem toetredende, vroeg zij: //Is Quentin Matzijs van daag hier geweest?" 1 //Quentin Matzijs? Wel ja. Hij was hier heden morgen. U kwaru hier ^bevallig voorbij, toen de stadsklok elf uur sloeg, en ziende dat er eene menigte Jnenschen voor deur van de smederij verzameld wa^tt, bleef ik staan om te vragen, er gebeurd was, en toen mens plaats gehad, die door de Neder- lansche toonkunstenaars vereeniging zijn uitgeschreven voor hen, die een diploma wenschten te bezitten als bekwaam mu ziekonderwijzer. Zeventien sollicitanten hadden zich aangemeld, waaronder vijf voor meer dan één vak zoodat er in het geheel om 24 diploma's gevraagd werd. Examinatoren waren de heeren W. F. G. Nicolaï en G. A. Heinze als leden van het bestuur der N. T. V., benevens de heeren C. L. W. Wirtz en J. G Mulder leden der vereen. Een der dames-kandidaten moest zich wegens ziekte verontschuldigen; van de zestien overigen behaalden er dertien een diploma, en wel: Voor piano-onderwijs, de damesE. Philips, S. de Sterke, J. P. Hoogendam en G. Hausman uit Rotterdam: J. Mar tens, uit Breda; J. Reesink, uit Zutfen; alsmede de heeren; Mart. J. Bouman uit 'sHertogenbosch, Joh. G. van Ette uit Haarlem; J. A. de Vries, uit Dordrecht, en Ferd. J. Delftgaauw uit Poeldijk, welke laatste tevens een diploma behaalde voor viool-onderwijs. Voor onderwijs in koorgezang verwier ven het diploma de heeren: J. G. Hollen- bach, jr.uit Arnhem, en G. J. Oldeman, uit Enschedé. hoorde ik dat Quentin Matzijs in zwijn gevallen, en ziek geworden was, nadat hij eenige uren op het aanbeeld gewerkt had." //Al weer!" riep het meisje handen wringend uit. //En het is pas twee dagen geleden, dat hij in doodelijke onmacht werd thuisgebracht!" z/Ja, dat herinner ik mij ook, maar hoe kan het ook anders? De jongeling is te zwak voor dit soort van werk. Het zal zijn dood nog zijn, dat weet ik zeW Dokter Armen heeft het al in het najaar voorspeld, toen hij de koorts h?« en te bed moest blijven liggen. May' de jongen is te koppig. Hij herhaalt altijd hetzelfde en zegt, dat hij zijne moeder moest onder- j houden. Nu, het z*-' er slecht voor haar j< uitzien, wannec nij eenmaal op het kerk- I hof ligt. En daar gaat bij toch met ras- sche schaden been door zijne koppigheid, want dij is als de rentmeester in het, jjóuwe Testament, werken kan hij niet en bedelen vindt hij eene schande. Maar waar gaat gij heen, mejufvrouw Ge neviève Claes? Laat mij de parapluie voor u vasthouden en u naar huis geleiden. En zeg mij, is het waar. dat uw vader Meester van Daxis uit Haarlem verzocht heeft naar Antwerpen te komen, om er zijne groote schilderij de Opwekking van Lazarus in het stadhuis ten toon te stel len?O, gaat gij niet dadelijk naar j huis? Gij moet nog een bezoek onder weg afleggen, zegt gij? Het is een zeer ongunstige avond voor jonge dames om bezoeken in de stad te maken. Misschien loop ik over eeu paar uur nog eens even bij uwen vader aan, als de regen wat op gehouden heeft." Genevieve was reeds lang verdwenen, terwijl de oude man altijd nog maar door sprak. Met haastige schreden liep zij een nauw straatje in achter de smederij gele gen, zoodat Gretchen, hare gezellin, groote moeite had gelijken tred met haar te houden. De regen sloeg tegen het ge zicht van het meisje doch er waren tranen ook op hare wangen, want de woorden van den ouden man hadden haar diep bedroefd. De moeder van den jeugdigen smid was hare voedster geweest en het lage huisje achter de smederij de plek, waar zij hare kindsheid had doorgebracht. Haar vader, Hans Claes, een schilder van eenige vermaardheid, die door zijne ta lenten tot eenen tamelijk hoogen stand in de maatschappij geklommen was, stond in zijne geboortestad, Antwerpen, algemeen bekend om zijne eigenaardigheden en vooral ook om zijne hartstochtelijke liefde voor de kunst. Ilij had zijne vrouw da delijk na de geboorte van zijn klein meis je verloren en had toen het kind toever trouwd aan de zorg van Madame Matzijs,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1