P. Kuijer 6, A. van Rossum 4, D. Kaas 1, A. v. d. Berg 1. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort Dinsdag, 26 Juli 1881. Het vergaan der wereld. Verkooping van Vaste Goederen. 30-jarige Echtvereeniging J. F. VAN DOESBURG, A. C. C. KLAASEN. Men mtlJt ons uit ons uit Scherpeu- zeel: Zondagavond 24 Juli werd de boeren woning genaamd //groot, D shorst" toebe- hoorende aan de WelEdelGeb. H^er Mr. A. van Naamen van Emmies en bewoond door Jan ter Maaten, met een wagenschuur, een wagenloods en drie korenbergen, waar- Van een vol hooi, en een half vol zoden en rogge was in korten tijd in de ascli gelegd. De brand begon omstreeks 7V2 uur, ter wijl er geen volk thuis was, dan een knecht en een meid met kinderen. Het eerst be gon de brand in het achterhuis en woedde reeds zoodat de knecht aan blusscher niet denken kon maar spoedig de halsters der paarden lossneed en de stal uitdreef, daarna een hok met vijf kalveren naar buiten bracht, waarvan er echter 3 weder terug liepen en een prooi der vlammen werdenook vele kippen werden door de vlammen vernield, daarop kwam de vrouw thuis en redde nog een kastje en het voor handen zijnde geld, verder werd alles ver nield, waaronder ook vele kisten der knechts zoodat deze niets hebben overgehouden dan de kleeren die zij aan hadden. De vlam sloeg spoedig het dak', berg en schuren die met riet bedekt waren uit. Van het hooi is, nadat de berg reeds lang gebrand had, door de ijverige bemoeiingen van den Burgemeester nog 15 wagenvrachten gered, doch ook aan dat hooi is een erge brand lucht, zoodat de schade voor de bewoners zeer groot is, daar niets dan de gebouwen verzekerd was. Voorzitter de burg. Mr. E. H. van Persijn. Tegenw. 11 leden, afwezig met kennis geving de heeren Herschel, v. Rosenthal Scheltus en Zandijk. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter releveert dat de afbeel ding van den L. vr. toren wegens de heerschende hitte vooralsnog niet uit de raadzaal naar het museum is overgebracht, ter voorkoming van beschadiging van dit uit hout gesneden kunstwerk. Aan de orde van behandeling is een voorstel van Burg. en Weth. om een in militair gebruik uitgegeven gedeelte van het zoogen. //Kinderhuis" aan het rijk te verkoopen voor f 1500, welke som in verhouding tot de oppervlakte van den grond, honger is dan die voor het in de Vijver gelegen gebouw ten vorigen jare verkregen. B. en W. achten dien verkoop alleszins in het belang der gemeente, »e meer als men lel op het voornemen al daar onderofficiers woningen te bouwen, wier bewoners in de gem.-belastingen zullen bijdragen. Aan de beraadslagingen hierover wordt deelgenomen door de hee ren Groeneboom. v. Beek, v. Burgstee- den, Croockewit, Visser, Methorst, Ce- losse en den Voorz. Een te dier zake door den heer v. Beek gedaan voorstel, ondersteund door den heer Lagerweij, om de koopsom te de vrouw van den smid, terwijl hij zelf te midden van vele teleurstellingen en groote armoede, zijne studie te Rome had voortgezet. Quentin Matzijs, de zoon van den smid, was de voedster broeder van Geneviève Claes. Zij waren speelmakkers in hunne jeugd geweest en ook later steeds getrouwe vrienden. De smederij was vroeger eene soort van tooverwereld voor de twee kinderen, en Geneviève, die sedert de terug komst haars vaders bij hem was gaan inwonen, sloop dikwijls heimelijk naar het geliefkoosde plekje barer kindsche jaren, en nog altijd vond zij de vonken even mooi, nog altijd klonk het geluid van den hamer, als hij op het aanbeeld dreun de, haar als muziek in de ooren, nog altijd vond zij het gelaat vau Quentin Matzijs, haren vroegeren speelgenoot, het schoonste dat zij ooit gezien had, hoewel zijne blonde lokken en blozend gelaat dikwijls onkenbaar waren door het roet en de stof van de smederij. Deindrukken van vroegere dagen kon zij maar nooit vereeten, onophoudelijk dacht zij aan dien allergelukkigsten tijd. Wordt vervolgd.) verhoogen tot op f 2500, wordt aange nomen met 6 tegen 5 st. (de heeren Celosse, Groeneboom, v. Hooff, v. d, Santheuvel en v. Zijst), terwijl met alge meene stemmen wordt aangenomen een voorstel van den heer v. Burgsteeden om ouder de voorwaarden op te nemen dat geen recht van uitgang in en van uitzicht op den bijgelegen tuin gegeven wordt. Het gewijzigd ontwerp-besluit wordt met. eenparige stemmen goedgekeurd. Voordracht tot overplaatsing van een onderwijzer van de tusschenschool naar de kostelooze school in de Koestraat. B. en W. deelen mede, dat het hoofd der tus schenschool, schriftelijk gehoord omtrent de voorgenomen overplaatsing van den heer T. J. Boks (door wien bedenkingen zijn geopperd), nader heeft bericht dat de heer H. van Gelder zich vrijwillig be schikbaar heeft gesteld voor de overplaat sing, waartegen geenerlei bezwaren bestaan bij het hoofd der kostelooze school, noch bij den arr.-schoolopziener. Op eene vraag van den heer v. Zijsl of de daardoor ontstaande vakature aan de tusschenschool zal vervuld worden, moei de voorz. een ontkennend antwoord geven, omdat er met het oog op de wet. en het aantal aanwezige leerlingen, een of zelfs nog twee onderwijzers overtollig zijn. Daarop wordt de voordracht met alge- raeene stemmen aangenomen. Verzoek van mej. H. van Binnendijk, benoemd tot onderwijzeres te Numans- dorp, om eervol ontslag uit hare betrek king van onderwijzeres aan de kosteloo ze school in de Koestraat tegen 19 Sept. Ingewilligd zonder hoofdelijke omvraag. Voorstel van Burg. en Weth. om een eisch in hooger beroep in te stellen tegen het op 27 Juni door den kantonrechter alhier gewezen vonnis, en zoo noodig in kassatie te procedeeren, betreffende invor dering van vuur-, haven- en tongeld, dooi de firma Houtzaager en van Veen ver schuldigd. Onder overlegging eener expe ditie van het vonnis, waarbij de kanton rechter zich onbevoegd heeft verklaaid kennis te nemen van de ingestelde vorde ring. op grond dat deze is eene overtreding van eene belasting-verordening, herinne ren B. en W, dat de gemeenteraad het wenschelijk heeft geacht om bij uiterli k gewijsde te zien uitgemaakt of de gemeen te wel of niet het recht heeft vuur-, haven- en tongeld te heffen, en verklaren van oordrel te zijn dat de kantonrechter onbevoegdelijk zich onbevoegd heeft ver klaard, omdat de vordering in niets gelijkt op e.ene belasting-verordening, maar slechis is het civiel verhaal van hetgeen de ge meente, ingevolge de gestelde en erkende feiten, van de gedaagde firma te vorderen had krachtens het koninklijk besluit van den 1 Mei 1830. n 3. daarstellende de con- sessie tot heffing, als hoedanig dat besluit steeds is beschouwd door Gedep. Staten, die nooit de gem.-begrootingen hadden mogen goedkeuren, bijaldien de heffing was eene be lasting, en dat alzoo bij voormeld vonnis ten onrechte is overwogen dat hier geene conces sic aanwezig zoude zijn, waardoor implicit')- recht is gedaan ten principale. De heer v. Zijst- geeft als zijn gevoelen te kennen dat de gemeente, niet even als een particulier, berusten mag in de uit spraak van een eersten rechter. De heer Celosse stelt voor uit het ontwerp-besluit te doen vervallen de woorden //en zoo noo dig in cassatie." De lieer v. Beek wensclit de zaak aan te houden en inmiddels ecu nader advies van een bekwaam rechtsge leerde te vragen. De voorz. brengt in het midden dat het voornempn bestaat een nader rechts kundig advies te voegen bij de aanvraag de'r goedkeuring van Gedep. Staten op het ra adsbesluit om verder te procedeeren. De dpor den heel v. Beek voorgedragen motie vitn orde wordt fc-miiwel verworpen roet 7 tejgen 4 st. (de heerei. Uagerweij, v. Beek, v,. Burgsteeden en Viss»,-). Het voorstel vqui den heer Celosseonciu^tgund door don heer v. Hooff, wordt met -.Jcremeene st emmen en het gewijzigd ontwerp-EpSiult ïriet 10 tegen 1 st. (die van den heer v Breek) aangenomen. Ingekomen zijn: een verzoek van den h eer v. Rosenthal om eervol ontslag als lid der commissie van toezicht op het n liddtlbnar onderwijs. Aangehouden tot. e ene volgende vergadering, tevens bestemd t( >t voorziening in de vacature. Gemeen te-rekening over 1880, bedragende aan c>ntvangsten f 200994.61'/o. uitgaven fj 185756,10'/'s en batig saldo f 15238,51.- Tén fine van onderzoek gesteld in handen va n eene commissie, bestaande uit de heeren v. Beek, v; Burgsteeden en Methorst. Rekening over 1880 en begrooting voor 1882 van het burgerlijk armbestuur, re spectievelijk bedragende f 6355.10 en 6610, waaronder een subsidie uit de ge meentekas van f 5972,53 en f 6251,83. Als voren. Rekening van de dienstd. schutterij over 1880, ten beloope van f 1965,34.Als voren. Procesverbaal van opneming der boeken en kas van den gem.-ontvanger d.d. 14 Juli, op welk tijdstip in kas is bevonden f 13072.931/„. Ter secretarie. Goedkeuring van Gedep. Staten op het vierde aanvullingskohier van den hoofde lijken omslag over 1880. Voor infor matie. De zitting is daarna gesloten, BUITENLAND. Het fonds dat met het oog op het mogelijk overlijden vaD president Garfield dadelijk na den moordaanslag, voor zijne pchtgenoote en kinderen is gesticht, heeft thans het cijfer bereikt van 152.000 dollars. Men zegtdat de moordenaar van den President in een krankzinnigengesticht zal worden geplaatst. Volgens een Japansch blad zal binnen kort Gambetta een reis om de wereld ondernemen en ook Japan bezoeken, 't Is goed dat dit bericht komt uit het Rijk der dwarskijkers. BINNENLAND. HH. MM. de Koningen de Koningin bevinden zich weder op het Loo. Naar men verneemt heeft de Staats commissie betreffende de verdeeling van marktgronden hare taak geëindigd en zal binnenkort een wetsontwerp omtrent deze aangelegenheid bij de Staten-Generaal worden ingediend. Binnen eenige weken zal van wege het Departement van Binnenlandsche Zaken een circulaire aan de gemeentebesturen warden verzonden, met aanwijzing van eepige voorschriften betreffende de veror deningen op de heffiug en invordering v-a het vergunningsrecht voor den klein- h ndel in sterken drank. _Uit Londen is geseind, dat Engeland, Oostenrijk en Nederland gemeenschappe lijk een nota voorbereiden aan Rusland, wnarin geprotesteerd zal worden tegen de g uwzame behandeling der Joden in Rus land. De andere Mogendheden zullen later die nota onderteekenen. Door den Russischen generaal Yasikoff werd indertijd aan de H. B. school te Zaandam een fonds geschonken voor prij zen, bij het eindexamen aan de leerlingen uit te reiken. Den 15 dezer zijn vier van die prijzen uitgedeeld. Voor ongeveer 15 jaren werd een uit gestrektheid heideveld in de gemeente Oostsiellingweif verkocht voor f3000 De kooper heeft toen daarop een huizinge gesticht ter waarde van f1500. Die boer derij is nu, met dat grootendeels ontgon nen heideveld, publiek verkocht en heeft niet meer kunnen opbrengen dan f2400. INGEZONDEN. Van tijd tot tijd worden de menscheii verschrikt door profetieën van het vergaan der wereld. Tegenwoordig is er weder zulk eene profetie, doch dit is niet de eerste, want de geschiedenis zegt ons, dat reeds in het jaar 1000 het vergaan der wereld verwacht werd, en sedert is het zóó dik wijls voorzegd en niet uitgekomen, dat de profeeten, die dit voorzeggen, met recht als profeeten, die brood eten, beschouwd !>v~'len. En geen wonder, want zij bouwen hunne voorzeggingen op het N. T.; en daarin stu^ uitdrukkelijk geschreven, dat geen schepse. weetj wanneer het gebeuren zal. Dit is te vwjen in },et Evangelie van Marcus, hoofdst. 1 o, vs. 31 en 32. Ook de heidenen vefv^gfitten zulk eene iftbsurtems, zooals men oDtt/ anderen lezen 'Han in den door Cicero verhanden droom jan Scipio hoofdst. 21 en 22. Hiero.it \>lijkt, (jat men meende, dat, als alle sterren pre cies zóó stonden, als zij bij de schepping gestaan hadden, de wereld zou vergaan, omdat dan alle mogelijke natuurverschijn selen hadden plaats gehad. Nu hebbende sterrekundigen berekend, dat de zon onge veer 20000 jaren noodig heeft, om al de sterrebeelden rond te loopen, en gewoon lijk neemt men aan, dat de schepping ongeveer 6000 jaren geleden is. Wij wil len nu over deze cijfers niet redetwisten, maar alleen aanmerken, dat ieder, die deze cijfers voor juist houdt, nog vooreerst niet bang behoeft te wezen, te meer daar im mers ook in het N. T. staat dat eerst de heidenen dan de Israëlieten moeten bekeerd worden, dèn het duizendjarig rijk moet volgen, en eerst wanneer al deze din gen gebeurd zijn, het vergaan der wereld te verwachten is. Wij kunnen dus nog ge rust aspergiebedden aanleggen. OEFIC1ËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van i Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan CARLES JOHANNES HESSELING en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene Slach terij opterichten in het perceel alhier gelegen aan de Slijkstraat, wijk A no. 42, bij het kadaster bekend onder Sectie E no. 1704. Amersfoort, den 25. Juli 1881, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 219 der gemeentewet, Doen te weten, dat de REKENING van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1880, door hen aan den Ge meenteraad aangeboden, gedurende veer tien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de plaat selijke Secretarie voor eenieder ter jezing zal liggen, en dat men van voorzegde reke ning afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 26. Juli 1881. 1 Burgemeester en Wethouders vocrrnueind:, De Burgemeester, De Secretaris VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Zaterdagavond 23 Juli 1881 in //het Valk je" te Amersfoort. Notarisde Heer Mr. J. DE LOUTER. |)1. Een ruim Huis, aan de Langegracht, fopgeh. j 2. Een Boerderijtje op den Eng f 3580. AD VERTENTIËN. VAN Brig. Maj. Tit. der Rijks veld wacht, en Eunne dankbare Kinderen en Behuicdkinderen. Amersfoort, 28 Juli 1881. Voorspoedig bevallen van eene QOCHTER, N. VERSLOOTBeukelman. Hoek van Holland, 23 Juli 1881. Voor de blijken van deelneming ontvangen bij het overlijden van hunne 'Jehuwdzuster Mevrouw de Wed. CROOC KEWIT, geboren Albers, te Nijmegen, betuigen de ondergeteekenden hunnen Vdank, W. A. CROOCKEWIT. Mr. H. CROOCKEWIT Jr. Amersfoort, 25 Juli 1881.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2