NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baars, Bsssctiotes, Eens, Hnli, Bomlta, Hooglastl, Ltista, Soest, De Siifl ian Antwerpen. Zaterdag 13 Augustus 1881. wl Tiende Jaargang. °1 Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Vrouwen-emancipatie. gel el ïter; 19 nder; 34'j 30'y i9', IMERSFOORTSCHE COURANT. el Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Adverteutiön van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland 0,07* Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 7,5f Eene viermaal geplaatste ad- arslvertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. 13(1 "i fl I .,3(1 JDe dagen, waarin dit onderwerp aanhou dend op allerlei wijzen werd besproken, liggen nog niet ver achter ons; - en dat de „vrouwen-quaestie," gelijk men plag te zeggen, thans niet zoo druk weer aan de orde is, komt eenvoudig daaruit voort, ,s dat men verstandig genoeg is geweest ,2 het gebied der hersenschimmen te verla- ,8 ten en liever op den weg der practijk een 8 oplossing van het vraagstuk te zoeken. Er zijn heel wat geestigheden aan deze A zaak ten beste gegeven. Voor een groot 4 deel was dit de schuld van de vrouwen 8 zelve, die, eenmaal opgetreden om een 1 meer waardige plaats in de maatschappij 3 fêtjte gaan veroveren, gingen doorslaan als een blinde vink. De mannelijke tyrannie "Mj werd tot een axioma verheven, en de strijd R; ter verkrijging van meerdere rechten heet- H *6 eenvoucli8 een °Pstanfl van slavinnen |9 tegen haar wreedaardige meesters. Alles werd onder den voet gehaald: maatschap- pelijke betrekkingen, staatkundige rech- j ten, enz., en de spotters sloegen uit dit alles gretig munt. Zij spraken er van, dat de vrouwen weldra zouden uittrekken om zich in den wapenhandel te oefenen, en de grenzen te bewaken, terwijl haar echtgenooten zouden moeten thuisblijven om den kindertjes pap te voereD, na die i' eerst gekookt te hebben. (De pap wel te verstaan). Vrouwen zouden de zetels in de FEUILLETON. VI. [Slot.) Is dat werkelijk uwe belofte, Meester I Claes?" vroeg de dokter, „want, weet wel, 1 dat deze onbekende teekenaardie zoo'n I flinke kerel isals er ooit een geleefd I heefttoevallig een vriend van mij is en zoo waar ik van Armen heethoud ik u aan uw woord „Ik geef er u mijne hand op. Meester van Daxis gij weetik had u nog niets beloofd „En al hadt gij dat ook gedaan, beste vriendzoo zoude ik er u toch van ont- an. Uwe dochter haat alle mogelijke hilderijen en schildersen ik vind, dat j u moest schamenom hare liefde zoo willen dwingen. Als ik u ware //Als gij mij waartMeester van Daxis, ^an zoudt gij doen zooals iknamelijk ^Pare hand geven aan hemdie zeker is BPeich een grooten naam te verwerven. De lyrouw van een groot schilder te zijn is volksvertegenwoordiging en de plaatsen in de Regeering innemende studeerende jeugd van de professorale leerstoelen wijs heid verkondigen, recht spreken en de pleitzaal vervullen met de wonderen harer eloquentie, ja, van de kerkelijke spreek gestoelten het Woord verkondigen. Zulk een vaart zal het nooit loopen zelfs vindt het streven, om aan de vrouwen het politiek stemrecht te verkenenbij de schoone sekse al heel weinig bijval. In Engeland brandt dat vuurtje heel flauw. in Frankrijk hoort men er alleen liefe lijke schepseltjes als Louise Michel met haar communalistische moordkreten van gewagen in Nederland is erzoover ons bekend niemand die er iets van weten wil. De dames zijn dan ook waarlijk veel te goed om zich met onze kleingeestige kibbelarijen te bemoeien. Verbeeld u eens, dat ge met uwe vrouw, of erger nog, met uw aanstaande aan het haspelen gingt over de Kanaalquaestie, of aan de koffietafel een sermoen moest houden over het grond bezit op JavaVandaar dan ook dat de dames het grootste gedeelte van onze cou ranten, die we met allerlei politieke be schouwingen volkrabbelen, ongelezen laten, hetgeen zeer voor haar goeden smaak getuigt. Uit den stroom van beschouwingen over vrouwen-emancipatiehebben zich lang zamerhand twee stellingen ontwikkeld, die bestemd zijn op de maatschappij der naaste toekomst een belangrijken invloed uit te oefenen. Ze zijn deze De vrouw mag en moet eischen, in de gelegenheid gesteld te worden voor haar eigen welzijn te zorgen. liet is onrechtvaardig, haar uit te sluiten van de vervulling dier betrekkingendie met haar aanlegneigingen en bekwaam oneindig veel roemrijker dan een vorst te huwen. Maar nu, laat mij den naam van uwen vriend hooren, die morgen mijn leerling zal worden, en als hij lust heeft, eenmaal mijn schoonzoontenminste zoo hij zijne talenten niet onder eene koren maat zet." Dokter Armen glimlachte, speelde met zijn theelepeltje en zeide toen zonder de oogen op te slaan „Het is Quentin Matzijs Hans Claes uitte een kreet van ver wondering. Genevieve's oogen schitterden van blijde verrassingtoen vouwde zij hare handen samen en keek haren vader met eenen smeekenden blik aan. „De wereld zal eenmaal den roem van den smid van Antwerpen verkondigen riep de schilder met groote opgewonden heid uit. „Haal den jongeling dadelijk hier. Zijne moeder ook want zij heeft dat kind van mij jaren verzorgd en wij hebben haar te lang reeds veronachtzaamd. Ja gij moogt wel lachenkleine Geneviève en uwen ouden vader kussen en omhelzenmaar dit heb ik u te zeggenmeisje dat zoo Quentin Matzijs ooit uw echtgenoot wil heden overeenkomen. Sedert deze waarheden meer algemeen worden erkend is vooral de positie van vrouwen uit den beschaafden burgerstand zeer verbeterd. Vooreerst heeft het onder wijs bij toeneming van haar medewerking partij getrokken, en werd het nog lang betwijfeld of haar diensten hierbij wel op gelijke waarde konden worden ge schat als die van mannen, de ervaring heeft uitspraak gedaan en vastgesteld, dat zij in de lagere klassen der volksschool uitstekend op haar plaats zijn. Nog andere wegen werden haar geopend. In menige apotheek ziet. men een dame zich bezighouden met de bereiding van artsenijen en er is geen enkele reden om haar voor dezen arbeid die natuurlijk de meeste nauwgezetheid vereischt, niet vol komen geschikt te achten. Ook hebben enkele dames de oogen naar een hoogere trap van de medisqhe wetenschap opge slagen en het is zeer waarschijnlijk dat binnen weinige jaren de optreding van doctoressen niemand meer de handen van verbazing zal doen ineenslaan. De deelneming der vrouwen aan werk zaamheden van meer administratievenaard bepaalt zich, voor zoover ons land betreft, tot dusver tot proefnemingen. Op enkele groote kantoren ziet men vrouwelijke telegrafisten aan den arbeid, de onder vinding heeft over haar geschiktheid als zoodanig nog geen uitspraak gedaan. In Duitschland is er een tijd geweest dat zij in massa werden aangesteld, doch men is er van teruggekomen onder het bespotte lijk voorwendsel dat de dames het geheim van den telegraaf niet wisten te bewaren. Onze administratie zal wel doen, zich aan deze zoogenaamde bezwaren niet te storen, en naar bevind van zaken een zijn hij eerst een beroemd schilder moet worden. En luisteréén ding nog moet ik er bijvoegen er mag namelijk geen gevrij zijn in de school, geen schoonma ken van penseelen of mengen van kleuren, hoor 1 het zou hem maar te veel van zijn studie afhouden." Geneviève keek zeer bedeesd en onder danig voor zich en beloofde alles. Einde lijk trad Matzijs liet huisdat zoo lang voor hem gesloten was geweestbinnen. Men kon het hem aanzienhoe ontzet tend zwak hij waswant hij zag zeer bleek en leunde op des dokters sterken arm, terwijl ook zijne moeder hemzooveel hare krachten het toelieten, steunde. Maar de blikdie uit zijne oogen sprak, voor spelde terugkeerende gezondheid. Geneviève dit tooneel ziende, deed haar uiterste best om noch te lachen noch te weenen; maar toen Quentin's moeder eenen vurigen kus op de lippen drukte en haar geluk wensch- te met de heerlijkonverwachte uit komst .deed zij beide. En toen later op den dag Meester van Daxis op schalksche wijze haar aan hare woorden herinnerde die zij pas dienzelfden morgen gesprokem haddat zij namelijk zelfstandig oordeel uit te spreken. Langzaam maar zeker breidt zich het getal betrekkingen uit, die voor de schoon ste (en grootste!) helft onzer natie worden opengesteld. Ware het getal mannelijke sollicitanten naar eeiijg ambt bij de spoor wegmaatschappijen Diet zoo verbazend groot, wij zouden in bedenking geven ook dames aan de loketten voor de uitgifte der plaatsbiljetten aan te stellen. En wat dunkt u van vrouwelijke ontvangers, (in casu natuurlijk ontvangstera) van Rijks- of gemeentelijke belastingen Als we toch ons geld kwijt moeten, en daar schijnt helaas! maar weinig tegen te doen, dan stel ik het liever in handen van een bevallige schoone Ho! daar hebben we juist de klip, die 'wij bij de behandeling van het émancipa- tie-vraagstuk zorgvuldig moeten ontgaan. Er is herhaaldelijk op gewezen, dat bij examens ter verkrijging eener toelating of aanstelling de uitslag over het algemeen voor dames gunstiger was dan voor haar mannelijke mededingers, en dan werd weieens de onderstelling gefluisterd, dat het gemoed der examinatoren niet totaal koud bleef voor het geflonker van een paar lieve oogjes.Gaarne gelooven we, dat het nooit zoo geweest is. Iedere exa men-commissie hoe ook samengesteld spreekt hier te lande altijd recht met de stalen onpartijdigheid van een oud-Romein- schen consul. Het mag ook niet zoo zijn. Hetbelang der dames zelve brengt mede, dat zijzelve ten sterkste aandringen op standvastige handhaving van deze wet „Tegenover gelijkheid van rechten staat gelijkheid van plichten." Aan haar stelle de maatschappij volkomen dezelfde eischen, als aan de mannen wien zij een plaats komen betwisten. van alle schilderijen en schilders een af keer had lachte zij er hartelijk om. Voor hij naar huis ging, kwam Quen tin naar het meisje toe en fluisterde haar zacht in de ooren„nooit zal ik weer zeggen waartoe dient toch al dat bidden?" De eenvoudige teekening, het geschenk van den Aartsbisschop werd in eene kost bare lijst gezet en in de kamer van den Smid van Antwerpen opgehangentoen deze trouwde. Ieder jaar op het Onze lieve Vrouwenfeest ging Matzijs met zijne echt- genoote Genevièvenaar de kerkom daar op het altaar te dankenwaar hij eenmaal dacht vergeefs gebeden te heb ben. De schilder Quentin Matzijs werd in het jaar 1450 in de stad Antwerpen geboren. Hij is alge meen bekend onder den naam van den Smid van Antwerpenomdat hij tot op zijn twintigjarigen leefdtijd dat beroep uitoefende. Eene van zijne beste schilderijen is de Afneming van het Kruis in de Notre Dame te Antwerpen hetwelk hij voor het schrijnwerkersgilde vervaardigde. In het schilderen van bijbelsche onderwerpen vooral muntte hij zeer uit. Ms. J. G. Descamp, Rouen 1758.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1