Amersfoort, '12 Augustas 1881. Ter gemeente-secretarie van Amersfoort, ligt voor belangstellenden eene van wege het „Groene Kruis" ontvangen inteekcn- Jijst met bijbehoorende plaat en adres, betreffende het verzamelen van handtee- keningen, als huldeblijk van het Nedtr- landsche Volk aan stamgenooten in de Transvaal. Voor de plaatsing van iedere handtee- kening wordt eene bijdrage van 25 cents gevraagd. Zondag 14 Aug. wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargenomen door Ds. G. Cool te Wormerveer. In de Ev.-Luth. Kerk alhier, zal Zondag 14 Aug. e.k. de godsdienstoefening worden geleid door Ds. W. J. Manssen van Zaandam. Het programma der wedloopcn op de heide tus- sches Bussem en Hilversum op Zaturdag 20 Au gustus e. k.te 12 uren luidt aldus: I. (Te 12 u.) Harddraverij voor inlandschc paar den toebehoorende aan Nederlandersingespannen voor Hollandsche sjeezen rijders in nationaal cos- tuum. Afstand 1600 meter. Prijs uitgeloofd door HH. MM. den KoniDg en de Koningin der Neder landen likeurst'el met zilver en goud gemonteerd, benevens/700 in geld. Premie 250. 1. J.Smits, Dubbeldam de Freule. 2. B. Zoeteman, Simousha- ven Marianne ex Matador. 3. N. J. Ybema Wor- kum de Nette. 4 H. van der VoortAlkemade Cornelia. 5. A. van Aardtnne Voorburg, President. C. Jhr. L. P. Quarl. v. lltford Loosduiuen, Sophia. 7. N. van EendeuburgWateringen, de Lietze. 8. G. J. Schrijver Loosduinen Prinses. 8. H. Jur- gensOssApollo. 10. II. van der Kroon, Baam- brugge, de Lietze. 11 J. KlaverSpierdijk, Ihllc- ffonda. 12 J. KaskesBieu erbrug Prins Alexan der. 13. C. VellebregtZegwaard Boerin. 15. A. H. Boekhout, Houten, Snijboon. 15. G. Vriend, Benningbroekde Pauw. 16. G. Ellerbroek, Hoorn, Prinses. 17. P. Brommer Zijpe Willem III. 18. Gerardus Huiter Muiden Boerin. II. (Te 12.45 u.) Heeren harddraverij voor paar den van alle landen en alle rassenonder het zadel gereden. Inleggeld ƒ10. Afstand 2400 meter. Prijs /"300 premie ƒ100. De primitwinner ontvangtdc helft der inleggelden de derde aankomende zijn inleggeld terug. 1. Jhr. W. A. L. Mock, Haarlem, Full Choice. 2. A. H. v. Wickev. Crommelin, Heemstede Ex pectation. 3. H. van Wickev. C'rommelin id. Double Six. 4. J. G. Huitink DelftPhenix. 5. J. Koster, BeemsterL'innocent. III (Te 1.15 u.) Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Inleggeld 20. Afstand 4000 Meter. Prijs ƒ2000, premie ƒ500. De premiewiu- ner ontvangt de helft der inleggelden. De eerste twee regels van art. 35 van het reglement zijn op dit nummer niet van toepassing 1. P. Abnelt Weitsensee, Pervenez. 2. H. L. Euthoven HLzn., 's-Hage Julie. 3. J. Blommesteiu, Hcckendorp Vlug. 4. B. Zoeteman Simonshnven Marianne. 5 A. C. van den Akker, Hazerswoude, Marianne. 6. W. baron vnn NagellBarneveld, Barling. 7. H. Giddings Barnfelt Blossom. 8. H. Giddings, Baru- felt Crag Bird. 9. O. Stechow Berlijn, Biegawog. 10. C. Baufeldt, Herlijn, Petishok. 11. A. Stechow, Berlijn Gramotleg. 12. A. Brosz Berlijn, Wela- kila. 13. C. OckhorstRotterdam Amerikaan. 14. G, Ruiter, Muiden Mina. 15. P. van der Voort. Alkemade, Cornelia. 16. L. C. Enthoven, Voorburg, Boeter Tanner. 17. Mr. S. Salverda Leeuwarden, Diana. 18. P. Smit Jr., Rotterdam Telegraaf, 19. A. Verweij, Oudewater Gerarda. 20. J. Blumson, Londen Spotted lad. 21. Baron G. W. Tuijll van Serooskerken Velzen Pourtehak. 22 E. Wiggers Antwerpen Negociant. 23 H v. Wickev. Cromme lin Heemstede Multum in Parvo. 25. G. J. v. d. VlietOvereenBora. 25. J. Roele Buiksloot Maria. 26. F. DelangleRijsel, American Star. 27. A. de Graaf, Watergraafsmeer, Emigrant. 28. E. CallaertGentCopitainc Thomson. 29. C. Wedier, Roubaix, Nepokorng. 82. D. Jongens Beemster Alida. 33. B. W. Schippers CharloisCato. IV. (Te 2 uHarddraverij van inlandsche paar den, geboren in 1876 of later ouder den man. Afstand 1600 Meter. Prijs ƒ300. Premie/100. 1 J. C. VisserZegwaard La Bonté. 2. E. van Loon Rozendaal de Lietze. 3. J. Bouter, Ameide; Rosa. 4. A. C. van den AkkerHazerswoude Kampioen. 5. J. G. MatseBoskoopHansje. V. (Te 2.30 u.) Wedren voor paa-den van alle landen en alle rassen rijders in jockey-costuum. Afstand 2400 meter. Prijs zilveren beker, aangebo den door de heeren A. baron van Brienen van de Groote Lindt en V. M. baron van Tuyl van Se rooskerken benevens /'1200 in geld. Premie 400. De derde aankomende ontvangt 50 uit de inleggelden. I. J. Petersen, Amsterdam, Livrier. 2. J. F. v. O. de Vries Brum und, Zeist, Afra. 8. J. Alberda, 's Hage, Cupid. 4. G. Elsdon, Casteau, Dist/ngno. 5. Graaf van Net6elrode, Wissen, Ailsburg. 6. Graaf von Loë, idem, Anionelli. 7. L. F. Maas Geestranus, 's Hage, Lord Lovell. 8. Baron Th. de Woelmont, Namen, Marcus. 9. Baron D. Loe, Bonn, Illusion. 10. Baron D. Loë, Bonn, Cagliostro. 11. Comte P. de Meeus, Boneffe, Mercure. 12. Jhr. W. J. P. van den Bosch, 'sHage, Ladg. 13. Baron V. M. van Tuijl van Serooskerken, 's Hage, Mis Mag. 14. I. P. Wijnstroom, 's Hage, Ro land. 15. Graaf N. E-terhazy, Nordkircben. 16. Grauf N. Esterhazy, Nordkirchen. Camelia. 17. O. Oehlschlae- ger, Berlijn, Grossfiirstin. 18.0. Oelschlaeger, Berlijn; Strathraich. 19. O. Oelschlaeger, Berlijn, Kronos. 20. Vicomtede Buisseret, Neufvilles; Alphabet. 21. Vicomte de Buisseret, Neufvilles; Martinet. 22. Frcih. von Ro- chow, Hanover; Swatton. 23. Freih. von Rochow, Hanover; Hoodg Crow. VI. (Te 3 u.) Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen als tweespan, gereden voor twee- of vierwielige rijtuigeu. Inleggeld ƒ20. Afstnnd 3200 meter. Prijs /"600. Premie ƒ200. De premiew inner ontvangt de helft der inleggelden. 1. H. Giddings. Barnfcld; Grag Bird, Blossom. 2. C. Baufcld, Berlin; Pelishok. v. Brosz, Berlin, Wolakitu S. J. Smits, Dubbeldam, Freule. A. van Aardenne, Voor burg; President. 4. Jhr. I,. P. Quarl. v. Ufford, Loos duinen; Sophia Fortuna. 5. G. M. Lunghout, Haz< rs- woude; Sjoukje, Prinses Marie. 6. H. Jurgens, Oss; Apollo, Nimrod. 7. W. H. J. Brom, Utrecht; Emma, Susanne. 8. P. Ellerbroek, Hoorn; Peter, Trynfje. 9. J. Koster, Beemster; Broes, Biderik. 10. G. Vriend, Btnningbroek; Be Pauw. P. Stapel, Oudendijk, Trijntje. VII. (Te 3l/o u.) Wedren met hindernissen voor paarden van allo rassen, toebehoorende aan en bereden doof officieren van het Nederlandscbe leger. Rijders in uniform. Afstand 1800 meter. Prijs uitgeloold door HH. MM den Koning en de Koningin der Nederlanden eene officiers veld-cautine, benevens 700 in geld. Eer' ste premie 200. Tweede premie ƒ100. 1. O. D. van Diepeübrugge, 's Hage; Japonnaise. 2. F. J. W. Scheurleer, 's Hage; Sarah. 3. G. P. A. G. H. Romer's Bosch; Szabernic. 4. Jhr. W. M. Boreel, 's Bosch; Freeman. 5. Jhr. J. P. v. d Bosch,'s Hage; Ladg. 6. N. J. Erzey, Haarlem; Countess. 7. Jhr. A. van der Wijck. Haarlem; Ec/ipse.8. Jhr. A. J. Storm de Grave, Haarlem; Sglcana. 9. R. Baron van Heeckercn van Molecate, 's Hage; Mistake. VIII. (Te4u.) Wedren met hindernissen voor paar den van alle landen en alle rassen. Rijders in jockey- costuum. Afstand 3200 meter. Prijs/"2000 benevens een voorwerp in zilver ter waarde van ƒ500 aangeboden door eeuigc HH. uit Amsterdam. Premie ƒ500. Dc derde aankomende ontvangt 50 uit de inleggelden. 1. H. L. A. v. d. Wall Bake, Hilversum; Barling. 2. G. von Nesselrode, Wissen; Vexation. 3. G. von Loë, Wissen: Leistern. 4. O. 1'. v. Diepenbrugge, 'sHage: Japonnaise. 5. Baron D. Loë, Bonn: Charlatan. 6 Ba ron D. Loë. Bon: Einfalt. 7. Baron II. Loë, Bonn: Ber Mai. 8. V. M. Baron v. Tuyl v. Serooskerken 's Hage: Miss Mag. 9. A. de Neef, België: Memorandum. 10. Grauf N. Esterhazy, Nordkirch, Camelia. 11. Grasl'N. Esterhazy, Nordkirsch, Leander. 12. R. Baron van Heeckercn van Molecate, 's Hage, Mistake. 13. F. Epey, enloo, Q. Louise (SauntJ. 14. A. Meijer, Hannover, Good Girl. 15. O. Oi hlscblaeger, Berlijn, Postillon. 16. O. Oehlschiaeger, Berlijn, Biemen. 17. O. Oehl- schlaeger, Berlijn, Grossjiirstin. 18. J. Cardon, Gent, Ballade. 19. E. de Kerchoveu, Geut, Montees. 20. S. Smith, Londen, Laura. 21. Vicomte de Buisseret, Neuf villes. Rosette. 22. Freih. von Rochow, Hannover, Sarcenst. BINNENLAND. Men noemt als Minister van Einauciën den burgemeester der hoofdstad, mr. van Tienhoven. Te Assen zal men binnenkort voor een Nederlandsche Bradlaugh quaestie staan. De heer Dr. H. Hartogh Keys van Zoute- veen, onlangs benoemd tot lid van den ge meenteraad, zal namelijk verlangen zijn betrekking te aanvaarden onder aflegging van de belofte (niet van den eed), bedoeld bij art. 39 gemeentewet en art. 83 grond wet. De voorzitter moet voornemens zijn den heer Hartogh Heys niet tot de belofte toe te laten, op grond dat genoemde heer tot geen kerkgenootschap behoort en de vergunning om de belofte af te leggen uit sluitend aan de Doopsgezinde gemeente is verleend. Dinsdagmorgen liep een slaapdronken man op de O. Z. Achterburgwal te water. Hij werd door een agent van politie en een porder gered. Het Panorama in de Zeestraat te 's Hage werd gedurende de eerste week der ten toonstelling, 17 Aug. jl., door 2200 per sonen bezocht. Te Amerongen is eene Raadsvergadering gehouden van 3 leden, wier besluit wettig was, omdat tweemaal eene vergadering was bijeengeroepen, die niet door het vereisch- te getal leden werd bijgewoond. Dit besluit strekte om r.iet toe te laten de drie nieuw- gekozen leden, niettegenstaande zij de meerderheid van stemmen (64, 62, en 60) van de 112 uitgebrachte stemmen op zich vereenigd hadden. Het besluit werd aldus gemotiveerd: Overwegende, dat p. m. 40 kiezers op last van den Heer G. graaf van Bentinck hunne stembiljetten hebben moeten laten mvulllen op het kasteel Amerongen, zoo dat zij geene vrije keuze hadden en hier door genoodzaakt waren te stemmen op candidaten, die de hunne niet waren; Overwegende, dat na het invullen der stembiljetten de kiezers door den bosch wachter Johannes Knoppers alhier als een kudde schapen naar de stembus werden geleid; Overwegende, dat er alzoo een hoogst onzedelijke invloed is uitgeoefend, die op deze verkiezing van beduidenden invloed is geweest. „Overwegende, dat de Burgemeester in gebreke is geweest Baadsvergadering te beleggen tot het benoemen van een stem bureau, waardoor het bureau van stem opneming niet wettig was samengesteld volgens art. 43 der kieswet," enz. BUITENLAND. Te Londen zal in 1883 een interna tionale visschenjtentoonstelling worden gehouden. Door de conservatieven en antisemieten in het tweede kiesdistrict van Berlijn, is de hofprediker Stöcker candidaat gesteld voor den Rijksdag. De Transvaal is Maandag j. 1. weder in 't bezit der Boeren gesteld. Een procla matie der Boerenhoofden maakte het ves tigen van een Zuid- Afrikaansche republiek aan het volk bekend. In Portugal is het zoo heeten bij gevolg droogdat de Aartsbisschop van Braga heeft voorgeschrevendat in de kerken om regen zal worden gebeden. Te New-York en in geheel Amerika is het weder buitengewoon heet. De thermo meter varieert van 93 tot 98 graden. Er worden vele gevallen van zonnesteek ge meld. Laatstleden Zondag hebben te Schivel- bein, in Pommeren, weder ernstige onge regeldheden plaats gehad. Nadat er in den namiddag weder een oploop tegen de jo den was begonnen, kwam er 's avonds eene talrijke menigte voor het raadhuis bijeen, alwaar de glazen werden ingegooid, ver moedelijk uit wraak wegens de verpligte sluiting der winkels des avonds ten 7 ure en andere maatregelen, door den burge meester sedert de vorige woelingen geno men. Vervolgens werden bij een Israëliet de jaloeziën vernield, de deur met steenen gebombardeerd, de deurbank weggebroken en ten slotte de ramen tot op de boven verdiepingen verbrijzeld. Daarop volgde eene vernieling met plundering en roof bij andere joden. Bij een slijter in sterke dranken werden de flesschen weggehaald, de vaten geledigd en in stukken geslagen en werd verder alles zoodanig uitgeplun derd, dat er voor het huis een puinhoop lag, doortrokken met, rum, petroleum, suiker enz. Een ander joodseh ingezetene is bij de plundering van zijn huis zooda nig mishandeld dat hem de tanden zijn uitgeslagen, terwijl een bij hem inwonen de grijsaard slechts ontkwam door de wijk te nemen naar een verborgen hoek in een kelder, waar hij den volgenden dag nog lag. Nadat de politie drie uren achtereen te vergeefs al het mogelijke had gedaan om de rust te herstellen, lieten de hoofden der onlangs opgerigte vereeniging van oud strijders alarm slaan, en weldra kwamen er gewapenden opdagen, die met geladen geweer tegen den woesten hoop optrokken en na een heftigen tegenstand er in slaag den de orde te handhaven. Des Maandags ochtends leverde de stad overal een waar schouwspel van vernieling op. Na hetgeen inmiddels reeds uit andere Pomraersche plaatsen is gemeld zijn van daar thans nadere berigteu ontvangen. Zoo is er Zaterdag avond te Konitz een aanval op de joden gedaan, waarbij het zoo hevig toeging, dat 18 gendarmes genood zaakt werden het veld te ruimen. Te Rummelsberg werd Donderdag avond het huis van den koopman Mendelsohn be stormd. Het blijkt evenwel niet, of het gelukt is er binnen te komen, daar er alleen wordt gemeld dat de gesloten blin den met steenen werden gebombardeerd. Dit laatste werd ook bij twee andere koop-, lieden gedaan. Nadat de politie door hare krachtige maatregelen er in geslaagd was, de menigte uiteen te drijven, liet het zich den volgenden avond veel erger aanzien, maar ook toen heeft de politie verdere aanrandingen weten te beletten. Te Fal- kenstein hebben dergelijke ongeregeldhe den plaats gehad, waartegen de hulp der gendarmerie uit Neu Stettin werd ingeroe pen. Te Hammerstein, waar het in de laatste dagen ergerlijk was toegegaan, worden de verhooren nog dagelijks voortgezet, met het gevolg dat er nog vijf personen zijn gearresteerd. Te Bublitz is een bliksla- gersknecht in arrest genomen, die aan een aantal personen te Poost een brief had ge zonden, waarin zij werden uitgenoodigd des Maandags naar Bublitz te komen, ten einde een handje te helpen om de joden naar Palestina te jagen. Deze brief, onder teekend Het Anti-joodseh Comité," viel in handen der openbare autoriteit, die onmiddellijk eene waarschuwing naar Poost zond, terwijl de schrijver achter slot werd gezet. GEMENGDE BERICHTEN. In het arrondissement Maastricht heeft zich weder de hamster of korenwolf ver toond. In een nest werden niet minder dan 13 jongen gevonden. Dat deze knaag dieren nog iets anders dan graan lusten blijkt daaruit, dat in hun nest ongeveer' een kwart mud aardappelen werd aange troffen. u In de Batavierstraat te Rotterdam kreeg een kastelein een aanval van delirium tre- nj mens. Na een vergeefsche poging om zoo hij zeide zijn vrouw den hals snijden sloeg hij alles stuk wat zijn bereik kwam daarop begoot hij A legerstede met petroleum en wilde er juiS| de vlam in steken toen hijin 't belani der veiligheidgearresteerd werd. Eenige vletterlui te Nieuwendiep had. den ter eere van den feestdag „de bij Doggersbank" dapper gedronken ei kw amen mooi aangeschoten thuis. De vrou» v van een der enthousiasten scheen daarmet alles behalve ingenomen te zijn altham gaf zij dat in krasse bewoordingen te ken nen dat een hevig gevecht tusschen di echtelieden er 't gevolg van was. Dl oudste zoon werd 't te heetwaarom hi 't raadzaam oordeelde buitenshuis 't eind van den strijd af te wachten. Jongen" B vroeg een voorbijgangerdie 't rumoei Ij hoorde, „wat valt hier in huis voor?"— „De slag bij Doggersbank," antwoordde de guit gevat. li d h Niettegenstaande alle maatregelen ge nomen als waarborg voor eerlijke behan J deling en goede hoedanigheid, gaat het dit jaar tot nog toe met den uitvoer vsl nieuwe aardappelen uit het West land nanrl Engeland zeer slecht en uitzigt op beter schap is er nog niet. De eenige oorzaak hiervan is, zegt Sempervirens, dat er geen vraag bestaat. In de jongstverloopen jaren toen er bij de uitzending van dit artikel uit het Westland zooveel bedrog gepleegc werd, schijnt men in Engeland meer ei meer aardappelen uit andere streken ge trokken te hebben, waardoor de Engelsclie markten thans ruimschoots voorzien zijn en het Westland gemist kan worden, Voor het weinige, dat van daar wordt verzonden, wordt weinig geld bedongen, te weinig dan dat de teelders er hunne gemaakte kosten mede kunnen dekken. Er behoeft dus niet gezegd te worden in welke stemming men in het Westland] over het algemeen verkeert. Een Duitscher, die 86 jaren geleden naar Amerika trok en daar een vermogen ';-i van meer dan twee millioen dollars op- gaarde, is onlangs te Blanminster in Illinois overleden. Tot eenigen erfgenaam heeft 5 hij een ouden kennis in zijn vaderland benoemd, die indertijd met zijn vrouw op den loop ging en daardoor de oorzaak was, dat hij zelf zijn vaderland verliet. Het testament knoopt aan de aanneming van het vermogen echter het beding vast, dat de Erfgenaam levenslang een vuurroode jas, een hemelsblauwe broek en ten licht groen vest zal moeten dragen, naar de mode van het jaar 1820, terwijl hij op straat steeds getooid zal moeten zijn met een gele narrekap met twaalf bellen. Deze wraak is inderdaad wreed, want neemt de erfgenaam het geld aan, dan is hij zijn leven lang aan de algemeene bespotting prijs gegeven, en weigert hij, dan zal zijn vrouw daar wel dagelijks een hartig woordje S over te zeggen hebben. Hij heeft twee maanden tijd, zegt de Tribune, om aan het geregt zijn voornemen kenbaar te maken. I Terwijl een arm boertje uit Drunen met zijn dochtertje naar de markt te Waalwijk was gegaanom eenige groenten te ver- koopen, twee kinderen, wier verstandelijke vermogens gekrenkt waren, met een huis houdster achterlatende, vond hij bij zijne tehuiskomst zijne kast opengebroken en daaruit circa f 40, kleedingstukken, bed- delakens enz. ontvreemd. De huishoud ster was ook verdwenen en deze wordt door de politie opgespoord. Koning Kalakaua heeft er te Weenen zijn pleizier van genomen en zich vooral op eer. avond in het derde koffiehuis van het Prater bijzonder goed geamuseerd. Nadat hij uit de opera teruggekeerd was, ging de Koning, slechts door twee heeren vergezeld, naar dat koffiehuis, waar juist „bal" was, en nam met zijn gevolg in een der loges van de galerij plaats. Het scheen Z. M. daar goed te bevallen, hij werd hoe langer hoe spraakzamer en vroo- lijker en toen een dame, die alleen 1 in eene aangrenzende loge zat, hem vriende 'ijk een glas toedronk, dat een der heeren zijn gevolg haar aangeboden had, wei hij haar dicht naast hem te komen zit' aan welk verzoek de schoone voldeed. Toen zij zoo een poosje vertrouwelr bij elkander gezeten hadden, stond

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2