NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bansclioten, Eemnas, Hamersvelü, Hoeyelaken, Hoogland, Leusden, Soest, l Woensdag 17 Augustus 1881. No. 66. Tiende Jaargang. T. S. Uitgever: A. M. Slothouwer, - I Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens SV^uurdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad- - vertentie wordt slechts drie pa maal in rekening gchraeht. Zesennegentigste Algemeene Vergadering van de aatsch. tot Nut van 't Algemeen. j Deze vergaderinggehouden op den 9en en lOen Augustus j.!. in het Park te Amsterdamwerd geopend door den Voorzitter, den Heer Mr. H. JKist, met eene redewaarin spreker hulde bracht aan den Heer van Heesdie meer dan veertig jaren lang met ijver als algemeen Secretaris de belangen der Maatschappij had behartigd. In korte trekken schetste spreker het doel der Maatschappij die ook te velde trekt tegen het misbruik van ■sterken drank. Wat dit betreft betreur de de spreker ten zeerstedat mannen als Dr. Schaepman nog als laatste poging tot bestrijding van dit doel der Maatschap pij het middel van bespotting hebben aan- AFSCHEID EN WEDERZIEN. MERSFOORTSGHE COURANT. a, Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Kijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsj 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland 0,076 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. (Zie de twee borrels in de 2de Kamer). I Ten slotte riep de Voorzitter een har telijk welkom toe aan Mr. A. Kerdijk en sprak hij de hoop uitdat deze zijne betrekking met even veel ijverzelfvol doening, en even lang als de afgetreden Heer van Hees zou vervullen. FEUILLETON. i. //Vaarwel, Mary!" //Vaarwel, PhilipGod zegene u Philip Harding ging een schrede ach teruit, ongeduldig zijne wenkbrauwen fronsende en keek vragend het meisje aan, dat naast hem stond. Zij zag er zeer jong en teer uit en had eene liefderijke, ernstige uitdrukking in de bruine oogen. Ternauwer nood onderdrukte zij hare tranentoch hield ze zich kalm, maar wrong kramp achtig de blanke handen. Philip Harding was tegelijk verwonderd en boos. Hij was op het puntte vertrekken en al de zijnen, die hem zoo dierbaar waren, achter te la ten. Zijn gemakkelijk, zorgeloos leven moest hij prijs geven voor een onbekende loop baan en dat alles ter wille van Mary Channing. Hij moest Europa vaarwel zeg gen en naar het verre Westen gaan, om daar geld te verdienen en Mary een onbe zorgde toekomst te kunnen aanbieden; nu stond zij bij den haard en zeide hem kalm, //vaarwel/' zonder een snik, een zucht of een traan. Drie lange jaren zou hij wegblij ven misschien zouden zij elkaar nooit weerzien! Daarna bracht de Heer Kerdijk als algemeen Secretaris namens het Hoofd bestuur verslag uit omtrent den staat der Maatschappijwaaruit bleek dat het aantal leden op 1 Juli 1881 bedroeg 17230, verdeeld over 336 departementen. Punt IV, om de gift van f 4000, aan de Maatschappij geschonken op 't Groot boek der N. S. te brengenwerd goed gekeurd. Punt Vwaarbij de algemeene verga dering het Hoofdbestuur uitnoodigtop de volgende algemeene vergadering aan te bieden een voorstel tot het ondersteunen van de pogingen door de Departementen aangewend ter bevordering van de op voeding der kinderendie beneden den leeftijd zijn der leerlingen van de lagere Schoolen een reglement te ontwerpen tot bepaling der voorwaarden waaronder een subsidie daarvoor zal worden toege kend wordt met 471 tegen 389 stemmen aangenomen. Punt VIwaarbij bepaald wordt, dat op de begrooting een post van f9000 zal worden uitgetrokken om daaruit aan drie departementen die plaatselijke verzame lingen tot bevordering van kunst-indus- triëel onderwijs wenschen te stichtenop hunne aanvraag onder eenige voorwaar den een subsidie van f3000 door het Hoofdbestuur te doen uitkeerenwordt bij acclamatie aangenomen, nadat een voor stel van het departement Oldenzaal was aangenomen waarbij bepaald wordtdat het subsidie zal worden toegewezen aan drie departementen ter keuze van het Hoofdbestuur. z/Hebt gij me niets meer te zeggen, Mary?" vroeg hij na eene lange stilte. z/Yergeet gij niet, dat wij elkander voor het laatst ontmoeten? Hebt ge nu niets meer te zeggen dan uvaarwel?" z/Nu dat God u zegene, Philip, altijd Wat zou ik nog meer moeten zeggen Ik kan u niet vragen hier te blijven. Ik kan het niet ik mag u niet weerhou den." z/Maar gij zoudt toch kunnen zeggeD, dat het u verdriet doet." z/Philip, is dat noodig?" en ze hief de vriendelijke oogen smeekend op. „Ge moet weten, hoe het mij grieft!" Nogmaals vaarwel en vergeet mij niet Mary." //Nooit, lieve Philip, ik zal u nooit vergeten Maar gij z/Ga ik dan niet om uwentwille weg, Ma ry, als een banneling om alles voor u te beproeven? Zou ik u kunnen vergeten? Neen, liefste; blijf mij even trouw als ik u, dan zal alles te beste gaan. Zult ge me dikwijls schrijven? Ik beloof het u ook. Nu over drie jaar kom ik terug, arm of rijk, Mary, om u tot mijn vrouw te maken." //Zoolang ik leef zal ik mijn belofte houden." z/Ja, dat weet ik, mijn lieveling en nu vaarwel, kind!" Punt VIIwaarbij het Hoofdbestuur voorstelt dit jaar wederom f 1000 aan te wenden ten behoeve van den van wege de Maatschappij geopenden cursus in Huis arbeiden tevens f1000 te gebruiken ter ondersteuning van die departementen welke het onderwijs in Huisarbeid wen schen te bevorderen wordt bij acclama tie aangenomennadat de vergadering zich had vereenigd met het voorstel van 't departement Veendcm om de laatstge noemde f 1000 te brengen op f2000. Punt VIIIwaardoor het Hoofdbe stuur gemachtigd wordt, om een persoon aan te wijzendie als commissaris met de overige commissarissen, de noodige s.-ippen heeft te doen tot het oprichten en het in werking treden van een alge meen nederlandsch pensioenfonds voor werklieden, en ter bestrijding der kosten voor dit jaar f1000 uit de kas beschik baar te stellenwanneer ook de Maat schappij ter becordet Ing van Nijverheid de Vereeniging ter bevordering van F oh iek- en Handwerksnijverlieiden het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond harer zijds naar vermogen tot dat einde bijdragen, wordt bij acclamatie aangenomen. Punt IXdat het Hoofdbestuur mag- tigt om voor één jaar eene overeenkomst aan te gaan met de Maatschappij Elze vier te Rotterdamof een anderen uit gever tot het aankoopen voor een be drag van ten hoogste f6500, van 17800 exemplaren van een in maandelijksche afleveringen uit te geven geïllustreerd Volksbladten einde daarvan elk lid der Maatschappij een exemplaar kosteloos z/Mary Channing was een wees eu had, zoolang zij zich herinneren kon, op Chan ning-Hall gewoond met haar oom en tan te, die kinderloos waren. Het jonge kind van zijnen vroeg gestorven broeder Hugh was mr. Channing zeer dierbaar geworden en zijne vrouw was voor haar nicht een liefdevolle moeder. Mary had een gelukkig leven, een aaneenschakeling van liefde en vrede met oom Gilbert en tante Lucy aan hare zijde Geen schaduw, hoe klein ook, had ooit haar levenspad verduisterd, tot zij Philip Harding ontmoette. Hij was de broeder van een harer schoolvriendin nen en de jongere zoon van eene verarmde maar goede familie. Philip was een knappe jonge man, maar oom Gilbert, een prac- tisch mensch, vond deze hoedanigheden niet voldoende om fortuin te maken of daarmede in de wereld vooruit te komen. Hij kon, toen hij naar de hand van Mary dong, haar niets aanbieden dan zijn naam en knap uiterlijk, daarom wees mr. Chan ning hem op de bepaalde onmogelijkheid van dat huwelijk, voordat Philip zijn vrouw een goede toekomst kon verzeke ren. Hij was er de man niet naar om op een kantoor als klerk te beginnen, hij had een afkeer van ingespannen arbeid. Men bood hem een betrekking aan op een groot bankierskantoor in de City, maar zelfs Mary vermocht niet hem van besluit te verstrekkenindien aan het Hoofdbe stuur omtrent strekking, inhoud en wijze van uitvoering voldoende waarborgen wor den gegevengeeft aanleiding tot veel discussie. De Heeren Böhringer en Cramer verdedigen het op even welsprekende als geestige wijze. Even geestig wordt het bestreden door de Heeren J. H. de Ridder en J. Yerwij. Ten slotte wordt het, hoe wel de financiëele commissie er zich tegen had verklaard, aangenomen met 666 tegen 180 stemmen. Daarna had de interpellatie plaats van het departement Workum betreffende de verkiezing van een algemeenen Secretaris. Dit departement, hoewel dankbaar dat het Hoofdbestuur den heer Kerkijk als de eerste op de nominatie had geplaatstmeende dat het Hoofdbestuur tegenover dezen candidaat even geschikte candidaten had moeten stellen. Dit isnaar de meening van Workum niet geschiedvan daar deze vraag van Workum //Waarom heeft het Hoofdbestuur personen op de voordracht geplaatst, van wie het later zelfverklaarde, dat zij niet ten volle voor de omvangrijke laak berekend waren Professor Pijnacker Hordijklid van 't Hoofdbestuurantwoordt hieropdat 't Hoofdbestuur het beter zou geacht hebben, dat deze interpellatie ware weggelaten (luide toejuiching); nu zij echter gedaan iswil het Hoofdbestuur de ge vraagde opheldering gaarne geven. Het aantal sollicitanten naar de betrekking voor algemeen Secretaris was grootmaar zeer velen trokken zich terug toen het bekend was dat de Heer Kerdijk zeer in aanmer- te doen veranderen. Liever ging hij heen om elders zijn fortuin te zoeken. Eene kleine uitrusting en eenig geld was alleswaarmede hij de reis naar Amerika aanvaa-dde, in het volle bewust zijn dat het een edele daad van hem was. Ook Mary geloofde hetzij schreide bit tere tranen om de ontberingendie Phi lip zich voor haar ging getroosten. Mr. Channing, die een beter begrip van zijn karakter had, verzekerde haar dat hij in dien tijd wel goed voor zich zorgen zou. En had hij in die drie jaar den grond slag voor zijn fortuin gelegd, dan zou Mary zijne vrouw worden. In zijn hart hoopte hij echter, dat de tijd en Philip's onstandvastigheid eene verandering zou geven aan hunne plannen. Toen gebeurde er iets van het grootste gewigt. Henry Channing, zijn neef en erf genaam, stierf in Indië waar hij met zijn regiment was en Mary werd nu erfgena me van Channing-Hall. Het was de eeni ge wensch en eerzucht van Mr. Channing geweest, dat Henry en Mary vereenigd zouden worden, om aan beiden zijn bezit tingen na te laten. Henry was juist tien jaar weg, toen Philip Harding ooms wenschen en plan nen in duigen deed valllen. Hij had ge hoopt Mary's hart vrij te houden tot Hen ry terugkwam. Nu vond mr. Channing het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1