Hoogland, 15 Aug. king kwam. Toen was de keus niet meer zoo groot en uit-het beperkt aantal werden de besten voorgedragen. In het hoofdbe stuur was eene sterke strooming om den Heer Bruyn nommer 2 op de voordracht te plaatsen, niet als troost maar omdat men hem na den Heer Kerdijk volkomen bere kend achtte. Het hoofdbestuur verwerpt dus de door Workum gestelde vraag, omdat niemand is voorgedragen die niet door het Hoofdbestuur ten volle voor de taak berekend geacht werd. Nadat de afgevaar digde van Workum nogmaals zijne inter pellatie had toegelicht., wordt bij acclamatie aangenomen eene motie van ordeinge diend door Enschede z/de algemeene Vergaderingde inter pellatie van Workum na de toelichting //doelloos oordeelende gaat over tot de z/orde van den dag." Punt X waarbij het Hoofdbestuur ge machtigd wordt, ook dit jaar f 1000 be schikbaar te stellen ten behoeve van de Modelschoolopgericht door de Amsler- damsche afdeeling van de Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handiverks nijverheid, wordt bij acclamatie aange nomen. Punt XIbevattende het voorstel van het departement Goudaom den algem. Secretaris door de wet te verhinderen be nevens zijne eene andere gesalarieerde betrekking te vervullen, wordt door Gouda ingetrokken nadat op voorstel van Am sterdam bij acclamatie was besloten dit punt te verdagen tot de tienjarige wets herziening. Punt Xll bevatte een voorstel van de departementen Nieuw-Lekkerland c. s. om eene commissie te benoemen om te onderzoeken of het mogelijk en wensche- lijk is regelen te stellenten einde aan de Departements-besturen en aan het Hoofdbestuur rechtstreekschen invloed en toezicht toetekennen op de inrichting en het beheer der door de Departementen opgerichte Spaarbankenen aan de al gemeene Vergadering deswege verslag en zoo noodig, voorstellen te doenwordt ook bij acc'amatie aangenomen. Een nieuw voorstel van het Hoofdbe stuur om f 10.000 kapitaal te verzilveren ter uitvoering van de aangenomen voorstel len wordt door de financiëele commissie ondersteund en door de vergadering met algemeene stemmen aangenomen. Daarna dankt de Voorzitter de vergade ring voor de hem betoonde welwillend heid ten gevolge waarvan vele goede voorstellen zijn aangenomen. Op voorstel van het departement Oude- Wetering brengt de vergadering hulde aan den Voorzitter voor zijne leiding, en sluit de Heer Mr. H. J. Kist de 96ste vergadering van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Amersfoort, 16 Augustus 1881. Bij gelegenheid der Tentoonstelling van Hulpmiddelen voor den Boekhandelte houden in het Paleis voor Volksvlijt, van af 16 Augustus a. s., zal door den be kenden uitgever A. W. Sijthoff uitgegeven wordeneene reproductie in miniatuur van de groote uitgave van Eaust in 10 afleveringen van 10 cents met platen de uitvoering is allerkeurigst en strekt de drukkerij van den heer Sijthoff tot eer. Wij betwijfelen niet een groot succes. wenschelijk, Philip uit den weg te krijgen maar deze was naauwelijks een jaar weg of daar stierf Henry. N u werd de zaak in zijn oog nog erger, nu Mary erfgename werd. //Natuurlijk komt hij dadelijk terug en dan trouwen zij en brengt hij zijn le ven in een ijdel nietsdoen door, dacht bij verstoord. //Hij zal wel op de hoogte ge steld worden van de groote verandering in Mary's leven. Maar drie jaar gingen voorbij en Philip was niet teruggekeerd. Mary hield zich vast aan het denkbeeld, dat hij nog weg bleef om voor haar fortuin te maken. In achttien maanden had zij niets van hem gehoord; in zijn laatste brieven scbreef hij meer over geluk" dan arbeid. Nu eens had hij in Califomië een aandeel in een goudmijn, dan was hij weer met andere gelukzoekers naar de bergen gegaan en de laatste berichten waren dat hij in Arkansas was. Mr. Channing vond zijn gedrag onver klaarbaar. ,/Ik begrijp hem niet, Mary. Waarom komt hij niet terug als hij zoo veel dollars verdiend heeft en belegt het geld hier solide, in plaats van in Amerika Heden had er in deze gemeente eene plechtigheid plaats die niet onopgemerkt mag voorbijgaan. Door den ijver en de zorgen van den pastoor H. J. Pieck al daar, zal men in het bezit komen van een prachtig kerkgebouw volgens het ontwerp van den architekt Tepe uit Utrecht, en aangenomen door de heeren van Domme len en Tielens, beide ook van daar. Giste ren had het leggen van den gedenksteen, uitmakende het fondament van het hoofd altaar plaatsten 2 ure werd er een plechtig lof gehouden, met eene toepas selijke rede, waarna de herder met zijne parochianen zich begaven naar de in aan bouw zijnde kerk, om daar het doel dier plechtigheid te verrichten. Met lof dient gewaagd te worden van de goede verstand houding van den pastoor niet alleen met zijne geloofsgenooten daar ter plaatse, maar ook met andersdenkenden, die moeite noch zorgen ontzien, om van verafgelegene plaat sen de materialen aan te voeren met een bijna weergaloozen ijver; geen wonder dat hun na afloop een aangenaam onthaal ten deel valt. BINNENLAND. Vrijdag werd op verschillende plaatsen in ons land feestelijk herdacht de over winning van het Nederlandsche leger bij Leuven50 jaar geleden. De storm van Donderdag j 1. heeft het eiland Marken ernstig bedreigd met dui- zende guldens schade. De dijk overstroomde namelijk op vele plaatsen met een water stand van 1 meter boven volzee. Door vereenigde krachten van de heeren Hoen, aannemer en Gorter buitengewoon op zichter van den Waterstaat, werd dit onheil echter nog in tijds afgewend. Den on Sept. e.k. gedenkt de gene- raal-majoor Johannes Cornelis Jacobus Smitscommandant van het koloniaal militaire invalidenhuis Bronbeek den dag waarop hij voor vijftig jaar bij ons leger als officier in dienst trad. Zijn Exellentie ontving Zaturdag van Z. M. den Koning het volgende telegram: z/Ik heb het genoegen u mits dezen te berichten dat ik u benoemd heb tot'ridder grootkruis der orde van de Eikenkroon." Willem. Sara Bernhardt zal in October in Am sterdam optreden in Adrienne Lecouvreur. BUITENLAND. President Garfield gaat thans zoo goed in gezondheid vooruitdat de secretaris van Staat gemeend heeft Washington voor een tijd te kunnen verlaten om in Maine, dat hem vroeger naar den Senaat afvaar digde te vertoeven. De president heeft Woensdag voor 't eerst weer een staats stuk onderteekend. Te Dumbarton bij Glasgowis van de werf van de firma Arch. Mc. Millan Son met goed gevolg te water gelaten het Stoomschip Edamgroot 3000 ton, gevoerd zullende worden door kapitein J. II. Saaten bestemd om dienst te rond te trekken?" z/Wacht maar, lieve oom, Philip zal komen!" hernam zij aarzelend. Nog ge loofde zij in hem met een innig vertrou wen, hoewel alles tegen hem getuigde. z/Als ik niet het volste vertrouwen in hem had, zou ik liever sterven," zeide zij eens; toen nam mr. Channing zich voor die gevoelige snaar niet meer aan te roe ren. Zij was zulk een teer schepseltje met een hart vol liefde en hoop. Nu was de proeftijd om, drie jaren, lange jaren en Philip moest wederkeeren in Februari. Eindelijk brak de gewichtige dag aan. De wind ruischte door de bladerlooze boomen van het park en een dikke mist hing over de heuvelen; koud en droevig was het daarbuiten, maar niets kon de vreugde van Mary's hart temperen. Zij kleedde zich bij zonder zorgvuldig en bekeek zich voor 't. laatst in den spiegel met een vroolijken lach. Ik hoop dat hij mij verstandiger zal vinden dan vroeger. Wanneer zou hij hier kunnen zijn?" riep zij uit. Wordt vervolgd.) doen in de vaart tusschen Nederland en New-York, onder directie van de Neder landsche-Amerikaansche stoomvaart-maat schappij. Vóór ongeveer veertien dagen werd den Keizer van Duitschland uit Sturdgard een brief gezondenwaarin hij met den dood bedreigd werd. Na lang zoeken vond men eindelijk den schrijver van dit episteltje. Het was een jong menschdie reeds vol ledige bekentenissen heeft afgelegd en de namen van zijn bondgenooten noemde. Welke redenen hem tot het zenden van den brief hebben genooptheeft hij echter nog niet willen opgeven. Rusland tracht de kolonisatie van No va-Zembla te bevorderen. De Regeering looft 350 roebels uit en 10 jaren vrijstel ling van belasting voor elk mannelijk in gezetene in staat om te werkendie be reid is zich op Nova Zembla te vestigen. Uit Zwedendat in het geheel 4'/2 millioen inwoners heeftzijn in de eerste helft van dit jaar 6000 landverhuizers over Malmö naar Noord-Amerika vertrok ken. Nog nooit was het aantal emigranten zoo aanzienlijk als dit jaar. Te Lierbij Antwerpenheeft men een aantal beenderen van voorwereldlijke dieren opgegraven waaronder verscheide ne mamouth-tandeneen bijna volledig geraamte van een neushoorn, stierensche dels enz. In 1760 vond men op dezelfde plaats het groote mamouth-geraamte dat nu iu het museum te Brussel is. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft: Verleden jaar heeft men de September feesten afgeschaftomdat zij een nood- lottigen datum voor Holland herinnerden. De Augustusfeesteningesteld om ze te vervangenvallen nu juist op den ver jaardag van het volksoproer te Brussel dat het eersle teeken was van de omwen teling van 1830. In de laatste dagen heeft men te New- York weder niet weinig last van de groote hitte gehad. Meermalen stond de thermometer boven de honderd graden en verscheidene personen werden weder door zonnesteken getroffen. De hitte is nu een weinig gedaaldmaar het is toch nog zoo warm, dat de werkzaamheden buitenshnis voor het meerendeel zijn gestaakt. Op Haway, een der Sandwichs-eilanden, welks koning thans Europa bereist, heeft een vreeselijke vulkanische uitbarsting plaats gehad. Volgens de laatste berichten naderde een vuurstroom een muur van gloeiende lava omstreeks dertig voet hoog en 4 kilometer breed langzaam de hoofd stad Hila, en verlieten de bewoners in overhaaste vlucht het eiland, dat met het lot van Herculanum en Pompeji wordt be dreigd. GEMENGDE BERICHTEN. Naar men uit Laibach bericht, zijn te Wocheiner Feistritz het dak en de toren der bijna voltooide nieuwe kerk ingestort. Twaalf menschen, waaronder de kapelaan, werden onder het puin bedolven en gedood. Alweder een nieuw staaltje van bijge loof: eene vrouw te Rotterdam kreeg den raad, om met een kippenei, dat op Witte Donderdag gelegd is, een breukje dat haar kind heeft, driemaal te bestrijken, onder het opzeggen van gebeden. Daarna moest het ei begraven worden en naarmate het in den grond verging, zou ook het breuk- je verdwijnen. Het breukje is natuurlijk niet verdwenen. Op een der oorlogschepen te Willems oord werden Vrijdagavond proeven geno men met electrisch licht. Het effect was verrassend. Te Oudeschild b. v.ruim 2 uren van de plek verwijderd waar het licht was ontstoken, kon men op den zee dijk eene courant lezen, terwijl de gevels der huizen door een zee van licht werden beschenen als bij den heldersten mane schijn zelfs 't geval niet is. De zeespie gel werd zoo prachtig en helder bestraald, dat men tusschen de havens van Texel en het Nieuwediep 't kleinste vaartuigje duidelijk kon onderscheiden. Bij het bezoek, dat Vrijdag de Koning en de Koningin aan Bronbeek brachten, hebben HH. MM. ook een oogenblik aan het diner der invaliden deelgenomen. Bij die gelegenheid werd aan een oud-strijder, die slechts een been had, door Z. M. in plaats van zijn houten kruk een kunst- been beloofd. Van eenige veehouders te Schiedam zijn 58 runderen onteigend, die verdacht werden van longziekte. Vleesch, vet en huiden dezer beesten zijn reeds gedeeltelijk pu. bliek verkocht. Te Utrecht loopt het volgende gerucht- Donderdag moest op eene school aan de Mariaplaats een kind school blijven; toen het ten 5 uur die school verliet wachtte een man het kind op en nam het mede, onder bedreiging wanneer hel schreeuwde. Hij ging vervolgens naar het Lucasbolwerk, alwaar hij op het stilsts gedeelte het kind opnam, te water wier; en zich uit de voeten maakte. Het meis je werd gered en naar de ouderlijke wo ning gebrachtwaar men zich in gissingei verdiept. Volgens mededeeling van he kind zou de man in grijs pak met phan tasie-hoed gekleed zijn. In de Hongaarsche gemeente Forontak woont thans een dame van vier en vijf tig jaren die de eerste was die het har van Prins Bismarck heeft doen klopper Zij woonde veertig jaren te Greifswald, waar haar ouders een hotel garni hadden Daar was het, dat de student Otto voi Bismarck smoorlijk verliefd werd op d( schoone Josephinedie hem met weder min beloonde. Hij vroeg zelfs haar hand maar de ouders weigerden. Het verliefds paartje moest scheiden en het meisje, dai haar ouders later naar Amerika volgde huwde daar eindelijk een rijken koopmat in petroleum. Verleden week kwam te Antwerpen eei bruidspaar van den werkmansstand oj het raadhuis van een der voorsteder Terwijl hij den trap op ging stapte ds bruidegom bij toeval op den sleep dei bruid. //Pas toch opriep de bruid //dommerik die gij zijt //O zooben ik een dommerik ant woordde de andere. //Welnu, met eei dommerik moet gij niet trouwen. Goede dag Daarop keerde hij zich om en gin heen. De bruid heeft hem niet meer te ruggezien. Het overwicht der Engelschen in vreemd landenwaar het anderen volken nie gelukten zich te vestigenis volgens be wering van Méry ontstaan uit den tegen zin der wilden om hem te verslinden. He vleesch der Engelschen nl. overzadigd va rhabarber en andere purgeerende zelfstandig hedenbrengt de maag der Kananibale zoo in de war, dat zij er ongerust ove worden. Uit die ongerustheid ontstaat af grijzen, en daaruit weder eerbied. Vandaa dat de Engelschen langs scheikundige weg groote volksplanters zijn geworden Niets is veranderlijker dan een kiezer. Bewijs: bij de periodieke verkiezing var leden van den Raad der gemeente Raait-; werd de heer P. M. Hooglugt, jaren lang raapslid en wethouder, niet herkozen, maar vervangen door den heer J. A, Geertman, welke echter verzuimde binnei den bepaalden tijd berigt in te zenden dat hij de benoeming aannam. Hierdooi was een nieuwe verkiezing noodig ei zietnu kreeg de heer Hooglugt 16f en de heer Geertman slechts 80 stemmen zoodat eerstgenoemde thans weer lid vai den Raad is. OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester en Wethouders var Amersfoort. Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan P. A. Huët, hande lende voor de firma Huët, Overeen); Co. en zijne rechtverkrijgenden vergun ning is verleend om eene fabriek van metj selsteen, enz. opterichten op het perceel-, alhier gelegen aan de Wolversteeg, buiten de kleine Koppel, bij hét kadastèr bekend onder Sectie D. no. 1273. Amersfoort, 15 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. YAN PERSIJN De Burgemeester van Amersfoort. Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22);

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2