MEISJES, W. BAKX, ONTVANGEN: DAMES REGENMANTELS, HEREN DEMI SAISONS JONGE HEEREN DEMI-SAISONS. Te Utrecht AGENTEN GEVRAAGD buitenland. Hoogland. Bunschoten. Woudenberg. ADVERTENTIËN. vertrek uit AMERSFOORT R. GRIFFIOEN. C. REEMST. TE AMERSFOORT. Koningstraat dicht bij het Plant soen D. 35. Langestraat, F 54. eene mooije collectie llilïbj In voordeelige prijzen. reeds overstroomd. Met de uiterste krachts inspanning wordt nog gewerkt tot behoud van polders, die dreigen te innndeeren. De schade is reeds zeer aanzienlijk. Bij de „Groninger Werkliedenvereeni- einis het plan gerijpt tot het oprichten van° een fonds voor weduwen van werklie den Aan dit fonds zal ieder oppassend werkman deel kunnen nemen, mits een cent per gulden van de verzekerde som meer betalende, dan de leden der Gronin ger Werkliedenvereniging. j Officiëele berichten uit Tunis melden dat het Fransche kamp te Zaghouan, on der generaal Sabutier, door Arabieren is aangevallen en dat het gevecht 48 uren duurde. De Franschen zijn in een benarden toestand, alle wegen waarlangs hun proviand ammunitie en hulptroepen toegezonden kunnen worden, zijn afgesneden en hun kamp word door tal van Arabieren om singeld. Eveneens wordt gemeld, dat de Arabieren het kanaal waardoor Tunis uit —Zaghouan zijn drinkwater verkrijgt, ge deeltelijk hebben vernield en dat Tunis gebrek begint te krijgen. Drie Japansche officieren komen het Fransche leger bestudeeren, om hetgeen hun goed voorkomt, ook in hun land in te voeren. Zij zijn te Grénoble aangeko men en zullen daar de lessen aan de krijgs school bijwonen. De Keizer van Duitschland heeft be paald dat het 15e Westfaalsche regiment ■infanterie den naam van Prins Fredtrik der Nederlanden zal blijven voeren, ter wijl de officieren van dat en van het 2e garde-regiment acht dagen rouw zullen dragen. Men berekent, dat bij de invoering van het tabaksmonopolie in Duitschland door het Rijk 109 millioen mark aan schade loosstellingen zal moeten worden uitge keerd. Een legervermindering schijnt in Rusland te worden voorgenomen, minder omdat de Czaar een werktuig in zijne troepen vindt, dan wel omdat men het onderhoud f der troepen een te zwaren last voor de burgerij acht en men vreest dat het leger te machtig zou worden. De Nihilisten hebben eene nieuwe pro clamatie uitgegevenwaarbij het volk aangespoord wordt alle woekerzuchtige handelaars in koren (dat zijn zoowel Chris tenen als Joden) dood te slaan. Ongeveer 300 Russische edellieden heb ben zich onder den naam van „het heilige legioen" verbonden tot een contravereeni- ging tegen de nihilistische aanslagen op het leven van den Czaar. Zij beschikken over groote geldmiddelen en zullen een bepaald stelsel van geheime organisatie toepassen om hun doel te bereiken. Hun invloed bij het Hof moet veel grooter zijn dan die van gewone geheime politie. Te Napels en in verschillende plaatsen in de Abruzzen, zijn Zondag schokken van aardbeving gevoeld, die hier en daar nogal schade hebben aangericht. De heilige stad Mekka is het brand punt van de cholera in Arabië. In die stad vindt men de put Zemsen, den put in welke de maan eens nederviel. Geen der honderdduizend pelgrims, die jaarlijks de voorgeschreven bedevaart naar Mekka vol- I brengen, maken er een gewetensbezwaar van, het water uit dien put te drinken en er zich mede te wasschen. De Engelsche consul te Jeddah heeft een flesch van dit water weten machtig te worden en door een scheikundige is bevonden, dat het bedoelde water m de ergste mate bezwangerd is met menschelijke uitwerpselen, zeven malen er ger dan het Londensche rioolvocht. De gewone pelgrimstocht van de Tunesi sche Arabieren naar Mekka zal dit jaar niet plaats hebben. De geestelijke hoofden pre- iken den heiligen oorlog en verzoeken de geloovigen de heilige stad Kérouan te hulp te komen. r GEMENGDE BERICHTEN. Op den spoorweg van Parijs naar Tu rijn stapte jl. Vrijdag een persoon, de uni form van conducteur dragende, in een wag gon le kl.tusschen Chiomonte en Salbert- raud, vermoordde den eenigen reiziger die zich in den wagen bevond en wierp het lijk toen het raam uit. Vermoedelijk is de ver- slagene de heer Ch. Niemark, Duitsch con sul te Livorno. Al de leden van het spoor wegpersoneel zijn naar de plaats ontboden om geconfronteerd te worden met het lijk. Amerika doet alles in 't groot. Op 't oogenblik wordteen half uur rijdens van New-York een logement gebouwddat zulks alweder bewijst. Er is 31 millioen voet hout voor noodig en 't zal 1200 kamers bevatten. De eetzaal wordt inge richt voor 7000 menschen tegelijk. De waterleidingpijpen voor dit menschen-pak- huis zijn zamen 30 mijlen langde gas- pijpen 32, de afvoerpijpen 3. Terwijl eergisteren te 's Bosch een ver heugd echtpaaromringd van familie vrienden en burendruk bezig was zijn vermeende zilveren bruiloft te vieren, merk te men eensklaps dat de huwelijksband man en vrouw eerst 20 jaren vereenigde. Onnoodig te zeggen dat de feestviering gestaakt en de wapperende vlag ingehaald werd. De Ned. Consul in Griekenland meldt, dat de opbrengst van den graanoogst zelfs in Thessalië verre beneden de verwach tingen blijft; ook de olijfolie wordt wegens de hoogst ongunstige weersgesteldheid slechts in geringe mate gewonnen. In sommige plaatsen zelfs is de oogst geheel mislukt. De krentenoogst is daarentegen thans verzekerd; de hoedanigheid is goed, de prijzen blijven vrij hoog en zullen waar schijnlijk niet veel van die van 1880 ver schillen na de verscheping der eerste la dingen hadden de kooplieden op grond van den voordeeligen oogst beproefd la gere prijzen te bedingen, doch de land eigenaars, die wisten dat er aan de voor naamste markten in Europa slechts een geringe voorraad van krenten aanwezig was, hebben begrepen aan dien aandrang niet te moeten toegeven. Miss Aïssadierentemster in de Mena gerie des Colonies, thans te Grenoble, deed in een kooiwaar zij verscheidene dieren vereenigd hadtwee jonge leeuwen van het atlasgebergte binnengaan, die denzelfden dag in de ménagerie waren aangekomen. Een dezer sprong op de die rentemster los, en sloeg zijn klauwen in haar hals. Aïssa worstelde vijf minuten borst tegen borst met den leeuw en rolde met hem op den grond. De dierentemster toonde de grootste zielskracht. Men deed [de af sluiting van de wolven en den beer open, wier binnentreden eenige afleiding gaf en Aïssa gelegenheid schonk de kooi te verlaten. De leeuw kauwde een stuk vleesch en likte het bloed dat op de planken stroomde. Zondagavond is door de politie te Haar lem aangehouden een 23-jarige soldaat van het koloniaal werfdepót te Harderwijk, die sedert 31 Aug. jl. was gedeserteerd. Bij zijne arrestatie heeft hij nog getracht te ontkomen, door in de Leidschevaart te springen, waaruit hij echter, met veel moeite, door twee agenten van politie is gered. De 300 gulden die de man toen hij teekende ontving, waren zeker reeds lang de weg van alle kolonialen-geld gegaan. Een deurwaarder te Deventer had last ontvangen te Twello een landbouwer uit diens huis te zetten. De Patiënt liet dit echter niet kalm toe, maar joeg met een geweer eerst deurwaarder en rijksveldwach ters op de vlucht en dreigde vervolgens ook den burgemeester hem te zullen doodschie ten; de man werd intusschen gevat en met zijn vrouw, die ook tegenstand bood, naar de gevangenis te Zutfen overgebracht. In het Voorhout te 's Hage trok Maan dagvoormiddag de aandacht van vele voor bijgangers het vervoer van een knaap, wiens lichaam over de schouders van een vol wassene hing. In het eerst vermoedde men dat de jongen een ongeval was overkomen, doch die gedachte maakte weldra plaats voor de verschrikkelijke gewaarwording, dat men een 12 jarige knaap, die zoodanig beschonken was dat hij op de straat was neergevallen, in bewusteloozen staat naar het politiebureau droeg. In de oudheid werd van onderscheidene lie- denverhaald dat zij de taal der vogelen ver stonden. Wat daarvan zij, de kunst is sedert teloorgegaan. Eerstin onze eeuw is men er in geslaagd weder iets van die kunst te ontdekken. De heer van der Schalk, een der groot ste vogelkundigen van België, is nl. tot de ontdekkingen gekomen, dat de haan Vlaamsch of Hollandsch spreekt en iede- ren ochtend zeer duidelijk roept: „pak de leu-eu-ning." BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 11 Sept. Daniel, z. v. Abra ham Spreij en Maria Hagendoorn. Dirk, z. van Antonie Butselaar en Johanna Zuijdervliet. 13. Daatje, d. van Alida Bernardina Langeler.15. Elisabeth, d. van Gerrit Rinkel en Geerlruida Hen- drika Mol. Ondertrouwd: 15 Sept. Arnoldus Hu- bertus Douze en Jannetje Bakkernes. Jan Peter van Kol en Adriana Elisabetha Jobanna Korndewal. Gehuwd: 14 Sept. Jan van Hoeijen en Everarda Takkenkamp. Overleden: 7 Sept. Hendrika Wilhel- mina Yelthuizen, 63 j. echtg. van Jan Jacob Spruijt. 8. Johanna Philippina Waltz, 61 j. wed. van Frederik Huijgen. 11. Maria Gouw, 7 m. Theodorus Ge- rardus Heunks, 70 j. echtg. van Mech- tilda Bebber, Hendrink Jan Reerink, 76 j. echtg. van Hendrika Wilhelmina van Ginkel. 14. Gijsbertus van Nim- wegen, 6 j. Soest. Geboren9 Sept. Dirkje Hendrica, d. v. Jacob Nijeboer en van Maria Vosselman. 11. Johannes, z. v. Johanna Maassen. 12. Eduard Bernardus, z. v. Petrus Jaco bus Wirtz en van Antje Nieuwenhuizen. Herman, z. en Neeltje, d. v. Johannes Muis en van Maria Buurman. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Geene. Overleden: 9. Sept. Johanna Tammer, echtg. van Frans Wijnen, 66 j. Hen drik van Klooster, 26 dg. 12. Helena Wesselsen, echtg. van Jan van Dijk, 36 j. Bevallen: 12 Sept. Grietje Voskuilen, vr. van Cornelis Kuijer, d. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Geene. Overleden: 8 Sept. Een levenl. d. van Thomas van Hamersveld en Evertje Ei bergen. 9 Sept. Neeltje van de Hoef, 86 jr. wed. van Elbertus van den Tweel. Bevallen; Antje Malestein, vr. Hendrik Nagel, z. Geertje Veer, vr. Cornelis de Jong, d. Maria Pruijs, vr. Willem Koe- lewijn, d. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Geene. Overleden: Levenl. kind van Jochem de Graaf en Aaltje Versteeg. Bevallen: 11 Sept. Januigje van Maa- nen, geb. van Wolfswinkel, z. 14. Evertje Kleinveld, geb. van Laar, z. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur der Hulpbank op MAANDAG den 19 SEPT. 1881, 's namiddags van hul/twee tot hal/drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van versterkte voorschotten. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Dinsdag, den 20 September 1881, des namiddags halftwee, zal de Raad der ge meente Amersfoort eene vergadering hou den waarin de punten van behandeling zijn 1. Installatie van raadsleden. 2. benoeming van een wethouder. 3. benoeming van twee leden der com missie bedoeld bij art. 166 der gemeente wet. 4. Benoeming van twee onderwijzeres sen aan gemeente-scholen. MARKTBERICHT. Amersfoort, 16 Sept. 1881. Tarwe f 10,50 k f 12,25; Rogge f8,50 k f9.Boekweit f7,50 h f8,25; Ap pelen f2,50 hf4,Aardappelen f2,25 a f3 per HL.; Hoendereieren f 4.50 h f5de 100 stuks; Boter f 1,40 4,1,50 per Kilo. De Vrachtrijders van Barneveld naar Amers foort, berichten, dat zij, te beginnen met 1 OCTOBERhet hebben vastgesteld op 'saam. 27° ure- worden tegen 1 November in één dienst (winkelhuis) gevraagd TWEE eenvoudige brave beiden goed kunnende koken en netjes werken. Nadere informatiën te beko men bij den Heer T. VERHAAR, te Amersfoort. voor eene MAATSCHAPPIJ van LEVENS VERZEKERING, die ongeveer 50 jaar bestaat. Hooge provisie. Brieven franco onder letters K PP, aan NIJGII VAN DITMAR, Rotterdam. VAN

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 3