SCHOUW. LIJKZANG l K. H. PRIES WILLEM FREDERIK KAREL. willen er het be9te van hopen. Behalve de Departementen die ditmaal niets te zeggen hebben en er alzoo het zwijgen toe doen, (Binnenlandsche Zaken, Buitenlandsche Zaken en Marine,) uit gezonderd dat het eerstgenoemde de vrij in de lucht zwevende verklaring aflegt dat aan de herziening van het kiesrecht wordt /^gearbeidmunten Financiën en Ko loniën uit door een bewonderenswaardige geheimzinnigheid. De heer van Lijnden verbindt zich tot niets. ,/De toenemende opbrengst van 's Lands middelen ontslaat 's Konings Begeering niet van de zorg om nieuwe voorstellen voor te bereiden, die tot betere verdeeling van de lasten der ingezetenen en tot vermeerdering van de inkomsten der schatkist kunnen leiden." Als na verloop van een jaar geen enkele financiëcle hervorming is tot stand gebracht, zal niemand den Minister kunnen verwijten dat hij het veel beloven en weinig geven" in toepassing heeft gebracht. Nog raadselachtiger drukt Koloniën zich uit. De heer Van Goltstein is van plan, de medewerking der Volksvertegenwoor diging in te roepen ,/tot krachtige bevor dering der belangen van landbouw, handel en nijverheid in Neerlandsch-Indiëmaar of hij de financiëele verhouding tot het moederland en het grondbezit op Java wil regelenof hij van plan is de afschaf fing der pantjen-diensten op Java voor te stellen of de vredestoestand op Atjeh hem bevredigt, of hij meer licht ziet in den gezondheidstoestand van menschen en vee dat alleswat steeds de aandacht bezighoudt van allen die in Indië belang stellenwe vernemen er niets van. Is er wel een enkele nevel, die door de openingsrede van 19 September is weggevaagd Wij zoeken vergeefs OFFICIEËLE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d. d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen [policie-regle- ment voor de gemeente Amersfoort; Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde najaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal ge houden worden op Donderdag, den 20 October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belang hebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 26 September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PEKSIJN. De Griffier der Staten van de Provin cie Utrecht, Brengt, als daartoe gemagtigd, ter ken nis van de daarbij belanghebbenden, dat de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke Inkomsten en Uitgaven voor 1882, bij Koninklijk besluit van den 9. September 1881, No. 28, goedgekeurd, tegen betaling van 40 cents per exemplaar ter Provinciale Griffie verkrijgbaar is ge steld. Utrecht, September 1881. De Griffier der Staten van Utrecht, E K O C K. Amersfoort, 27 September 1881. Naar wij vernemen hebben zich voor de Burgeravondschool alhier (schoolgeld f2.31 aspiranten aangemeld, waarvan 11, die de lessen reeds vroeger bijwoon den en 20 nieuwe. Onder de laatsten zijn er verscheidene, welke de lagere school reeds langer of korter tijd hebben verlaten. Het toelatingsexamen zal worden af genomen Vrijdag, den 30s'en September, 's avonds te zes uur. De cursus 1881/82 wordt geopend Dinsdag, den 4den October. Zij, die finantieel bezwaar hebben tegen de aanschaffing van de teekenbehoeften, welke bij het onderwijs vereischt worden, kunnen zich aanmelden bij den Directeur der school, welke door het departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in staat is gesteld het benoodigde aan de leerlingen in bruikleen te verschaffen. Naar wij vernemen zal aan het gemeen tebestuur alhier door het bestuur der af- deeling Amersfoort van het Gen. voor Landbouw en Kruidkunde, worden aange boden een zilveren gedenkpenning, van het 25-jarig bestaan dezer afdeeling. Nog zal genoemd bestuur in de eerst volgende algemeene vergadering goedkeu ring vragen om in het jaar 1882 twee stierenkeuringen te doen plaats hebben. Door paters redemptoristen worden ge durende deze week predikatiën gehouden in de B. C. kerken te Amersfoort. BUITENLAND. Maandag 11. heeft de begrafenis van het stoffelijk overschot van den diep betreur den President te Cleveland plaats. Er wordt een nationale inschrijving ge opend tot het oprichten van een gedenk- teeken voor den vermoorden President. Een Amerikaansche liga heeft zich ge vormd en verklaard, dat voor 't geval Guiteau door zijne kunsten in een krank zinnigengesticht mocht komen, zij hem er weer uit zal halen en dat een geheel le ger hun dat niet zal kunnen beletten. Guiteau heeft een brief aan President Arthur geschreven, in de meening dat deze hem voor het gebeurde zal beloonen! In den morgen van 21 September school de het volk samen voor de gevangenis. Vijf personen begaven zich bij den gou verneur der gevangenis en eischten dat hij hun den moordenaar zou uitleveren, ten einde de lynchwet op hem te kunnen toepassen. Op de weigering van den gouverneur ziju zij heengegaan en zonder een uitval der wacht zou eene regelmatige belegering de; gevangenis begonnen zijn. De Amerikaansche geloofsijveraars Moo dy en Sankey zijn voornemens een nieuwe rondreis in Groot Brittannië en Ierland te organiseeren. Sankey is reeds te Liverpool aangekomen, en Moody zou den 24en de reis van New-York aanvaarden. Er wordt niet bijgevoegd of de heeren ditmaal ook in Nederland zullen komen. Uit Ierland komt het bericht, dat de landlague maatregelen neemt om op groo- te schaal de agitatie te hervatten. Ongelukkig Ierland! Een Duitsch blad maakt in een zijner laatste nummers bekend, dat zich in de haven van Bremen de honderdduizendste emigrant heeft ingescheept, dat wil zeg gen, dat reeds 100.000 Duitschers dit jaar hun vaderland verlaten hebben, met be stemming naar de nieuwe wereld. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat er een hevige storm in de Oostzee gewoed, en ten gevolge waarvan een dertig schepen zijn verongelukt. BINNENLAND. Blijkens het verslag van de commissie voor de school van huisvlijt te Sueek, uitgebracht in eene vergadering van het Nutsdepartement aldaar, verkeerde die inrichting over het afgeloopen jaar in een bloeienden toestand. Het geheele getal leerlingen bedroeg 65, tegen 56 in het vorige jaar. Besloten werd ook meisjes in de gelegenheid te stellen van het onderwijs gebruik te maken. De heer J. Juch, predikant bij de Christ. Geref. gemeente te Harderwijk, is sedert ongeveer 25 jaren blind, doch ver richt niettemin zijn dienst nog steeds met ijver en nauwgezetheid. De begrafenis van het stoffelijk over-' schot van wijlen Prins Frederik heeft Vrij dag geheel en al volgens het door ons medegedeelde programma plaats gehad. Als gewoonlijk waren ook bij deze treu rige plechtigheid eene menigte menschen vertegenwoordigd. HH. MM. de Koning en de Koningin vertrekken 1 October weder naar het Loo. H. K. H. Prinses Hendrik is te Soest- dijk teruggekomen. Te Amsterdam is Vrijdagavond omstreeks halftwaalf uur, een meisje van 17 jaar in het water gesprongen en levenloos opge haald. Men zegt, dat huiselijke twist haar tot de wanhopende daad gebracht had. In de Bijks-postspaarbank is van 11 tot 20 Sept. jl. meer ingelegd dan terug betaald ruim f 32,330. bij de teraardebestelling van 23 September 1881 dook H. ZEEMAN. Un drapeau noir au Rivage Mon Dieul quel veuvage! II est mort Victor Hugo. Godt en 't vaderland te dienen en de menschheit wel te doenwas zijn eenigste zucht, zijn eenigste liefde. Francius. Zij dragen den doode met langzame schreden, Hem volgen de laatste, de stille gebeden; Hij gaat ons vooruit. Zij brengen hem huiswaarts, zijn uur is (geslagen, Voort Broeders! den doode een eind wegs (gedragen Het graf wacht zijn buit! Maar haast niet, o haast niet, de plek waar (hij leefde Waar 't lief en 't leed hem steeds wiss'lend (omzweefde, Nog eenmaal begroet! Hier, Broedershier heeft hij 't leven ge goten Zijn lippen zijn koud en Zijn oog is gesloten Wees, Lusthof gegroet! O haast niet, o haast niet! treedt lang haam daar henen; Te spoedig is hijdien wij mindenver dwenen Wij zien hem niet weer! Mild golve de luchtstroom den slapenden (tegen Het licht van den dag dale aan 't eind van (zijn wegen Nog zacht op hem neer Houdt stand hieren zet uwe last daar (op d'aarde Het kind zijner liefde, hem zoo eindeloos (van waarde Verblijft hier; houdt stand! 't Paleis wordt geopendHier laat ons ver hoeven Het laatste vaarwel aan de geopende groeve Vorstinnehij reikt U de hand 1 Hoort, hoort toch! o laat hier de doode (nog spreken „Zal't graf o mijn kind! onze liefde ver breken „Neen Dierbrevoor eeuwig niet neen „Gij hebt hier mijn leven met liefde om strengeld „Uw liefde heeft mij de ziele verengeld, „Voor Eeuwig, voor eeuwig bijeen 1" Komt, beurt weêr den doode; en verder (gedragen Hij ruste daar veiligde lijkzang zal klagen, En wissel zich af. Daar komt hij en nadert den duisteren (kerker Verhef U, o klaagzang! Verhef U thans (sterker Begroet hem, o Grafl Maar haast niet, o haast niet, treedt lang haam daar henen Te spoedig is hijdien wij minden ver dwenen, Wij zien hem niet weêr? Mild golve de luchtstroom den slapenden (tegen Het licht van den dag dale aan 't eind van (zijn wegen Nog eens op hem neer! Volbracht is ons opgaan, o Broeders? hij (ruste Die T blakende vuur der liefde nooit (bluschte Wij komen, o Graf! Bewaart en beschermt hemgij Hemelsche (machten 1 Gij land, waar de Braven en Vromen ons (wachten U staan wij hem af 1 1) Op 't „Huis de Paauw" onder Wassenaar, ver toefde Z. H. gaarne; daar was hij gelukkig geweest met zijne ontslapene gemalin en kinderen; daar vond hij, in 't midden eener bevolking, die door hem geliefd werd, en die hem als een vader eerde, het verloren hui selijk geluk, aan de zijde van H. D. geliefde dochter Prinses Marie, thans Prinses Von Wied, dankbaar terug^ Tl. BI. v. J. GEMENGDE BEBICHTEN. Uit de Sophia cathedraal te Pokow is een klein zilver reliquiën-kastje gestolen, bevattende de reliqui van den heiligen Gabriël. In Japan komt het oprichten van ver- eenigingen in de mode. Een der nieuwe vereenigingen is die van de „zelfvernieti ging", waarvan de leden geen kapitaal mogen bezitten. Nu Amerikaansche dames dokters, rech ters en notarisen kunnen worden, vond een dame te Madras het njet vreemd om ook eens voor sterrekundige te studeeren, en werd zij dezer dagen, na afgelegd examen, tot directice van het observatorium te Ma dras aangesteld. Om verwelkte bloemen op te knappen. De meeste afgesneden bloemen verwelken reeds, als zij 24 uren in het water heb ben gestaan. Verscheidene blijven langer goed, als zij dagelijks versch water erlan- gen en men daarbij een weinig salpeter doet. Maar zelfs geheel verwelkte bloemen knappen weer op, als men ze in heet water plaatst, zóó diep, dat minstens een derde deel van de steel er in staat. Als het water bekoeld is, zullen de bloemen meestal ook hare frischheid herkregen heb ben. Men snijdt dan de stelen ongeveer een duim lang af en plaatst de aldus be handelde bloem weer in frisch water. Buikers van zeer teere bloemen van witte of lichte kleur knappen niet zoo goed op, als die van donkere of vleezige bloemen. Eene spoorwegwachtster van de lijn van Bóue op Duzerville in Algerië, werd dezer dagen toen een trein juist voorbij was, door twee Arabieren aangevallen. De vrouw, die een geladen revolver bij zich had, lostte een eerste schot op hare aanvallers en een hunner stortte doodelijk gewond op den grond; een tweede schot trof den andere aan de schouders en deze nam ijlings de vlucht. De vrouw liep nu in hare woning en daar zij in de verte nog meer Arabieren bemerkt had, trok zij de klee- ren van haren man aan, nam zijn geweer onder den arm en ging dan in haren hof wandelen, om aan de kwaaddoeners te doen gelooven, dat zij niet alleen thuis was. De list gelukte en de overige Arabieren maakten zich haastig uit de voeten. Van de 4e comp., 5e bat., 2e reg. in fanterie te Grave zijn Donderdagnacht twee korporaals gedeserteerd, medenemende goe deren en geld, aan anderen toebehoorende. Vermoedelijk zullen zij reeds de Pruisische grenzen overgetrokken zijn. Holloway, de vermaarde Londensche pil- lenfabrikant, moet in de laatste zes jaren een som van f9.375.000 voor weldadige doeleinden gegeven hebben. Onder de paarden der tramway-maat- schappij te Brussel moet de typhus in hevige mate heerschen. Men beweert, dat reeds een honderdtal paarden zijn gestor ven. Bij het sloopen der voormalige bier brouwerij te Hoorn hebben de werklieden, pl. m. 2 voet in den grond, gevonden een steenen potje, inhoudende 30 stuks zilveren munten van onderscheidene grootte en dikte. Het randschrift van de meeste is onleesbaar. Sommige dragen de jaartal len 1637 en 1656 met het borstbeeld van Philips III, en eenige het jaartal 1619 met het randschrift „Albertus et Elisabet." In den St. Anthoniepolder onder Maas dam is het 5-jarig dochtertje van den wa termolenaar A. Weeda, zoo dicht bij de wieken van de molen gekomen, dat zij met haar kleeren aan een wiek bleef haken, met het gevolg, dat zij mede omhoog werd gevoerd. Toen de wiek rechtstandig stond, viel het kind van een hoogte van onge veer 80 voet naar beneden en bezweek het kort daarop. Beeds lang is het aan de huismoeders bekend, dat men eieren zeer lang goed kan houden door ze van tijd tot tijd in het eierrekje om te keeren. Dit is echter nog al tijdroovend en daarom verdient de volgende wijze van handelen, die volgens de Landwirt in Engeland gevolgd wordt, aan beveling. Men wikkelde de eieren netjes in gewoon courantenpapier en pakke ze vervolgens in een eierennetje, zoo groot des noods, dat er 40 tot 50 stuks ingaan. Nadat dit netje stevig is toegebonden, zoodat de eieren niet kunnen schudden, hangt men het om de andere week aan het boveneinde en aan het ondereinde op, het best in een frischen kelder of op een andere frissche, vorstvnje plaats. De eieren, die zoodoende alle te gelijk eenmaal in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2