Spoorwegongeluk te Botterdam. men roet het doel om onze kennis van die streken uit te breiden en onder deze bekleeden die der Nederlanders eene eer volle plaats. Het nut dat zij opleverden is zeker onbetwistbaar, doch vele vraag stukken kunnen slechts door een gelijk tijdig onderzoek op verschillende plaatsen worden opgelost. Voor ongeveer drie jaar is door den bekenden noordpoolreiziger Weyprecht een plan voorgesteld, reeds vroeger door Buys Ballot geopperd, om op verschillende plaatsen binnen den pool cirkel stations te vestigen tot het verrich ten van gelijktijdige waarnemingen van het klimaat dezer gewesten en den toestand van het ijs in de verschillende tijden van het jaar. Het groote gewicht dezer waar nemingen is gelegen in den overwegenden invloed, die door het klimaat der pool streek op weer en wind op onze breedte wordt uitgeoefend, en in den wisselenden toestand van het ijs, die nu op de eene dan op de andere plaats het verder door dringen bemoeilijkt. Deze verschillende stations zullen nu door verschillende natiën worden opgericht en ook Nederland zalhopen wijdeel nemen in deze vreedzame onderneming. Het puilt, dat men zich voorstelt onder leiding van Dr. Snellen te bezetten, is Dicksonshaven op het Dicksoneiland, ten noorden van Siberië nabij de monding van de Jeniszei. Niet alleen uit een weten schappelijk oogpunt, maar ook voor han del en scheepvaart is deze plaats van het hoogste belang, daar zij waarschijnlijk een stapelplaats zal worden van den handel tusschen Europa en Siberië en China. Het eenige dat nog aan de uitvoering der Nederlandsche expeditie ontbreekt is een gedeelte der geldmiddelen, doch indien ieder Nederlander slechts eene kleinigheid hiertoe bijdraagt is dit bezwaar gemakke lijk overwonnen. Mogen ook de inwoners van Amersfoort niet achter blijven, waar het geldt de eer van Nederland te hand haven Bij den uitgever dezer Courant en in de sociëteiten Concordia en Amicitia liggen inteekeningslijsten waarop men van zijne belangstelling kan doen blijken. OFEICIEËLE PUBLICATIE. De Burgememeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter keunis van het publiek, dat door hen aan Adriaan van der Valk JMzn., handelende voor de firma Beuker van der Valk, en zijne rechtverkrij genden vergunning is verleend om eene lu cifersfabriek opterichten op het perceel, alhier gelegen buiten de Kleine Koppel, bij het kadaster bekend onder Sectie D, no. 1270. Amersfoort, den 2. October 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. BINNENLAND. De landerijen van het Kroondomein onder Buren zijn bij de nieuwe verpach ting voor zes jaren niet minder dan 45 percent beneden de opbrengst der laatste zes jaren verpacht. De redenen van dezen veelbeteekenenden achteruitgang vinden wij niet vermeld. Eergisteren op den Grooten Verzoendag van de Israëlieten, had de Tweede Ka mer geen openbare zitting, omdat al de verslaggevers van de dagbladen den Israëli tischen godsdienst belijden. In de jongste gemeenteraadszitting van Zaandam is het adres van J. G. Meur- sing te Baarn, tot het oprichten van een scheepstimmerwerf te Zaandam, met al- gemeene stemmen aangenomen. Te Zwolle wil men een vereeniging oprichten ter bevordering van het kerk- gaan der liberalen en modernen. Den laatsten trein uit Amsterdam naar Rotterdam, te 9.35 vertrokken, trof giste renavond een ontzettend onheil op onge veer een kwartier afstands van Rotterdam, nabij den zoogenaamde Beugelsdijk, te be- re.ken als men de linker Schie afloopen- de even voorbij de Viaduct links den weg opgaat die aan gene zijde der spoorbaan loopt en meestal dient om vee en vracht goederen te laden. De juiste plek is een overweg, die naar de wijken achter de diergaarde geleidt; een hoop hout, ijzer en spaanders, afkomstig van de veronge lukte wagens wijzen haar nader aan. Een groot aantal menschen zijn nog met de opruiming bezig. De stoker en machinist verklaren dat het juist te elf uur 31 mi nuten voorviel. De machinist keek op zijn horloge op dat oogenblik en rekende den stoker voor dat men in drie minuten het station zou kunnen binnenrijden. Tegelijk bemerkten beiden dat ze op een verkeer den wissel waren geloopen. Tegenstoom werd gezet, noodsein gegeven, geremd, maar in een ondenkbaar korten tijd volg de een hevige schok en gekraak, en daar op gegil. De stoker werd achterover in de steenkolen geworpen, maar niet bezeerd de machinist kreeg een slag tegen het hoofd, vervolgens stond alles stil. Het bleek dat de trein, juist op een punt waar de lijnen zich nog eenmaal verdeelden, op het terrein in beheer bij de Staatspoor- wegraaatschappij, een goederentrein, be staande uit bagage- en goederenwagen en de locomotief en tender, in de zijde had gereden met volle vaart en van dezen stil staande trein de helft der waggons had weggenomen, terwijl zijn locomotief bleef staan. Beide treinen sloegen voor een deel uit het spoor en liggen ter zijde van den weg, welke niet beschadigd is, terwijl ook het verkeer niet is gestremd. De bescha digde wagens waren derde klasse wagens, met, naar men meent, acht reizigers, be nevens een conducteur. Van die negen zijn twee gedood en zeven ernstig gewond maar de laatsten, naar men hoopt, niet volstrekt doodelijk. De namen der dooden zijn nog onbekend. Gekwetst zijn: Nathan Blom, vleeschhouwer, Loosduinen, afgereden lin kerbeen; Jacobus Johannes de Graaff, con ducteur, gebroken ribben; Theodorus Wie- ser, brievenbesteller, wonde rechterbeen; Amalia Maria Mes, Echtgenoote van Wie- ser, wonde linkerbeenMozes Blom (zoon van Nathan), linkerbeen gebroken; David Haagman, vleeschhouwer, den Haag, in wendige kneuzingen, gebroken ribben; Anna Maria v. Emmerik, van Rotterdam, huisvrouw van den politie-agent Wink, brak haar rechterarm en kreeg eene wonde aan het hoofd. Dezen allen zijn opgeno men in het Sted. Ziekenhuis aan den Cool- singel. De wisselwachter is voorloopig in hech tenis genomen. De dooden waren gekleed, de een in zwart lakensch pak en roode baaien borst rok, de ander in donker grijs pak. Onder de reizigers in den trein bevond zich een gedeelte van het Rotterdamsch tooneelgezelschap van den Heer van Zuy- len, terugkeerende van eene voorstelling te Leiden. Allen bleven onverlet. De hee- ren De Graaf, Chrispijn en Egener maak ten zich zeer verdienstelijk bij de bevrij ding van de gekwesten. Dokter Leuhrman en anderen waren spoedig op het terrein aanwezig om verder hulp te verleenen. De wagens waren zoodanig verbrijzeld, dat sommige der ongelukkigen uitgezaaid moesten worden. In den loop van den dag werd ons ver zekerd dat ook de conducteur bezweken is, zoodat dan het aantal dooden tot drie gestegen zou zijn. (N. v. d. D.) BUITENLAND. De Iersche landligue geeft wekelijks 1200 pond sterling uit, waarvan zestig pond sterling aan salarissen. In Rusland heeft zich een genootschap Swiatia Droujina (heilige broederschap) samengesteld, ten doel hebbende de be veiliging van den Czaar en handhaving van zijn autocratisch gezagdoor alle middelen, sluipmoord niet uitgezonderd. De rechtbank van Kieff heeft vijf per sonen veroordeeld, die betrokken waren bij de anti-semietische ongeregeldheden van den 15den Mei. Een der beschuldig denvan wien het bewijs geleverd was dat zijne mishandelingen den dood eener Joodsche vrouw hadden veroorzaakt, is tot zes jaren dwangarbeid veroordeeld: aan drie anderen is gevangenisstraf opgelegd, een werd vrijgesproken. Nu wordt weer vermeld dat Sultan Abdul Azis niet door Midhat Pacha c. s. zou zijn vermoord en dat er geen getuige is opgetreden die de onschuld van hen, die thans in ballingschap verkeeren, zou kunnen bewijzen. Guitteau, de moordenaar van Garfield, zal door zijn schoonbroeder verdedigd worden. Uit Egypte luiden de berichten verre van gunstig. Bij totaal gebrek aan Egyp tische troepen breidt in Soudan de op stand zich uit; vele steden aan den Boven- Nijl zijn zonder garnizoen: te Khartoem dreigden de slaven met een opstand. GEMENGDE BERICHTEN. Beter ten halve verkeerd, dan geheel gedwaald, dacht dezer dagen een land bouwer in Limburg. Hij had zijne bezit tingen verkocht, om naar Amerika te trekken; maar te Roermond gekomen kreeg hij berouw en keerde met zijn ge zin naar zijn dorp terug en begon onrniil- delijk een andere hofstede in te richten. Te Hoevelaken zaten Zaterdagavond in de herberg van van Surksum eenige boe renknechts en meiden, en ook eenige sol daten vau Milligen, gezellig bijeen. De vriendelijkheden van de soldaten jegens de „meskens" schijnen echter bij somigen der boeren jaloeze te hebben opgewekt; de messen werden getrokken, en twee soldaten bekwamen ernstige wonden. Zij zijn nu aan huis bij den burgemeester, waar zij verpleegd werden. De messen- snijders hadden aanstonds de vlucht ge nomen, doch zijn nog dienzelfden nacht opgelicht en verhoord. Door middel van braak zijn uit de kazerne te Haarlem ontvreemd 20 militaire hem den, 10 dito broeken en een stalbroek, allen nieuw. Te Council Bluffs, in den staat Jowa, heeft een vreeselijke ontploffing plaats ge had. Een naar Denver bestemde wagen lading kruit ontplofte in de goederenloods van het spoorwegstation vau de Rock Island baan. De gebouwen in den omtrek werden vernield en de brokstukken der 50 wagens heinde en ver verstrooid. Geen ruit in de stad bleef heel. Door de ont ploffing werd een gat in den grond ge slagen, 15 voet diep en 45 voet in door snede. Door een bijzonder toeval waren er niet veel menschen in de nabijheid, zoodat slechts twee personen gekwetst werden. Er worden echter nog verschei den personen vermist. Uit Oderberg, Moravië, wordt gemeld, dat daar ter plaatse voorleden Zondag, den tweeden dag van het Isr. Nieuwjaars feest op de vrouwengalerij in de synagoge een begin van brand is ontstaan, die op zich zelf niets beteekende, maar die zoo danige paniek deed ontstaan, dat al de dames naar den uitgang vluchtten, ten gevolge waarvan de trap brak er. negentig vrouwen naar beneden stortten. Vier vrouwen waren onmiddelijk dood, velen werden ernstig gekwetst. De goochelaar Hermann is na een reis van 18 maanden door PeruChili en Paraguay naar Parijs teruggekeerd, roet 80.0000 fr. overwinst. Bij eene verkooping van paarden werd het paard Blair Athal voor 1950 en Wild Dato voor 2000 guinjes (d. i. res pectievelijk voor f28.400 en f24000) verkocht. Een Berlijnsche huurkoetsier, die in benarde omstandigheden verkeerde, poogde in de vorige week zijn gezin, vrouw en vier kinderen, door verstikking met kolen damp, van het leven te berooven. De vrouw ontdekte dit nog tijdig genoeg om de kinderen en haar mandie reeds in bewustelooze toestand verkeerdenin het leven te houden. Kort daarop echter maakte de man door ophanging in zijn stal een einde aan zijn rampzalig leven. Omtrent den bekenden restaurateur Del- monico, die dezer dagen te New-York overleed, een aanzienlijk vermogen nala tende, wordt het volgende meegedeeld. In de woelige stad der nieuwe wereld ge beurde het hem schier dagelijks dat de loopjongens, die hij uitzond met bestelde diners, onderweg de spijzen lieten ver ongelukken bij de onzachte aanrakingen waarin zij nu en dan kwamen met haastige voorbijgangers. Delmonico echter bedacht er het volgende redmiddel op. Hij liet een tiental kinderdoodkistjes maken, plaatste daariu zijn smakelijke gerechten en liet ze, met een met zilver geborduurd lijkkleedje bedekt, naar de klanten dragen door als begrafenisdienaars gekleede knechts. Elk voorbijganger die zulk een deftigen kleinen lijkstoet zag naderenging eerbiedig ter zijde en geen enkele klant had zich in het vervolg meer te beklagen, dat het voor hem bestemde middagmaal verongelukte. De volgende mededeeling treffen wij in Het Vliegend, blad aan Men zegt, dat eenige tappers, wier ver gunning kort na in werking treden der nieuwe drankwet zal worden ingetrokken, voornemens zijn dan een sigarenwinkeltje op te richten en daarin sigaren van 7, 8, 9, 10 ct. en meer te verkoopen, om dan hunnen koopers op iedere sigaar een borrel toe te geven. Een Duitsch reiziger komt voor eenige dagen te Milaan aan. Met zijn Baedeker in de hand stapt hij een limonade-winkel in om zich te verfrisschen; naast hein neemt een zwartoogige schoone plaats, die nadat zij haar glas geledigd heeft, ontsteld bemerkt, dat ze haar portcmonnaie heeft vergeten. Wat nood De galante Duitscher rekent het zich tot eer haar te mogen onthalen en schroomvallig neemt ze die beleefdheid aan, hem beloonende door met hem op te wandelen en zelfs den vreem deling niet te weigeren aan zijn arm naar huis te worden gebracht. Over den Ita- liaanschen hemel en de liefde sprekende, vertelt de dame hem ook, dat zij voor de hoofdpijn nota bene moet snuiven en ze neemt dan ook uit een zilveren snoeperig doosje een paar korrels tusschen het lieve vingertfe en den duim. Gekscherend pre senteert ze haar geleider ook een snuifje en schaterend neemt hij 't aan en snuift. Maar weinige oogenblikken later wordt hij ongesteld, wankelt, valt en schijnt zelfs een lijk te zijn. //Mijn man, mijn arme man roept de jonge schoone radeloos van ontsteltenis. //Hij is doodl Er is geen helpen meer aan! En in een oogenblik zijn er honderde menschen bij, die het /■/lijk" in een barbierswinkel brengen. De vrouw verzoekt baar man goed te verzor gen, want ze vliegt heen om een dokter doch, zoo kan ze hem niet laten liggen Men legt het //ontzielde lichaam" op een canapé en zij neemt, om diefstal te voor komen, zijn horloge, portefeuille en beurs mee. Dan ijlt ze heen doch komt niet terug en als de Duitsctièr ontwaakt, ver neemt men welk een sluwe bedriegster in het spel is geweest. Zij schijnt geen Mila- neesche te zijn, want men kan haar ner gens in de stad vinden. Een koopman te Berlijn had een grooten hond, van Leonberger ras, die de liefste speelkameraad en trouwe metgezel was van het tienjarig zoontje van zijn meester. Het dier had den knaap reeds herhaalde malen blijken van gehechtheid gegeven en het dier duldde niet dat iemand zijn jongen meester te na kwam. Maar het trouwe dier handelde hierin zonder aanzien des persoons, en toen onlangs de vader den knaap, die ondeugend was ge weest, een paar oorvegen gaf, sprong de hond op hem toe en beet hem een stuk vlees uit het been. De arme man moet nu nog steeds het bed houden en lijdt on dragelijke pijnen. Het gebeurde is een les, waarmede vele eigenaars van honden hun voordeel kunnen doen. In den omtrek van Harmeien heeft iemand dezer dagen op een boerderij, ge bruik makende van het oogenblik waarop al de bewoners op het land waren, een paar laarzen van den knecht meêgenomen en zijn eigene oude schoenen in de plaats daarvoor achter gelaten. Zeker een eigenaardige toepassing van den stelregel, dat men geen oude schoe nen moet wegwerpen voordat men nieuwe heeft! Hetgeen echter niet heeft kunnen verhinderen dat deze ruilhandelaar in schoe nen is opgespoord en aangehouden, zoodat hij nu gevankelijk naar Utrecht is over gebracht. De komeet, die wij 't genoegen had den in Julij te zien, heeft in China naar 't schijnt, vrij wat onrust verwekt. Een bewijs daarvoor leveren de nummers van de King-poo, de officieele staatscourant van het Hemelsche Rijk, uit de eerste dagen van Julij, die geheel vervuld zijn van de verschijning der komeet, welke daar toen werd aanschouwd. Dit hemel-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2