D. A. ROODESTEIN-van Loevezijn, Krominestraat, Amersfoort, Soest, 14 October. Ten bewijze dat trouwe en langdurige dienst nog altijd belooning vindt, strekt, dat onlangs Elisa beth Maria Theodora Grimmen, dienst maagd bij Mevrouw de weduwe Dr. F. Kuijper alhier, den dag herdacht waarop zij voor 25 jaar aldaar in dienst trad, bij welke gelegenheid haar onderscheidene en kostbare geschenken als waardering harer trouw zijn geschonken. Scherpenzeel. Den heer J. J. Kraal aan het hoofd der Openbare Lagere School alhier, heeft wegens zijne benoeming te Austerlits, tot dezelfde betrekking, zijn eer vol ontslag tegen 1 December a.s. gevraagd. Bunschoten. Hoogland. Woudenberg. AD VERTENTIËN. Zonder Brandgevaar a 14 centen per Liter, uitsluitend verkrijgbaar bij waarvoor ge offeren zult." „Maar ik ben een Christen, en kan dus mijn geweten geen geweld aandoen." „Kom, kom, geen praatjes. Je neemt een voudig een handvol wierook en strooit dat op het vuur vóór bet standbeeld. En als je er misschien geen lust in hebt, dan is er nog een aardig gezelschap leeuwtjes en tijgertjes, die heel goed met het Christengespuis weten om te springen." De man deed het niet, en 't was voor hem niet uit. Althans, eenige dagen later kleurde zijn bloed de grond van het Colosséum. Zou de heer Haffmans, of wie dan ook, inderdaad meenen, dat het met de discussie in de Tweede Kamer over de eedsquaestie thans „uit" was? Integendeel, het begint pas. De wet beveelt het uitspreken der for mule. Volkomen waar. Gezindheid betee- kent niets anders dan kerkgenootschap. Niet minder waar. Aan de wet moet worden vol daan. Toegegeven. We zullen er aan voldoen, zooals het eerlijken staatsburgers betaamt. Maar telkens zullen we, in naam van het beginsel dat de staat niets, volstrekt niets te maken heeft met onze godsdienstige mee ning, protesteeren. Dat protest zullen we zóó lang en zóó ernstig volhouden, totdat de wet, en niet de willekeurige opvatting van een harer voorschriften, ons in het gelijk stelt. Eerst dan zal men mogen zeggen ,,'t is uit!" Amersfoort, 14 Oct. 1881. Door den hevigen wind werden gisteren op verschillende plaatsen boomen ontwor teld. Op de Singel woei een rijtuig te water, het dak van „de Waag" werd van een deel van het zinkbekleedsel beroofd. Het aantal afgewaaide pannen is legio. De aanbesteding op 13 dezer voor het maken van een Fabrieksgebouw voor de Heeren Beuker en v. d. Valk werd inge schreven door de Heeren Andriessen f 40.000 Coster43.348 Cruijf en Schouten 46.800 Dorlas47.339 De Geest 47.800 Jansen40.895 Keers39.839 v. d. Kooij46.850 Majoor44.900 Posthuma39.000 Schalkwijk45.800 Van der Weer40.440 Het werk is nog niet gegund. Dinsdag 1 Nov. zal worden aanbesteed voor het jaar 1882 de levering van vleesch, vet, spek, zout en brandstoffen, ten be hoeve der troepen in garnizoen alhier. Bij voldoende deelneming zal waarschijn lijk de volgende week de heer A. Hen driks uit Arnhem, alhier een concert ten gehoore geven. Door den raad dezer gemeente is een verordening vastgesteld tot heffing van recht op de vergunningen, benoodigd voor den verkoop van sterken drank, en dat recht bepaald op 20 procent der huur waarde, Men meldt ons uit Bameveld: Op den 12d®a dezer mocht onze waar dige Burgemeester, de heer Mr- C. A. Nairac, zijne 40-jarige ambtsvervulling in deze gemeente herdenken. Door opgerichte eerepoorten, het uit steken van eene groote menigte vlaggen en het illu mineeren aan gebouwen, toonden de ingezetenen hunne vreugde en deelne ming in deze zoo zeldzame feestviering» Uit vrijwillige giften, in den boezem der gemeente bijeengebracht, werd den hoog geachten Jubilaris een prachtig zilveren pièce de milieu met twee coupes vereerd, benevens een album met de namen der geversterwijl de Leden van den Ge meenteraad daarenboven ten blijke van achting en waardeering, hunnen Voorzit ter een afzonderlijk geschenk aanboden bestaande in eene sierlijke pendule met candelabers (stijl Lodewijk XIV). Met erkentelijkheid mag dan ook wor den gewezen op de welvaart en den voor uitgang, waarin deze gemeente gedurende de afgeloopen 40 jaren, onder het Bestuur van Burgemeester Nairac zich mocht ver heugen. De Directeur van het Postkantoor te Amersfoort, maakt bekend, dat van af 15 Oct. de laatste buslichtingen voor de ver zendingen per Centraal- en Oosterspoor wegen geschieden als volgt: Centraal-Spoorweg. Rigting naar Utrecht, ten 8.23 'smorg.10.26 's morg.2.15 's av., 2.25 'sav., 5.26 'sav. en 8.25 'sav. Rigting naar Kampen, ten 8.25 'smorg., 11.40 'smorg., 4.5 's av.5.38 's av. en 8.52 's av. Ooster-Spoorweg. Rigting naar Zutphen. ten 8.32 'smorg., 12.54 'sav., 5.53'sav. en 8.53 's av. Rigting naar Amsterdam, ten 8.3 'smorg., 8.43 'smorg., 12.55 's av.5.25 's av. en 8.29 's av. De ligting van de ijzeren brievenbus aan de St. Janstraat geschiedt: ten 6 'smorg., 9.45 'smorg., 12.40 's av., 4.45 's av. (alleen op werkdagen) en 8 's av. De dienstregelingen zullen spoedig ver krijgbaar zijn. De Directeur voornoemd, C. SMITT. Amersfoort, 15 Oct. 1881. BINNENLAND. Door den majoor der administratie C. T. Heckenrath, te Breda, is aan het bureau der Bredasche Courant een adres ter tee- kening gelegd aan den Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, om de dienst der wissel- en brugwachters bij de spoorwegen door de wet te doen regelen, met bepaling, dat elke wissel en brug door twee wachters zal worden bediend en de geldelijke belooning van die ge wichtige betrekking, van welker stipte waarneming het leven van duizenden af hangt, zoodanig worde vastgesteld, dat zij een goed burgerbestaan oplevert en ophou- de een werkkring te zijn, vervuld door individuen, die veelal onvoldoende waar borgen opleveren voor een stipte en in telligente vervulling van bedoelde betrek kingen, en dat bovendien nog aan elk sta tion een wissel-controleur worde benoemd. Nabij de buitenplaats „Klingendaal" van den baron Van Brienen, nabij het Haagsche Bosch gelegen, is door een con sortium van Engelsche heeren een groote uitgestrektheid grond aangekocht, waarop geschikte banen en velden zullen aange legd worden, tot het houden van wedren nen, criquet- en andere spelen. De Minister van Justitie is voornemens aan den arbeid in de gevangenissen een aanmerkelijke uitbreiding te geven en die ook op de bedelaarsgestichten van toepas sing te maken en wel door het aantal werkuren belangrijk uit te breiden. Uit den Haag wordt aan een onzer bladen geseind, dat de Koning en de Ko ningin het blijde vooruitzicht hebben op vermeerdering van hun gezin. In de gemeente Kerkwijk en Bruchem weigert een onlangs herkozen raadslid den eed af te leggen, omdat sommige wetten des Rijks in strijd zijn met Gods woord. Zaterdagavond werd in het Prinses-Ma- riepark, te Amsterdam terwijl zij druk aan 't schommelen was, een dienstmeid gearresteerd, die hare mevrouw een som van f 85 aan bankbiljetten moet hebben ontstolen. Zij was ook liefhebster van champagne en gebak. Renswoude, 12 Oct. Ter raadsverga dering heden gehouden is het vergun ningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank bepaald op f20 voor iedere f 100 huurwaarde of gedeelte daarvan. BUITENLAND. Engeland en Frankrijk zullen den Sultan van Turkije doen weten, dat zij zijne soeve reiniteit over Egypte erkennen, maar niet zullen dulden, dat hij zich met het financieel beheer des lands bemoeit. De Fransche Minister van Oorlog, Far- re, heeft bij gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken van den slag van St. Questin de gelegenheid waargenomen een lofrede te houden op Gauibetla, een waarlijk niet overbodige wederdienst voor den ijver waarmede de ex-dictator dezen generaal op het kussen heeft gebracht en gehouden. Een deputatie van Russische Joden ver voegde zich bij den grootvorst Wladimir, om zijne bescherming voor hun vervolgde geloofsgenooten in te roepen. Men zegt, dat de grootvorst antwoordde: „Hoe wilt ge, dat de Regeering uw talrijke geloofs genooten bescherme, waar zij tot nog toe er niet in is geslaagd de persoon van den Czaar afdoend te beveiligen." De Christenen, die in het Russische dorp Stolp de Joden aanvielen, zijn tot eeni ge maanden gevangenisstraf veroordeeld. Koning Alfons van Spanje ontving Maan dag een Engelsch en een Turksch gezant schap; het eene bracht hem de Kouseband- orde, het tweede de Osmanië orde. Murcie, in Spanje, 't welk voor een jaar of drie geleden zoo sterk door overstroo mingen werd geteisterd, dat de geheele wereld het oog er op gevestigd bad, heeft door het water opnieuw groote schade ge leden. Weer zijn een aantal huizen inge stort en onderscheidene gezinnen van het meest noodige beroofd. GENENGDE BERICHTEN. Bij een spoorwegwachter te Oisterwijk is Donderdagnacht door inbraak o. a. gestolen een horloge. Het toeval wilde dat juist de commissaris van politie te Tilburg inden winkel van een horlogiemaker aldaar stond, toen daar iemand binnenkwam om een hor loge te verkoopen. Nadat de horlogemaker verklaard had geene horloges van onbeken den te koopen, bood de commissaris van po litie zich aan hem naar een liefhebber te brengen, die het horloge wel zoude nemen. De man volgde naar het politiebureau, waar hij van zijn horloge werd afgeholpen, nadat hij al spoedig bekende het voorwerp te Oister wijk te hebben gestolen. Ook zijn handlan ger, die in de nabijheid stond te wachten, werd spoedig ingerekend, en beide personen zijn naar Breda getransporteerd. De milicien S.van het garnizoen te Maastricht, die zich zonder verlof van zijn garnizoen had verwijderd, om in zijn geboor teplaats Wylre kermis te houden, is deswege door den Krijgsraad veroordeeld tot twee maanden detentie, te ondergaan in eenzame opsluiting. Uit Yallach meldt men het volgende tragicomische voorval: Een man van onge veer 30 jaren deed onlangs met zijn be minde een wandeling langs de Drau. Onderweg ontstond er tusschen beiden twist uit jaloerschheid. Zij, die de gevol gen van haar omgang met hem zich had te beklagen, en bewijzen zijner trouwe loosheid had, overstelpte hem met verwij ten en sprong ten slotte in den stroom. Hij gunde haar echter den dood niet, doch stortte zich in het water en bracht haar op het droge. Toen beiden nu door nat aan den oever tegenover elkaar ston den, had het meisje geen woord van dank; zij barstte integendeel in zulke hevige verwenschingen los, dat de jonge man een einde aan zijn leven meende te moeten maken door in de Drau te springen. Toen zijn geliefde hem echter met de vuil grijze golven zag worstelen en in doodsgevaar verkeeren, ontwaakte in haar de wensch om zijn leven te redden, en ras besloten begaf zij zich ten tweeden male in het natte element, waaruit zij spoedig daarna met den ondankbare op den oever verscheen. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur der Hulpbank op MAANDAG den 17 OCT. 1881, 's namiddags van hal/ticee tot hal/drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich knnnen aanmelden, ook voor het teruggeven van verstrekte voorschotten. J. C. 1E1NWEBER Secretarie. MARKTBERICHT. Amersfoort, den 14. October 1881. Tarwe f 10,50 a f 12,Rogge f8,— tl f 9.Boekweit f 7,a f 8,Ap pelen f2,50 5f4,Aardappelen f2, a f2,50 per HL.; IToendereieren f 5.a f6,de 100 stuks; Boter f 1,50 a 1,65 per Kilo. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 6 Oct. Johanna Elisabeth, d. van Antonius Aloysius Hamers en Dorothea Johanna Albertina Mechtilda Geerligs. 8. Helena, d. van Jacob Schulman en Mina Frohwein. Gerard, z. van Leendert de Winter en Johanna Maria Houtendorp. 9. Teunisje, d. van Jacobus Stomphorst er, Heintje van Kommer. Cornelis, z. van Hendrikus Gijsbertus IJzerman en Jannetje van den Pol. Jacobus Manuel Henri, z. v. Alexander van Oven en Hendrika Gouw. Gijsbert Johannes, z. van Johannes Edel- koort en Reijertje van Dijk. 12. Chris- tiaan Henri, z. v. Gerard Antonie Steppe en Johanna Aletta de Bok. Gijsberta Clasina, d. van Klaas Lover en Hendrika Catrina van den Akker. Gehuwd: 12 Oct. Hendrik van den Tol en Hermina van Strij. Overleden: 6 Oct. Twee 1. aangeg. k. v. g. van Jan van den Berg en Janna Jansen. - 9. Hendrik Antonie de Leeuw, 15 d. 10. Martinus Theodorus Geijtenbeek, 1 m. -11. Evertje van Randwijk, 61 j. echtg. van Wil lem van Eeden. HilletjeElschot, 7 m. Elisabeth van Meeteren, 3 m. Bevallen: Maria Ondsten, vr. Steven Koe- lewijn, z. Gehuwd: Ariean Koelewijn met Aaltje Snapper. Aart Smit met Lutje Huijgen, Wed. Gijsbert Versteeg. Bevallen: 11 Oct. Gerritje van den Tweel, vr. van Hendrik van de Hoef, d. Ondertrouwd: 7 Oct. Cornelis van de Logt met Maasje van Winsenburg, beiden van Hoogland. Eibert Luigjes van Stou- tenburg met Jacoba Buys van Hoogland. Evert van de Bor van Hqogland met Bar- tje van Gin kei van Stoutenburg. Gehuwd: Geene. Soest. Geboren: 6 Oct. Thijmen, z. van Wij nand Groenenstijn en Annigje van Drie. Ondertrouwd: 14 Oct. Cornelis Over- eem en Aartje Lagerweij, beide van Soest. Gehuwd: Geene. Overleden: 7 Oct. Johannes Blom, 2 m. 10. Margaretha van Soest, 14 m. Bevallen: 5 Oct. Rijkje de Kruif, geb. van de Haar, z. 8. Errisje van Kolf schoten, ge'o. van Laar, z. 10. Willemp- je Willemsen, d. Maaijtje van Kolf schoten, geb. van Voskuilen, d. 11. Maria Elizabeth van Dijk, geb. van Lun- teren, z. Bevallen van eene DOCHTER SANDERS—HERFST. Amersfoort, 3 October 1881. Eenige en algemeene kennisgeving. B. E. MA TERSlijkstraat Depothouder. bericht de ontvangst der nieuwste modellen DAMES- en HINDER HOEDEN, waaronder prachtige JON- GENSHOEDEN;voorts VORMEN, PLU- CHÉ'S FLUWEEL, VEEREN, LIN TEN, BLOEMEN, GARNITUREN, enz. enz.alsmede eene schoone collec tie WOLLEN GOEDEREN en WIN TERHANDSCHOENEN,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2