NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR foort, ie tiran Die Gesticdenis van die tam Woensdag 19 October 1881. t, StoïteiËrg, Virsclie, Sclerpenzeel on Woudenberg. we ZONDER MASKER. PREMIE dertig* Cents, No. 84. Tiende Jaargang. Uitgever: A. AfSlothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens uur des Woens dags en Zaterdags. Eeue viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. M. DE VRIES, Suit-AITrikaanscbe Republiek van die kaste tieujaare, KLAAS WAARZEGGER, FEUILLETON. COUR&NT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het gcheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bij de Aan H.H. abonnenteii en begun stigers en zij die zicli abonueereu op de Nieuwe Amersfoortsche Courant wordt door den Uitgever als PREMIE aangebo den voor een oorspronkelijk werk van den Heer Oud- Voorzitter van den Volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek Transvaal getiteld of die gevertel door aan zijn Neeft MARTINUST in Hollant, in die eige boere syn taol. De Beethoven der herinnering. XV. Het was liet streven zijns meesters geweest, hem reeds bij den aanvang zijner stndicD, het juiste gezichts punt te geven, waaruit de muziek in al haar omvang en rijkdom, in al haar majesteit en schoonheid beoordeeld kan worden en niet tevergeefs had deze zijne beste krachten gewijd, aan de ontwikkeling van een leerling, die door de heilige Muse zelve zoodauig was begunstigd met stem en gehoor beiden. Hij had hem geleerd, dat, hoewel er in de ganschc werkelijke kunst geen vorm zonder inhoud mogelijk is, het vooral in de muziek die overeenstemming is tusschen inhoud en vorm, die b>j de volmaakte idéé des kunstenaars, weergegeven iu zijne compositiën zoo esthetisch verheft en bevredigt, dien haar gevoelen en waardeeren kan. Immers, dan alléén slaagt de componist er in, terwijl hij direkt op het ge moed werkt, indirekt het leven te karakteriscereD, en de buitenwereld in tonen en accoorden ods nabij te bren gen, en weer te geven, wanneer hij zelf eerst het leven, de w ereld begrepen en doorschouwd heeft. Daarom heeft de muziek niet. uitsluitend lyrische, maar ook epische en dramatische kracht, en waar een Haydn hel wagen durfde, in tonen het donkere door een ander woelen van den C'haos te schetsen, uit hei welk dan plotseling op het scheppend: daar zij lichtde heldere dag en daarmede de orde en overeenstemming van het heelal wordt, daar ls immers zijne muziek niet slechts de begeleiding vaD een koud, weinig zeggend bijbelwoord, neen, veelmeer verheft ze dit tot het zelfstandig gebied zijner eigene Amersfoort, 18 October 1881. Eene dienstbode wier bleeding den 20 Aug. 1.1. in vlam geraakte ten huize van den heer H. alhier, is na een smartelijk lijden Maandag j.l. overleden aan de ge volgen van brandwonden. De beroemde hardlooper de heer Dibbels beeft gisteren, Dinsdagnamiddag van drie tot vier en een half uur, achtereenvolgens de hof rondgeloopennaar men berekend heeft bij zulks honderd maal in dien tijd verricht; wel voldaan is de man des avonds naar Amsterdam teruggekeerd. Heden Woensdag 19 Oct. is het 40 jaar geleden dat Prof. P. Harting tot Hoog leeraar te Utrecht werd benoemd. Naar men verneemt zal hem een bewijs van hulde en hoogachting worden aangeboden in het gebouw voor kunsten en weten schappen. Bij de heden gehouden Schietwedstrijd van het kader der dienstdoende schutterij alhier op de Vlasakkers, welke in tegen woordigheid van den heer kommandant Jlir. van den Sandheuvel en verdere H.H. officieren plaats hadwerd de 1. prijs behaald door den heer J. Busquet, adju dant-onderofficier administrateur vau het Militair Hospitaal, bestaande in eene prachtige vergulde klok; 2. prijs is be haald door den Sergeant Tamboer Klum- per, bestaande iu een paar bronzen beel den; 3. prijs werd behaald door den Ser geant Prins, zijnde een tabakspot. De prijzen werden door den heer kom mandant, onder een hartelijke toespraak aan den winners overhandigd. De 1. prijs werd behaald met 13 punten, de 2. met 6 en de 3. prijs met 4 punten, fantasie, en bezegelt het met een reuzenkracht, waarin men den toondichter vergeet, om slechts aan de onbe grensde waarde van den tekst te gedenken. Daarom wordt niet zelden de muziek een taal des ge- voels genoemd, cn is het waarheid, dat de gedachte van groote Meesters, die in hunne compositiën zichzelf, met hun innerlijk denken en streven weergevendslechts door diegenen wordt gevat, die zei ven leerden lijden, strijden en overwinnen, daar zeker is deze een zeer juiste, en drukt zij volkomen uit, wat zoo menigeen heeft erva ren aan eigen hart. Hierover spraken meester en leerling niet zelden, en wanneer de eerste zich plaatste voor het klavier, en zijne gedachten in tonen zocht kenbaar te maken, dan luister de Eijken in ademlooze stilte, en zag met vereering naar het zoo fier opgericht hoofd en het stralend oog van den toonkunstenaar. Dan scheen voor dezen de smart voor bij, dan drukte het lijden van het. verleden niet meer, dan kon hij vergeven en vergeten, en zich bnigen voor den goddelijken invloed der muziek, die heiligend en be zielend hare vleugelen over hem had uitgebreid, en wan neer straks die tonen zoo roerend zacht, zoo wegslee- pend sineekend voortrolden of zich oplosten in een heer lijk Allegro, dan sloop de knaap soms stil weg naar zijne eenzame kamer, het hart vol zoete ontroering, vol be dwelmende fantasie. Dan sloeg hij zijne boeken open, doch zijn oogen w aren vochtig en beletten hem het lezen, terwijl zijn hoofd, voor ernstige studie ongeschikt, hem slechts harmonieu in de herinnering bracht, die hij. ach zoo gaarne, had mogen neerschrijven; dan had hij voor den Meester mogen knielen, en hem smeeken: „Deel mij uw leed mede; ik ben jong, doch ook mijn hart klopt warm en heeft het uwe begrepen en verstaan," doch de vrees w eerhield hem de vrees, om onbeschei den geacht te worden, door den man die hem dierbaar was als een vader. Dan had hij zijn hand mogen vatten en fluisteren: „Dateen deel van uwen geest op mij zij, opdat ik u nastreve," doch dezelfde aDgst drong de welke beiden laatsten met kamp plaats had. Op de gisteren alhier gehouden Paar denmarkt waren aangebracht aan de lijn 250, Veulens aan de lijn 71, in de stal len 105, Veulens in de stallen 8. De hoogste prijs voor paarden was f 450, de laagste f 60; de hoogste prijs der veulens f 110, de laagste f 40, Handel was er weinig, daardoor niet veel verkocht. Buitenlandsche kooplieden waren niet tegenwoordig. De Tweede Kamer heeft naar de Arnh. Ct. uitrekent, 5 dagen over de eedsquaestie gedisputeerdin die 4 dagen zijn 25 rede voeringen gehouden, die te zamen 53 blad zijden van de Handelingen der kamer vul len, 53 folio bladzijden, elk van 2 kolom men druks! En toen dat gedaan was, was de Kamer bijna nog even ver als toen zij begon. Alles liep met een sisser af of eigenlijk niet af, want er is alle kans, dat aanstonds, als de commissie voor de verzoekschriften verslag uitbrengt over het adres van den heer Gerritsen te Amersfoort, die discus- siën van nieuws af aan beginnen. De heer van Houten heeft daar reeds zoo iets van in 't vooruitzicht gesteld. Maar dan treedt waarschijnlijk minder de beginsel vraag op den voorgrond en meer de wijze waarop aan het bezwaar, tegen de voorgeschreven eedsformule, dat ook de meerderheid der Kamer schijnt te deelen, kan worden te gemoet gekomen. Inmiddels zal de Kamer waarschijnlijk overladen worden met reclames en adres sen van het handjevol dat tegen die for mulebezwaar heeft. Hier en daar is men reeds bezig zulke adressen op te stellen en te teekenen. woorden van zijne lippen terng en hij moest vluchten naar de eenzaamheid, om zijne kalmte te hervinden. En thans? Thans welhaast stoDd in vervulling te tre den, wat hij zoolang had gewenscht eu gehooptthans, aan het eind zijner voorbereidende studiën, mocht hij binnen weinige dagen zijn meester toouen, dat hij geen onwaardige geweest was wanneer hij slaagde. En daaraan twijfelde hij niet. Walter Hartman bemerkte intusschen met klimmen de belangstelling, dat zijn leerling steeds gruoter vorde ringen maakte cn zichzelf eischen stelde zóó hoog, dat ze menig ander onoverkomelijke hinderpalen geschenen zouden hebben. Niet alleen was hij in zeer korten tijd de moeilijke uitspraak der Italiaanschc taal volkomen machtig geworden, maar hij wist die ook zóó duidelijk en vloeiend in zijne liedereD weer te geven, en liet, waar noodig, zóó innig en wegsleepend zijn gevoel, straks weer zóó rijk en klankvol de kracht der melodie spre ken, dat het zelden meer noodig was gegronde aanmer kingen temaken; ja, integendeel vatte de meester op zekeren avond zijne hand, en die levendig schuddend, sprak hij„In u leeft de geniale zucht, die naar Boven streven moet; nog korten tijd en gij zijt der leiding ontwassen, kuu-tcnaar in den edelsten zin. Tracht ech ter tevens Christen te ziju, en gij moogt mede naar de kroon dingen." „Kunstenaar en Christen," sprak de jonkman, „is dat mogelijk?" „Ja, het is mogelijk. Denk aan Handel, wiens Aria gij straks gezongen hebt. Hij althans heeft bewezen wat de kunstwijn kan, wanneer ze door den godsdienst wordt gewijd eu geheiligd, denk aan Beethoven, die niettegen staande zijn aangeboren humor waarmede hij het leven in de wereld en deszelfs schaduwzijden beschouwde, toch opwaarts kon stijgen uit het gebied des lustigen levens tot het rijk der idealen, waar de mensch zijnen God ont moet vol heiligen ernst en vol geloovig vertrouwenen w aar dezen niet ophondt voor dit rijk te strijden, daar Wij hunnen aan dit bericht nog toevoe gen dat ook hier ter stede door onder- teekening wordt deelgenomen aan een ver zoekschrift van den volgenden inhoud: Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. „Geven eerbiedig te kennen, de onder- geteekenden, allen Nederlanders „dat het opleggen van een eed kwet send is voor een ieder wien zijn gegeven woord heilig is, voor ieder die uit plichts gevoel de waarheid spreekt en voor ieder, die om het welzijn der maatschappij te bevorderen zijn ambt getrouw vervult; „dat het opleggen van een eed demo- raliseerend werkt op minder ontwikkelden, die er uit afleiden, dat het schenden eener belofte, waarbij men de woorden: „Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig" uit spreekt slechter of strafbaarder is dan het verbreken van zijn woord wanneer deze formule er niet bij is uitgesproken; „dat deze redenen hen nopen Uwe ver gadering eerbiedig te verzoeken, zoodanige maatregelen te nemen, dat voortaan de Staat niet meer den eed verplichtend opleg- ge- Hetwelk doende," Dit verzoekschrift ligt nog eenige dagen ter onaerteekening bij den uitgever dezer courant. Vergadering van den Raad der gemeen te Amersfoort op Douderdag, den 20. Oct. 1881, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling 1. Begrooting van de schutterij, het bur gerlijk armbestuur en weeshuis voor 1882. 2. Rekesten van de geneesheeren, den heelmeester Morren en de apothekers, om verhooging van jaarwedde. 3. Rekest van A. M. Slothouwer betrek- dwingt hij ons met bijna Demonische kracht met zich mede. Zinkt dan de vermoeide en afgematte geest weder op de aarde neder, dan lost zich de tegenstrijdigheid van het eindig en oneindig bestaan op in een lied zoo vol reine weemoed, dat reeds daardoor de ziel wordt ge sterkt met verjongde kracht, om straks gewapend met bovenaardschen humor, zich een nieuwe baan te breken, waarlangs het gewarrel des aardschen levens ontvloden kan worden. Gij weet hoe Beethoven juist zoo groot werd door de humoristische zijde van zijn karakter en levensbeschou wing, doch zeker, waar deze niet gewijzigd en gelouterd door zijn waar Christendom, hij zou nimmer de man ziju geweest, die wij thans in hem vereereu, hij zou slechts op de laagste trede van den ladder tot roem ge bleven zijn. Doch, waar ik hem de Geweldige noem, mag ik daar zwijgen van zijn voorganger, die zoozeer Meester was van vorm en inhoud, die zoozeer zich verdiepte in de meest verborgen geheimen der harmonie, dat het soms zwaar is, hem daarin te volgen, of zijne idee te vatten, van den eenigen Bach? Gij weet, mijn vriend, hoe zijne opvoeding was, hoe het zaad van een eenvoudig geloof, door zijne moeder in zijn hart gestrooid en later onder goede zorg te Leipzig gekweekt, geheel zijn leven heeft gelouterden waar hij, teruggaande tot de eenvoudige melodiën der oude kerkliederen, deze zoozeer doorleefde, en hare hooge waarde besefte, daar werd het hem moge lijk ze niet alléén voor het orgel en orgelconcerten te be arbeiden, maar ook ze tot vier- en meerstemmige koor zangen om te werken, waarin de Geest nes Meesters ademde en gevoeld werd. Hij, de diepzinnig en toch een voudig geloovige leefde wel waarlijk in zijne composi tiën sla zijn „O Lamm Gottes ÜDschnldig," of het liefelijk „Mtin Glaubiges Herze, frohlocke undscherze, dein Jesus ist da," voor u op, en zie of daar niet waar lijk naast, ja boven den kunstenaar, de christen heeft gedacht en gedacht? t Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1