„DE EEM," DE STORM. AD VEETENTIËN. Geregelde Stoombootdienst kelijk het leveren van een verslag der raads zittingen in de Nieuwe Amersfoortsche Cou rant. 4. Ontwerp besluit tot intrekking der verordeningen tot heffing en invordering van het keurloon van het vee en vleesch. 5. Gemeente-begrooting voor 1882. 6. Ontwerp-besluit tot vaststelling der percenten, te heffen van den aanslag in de plaatselijke directe belasting voor 1882. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot aan koop en verkoop van gronden aan de Kamp poort. De heer T. J. Boks, onderwijzer aan de Tusschenschool alhier, is benoemd tot hoofd der school te Eist, bij Amerongen. BUITENLAND. Het comité voor de oprichting vaneen gedenkteeken voor lord Beaconsfield, waar van sir Stafford Northcote voorzitter is, heeft den beeldhouwer Mario Bazzi het maken van een standbeeld van wijlen Engelands beroemden staatsman opgedra gen. Het beeld zal worden opgericht voor het Parlement, naast het standbeeld van lord Derby. Gambetta is Donderdag bij den Presi dent der Republiek geweest en heeft toen gezegd, wat men verwachtte, namelijk, dat er geen reden was om een ander Kabinet te formeeren. Ondanks de socialistenwet en den daar op gegronden kleinen staat van beleg, waarvan verschillende Duitsche steden de ongerieven ondervinden, woekert het kwaad met ijver voort en vindt men in Duitsch- land tal van geheime genootschappen waarvan de justitie er thans gelukkig enkele op het spoor gekomen is. Dezer dagen overleed de in zijn land algemeen beminde Oostenrijksche Minister Haymerlé. De Keizer heeft diens stoffelijk overschot mede naar de begraafplaats helpen breugen. De kist was met een reusachtig kruis van viooltjes gedekt. Twee wagens met bloemen en kransen beladen volgden het lijk. BINNENLAND. Aan een der bladen wordt door iemand uit Atjeh geschreven: //Op Atjeh zitten wij overal in onze bentings gesloten, en verlaten die niet dan onder sterke bedek king met geladen geweren. Het heet hier vrede, maar 't is een raar soort vrede; er wordt steeds geroofd, gebrand, gemoord door onze vrienden Atjehers en wij doen niets en sluiten ons in onze bentings op en houden wetenschappelijke bijeenkomsten. Enfin, over een paar maanden zult ge in Holland wel meer hooren. Wij rekenen er op, binnen niet te langen tijd weer in het vuur te zijn." Carré is voor dit jaar vergunning ver leend in zijn houten tent aan den Binnen- Amstel voorstellingen te geven. Op ver beurte van f 5000 echter moet véór 1 Juli 1882 een begin gemaakt worden met den bouw van een steenen circus. Zondagmorgen vertrokken van Amster dam weder 500 landverhuizers naar Noord- Amerika. Een slijter te Loosdrecht zou het plan opgevat hebben om, gehoorzamende aan de nieuwe drankwet, niet minder dan bij een hoeveelheid van twee liter sterken drank te verkoopen. De man wil 't echter zijnen begunstigers zoo gemakkelijk mogelijk maken en laat dus hun het recht, die maat bij kleine hoeveelheden, desnoods borrelsgewijze in ontvangst te komen nemen. De wet zal echter, nnar wij vreezen, hardvochtelijk ook die welwillendheid wel beletten. Er zijn te Assen zooveel aardappelen, dat ze voor een gulden per hectoliter ver kocht worden. Ze zullen er naar zijn. In de Haarlemsche Landbouw loterij zijn de voornaamste prijzen gevallen op de nommers: 2125, 1566, 1752, 5462, 4887, 704, 4796, 3280, 1328, 4277, 4540. 1988, 5243, 809, 566, 4043, 4934, 8447, 1210, 508, 380y, 664,4797, 3768, 4244, 2611. Ongeveer zeventig zware boomen langs den straatweg van Hilligersberg naar Rot terdam zijn niet ontworteld, maar met ge deelten van den berm van den weg om vergeworpen op tuinen en landen en te gen villa's en woningen. Het stoomschip De Vrouwe Jacoba, geladen met bieten voor de beetwortel suikerfabriek, werd tegen de spoorwegbrug te Dordrecht geslagen met zulk een ge weld, dat de mast brak en hel tuig be langrijk beschadigd werd. Eene groentenvrouw van Papendrecht, die met haren man in een roeiboot huis waarts keerde, verschrikte door de bran ding aan den hoek van de Noord zoo he vig, dat zij uit de boot op den berm sprong en vluchtte in den lantaarnpaal van het daar staande baken. Haar man was eerst na groote krachtsinspanning in staat haar te bereiken, en liep daarbij gevaar dat zijne boot op den berm stuk sloeg. Te Barendrecht liepen de buitenpolders onder water, waardoor honderden mudden aardappelen te loor gingen, die aan hoo- pen op het land lagen. Ook zijn er in de gorzen verscheidene schapen en enkele jonge paarden verdronken. De geheele Scheveningsche weg gelijkt een ruïne. 120 boomen zijn daar omge waaid. De trams deden des middags ge brekkig dienst; boomen versperden den weg, zoodat men twee keer moest overstappen; des avonds is de dienst gestaakt. Ook op het strand zag het er alles be halve rooskleurig uit; de schuiten werden aan de duinen gemeerd, wat toch niet weg neemt, dat aan vele belangrijke schade is toegebracht. Het strand is op sommige punten 3 tot 4 voet afgenomen. Te Krimpen a'd Lek is een vlot den nen en eikenheut, dat op de rivier lag uit elkander geslagen en verdwenen. De bewaker is gelukkig nog met levensgevaar gered. Ook werd aldaar een groote boe renschuur, met stal, door den wind ver nield. Te Tessel deed de storm zijn vernie lende uitwerking gevoelen. Ontzettende golven beukten de zeedijken en richtten veel verwoesting aan onder de fuiken der kustvisschers. Het water steeg met het vloedgetij tot 1,70 M. boven volzee. Aan land zag het er al even onherbergzaam uit als op zee. Aan den zeedijk en aan het strand is eenig wrakhout aangespoeld; ook in het Marsdiep dreef wrakhout. Te Egmond aan Zee is geen woning ongedeerd gebleven. Zeterdagmorgen strand de een uur ten N. van daar een Engel- sche schoener, Agnes geheeten, kapitein Wilson, geladen met hout. De redding boot van Egmond is er na veel moeite in geslaagd de bemanning te redden. Een der opvarenden, een jongeling van omstreeks 20 jaar, is verdronken, men zegt door onvoorzichtigheid, omdat hij in zee sprong om zich door zwemmen te redden. Het schip zit vast, dicht op de kust, niet ge vaarlijk; en is veel kans dat 't behouden blijft. Te Naarden hebben enkele boeren het verlies van vee te betreuren, dat, grazende op de gorzen, door het hooge zeewater is overvallen en verdronken. Te Dieren is het in aanbouw zijnde ge bouw, bestemd voor de evangelisatie, en waarvan de muren reeds hun volkomen hoog te hadden bereikt, bijna geheel plat op den grond neder geslagen. Dewijl dit ongeval juist in het middaguur plaats had en het werkvolk naar huis was, heeft men daarbij geene persoonlijke ongelukken te betreuren. Van de groote goederenloods op het stati onsterrein te Winterswijk is het dak groo- tendeels vernieldook een daar tegenover staand huis moet aanzienlijke schade hebben bekomen. Zware boomen zijn ontworteld, andere afgeslagen, schoorsteenen afgewaaid en geheele dakgoten van groote gebouwen weggenomen. Het regende Vrijdagavond dakpannen. Aan een der grootste fabrieken moet het werk stilstaan, in afwachting dat de schade zal zijn hersteld. De meeste wonin gen hebben ongemak bekomen. Te Breda zijn twee waggons van de stoom tram, even voorbij de Dongebrug, omge waaid, waardoor de daarin gezeten passagiers allen min of meer gewond werden. Onderscheiden schepen zijn op Walche- ren's kust vergaan. Te Veenendaal werd belangrijke schade toegebracht aan het postkantoor. Ook de schoone iepenlaan door het dorp leed veel, zelfs zoozeer, dat men vreest dit sieraad voor het dorp niet te zullen kunnen be houden. Een groot gedeelte van het zware dak der sedert een jaar bewoonde en nieuw gebouwde kazerne te Bergen-op Zoom, ge legen tegen de Schelde, is met een oor- verdoovend geraas naar beneden gestort, en deed de bewoners van het gebouw vluchten. Het arsenaal, waar veel schade aan het dak werd toegebracht, vertoont een groote scheur in een der muren. De ijzergieterij en een der suikerfabrieken bekwamen mede groote schade. Het aantal 't zij gedeeltelijk, 't zij geheel, om vergevallen muren is groot. Te Nijmegen zijn twee personen onder een omvallenden muur geraakt, van welke de één zoodanige wonden heeft bekomen, dat hij thans stervende is, terwijl de ander belangrijke wonden aan de beenen bekwam. Voorts is aldaar de in aanbouw zijnde korenbeurs, die reeds op een aanmerke lijke hoogte was opgebouwd, ingestort, en wat niet is omgevallen, is zoodanig ontzet, dat men thans aan het afbreken is. In het Haagsche bosch heeft de storm de meest fiere woudreuzen geveld en den geheelen aanblik van het schoone bosch is treurig. De Rotterdamsche Diergaarde heeft zwaar geleden. Verscheidene van de oud ste en fraaiste boomen zijn bij den grond afgeknakt, andere van hun kruin beroofd, vele ook bij den wortel losgewrongen en scheef overgeheld. De bezoekers in het café du Passage iu de Pooten te 's Hage ontsnapten van een groot gevaar, daar twee groote spie gelramen in de koffiekamer werden los geslagen en in het midden der zaal ge slingerd, lichtkronen en glaswerk verbrij zelende. Het artilleriepark te Delft werd door het omwaaien van vier zeer hooge boomen in een ruïne herschapen. Op den straatweg tusschen Delft en 's Ha- ge zijn 104 boomen ontworteld, waardoor de tramdienst tijdelijk moest worden gestaakt. Ongeveer ten elf ure Vrijdagavond werd te Kralingen de noodklok geluid, ten einde het dijkleger op te roepen, daar de stand der rivier met ernstig gevaar dreigde. Ten 3 ure in den nacht was het gevaar geweken, doch men had een benauwden nacht doorgebracht. De burgemeester bracht bij den schout van den polder den nacht door. De spoortreinen hebben door het omval len van telegraafpalen veel oponthoud gehad. Op verscheidene plaatsen langs den Hol- landschen spoorweg vormden de telegraaf draden zulk een verward kluwen, dat er niets anders overbleef dan ze door te hakken. De toren der R. C. Kerk te Bovenkerk (Amstelveen), voor weinige jaren gebouwd, is met donderend geraas ingestort. Een ge deelte er van is op de daarnaast gelegen pas torie terecht gekomen, die daardoor nog al is beschadigd. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij te betreureu. De redacteur van de Amstelbode, pastoor Brouwers te Bovenkerk, beschrijft het on heil volgenderwijze in een artikeltje: De storm heeft den spits van den toren met een deel der muren afgerukt. Dat was het werk vau een seconde. De kerk is be trekkelijk weinig beschadigd; de pastorie n<>g minder. Dit laatste is te meer onbegrijpe lijk, daar het torengevaarte op de pastorie moet zijn gevallen, in twee stukken gebro ken, zoodat de standaardbalk, de ontzaglijke spilbalk, aan de andere zijde der pastorie, diep in den grondrecht als een telegraafpaal, geplant staat omringd van puinhoopen; aan de andere zijde der pastorie liggen de andere puinhopen. Het muurwerk van den toren staat nog. In de Doelesfraat te Haartem werd van twee perceelen het geheele dak met een ge deelte van den voorgevel afgerukt. Op de Nieuwe gracht aldaar is een 60 jarig man door den wind opgenomen en in het water geworpen; hij werd met moeite gered. De spoorwegmaatschappij HaarlemZand voort heeft den dienst moeten staken; net station aan het Bolwerk is gedeeltelijk vernield. De aanblik van Zand voort was Zaterdag ochtend op vele gedeelten treurig te noemen. GEMENGDE BERICHTEN. Zondag werd te Londen de traditioneele //leeuwen preek in de kerk te St. Kathe- rine Cree in Leader hall-street gehouden. Die traditionele preek dagteekent reeds uit den tijd van Jakob I of Karei I. Sir John Gaver was in die dagen een schat rijk koopman te Londen, en tevens een groot weldoener van bovengenoemd kerspel, waar hij woonde. Op zekeren dag onder nam hij voor zaken een reis naar Azië, een onderneming die in die dagen heel wat te beteekenen had. Onder meer ande re avonturen, had hij ook in de woestijn van Arabië een ontmoeting met een leeuw. Verscheurd te worden scheen onvermijde lijk. In het uiterste oogenblik wierp sir John zich op de knieën en bad om uit komst, waarop de koning der dieren, die zijn sprong reeds gemeten had, plotseling stil stond en na kwispelstaartend een paar keer rondom zijn slachtoffer te hebben geloopen, rechtsomkeer maakte en zich verwijderde. In Engeland teruggekeerd, schonk sir John aan de kerk een aanzienlijke som tot onderstand van de armen, op voor waarde, dat jaarlijks in een predicatie de wonderbaarlijke redding zou worden her dacht. Om lekkere gelei te maken. Nu me nigeen dit jaar teleurgesteld is in den druivenoogst, zal het misschien voor de huismoeders een aangenaam bericht zijn te hooren, dat men de onrijpe druiven kan gebruiken om er een heerlijke gelei uit te bereiden. Totdat einde plukt meu ze van de trossen en zoekt er de verrot ten uit. Daarna worden ze gewasschen en in een Keulsche kan gedaan, die men met een neteldoeksch doekje toebindt en dan in een pot met kokend water zet, wanneer men ze vier uur flink laat ko ken. Dan giet men het nat door een ne- teldoekschen doek en knijpt de schillen heel stijf uit tot er geen nat meer uit komt. Hierna weegt men de hoeveelheid nat en doet er hetzelfde gewicht aan wit te suiker bij wat men onder gestadig schuimen te zamen nog een lange poos laat koken. Dit wordt een fraai gekleurd stroopje, dat door middel van gelatine tot gelei gemaakt wordt. INGEZONDEN. De eed. Spinoza zegt in zijn Tractatus Politicus Cap. VIII 48, dat het veel beter zou zijn de menschen, voor zoover een eed uoodig is, bij het vaderland dan bij God te laten zweeren, omdat hij, die bij God zweert, datgene wat hij zelf als zijn heil beschouwt, tot onderpand stelt; maar hij, die bij het Vaderland zweert, door mein eed zich zeiven voor een landverrader verklaart. Kant keurt in zijn Rechtslehre Deel I hoofdstuk 3 40 den eed af, omdat het voorschrijven van een eed eene speculatie is op het geloof van iemand wiens inner lijk geloof onbekend is; en omdat het on recht is iemand tot het afleggen van eene geloofsbelijdenis te noodzaken. Het voor schrijven van den eed verlokt sommigen tot lichtzinnigheid en veroorzaakt bij an deren wroeging, wanneer zij niet volko men zeker zijn van hetgeen zij bezwee- ren moeten. In allen gevallen is het dus verkeerd. Een Engelsman was nog in Rome toen de koortstijd naderde. "Verscheidene winkeliers kwamen bij hem met rekenin gen van dingen, die hij niet gekocht had, in de hoop, dat hij zou betalen, om maar weg te komen. De Engelsman weigerde en nam een advokaat. De winkeliers Brachten véór de rechtbank twintig getuigen, die zwoeren, dat zij er bij gestaan hadden, terwijl de En gelsman, de goederen, die op de rekeningen vermeld werden, kocht. De advokaat bracht hierop vijf en twintig getuigen vóór de recht bank, die zwoeren, dat zij er bij gestaan had den, terwijl de Engelsman de gekochte goe deren betaalde. Zóó won de Engelsman zijn proces. Zouden dergelijke gevallen in Ne derland nimmer voorkomen? Aldus is de eed theoretisch en praktisch veroordeeld. ligt in lading elke Zaterdag tot des Maandags namiddags 2 uur, om te vertrekken naar ROTTERDAM, over Haablem, Leiden, Gouda, den Haag en Delft. Terugreis van ROTTERDAM, des Don derdagsnamiddags ten 2 uur over Schiedam, Gouda en Haablem. De Ondernemer, J. L. VAN 00TMARSUM.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2