Scherpenzeel. Op de hofstede Oud- Willaur onder deze gemeente prijkt een peerenboom, met een tros flinke peeren, 37 in getal, welke aan den stam zitten of zij met een touwtje aangehangen zijn. Bunschoten, 15 October 1881. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Donderdag 20 October. voert hij de gedane bestelling niet uit, kortom, ge laat u bepraten, en bemerkt, na eenige weken te vergeefs op de terug komst van den waardigen handelsman gewacht te hebben, dat hij u een waarde loos vod in de handen heeft gestopt. Onlangs maakte //het Nieuws van den Dag" melding van een nieuwe operatie van de firma Zwendel. Uit Londen werd aangebodenvoor de onnoozele som van 1 shilling 4 pence, dus 80 cents, niets minder dan een zakuurwerk! On derscheiden personen wilden van dat bui tenkansje profiteeren en zonden hun post- wisseltje naar Londen. In het eerst kregen zij niets terug; na herhaald schrijven zond men hun een lor, dat zoowat op een zon newijzer geleek en dat dertig jaar geleden voor 12'/2 cents verkocht werd! En zoo voortgaande, zouden we gemak kelijk een paar kolommen kunnen vullen met de vermelding der vele bedrijven der bewuste firma. Let wel op dat we slechts spreken van de heel kleine zaakjes, die, waarin de man uit de volksklasse wordt betrokken: want gingen we een geschiedverhaal samenstellen van wat de zwendel in het groot uithaalt, met ka pitalen die klinken als een klok, lieve hemelwe kwamen aan geen eind 't Is dan maar treurig, dat 'n mensch zoo dikwijls gefopt wordt, dat overal het schurkenpak op zijn zuur verdiende penningen loert. Waarom bemoeit zich de justitie er niet meer mede? Zij is er toch voor, om ieders eigendom tegen ver metele aanslagen te beveiligen! Zoudt ge misschien ook willen, waarde vriend, dat de justitie u de geleden schade vergoedde? Zoudt ge dat mogelijk be schouwen als het noodzakelijk gevolg van haar gebrek aan doortastendheid? In dat geval moet ik u wat anders vragen. Hoe zou het toch komen dat er menschen zijn die nooit worden beet ge nomen en anderenwien dat telkens overkomt Eenvoudig, omdat velen zoo verbazend lichtgeloovig zijn. Al wat hun op den mouw wordt gespeld nemen zij voor goede munt aan. 't Is alsof zij geen oogen heb ben om te ziengeen ooren om te hooren, geen hersens om te denken. Als een dom me karper slikken zij elk soort van aas dat hun wordt toegeworpenwat wonder dat zij zoo dikwijls het kind van de reke ning zijn. Men slaat een gat in de lucht over de gemakkelijkheid waarmede som migen zich laten bedriegennu eens met een bordpapieren tienguldenstuk, dan we der met een verzilverde Belgische cent, strabs met nen bon voor 60 sigaren in den vorm van een bankbiljet. Hebben de goede lieden dan hun oogen in den zak? Op die manier verschaft men de justitie druk werk met met het vervolgen van bedriegers. en verwijt haar wellicht nog dat zij niet alle zwendelaars veilig in een hok heeft om ze op staatskosten te voederen. De justitie moest, als wij ko men klagen, zeegen: Door uwe onbe grijpelijke goeegeloovigheid en uw gebrek aan nadenken of aan opmerkzaamheid moedigt gij het kwaaddoen aan, en in zekeren zin zijt gij de medeplichtige van de schobbejakken. Er bestaat een uitstekend middel om de firma Zwendel Comp. te dwingen, haar zaken te liquideeren zonder tusschenkomst van de rechterlijke macht. We moesten eenvoudig trachten haar leden in slimheid te overtreffen. Nooit hun aanbiedingen beantwoorden, zonder ernstig onderzoek. Is het laatste niet mogelijk, dan late men hen praten. Willen ze dan eindelijk niet van honger sterven,' dan zijn zij wel genoodzaakt een andere broodwin ning te zoeken. Of moeten de eerlijke lieden zich juist onderscheiden door een lummelachtig ver trouwen op de eerlijkheid van anderen? Wij zien niet in dat zulks noodig is. Ook van de dingen des dagelijkschen levens geldt het evangelisch voorschrift, dat zoowel de ijoorzichtigheid van de slang als de oprechtheid van de duif aanbeveelt. Amersfoort, 21 October 1881. Zondag 23 October e.k., zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door Dr. Q. van Gorkom, predikant te Amsterdam. Het adres aan de 2. kamer, waarbij verzocht wordt den eed niet langer ver plichtend opteleggen, ligt nog gedurende eenige dagen ter onderteekening bij den uitgever dezer courant- Woensdag j.l. is de heer Majoor Kom- mandaut der d.d. Schutterij, Jhr. G. K. van den Santheuvel die zich metterwoon 's Gravenhage vestigt, door H.H. Officie ren, oud-officiereu, au^teur en oud-audit- teur als souvenir aangeboden een prachti ge zilveren bokaal met inscriptie. Veleu met ons betreuren het den be minden kommandant, de edele mensch en stille weldoener de stad onzer inwoning verlaat. Door Z. M. den Koning is benoemd tot 1. Luitenant bij de d.d. Schutterij alhier den heer L. H. Tobbe thans 2 Luitenant. Onder de paarden van het detachement veld artillerie alhier in garnizoen is we derom de kwade droes uitgebroken. Heden is er reeds een paard als lijden de aan die ziekte afgemaakt. Deze week werd onder meer afbraak op het Zand, alhier verkocht, de oude Gees selpaal en Galgjammer dat deze anti quiteiten niet voor het museum gespaard zijn. De Heer Keers, te Hilversum is aan nemer geworden van het fabrieksgebouw voor de Heeren Beuker van der Valk. Deze fabriek werd opgericht om Zweed- sche Lucifers te fabriceeren en geplaatst buiten de Kleine Koppel. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie van het cir cus Winterstein uit Lotharingen met zijne 10 Japansche Ponny's, Apen, Honden en Gemsen. Te Zwolle en Zutphen ontvingt de Directeur groote lof, de verschillende werkzaamheden die vertoont worden zijn die van de circus Carré in miniatuur, de inrichting is netjes en smaakvol verlicht. Het ,/Nederlandsche Volksthéater" van den fleer Leon Veithwelks voorstellin gen, blijkens adv. in dit nummer, op de Groenmarkt te Amersfoort geplaats, aanst. Dinsdagavond aanvangen, werd in alle plaatsen, alwaar het zich bevond, avond na avond druk bezocht en verdiende het dien toeloop ten volle. Het programma is zeer afwisselend en de aandacht der toe schouwers wordt onafgebroken bezig ge houden. Gymnastiek en sterke toeren zijn er bij massa's te zien. Het werken aan de trapeze en aan den rekstok geschied op zeer verdienstelijke wijze en de Heer Veith ontwikkelt als athleet een ligchaamkracht, die eerbied afdwingt. De gedresseerde poe dels dragen dien naam met recht en doen de bevallige Jenny Petro alle eer aan. De poses van deze dame in een reeks van mythologische en allegorische standbeel den verdienen evenzoo de aandacht. Het talrijke personeel werkt daarenboven met opgewektheid en het publiek amuseert zich dus perfect. Men zal zich een bezoek aan dit theatre niet beklagen; vooral de kindervoorstellingen zijn zeer aardig. De storm die gisteren en heden gewoed heeft, was voor deze gemeente in hare ge volgen noodlottig. Behalve dat Vrijdag tegen den avond, pannen en rietendaken veel leden, ontwor telde de hevigen storm menigen boom, een der zelve voor de dorpschool staande, viel met zulk eene kracht tegen den ge- velhoek der school, dat de muur scheur de en steenblokken loswoelden. De vis- schersvloot was gelukkig meerendeels reeds te huis, en van de overigen kwam spoe dig berigt zij elders eene veilige haven voor hunne schuiten gevonden hadden. Zaturdag tegen den morgen, deed de wind welke tegen den nacht naar het Westen was üitgeloopen de Zeevloed tot 2.70 Meter boven A. P. rijzen, de bui tenpolders werden eerst overstroomd, ver volgens stuwde de vloed het water de ri vier de Eem op, en weldra liep de Slaag- sche dijk ouder Hoogland over. Die overloop bedroeg plus minus 40 Centimeters en hield 30 uren achtereen aan, zoodat de polders onder Hoogland en Bun schoten geinnundeerd werden. Het vee moest in allerijl opgehaald en gestald worden en aangezien de weiden nog vol op van gras voorzien waren, brengt zulks eene schade te weeg, die men op minstens f 30.000 begroot. Hiervit ziet men hoe hoogst noodzake lijk, eene verhooging vau den Slaagschen- dijk is. Jammer dat dezelve door anderen wordt tegengewerkt, wijl anders die ver hooging reeds zoude hebben plaats gevon den. Aan den Veldendijk zijn Zaturdag 2 doode koeijen, uit de polder Eemnes, en 1 paard uit de Huizer Munt aangespoeld. Voorzitter de Burgemeester Mr. F. H. vrn Persijn. Tegenwoordig al de leden (1 vacature). De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandelieg is de be grooting der schutterij over 1882, welke overeenkomstig het voorstel der afdeelin- gen z. h. o. wordt goedgekeurd, onder vermindering met f 287,55 voor huur van een locaal en bureau uitgetrokken, waartoe wordt aangewezen het in de Heerenstraat gelegen voormalig gymnasium. De begrootingen van het burgerlijk arm bestuur en het burger weeshuis worden achtereenvolgens goedgekeurd, en de ont worpen besluiten tot toekenning van sub sidie, respectievelijk van hoogstens f 6258 en f 2514,621/2 aangenomen. Verzoek om tractements-verhooging 1°. van de gem. geeeesheeren. Z. h. o. is besloten de jaarwedden van f200 met de personeele toelaag van f 100 te vervangen door eene jaarwedde van f 500, met opdracht gratis de doodschouw te verrichten. 2°. van den heel- en verloskundige, tevens belast met het toezicht op de prosti tutie. De bezoldiging van dien heelm. ad f 300 is behouden met 14 tegen l st, (de hr. Bake), terwijl die van vroedm. ad f 100 tot f150 is verhoogd met 9 tegen 5 st. (de h.h. v. BeekCelosse Groeneboom, Scheltus en Zand ijk) en die voor het toezicht op de prostitutie van f 100 op f 200 werd gebracht met 10 tegen 4 st. (de h.h. v. Beek, Groeneboom, Lagerwey en Scheltus). 3°. van 5 apothekers. Met alg. st. ver hoogd van f600 tot op f900, voor het gereedmaken van de recepten. Verzoek van den uitgever der N. Amersf. Ctbetreffende het leveren van een uit voerig verslag van de gemeenteraad-zit tingen. Afgewezen met alg. st. Ontwerp-besluit waarbij, op grond, dat de keuring van vee en vleesch is aante- merken als politiezorg, met ingang van 1 Jan. a.s., wordt ingetrokken de in 1858 vastgestelde verordening tot heffing van keurloon. Z. h. o. aangenomen. Bij de behandeling der gem.-begrooting voor 1882, wordt met de uitgaven aange vangen en voorlezing gedaan van opmer kingen en voorstellen van de afdeelingen. Bij art. 47 vereenigen de afdeelingen zich met de door B. en W. voorgedragen personeele toelaag van f 100 aan den heer W. Frans, die bij zijne bevordering tot tweeden ambtenaar niet in het genot werd gesteld van de in 1873 vastgestelde jaarw. van f900 en gedurende 25 jaren met nauwgezetheid zijne plichten heeft ver vuld. Z. h. o. is de voordracht aange nomen. Bij art. 73 geeft de heer Gerritsen het voornemen te kennen eerstdaags aan deD raad intedienen een voorstel, te ingrijpend var. aard om nu bij de begrooting te wor den behandeld, nl. tot intrekking van het reglement betreffende prostitutie. Art 76. Enkele leden betreuren het ge mis van eene regeling der keuring van levensmiddelen en vermeenen, dat die van ff vleesch veel te wenschen overlaat. Zooveel mogelijk zal daaraan tegemoet ge komen worden bij afzonderlijke verorde ning of bij het te herziene politie-regle- ment. Art. 84. Het in 't leven roepen eener commissie van fabricage wordt door leden van de 2e afd. wenschelijk geacht, eens deels voor het maken van plannen ter voorziening in de verlichting tegen den afloop van het gascontract op 31 Juli 1884, en anderdeels met het oog op eene be hoorlijke stadsreiging. De bijstand van zoodanige commissie zal door B. en W. gaarne in overweging genomen worden. Art. 89. De voortzetting van bestrating met platte keien op meer uitgebreide schaal achten enkele leden der 2e afd. wensche lijk, waarom zij voorstellen B. en W. uit- teiyoodigeu eene uitvoerige voordracht des- Wege aan den raad te doen. Bij art. 90 waarop f 5000 is uitgetrokken voor bui- tengewone kosten van uitdiepen der haven en grachten, wordt de wenschelijkheid om de singel, grachten en het Havik te dem pen, uitgesproken door leden van de le afd., die van oordeel zijn, dat daardoor de reinheid bevorderd en een gunstige invloed op den gezondheidstoestand zal uitgeoefend worden terwijl de uitgaven voor werven eene belangrijke vermindering zullen ondergaan. B. en W. zullen in den loop van den winter aan den raad plannen onderwerpen betreffende bestrating en het dempen van grachten. Art. 98. De door B. en W. voorgesteld! aanschaffing van een nieuw uurwerk in den L. Vr. toren, begroot op f 2575, vond algemeene bijval in de 2e afd. Alvorens tot die aanschaffing over te gaan zal een deskundige uit Amsterdam dan geraadpleegd worden of en voor hoeveel kosten het bestaande uurwerk herstelbaar iszooals in een schrijven van A. Addicks alhier wordt beweerd, v- Art. 100. In overeenstemming met den wensch der afdeelingen wordt op de be grooting beschikbaar gesteld f 500 voor eene behoorlijke arrestanten-plaats in het politiebureau, en f160 voor een kast in de hoogere burgerschool. Art. 119. De afdeelingen vereenigen zich met het door B. en W. aangegeven denkbeeld, om met het oog op de aan een voortdurend schooltoezicht verbonden be zwaren weder eene commissie voor het lager onderwijs te benoemen. Voor bureau kosten wordt f 50 uitgetrokkenen zal het oordeel dier commissie omtrent be hoefte aan een gesalarieerden secretaris wor den afgewacht. Art. 123. In afwachting van het door schoolopziener en inspecteur toegezegd onderzoek wordt, geene verandering gebracht in de voorwaarden ten opzichte van de gesubsidieerde meisjesschool gesteld. Een door de 2e afd. gedaan voorstel om een post van f 300 op de begrooting uit- tetrekken voor kosten van een uitvoerig verslag der gemeenteraads zittingen in eene der beide Amersf. Couranten op te nemen, wordt met 9 tegen 5 st. (de h.h. Bake, v. Beek, Croockewit, Gerritsen en Groene boom) verworpen. Overgaande tot de behandeling van de ontvangsten der gem.-begrooting worden op eene vraag van den heer Huet door den voorzitter inlichtingen gegeven om trent den oorsprong van het bij art. 1 opgenomen batig saldo der rekening van 1880. In de afdeelingen waren de leden mee rendeels van oordeel dat zoolang de pro cedure tegen de firma Houtzaager van Veen niet geëindigd is, het vuur-, haven en tongeld evenals tot dusver behoort te worden uitgetrokken tot een bedrag van f 7500 in plaats van f 3122.50. Met 9 tegen 5 st. (de heeren v. Burgsteeden Herschel, Lagerweij, Scheltus en Zandijk) wordt daartoe besloten. Aangezien in afwijking der voordracht van B. en W. het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank door den gemeenteraad op f20 per f 100 huurwaar de is gebracht, wordt op voorstel van de 2e afd. het uitgetrokken cijfer f 600 met f 1000 verhoogd. Zoo in ontvang als uitgaaf is de begr. vastgesteld op f 154161.71. Het ontwerp-besluit tot heffing van 90 pet. van 't geheele bedrag der aan* slagen in de plaatselijke directe belasting voor 1882 wordt z. h. o. aangenomen. Voorstel van B. en W. betreffende 1. aankoop of overneming, tegen den kos- tenden prijs van f 1604.35, van de rechten welke de eigenaren der gasfabriek hebben op twee perceelen grond nabij die fabriek gelegen; 2. verkoop van twee andere mede aldaar gelegen stukken gemeente-grond voor leerlooierijen in gebruik, en wel te gen taxatie van die looierijen in dier voege alsof ze geheel vrij eigendom waren, doch onder vermindering van den geschatten prijs, voor iedere looierij met voormeld bedrag van f 1604.35. De le. afd. vindt den gestelden prijs nogal hoog, maar acht het toch in ff belang der gemeente, zoo wel tot den voorgenomen aankoop over te gaan als tot verkoop van den grond, waarop de looierijen der heeren v. Eek en Overgoor gevestigd zijn, mits deze ver koop geschiede volgens taxatie en niet naar den maatstaf door B. en W. aange geven. In zoover het tot eene regeling

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2