li] de Wed. A. MAREES. Dit Kommer bestaat uit twee bladen. TWEEDE BLAD. - X Baarn. Bunschoten. W oudenberg. BINNENLAND. Een treurige ramp heeft de Maatsch. //Nederland" getroffen. Een harer schoon ste schepen. De Koning der Nederlanden is weg. Ofschoon voor zoover de berichten strekken er geen menschenlevens bij ver loren zijn gegaan, bestaat er voor een deel der bemanning, equipage en passagiers een zeer verklaarbare ongerustheid. Wij willen die ongerustheid niet vermeerderen door misschien onjuiste berekeningen en ver moedens, doch geven de feiten zooals zij tot nu toe bekend zijn geworden. Het telegram, uit Aden aan de directie der Maatschappij „Nederland" gezonden, meldt het volgende: Volgens een door de Maatschappij Ne derland uit Aden ontvangen telegram, is den 4 October de as van het stoomschip Koning der Nederlanden, kapt Bruyns, op reis van Batavia naar Suez, op 5° Z.Br. en 64° O.L. in den achtersteven gebro ken en drong het water naar binnen, waar- j na den volgenden dag het schip verlaten moest worden en het daarna is gezonken. Al de opvarenden hebben zich in tijds in de sloepen begeven, geproviandeerd voor 3 weken, en maakten zeil naar de Chagos- eilandeu. Den elfden October is de sloep, waarin de 1ste Officier met een gedeelte der equipage en een gedeelte der passagiers, door det stoomschip Wyberton'' opgenomen en gisteren te Aden aangebracht. Toen die sloep werd opgenomen, waren de andere sloepen niet in het zicht; de 1ste officier verwacht, dat deze de Chagos-eilanden zullen bereikt hebben, terwijl door het Gou vernement te Aden naar Ceylon is getelegra- pheerd, om vandaar een oorlogsschip naar de Chagos-eilanden te zenden. De plaats van het ongeval is gemakkelijk op de kaart te vinden. De afstand van daar tot de Chagos-eilanden is ongeveer 120 mij len. De eerste boot heeft zeven dagen noo- dig gehad eer zij op haar weg daarheen de Wyberton ontmoette. Omtrent de Cha- gos eilanden weet men het volgende. De Archipel bevat kleine eilandjes en rot sen. Het voornaamste eiland, Chagos, is 11 uren in omtrek en heeft eene schoone reede voor oorlogsschepen. Het klimaat is zeer ge zond. De kusten hebben overvloed van zeer groote schildprdden, en op het land zelf groeien vele kokasbomen. De bevolking is zeer vreedzaam en telt bovendien vele Fran- sche kolonisten. De eilandengroep behoort tot de Britsche kolonie Mauritius. Als een bewijs, dat zeer lage prijzen voor het rundvleesch worden tegemoet ge zien, kan dienen, dat de levering voor het militair hospitaal te Deventer over 1882 is aanbesteed voor 55 cent per Ned. pond. Op de boederijen der Maatschappij van Weldadigheid is geconstateert, dat sinds 1844 geen zoo voordeeligen aardappeloogst is voorgekomen als die van 1881. De op brengst is 315 mud per bunder, terwijl het gemiddelde over 186680 slechts 214 mud was. Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, heeft zoo meldt de Arnh. Ct. mej. van den Heuvel Wolf benoemd tot HDs. likdoornsnijdster. Bij een bewoner in den Van den Bosch straat te 's Hage is bij den hevigen storm van Vrijdagavond een vrij zware kastanje boom opgenomen en in deu tuin van een buurman geworpen. Is een volks geloof gegrond, dan staat een zachte winter te wachten. Men meldt nl. dat de opbrengst der notenboomen dit jaar zoo gering is, dat de noten tot voor f 1 de 100 stuks verkocht worden. Op de Keizersgracht, bij de Spiegelstraat, te Amsterdam, heeft deze week een gas ontploffing plaats gehad, die, hoewel geen brand veroorzakende, zoodanige uitwerking had, dat de hardsteenen stoep met palen, waaronder de ontploffing geschiedde, werd opgelicht, onderstboven gekeerd en een voorbijganger door den schok tegen de boomen werd geslingerd. De Boxtelsche drankverkoopers, in plech tige vergadering bijeen, hebben besloten den prijs der borrels met 1 cent te ver- hoogen, ten einde uit de opbreugst het licenserecht te betalen en nog een extraatje over te houden voor al den last, dien de wet hun bezorgt. BUITENLAND. Het Ministerie van Openbaar Onder wijs is Rusland heelt gelast, dat de colle- giën van toezicht op de scholen meer hun aandacht zullen wijden aan het godsdien stig onderwijs, dat thans zeer oppervlak kig aan de leerlingen wordt gegeven. De uren aan dat onderwijs gewijd moeten vermeerderd worden en godsdienstige ge sprekken van den onderwijzer met zijn leerlingen behooren te worden aangemoe- digd. Russische schrijvers hebben in den laatsten tijd meermalen gewezen op het gemis aan zedelijke en godsdienstige op voeding op de Russische scholen. Men heeft te Antwerpen Zondag een gedenksteen gemetseld in het huis waar Conscience is geboren. Naar aanleiding van deze plechtigheid in de rue de la Pompe, hebben er tusschen liberalen en catholieken ernstige wanordelijkheden plaats gehad. Guitteau is voor het crimineel gerechts hof geweest; de behandeling van zijn zaak is uitgesteld tot 7 November. Prinses Dolgorouka, weduwe van Kei zer Alexander II, is te Parijs aangeko men. De Prinses reist incognito, is iu zwaren rouw gekleed en vergezeld van drie harer kinderen. Een Duitsch socialist heeft eenige be langrijke bijzonderheden gemeld omtrent de middelen waarmede de Regeering zijne partij bestrijdt en daarin blijkt o.a. niet meer of minder, dan dat men, behalve het aan politieagenten, 't geen sedert de invoering der socialistenwet verdubbeld is, nog 10.000 gewone spionnen in dienst heeft. In den Galicischen Landdag is een anti semietisch debat gevoerd, waarna met groote meerderheid besloten ls geen Isra ëlieten tot de normaalschool toe te laten. Een Fransch blad zegt, dat Engeland een ultimatum aan de Boeren zou ge zonden hebben, waarbij zij gesommeerd worden de conventie aan te nemen, onder bedreiging van onmiddellijke hervatting der vijandelijkheden. Sedert Parnell's inhechtenisneming heb ben Gladstone en de minister Harcourt dreigbrieven van ongewoon heftigen aard ontvangen. De woningen van alle ministers zijn dientengevolge onder buitengewoon politietoezicht gesteld. GEMENGDE BERICHTEN. Een achttienjarig meisje, dat zich roet eenige vriendinnen bij een der buren be vond, iu een Belgische gemeente, begaf zich even naar de ouderlijke woning terug, om van kleeding te verwisselen. Eenige oogenblikken later echter keerde zij terug, met een geweerongeladennaar zij meende, en legde gekscherende aan op een 17 jarig jongeling die voor de woning dss buurmans het accordeon bespeelde. Eensklaps ging het schot af en de jonk man, op een afstand van hoogstens zes meters door de volle lading in de borst getroffenstortte op de plaats zelve leven loos neder. Het onvoorzichtige meisje is iu arrest genomen. Leon Veith vroeger Heiducdes Konings van Saksen, tegenwoordig directeur te Rotterdam, noodigt Dibbels, bij adver tentie in het N. v. d. D, uit, tot het aangaan van een wedstrijd in het hardloopen. Zaturdag avond werd een knecht van den heer S. in de Wagenaarstraat te 's Hage door een feilen bliksemstraal aan de oogen getroffentengevolge waarvan hij het gezichtsvermogen verloor. Bij sententie van het hoog militair ge rechtshof, in hooger beroep gewezen, is G. V., maréchaussee te paard, veroordeeld tot 6 maanden militaire gevangenisstraf, wegens het als beambte van politie in de uitoefening van zijn post. tegen iemand ge bruiken van geweld, door dezen moedw 1 lig te slaan en te verwonden, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Maandag kwam voor de arrondissements rechtbank te 's Hage de zaak voor van een Delftschen schipper, thans te 's Hage in gijzeling die een geldleening gesloten had van f 4000, op zijn schuit, welke later bleek niet zijn eigendom te zijn, maar slechts door hem was gehuurd, De eisch is 132 dagen celstraf en boete van f25. In Saint Louis zal in het volgend jaar een congres gehouden worden, waarop de clubs der dikste en die der magerste per sonen elkander zullen ontmoeten. De dikste en de magerste man der vereeniging ont vangen een premie van duizend dollars. Men stelt zich voor, dat het congres druk bezocht zal worden. Door den wachtmeester der maréchaus sées te Helmond zijn de rijksgewichten op het hulppostkantoorj te Meerlo in beslag genomenomdat zij niet geijkt waren en is tegen den brievengaarder (bur-gemees- ter N. N. Pauken) proces-verbaal opge maakt. Men meldt ons uit Maastricht: Toen de burgemeester van Luik zich heden als naar gewoonte naar het Raod- huis wilde begeven, werd hij onverwachts aangevallen door zekeren Doyen, ontslagen ijker te Luik. De misdadiger sloeg den burgemeester met een stok tweemalen in het aangezicht, en vervolgens op het scheenbeen, dat gebroken is. De burge meester werd door de toegesnelde personen ontzet en de misdadiger gearresteerd. De beweegredenen voor deze lage daad zijn nog onbekend. De Garonne in Frankrijk is sedert eeni ge dagen bijna geheel droog. Bij geen menschengeheugen heeft men de rivier op zulk een laag peil gezien. Zelfs het klein ste schuitje geraakt op sommige punten aan den grond en er is dan ook niemand die het waagt de rivier te bevaren. Het honderdjarig jubilé te vieren van eene ziekte zal misschien niet zeer van harte gaanmen beeft trouwens ook geen behoefte aan nog meer jubilés. Maar met belangstelling zullen velen toch zeker het feit vernemen, dat het in 1882 honderd jaar geleden zal zijn dat de eerste verkoud heid zich in Europa vertoonde. Na den strengen winter van dat jaar werd uit Rusland eene ziekte overgeplant, die onbekend was en die men toen de modeziekte noemde. Zij opgebaarde zich door kriebeling in deu neus, de slijm- huid werd er door aangedaan en zij ver oorzaakte hootdpijn, matheid in de leden enz.aandoeningen die thans ieder kent. Over Zweden en Denemarken nam de ziekte haren weg naar Duitschland, waar zij toen in hevige mate woedde. In Frank fort werd het geheele garnizoen er door aangetast. Zij ontzag leeftijd noch stand en zelfs de aanzienlijkste leden er aan. Zoo greep zij ook den keurvorst van Sak sen aan, terwijl hij zich in de kerk te Dresdeu bevond, en met zulk een kracht, dat hij, ten einde de godsdienstoefening niet j? te storen met zijn geheele gevolg zoo snel mogelijk het gebouw verliet. Een begin is gemaakt met den verkoop der paarden van wijlen Prins Frederik. Een vijf en twintigtri koets en rijpaarden merden gisteren publiek geveild; de prijzen verschilden tusschen f 105 en f400. Een tweespan bracht f 900 op. Z. M. de Koning heeft aan deu burgeno ter van Wageningen een som van f 200 doen ter hand stellen, ten einde die in den aan- i,- staanden winter uit te deelen aan werk- •>- lieden, die bij gebrek aan werk armoede zouden lijden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 14 Oct. Sophia, d. van Mo-tfi zes Izak de Haas en Rachelina de Pool. ijl Pieternella, d. van Jacob van IJ ken en Roelofje Kranghand. Geertruida, d. van Evert van Surksum en Geertruida Johan na vau Middendorp. 15. Hartog, z. van i Izak Abraham de Vries en Helena Vecht. 16. Cornelis, z. van Cornelis Geijtenbeek en1 ij* Cornelia de Groot. 18. Jan, z. van Jan Joseph Hartogsveld en Agatha de Bree. j-1 19. Johanna Alijda, d. van Joachim Brou- wer en Johanna de Gooijer. Ondertrouwd: 19 Oct. Peter van Schoon- horst en Evertje van 't Ooster. 20 Oct. Johannes Ludovicus Muijs en Metje Pon- S»f stein. Overleden: 15 Oct. Anna Elisabeth Tho mas, 74 j., ongeh. Herraanus Konijn, 71 j. wedr. vau Marie Jeanne Josephine Kartner. 17. Gerrigje Bloemers, 83 j., wed. van Johannes Schinnij. Antje Bot- tenburg, 22 j., ongeh. Geboren12 Oct. Johannes (z. v.) Frank Hooijer en Jannetje Boshuizen. 17, Willem Cornelis, (z. v.) Maas van der Breul en Margrieta Helena Beeke. 16. Maria, (d. v.) Gerardus Hubertus en Willempje van der Schaft. 18. Wijmpje (d. v.) Rijmert van Daal en Johanna Dalman. Ondertrouwd: 13 Oct. Hendrik Albert Groote en Auna Maria Meursing. 14. Aris Veenendaal en Alberta Schimmel. Gehuwd: 14 Get. Jan van der Heuvel, en Teunisje Westerbeek. Overleden12 Oct. Rijk Das, oud 9 m, 14. Simon Timmer, oud 10 w. 17. Manus van Es, oud 7 0 j. Bevallen: Evertje Stekeur, vr. van Ariean Heinen, d. Elisabeth Beekhuis, vr. van Klaas Pruijs, d. Soest. Overleden: 16 Oct. Aaltje van den Brink, echtg. van Lammert Kinderdijk, 42 j. 18. Trijntje Webber, 19 j. 12. Nicolaas van Doorn, geh. met Catharina Blank, 52 j Bevallen: 16 Oct. Elizabeth van Egdom geb. Broekhuizen, z. 18. Geertruida Wil- mina Versteeg, geb. van de Lagemaat, z. Cornelia van Lunteren, geb. Meerbeek, d. ADVERTENTIE N. Gedurende de KERMIS is verkrijgbaar REFRAI- CHEMENTEN, PLUMBIÈ-, RERGLACÉS, PATÉ, CHEAUE CROQUETTES, A LA VI AN DEN er APPELEN BEIGNETS. firma G. H. ZWIER. Langestraat te Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 5