NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, BanscEotenEen, Hamemeló, Hoevelaken, Hoogland, LensdenSoest, Stoitenbnrg, Vnnrscbe, Scherpenzeel ei Woudenberg. NIEUWE Woensdag 26 October 1881 1 ZONDER MASKER. PEEMIE No. 86. Tiende Jaargang. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/junrdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. t. dertig- Cents, M. DE VRIES, Suit-AIMaansck Republiek yan die laaste tienjaare, KLAAS WAARZEGGER, AHIERSFOORTSCHE COÜRANI. Advertentiën van 1—6 regels0,40. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1- Iedere regel meer 0,06. Franco door het geheele Rijk1,10. llitgCTer: A. M. SlothOUWer, J0,07' Afzonderlijke nummers 8 Cent. TE AMERSFOORT. Reclames per regel0,20. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BIJ DE Aan H.H. abonnenten en begun stigers en zij die zich abonneeren op de Nieuwe Amersfoor'tsche Courant wordt door den Uitgever als PREMIE aangebo den voor een oorspronkelijk werk van den Heer Oud-Voorzitter van den Volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek Transvaal getiteld OF DIE GEVERTEL DOOR aan zijn Neeft MARTINUST in Hollant, in die eige boere syn taol. fTT 1 'Pin "'-^atpr.egiaarriarji'wiii mnwro n -m n m FEUILLETON. De Beethoven der herinnering. XVII. De kracht, de rijkdom van zijn spel voerden mij op de reine wieken zijner verbeelding, over tot een rijk van schitterend licht, waar het mij zoo wonder lijk wel te moede werd, en toen zacht en vloeiend de tonen wegstierven, en de laatste klank verstomde, toen stond hij op, zelf niet het minst aangegrepen door de taal, die hij gesproken had, en zeide mij tot af.-c he id het woord: „Leef voor de kunst; zij wordt u nooit ontrouw, en is eeuwig." lier dagen later ondernam ik bij kleioe dagreizen de terugtocht naar het vaderland, terwijl ik mij voornam nog eenig kunstgenot in Praag, Wiesbaden en Coblenz te smaken, alwaar ik dan ook mij ophield. Het duurde echter langeD tijd eer ik den indruk van dat e'e'ne con cert in zooverre vergeten kon, dat ik weder genoegen kon scheppen in andere, waar niet zulk een meester hand de uitvoering geleidde, en nog zie ik niet zelden in mijne herinnering den helil weder, die onbewust op miju volgend, veelbewogen en moeielijk leven een zoo grooten invloed uitoefende. Doch genoeg over dit onderwerp; wilde ik mij in die dagen van het verleden verdiepen, ik zou den ganschen avond u bezighouden. Thans echter, zullen we weder aan de studie gaan; neem uwe Aria uit de Fidelio voor n, eD laat mij bij de herinnering aan die onvergeetelijke ure, waarin ik ze door den Meester zelf begeleid hoorde, u helpen, om die te vertolkeu in den geest van den grooten Toondichter. 'Amersfoort, 25 October 1881. Naar men uit goeden bron verneemt beeft de Minister van Oorlog bepaald dat de aanbesteding van de nieuwe Artillerie en Kavalerie Kazerne zal plaats bebben in de maand December a.s. De verkiezing van een lid der Prov. St. van Utrechtin plaats van den Heer G. Vas Visser, die opgehouden heeft in gezeten van de provincie Utrecht te zijn, zal in het hoofdkiesdistrict Amerongen geschieden op Dinsdag, den 15. Novem ber aanstaande, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag, den 29. November daaraanvolgende. Naar wij (uit goeden bron) vernemen, zijn in de laatste dagen reeds meer dan 25 ingezetenen dezer stad toegetreden als lid van de Afdeeling Amersfoort der Maat schappij ,/tot Nut van 't Algemeen." On getwijfeld verdienen de inrichtingen, wel ke van bet Departement zijn uitgegaan, de ondersteuning van alle weidenkenden. Zij, die nog lid wenschen te worden, kunnen zich aanmelden bij den Secretaris der Afdeeling, den Heer de Beeveren, in de Krommestraat. De contributie bedraagt f 5.per jaar -en daarvoor hebben de leden met al bun vrouwelijke huisgenoo- tec, en met hun mannelijke huisgenooten onder de 18 jaar tevens vrijen toegang tot de lezingen, welke van wege de Afdeeling worden gehouden. t Bij de eerstvolgende lezing (den 3. November) zullen in de pause door Me juffrouw Verweij en den Heer van Gelder, die op kosten der Afdeeling hebben deel genomen aan een cursus voor Huisvlijt te Amsterdam, de voorwerpen vertoond worden, welke zij daar hebben leeren ma- De eerste uitvoering. „Gij zult er wel voor zorgen, Johanna, dat gij en uwe zuster precies ten vijf uur gereed zijt?" Aldus verzocht Egbert Reede op zekeren morgen aan zijne aanstaande bruid, toen hij na afloop van een niet zelden voorko mend oefeningsuur, waarin zij tezamen musiceerden, af scheid nam, om nog vóór het middagmaal eenige vrien denbezoeken af te leggen. „De opera vangt ten half ze ven aan, en we mogen wel zorgen bijtijds te zijn ging hij voort, terwijl bij vluchtig hare hand aan zijne lippen drukte. „Mama gaat ook mede," antwoordde Johanna. „In- tusschen zult gij wel voor het rijtuig zorgen?" „Laat dat aan mij over. Au revoir, ma belle." Toen Reede vertrokken was, trad Adcle bij hare zus ter binnen, en begon haar te helpen aan het kiezen van een toilet, smaakvol en rijk genoeg, om haar dien avond te sieren. De aanstaande bruidegom toch was er zeer op gesteld de eenvoudigheid niet te overdrijven, en het kostte niet zelden groote moeite om aan zijn, wel wat al te weelderigen, smaak te voldoen. Toch kwamen de zusters bijtijds gereed, en toen Johanna in haar blauw en zilver kleed beneden kwam, was zij een werkelijk lie felijke verschijning, blozend van jeugd en gezondheid. Gelijk gezegd was zoumevrouw Van Son van de partij zijü, doch de dokter koD, noch mocht zijne paticnten verlaten; hij bleef dns tehuis. Het was een goed uur rijdens naarde residentie, en het vroor sterk; in het rijtuig echter waren warm-wa- lerkruiken en reisdekens aangebracht, zoodat de dames weinig van de koude bemerkten. Men kwam nog juist vroegtijdig genoeg, om niet on der de laatste bezoekers van de opera te hehcoren, en door de goede zorg van Reede bekwamen allen eene eerste loge, rechts van het orchest. Dien avond zou de Cleopatra worden opgevoerd. Een onbekend, doch door den direkteur hooggeroemd tenorzanger zal de rol van Antonio op zich nemen, terwijl Cleopatra door de alge ken. Nu de deelneming algemeen wordt, be staat er gegrond vooruitzicht, dat te Amers foort weldra een school voor //Huisvlijt" zal worden geopend. Op verschillende plaatsen van ons land is zulk een school reeds met uitstekend succes in werking. De zaak is alhier opgedragen aan een commissie, bestaande uit de Heeren van de Wall Bake, van Veen, Huët en Kam. Weldra zal deze commissie bij de al- gemeene vergadering een uitvoerig plan indienen. Hartelijk zullen wij ons verheugen als Amersfoort zich spoedig in het bezit zal zien van zulk een nuttige inrichting. Van al het schoon, dat onze Kermis bevat, is //het circus Wiuterstein" zeer zeker een bezoek overwaard. Wij weten niet wat meer te prijzen, de uitstekende gedresseerde Japanscbe ponny's of wel de honden en apen in hun vroolijke, lach wekkende werkzaamhedenterwijl de dres suur der gemzen bijna aan het ongeloofe- lijke grenst. Ook wat aan gymnastiek, acrobatiek, jongleeren enz. wordt geprodu ceerd, kan uitstekend worden genoemd. Bovenal verdiende het degenslikken door den Heer Matula en het balloopen door genoemden Heer en den Heer Kynardi de aandacht. Na een en ander meenen wij onze lezers een bezoek aan genoemd cir cus gerust te kunnen aanbevelen. Het Metalen kruis feest, dat door het overlijden van Z. K. H. Prins Erederik eenige weken moest worden uitgesteld is Maandag jl. te Amsterdam gevierd. Van de openbare gebouwen was, als blijk van hulde voor de feestvierenden, die ten ge tale van omstreeks 400 waren opgekomen meen geliefde- Marie O. zal worden voorgesteld. Geen wonder dat menigeen onder de toeschouwers hooge ver wachting koestert, en zich een ongemeen kunstgenot voor dezen avond belooft. De ouverture begint; het scherm gaat langzaam om hoog, en weldra klinkt Marie's volle, zuivere stem door de zaal. Zc zingt heden avond zóó betooverend en ziet er zóó schoon eD verlokkend uit in haar rijk koningin- negewaad, dat reeds bij hare verschijning een gemom pel van goedkeuring gehoord wordt, terwijl bij het einde barer Aria een luid handgeklap en bravo haar ten deel valt. De verdienstelijke rol, waarin thans de Tenor voor de eerste maal moest optreden, was gewis wel die van Antonio. Hoe zal de jonge man zich van zijn moeilijken taak kwijteD? Ziet, daar nadert hij onbeschroomd; welk een gloed, welk een uitdrukking op zijn optreden. Daar knielt hij voor de koniDgen, en legt in wegsleepende zangen zijn gevoel voor haar bloot, daar grijpt hij Daar het moordend staal; en keert het naar zijn eigen boe zem, omdat hij niet langer leven kan, w aar zij hem ver smaadt. Een siddering bevangt het publiek; de indruk is bui tengewoon. Zóó schoon, zóóroerend, had zeker wel nim mer deze afscheidszang van den zelfmoordenaar weer klonken, en menig oog was nat van tranen, toen het scherm voor de pauze viel. En straks waar deze onbekende, maar reeds geliefde zanger weder optreedt, om in een naêtukje zich nogmaals tc doen hooren, daar is hij niet alleen zeker van zijn succes, maar hij vangt ook de veelzeggende blikken op van zijnen Meester, die hem meer w aard zijn dan de toe juiching zijner aandachtige hoorders. Te midden echter van het stuk i6 zijn cog afgedwaald naar een der zijlo ges, en onw illekeurig gevoelt hij zich aangetrokken door een paar prachtige meiBj'esoogen, die zijn spel met de meeste belangstelling volgen. Hij ziet, hoe zij nu en dan de nevens haar zittende gezellin op hem wijst, en on- willekeurig acht hij zich door deze opmerkzaamheid de vlag uitgestoken; ook vele particulieren vlagden. Het monument op den Dam, nu 25 jaar verleden opgericht, is smaakvol en toepasselijk versierd, en in de groote concertzaal van Artis, waar de Ridders van bet Metalen Kruis plechtig werden ontvangen, was, dank zij de zorgen van directeur, dr. Westerman, een zinrijke de coratie aangebracht. Ds. J. C. van Marken, heette de opge- komenen in eene sierlijke feestrede welkom. De Luit.-gen. Mac-Leod voegde aan deze rede een hartelijk woord van welkom toe uit naam van Z. M. den Koning, dien hij bij dat feest vertegenwoordigde. Mr. L. E. Lenting, lid der Tweede Ka mer, is ernstig ongesteld. Ter uitvoering vaD art. 23 der drank wetzijn de rijksgestichten Ommerscbans en Veenhuizen aangewezen als rijkswerk inrichting, waarin herhaaldelijk wegens dronkenschap veroordeelden kunnen wor den geplaatst. BINNENLAND. Donderdagavond hield de loge der Vrij metselaren te Berlijnop last van den Duitscheu Kroonprins, een bijzondere rouwloge, ter eere van de nagedachtenis van wijlen Z. K. H. Prins Erederik, in leven Grootmeester-Nationaal van het Grootoosten der Nederlanden, De weekmarkten in Overijsel worden reeds overvoerd met vee. De prijzen zijn dalende en bij gebrek aan buitenlandsche inkoopeu verwacht men zeer lage prijzen. Wij mogen ook wel eens goedkoop vleesch eten. gestreeld. „Welk een klankrijke gevoelvolle stem," luidt het intu6scheu in deze loge; „nietwaar, Johanna, zoo ieta hooren wezelden." „Daarin hebt gij recht. Wie is die tenorzanger, Eg- bert?" Dus sprekend wendde het jonge meisje zich naar den achter haar staande, die, in ernstig gemijmer ver diept, naauwelijks op haar vraag acht gegeven had. Wie, wat? Ik hoorde u niet? sprak hij aarzelend. Zij zag verwonderd op. Die tenorzanger, herhaalde zij, zeg ui ij wie hij is? „Ik ken hem volstrekt niet; alleen heb ik gehoord, dat hij een eenvoudige boerenknaap was, die zijue opleiding onder vreemden ontving. Wie echter zijn meester is, weet ik niet.'; „Gew is die oude heer, hier juist tegenover in de don kere loge, sprak Adèle. Ik heb opgemerkt, hoe de jonk man wanneer hij toegejuicht werd, slechts daarheen zijn oog richtte, en knikte deze hem toe, dan glimlachte hij, en een lichtglans verhelderde zijn gelaat. Kent gij dien vreemdeling, Reede? Maar, eilieve, wat scheelt n, gij zijt een marmerbeeld gelijk] Johanna w endde zich schielijk om: Zijt gij ziek, Eg- bert, vroeg zij beaDgst. Neen, neen, het zal spoedig voorbij zijn, antwoordde hij gejaagd, slechts mijn gewone kwaal, duizeligheid. Johanna reikte hem haar reukflescbje, doch hij wei gerde, cd bleef zwaar op haar stoel leunen. Op dit oogenblik had er ook in de loge aan de overzij de eene verandering plaats. De zaDger, na herhaaldelijk teruggeroepen te zijn, had thans het orchcst verlaten, en zich in dien donkeren hoek teruggetrokken, om het einde van de opera daar mede aan te zien. Zijt gij te vreden geweest, mijnheer Hartman, vroeg hij eenvoudig, „Ja, volkomen, gij hebt u zelf overtroffen, en u thans een baan gebroken, waarlangs gij van roem tot roem zult stijgen." Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1