Andreas Laimböck AD VERTENTIËN. Er bestaat goede gelegenheid voor twee Commensaals. Adres onder lett. Z. bij den Uitgever dezer Courant. Magazijnen te ScheYeningen (Galeries,) Standplaats op den Hof. Besluit het hierbovenvermelde paard, toebehoorende aan GEBRs. KOK voor noemd, te onteigenen en te doen afmaken. W. A. CROOCKEWIT, De stoomvaarfmaatacliappaj ^Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd hebben hel tarief, van 1 Juli 1880, voor vracht goederen van Amsterdam en Rotterdam naar Batavia, Samarang, Soerabaya en Padangvoor rechtstreeksche bootentot op de helft verlaagd. Terwijl eenige dagen geleden alles rond om Zwolle blank stond, zijn Vrijdag reeds weder booten vast geraakt op het Zwol- ache Diep, door den lagen waterstand. De Burgemeester van 's Hertogenbosch ontving dezer dagen van den heer van Zuylen, kolonel der genie bij het O.-I. leger, een bedrag van f 1950, ten be hoeve van de slachtoffers van den jongsten watersnood in Noord-brabant door den kolonel in Indië verzameld. Een man verloor in de Runstraat te Amsterdam een portefeuille, waarin voor f 800 aan bankpapier. Zij werden gevon den door de schoonmaakster Kaatje Man- dersveld die haar bij de politie bracht, door wier bemiddeling de verliezer zijn verloren schat terug bekwam. Het vervoer van Duitsche landverhui zers door ons land naar Amerika neemt op merkwaardige wijze toe. Heden kwam te Arnhem voor dat doel een boot met 250 Duitschers aan, die zich te Zutfen met 200 lieden uit Hanover vereenigde, om gezamenlijk per Amsterdamsche lijn de Nieuwe wereld te bereiken. De Vereeniging van en voor Neder- landsche Industrieelen heeft in do 15 dezer no. 701 het volgende schrijven ge- rigt aan Z. Ex. den Min. van W. H. en Nijv. //Onder eerbiedige referte aan ons schrij ven, namens de 77e Algemeene vergade ring der Yereeniging tot Uwe Excellentie gericht, in d° 9 Maart 1881, no 35, be treffende de hooge wenschelijkheid dat ook hiertelaude, althans ter verbinding van Amsterdam en Rotterdam met de provin. ciale hoofdsteden, een ondergrondsch te legraaf net worde aangelegd, waarom trent verschillende Kamers van K. en F. en andere Yereenigingen zich vervolgens almede tot Uwe Exc. hebben gewend, is de stoornis, door den storm van 1415 dezer aan het telegrafisch verkeer hier te lande berokkend, en wier herstelling we derom ettelijke dagen (zoo niet meer) zal vereischen, eene nieuwe aanleiding om U. E. bekend te maken met de enorme te leurstelling en onberekenbare stagnatie en verliezen, welke Handel en Nijverheid dien tengevolge moeten verduren. De tonnen gouds welke dit werk mag vorderen, zullen ruimschoots worden ge dekt, en er is geen twijfel aan, de volks vertegenwoordiging zal niet minder dan de natie zelve, Uwe Exc. dank weten voor het besluit waarbij deze aanleg binnen den kortst mogelijken tijd zal worden veror dend.Handel en Nijverheid zien reik halzend daarnaar uit. In dezen tijd van gespannen concurrentie is een onverstoor baar telegrafisch verkeer voor beide hoofd takken van Nederlands volksvlijt, eene levensvraag. Zeer aangenaam zou het ons zijn te mogen vernemen of in deze een gewenscht besluit der Regering a 1 dan niet te verwachten is. De vereeniging van en voor Ned. Indus trieelen en in haren naam Em. Koechlin, w.-Voorzitter. Mr. C. C. E. d'Engelbronner, Secr. BUITENLAND. HetLondensche Peabody-fonds, bestemd tot het bouwen van model woningen voor den werkmansstand, bedroeg oorspronkelijk 500,000 pd. st. Het is thans reeds tot 720,000 pd. st, aangegroeid, dank zij den ruimen interest dien de gebouwen afwer pen. Onder de bewoners der Peabody-blok- ken bedraagt de gemiddelde jaarlijksche sterfte slets 167/10 per duizend terwijl dit cijfer voor geheel Londen 28i/10 en voor de dichtbevolkte buurten in den om trek van Peabody's stichting tusschen de 30 en 40 beloopt. Te Berlijn werd een juwelier door de politie betrapt, toen hij bezig was op de winkelramen van een tapijtfabriknnt anti semitische caricatuurplaten te plakken. Men nam hem gevangen en bij onderzoek bleek hij nog in het bezit te zijn van verschei den andere met gom bestreken smaad schriften. Hij verergerde zijne positie nog door den politiemannen geld aan te bie den, ten einde hem los te laten. De beroemde schrijver Berthold Auer- bach ligt te Cannstadt ernstig ziek aan longontsteking. De Nihilisten verlangen het volgende, dat door hen in een manifest is te ken nen gegeven: Al het land moet aan de boeren worden gegeven, de fabrieken aan werklieden-vereenigingende afgevaardig den worden gekozen uit het volk, de boe ren de arbeidersde kozakken en de Czaar mag zonder met hen te hebben ge raadpleegd geen belastingen heffengeen wetten afkondigen en geen oorlog voeren." De Spaansche Minister van Financiën, Camacho, wil al de bosschen van den Staat verkoopen; deze worden geraamd op 875 millioen peseto's. Het stedelijk bestuur van New-York heeft de burgers uitgenoodigd om de rouwversie- ringen, die men op den dag der begrafenis van den President heeft aangebracht, aan het stadhuis te schenken waar ze in 't open baar zullen worden verkocht. De opbrengst van den verkoop, geschat op een half millioen dollars, zal besteed worden voor de oprich ting van een liefdadigheidsgesticht. Mevrouw Garfield is niet geheel onver zorgd achtergebleven, zooals men, met het oog op de voor haar geopende inschrij ving, denken zou. President Garfield had een maand voor den aanslag een levens verzekering van 25,000 dollars genomen, welk bedrag reeds aan zijn weduwe is uitgekeerd. Yolgens de Lloyds zijn in de vorige week niet minder dan 105 Engelsche schepen vergaan. Daarvan strandden er 80 op de kusten van het vereenigd Ko ningrijk. De schade hierdoor veroorzaakt, wordt op verscheidene millioenen ponden sterling geschat. Onder dit aantal schepen komt ook voor de prachtige stoomboot Cyprian, die op twee mijlen afstand van Ne vin ep een rots stootte. De bemanning zocht zich door zwemmen te redden, maar, ofschoon het grootste getal van hen van zwemgordels was voorzien, kwamen er van de 29 personen slechts acht behouden aan land. De kapitein behoorde eveneens onder de verongelukten. Aan de *Daily Thelegraph" wordt uit Pietermaritzburg geseind dat de Boeren toebereidselen maken tot den oorlog en dat er onder de Engelschen evenzeer groote bedrijvigheid heerscht te Fort-Emiel en te Bennetsdrift. Het staat vast dat de En gelschen de krijgsoperatien hervatten, indien de Boeren de conventie niet aangenomen hebben vóór 3 November. GEMENGDE BERICHTEN. Te Lobberich, op 2 uren afstands van Venlo, gelegen, in de voermanszoon Wil helm Janssen, 21 jaren oud, door twee personen onverhoeds aangevallen en zoo danig mishandeld, dat hij aan de gevol gen overleed. De daders, gegoede land bouwers, zijn in handen der justitie. De prefect van een der voornaamste Italiaansche steden, tevens een rijk grond bezitter, heeft zijne werklieden doen muil banden, omdat zij bij het wijn maken zooveel druiven aten. Die vreemde handel wijze verwekte veel misnoegen; het geval kwam ter oore van de Regeering, maar deze vond het niet zoo slim en liet tegen alle verwachting van de bevolking in den prefect zijn betrekking behou den. In het begin van September is in de kampong Kaoeman (Soerabaya) overleden Zekere Radenaijoe Patmonegoro, die, naar men zegt, een leeftijd van 142 jaren be reikt had. Zij was namelijk geboren in 1739. In 1764 trad zij voor het eerst in het huwelijk, en nadat zij haar eersten man had overleefd, trouwde zij in 1810 Raden Patmonegoro, in leven djaka bij het destijds bestaande inlandsch rechts college te Samarang. Haar tweede man werd 74 jaren oud en overleed in 1850. Toen de oude vrouw haar einde voelde naderen, maakte zij zelve alle beschikkingen voor hare begrafenisliet haar graf op Bergota gereed maken en riep toen al hare kinderen, kleinkinderen en achterkleinkin deren bij zich, drukte hun op het gemoed om braaf te leven en ontsliep toen zacht en kalm. Men herinnert zich niet dat zij ooit ziek is geweest. Aan hare begrafenis werd door meer dan 500 personen deelgenomen, en de lijk stoet werd aan weerszijden door een rij lans dragers begeleid. De crinoline begint in Amerika weer mode te worden. Zij wordt in New-York reeds door een aantal dames gedragen, en de fabrikanten kunnen bijna niet aan alle bestellingen van dit artikel voldoen. In verband hiermede verdiend het op merking, dat steeds geruimen tijd geleden in ons land, voornamelijk door de dames courant De Huisvrouw, stemmen zijn op gegaan om de dreigende komst van het monster te bezweren. Een aantal dames zelfs hebben zichop voorstel van een harer, verbonden tot geen slaafsche on derworpenheid aan de wangedrochten der mode. Een sterk bewijs, hoe makkelijk een beest tot huisdier kan worden gemaakt levert de heer Garjeannetabakshandelaar te Utrecht. In diens woning loopt vrij rond een wit konijn, dat zelfs nu en dan de openbare straat bezoekt en zich in elk opzicht als een huishondje gedraagt; het volgt de huisgenooten, kent deze elk in het bijzonder, zoekt de gemakkelijkste rustplaatsjes, b. v. op de canapé en gaat ter voldoeuing aan natuurlijke behoeften naar het tuintje; is hiervan de deur ge sloten dan weet het zijn wensch duide lijk te kennen te geven om uitgelaten te worden. Dit merkwaardige beestje is pas in Mei van dit jaar geboren en heeft zich dus zeer spoedig doen africhten als huis diertje. Een aangeslagene in de plaatselijke in komstenbelasting te Leiden heeft aan het gemeentebestuur gezonden een bedrag van f400, wegens hetgeen zijn aanslag over 1880 en 1881 minder was dan wat hij, naar zijn weten, betalen moest. Waarom is //elf" het gekkengetal? Om dat de //elven" in de Germaansche fabel leer geesten waren, die met de menschen een loopje namen. Maar aan de //elf" als zoodanig ging de herinnering verloren. Als telwoord bleef het woord leven. Daarom werd het onschuldige cijfer tot een gekken- nommer gemaakt. Een eigenaardig proces over een lijk wordt op 't oogenblik te Nashville ge voerd. Een zekere Frederick Worcester, die daar onlangs stierf, had in zijn tes tament bepaald, dat zijn stoffelijk over schot naar Washington zou gebracht worden om doar in den bekenden oven van Le- movne te worden verbrand. De weduwe weigert echter om aan deze laatste be schikking uitvoering te geven en laat, daar hare zonen juist het tegenovergestel de willen, het graf van den overledene bewaken, om een geweldadige ontvoering van bet lijk te verhinderen. Hierdoor heb ben de zonen zich genoodzaakt gezien ge meld proces om het bezit van hun vaders lijk op 't touw te zetten. In het bier komen vaak kleine stukjes pek voor, die uit de naden der vaten zijn geraakt; het meest komt dit voor indien het vat ledig begint te worden. De meeste bierdrinkers letten daarop niet, maar drin ken die stukjes pek mede, zonder te we ten dat zij daarmee hun leven in gevaar stellen. Bij de temperatuur van het men- schelijk lichaam, blijft het pek hard en kan niet verteerd worden. Door die onge lijke vormen blijven de stukjes vaak in de darmen zitten, waardoor een ontsteking ontstaat, die meestal met den dood afloopt. Het aantal personen, die op deze wijze gestorven zijn, moet, volgens berekening van een Duitsch geleerde, niet gering zijn. Gambetta's familie is, naar men ver haalt, uit Italië afkomstig en kwam kort na den val van Napoleon naar Cahors. Zij heette oorspronkelijk Baccho, maar na de terechstelling van een lid der familie te Genua namen zij den naam Gambetta (kortbeen) aan, dien men als bijnaam aan Gambetta's kortbeenigen overgrootvader gegeven had. Zijn grootvader zette te Cahors een win kel op in aardewerk, olie zalf, pomade, tabak, drogerijen enz. Zijn vader, die de zaak erfde, huwde met de apothekersdoch ter Orasia Marsabie, uit welk huwelijk Leon Gambetta geboren werd, den 30sten October 1838. IS- uit TYROL. heeft de eer het geachte publiek bekend te maken, dat hij op de kermis is gearri veerd met een groot assortiment van alle soorten Glacé, Deensche, Gems-, Herts- en Zeemlederen met 1 tot 6 knoopen, Tyroolsch en Fransch fabrikaat. Yerder heeft hij een groote keuze van alle soorten van WIN- TER-HANDSCHOENEN met zijde en bont gevoerd, Militaire Handschoenen voor heeren Officieren van echt Zeemle der, met 1 tot 2 knoopen. Ook is hij ruim gesorteerd in fijne soorten Weener Sigaren- en Tabakspijpen en Houtsneewerken (nieuwstemo dellen.) Een partij Heeren- en Dames Hand schoenen worden tegen b i 11 ij k e p r ij- zen 't paar opgeruimd. De Kraam is aan de Firma kenbaar. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, Gelezen het rapport van den Districts- veearts voor het veeartsenijkundig Staats toezicht in de provinciën Utrecht en Over- ijsel van den 20 October 1881, waaruit blijkt dat door de huidworm is aangetast een zwart merriepaard,' zes jaren oud, zon-, der uiterlijke merkteekenen, toebehooren- de aan GEBRs. KOK, landbouwers, wo nende in de gemeente Amersfoort. Overwegende dat door den eigenaar is voldaan aan de wettelijke voorschriften! waarbij hij tot onmiddellijke afzondering en aangifte van besmet vee is verplicht. Gelet op art. 23 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131); Beveelt de onmiddellijke inbeslagne ming daarvan. Amersfoort, den 21. October 1881, De Burgemeester voornoemd, Weth.lo. B. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, Gelezen het rapport van den Districts- veearts voor het veeartsenijkundig Staats toezicht in de provinciën Utrecht en Over- ijsel van den 20 October 1881, waaruit blijkt dat door kwaden droes is aangetast een bruin aftands merriepaard, met een kolletje en witte sok aan het linker ach terbeen, toebehoorende aan HENDRIK DEKKER, stalhouder, wonende in de ge meente Amersfoort, Overwegende, dat door den eigenaar is voldaan aan de wettelijke voorschriften, waarbij hij tot onmiddellijke afzondering en aangifte van besmet vee is verplicht. Gelet op art. 23 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131); Besluit het hierbovenvermelde paard, toebehoorende aan H. DEKKER voor noemd, te onteigenen en te doen afmaken. Beveelt de onmiddellijke inbeslagneming daarvan, Amersfoort, den 21. October 1881. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT, Weth.lo. B.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2