OP DEN UITRUK. Leusdeil. In den gemeenteraad is de gemeente-begrooting over 1882 in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op f 9386.59. Stoutenburg. De gemeente-begroo ting van 18,82 is vastgesteld door den raad, in ontvangst en uitgaaf op f 4478.73. We hebbendat wil hier zeggen het Nederlandsche volk heeft een ze ker aantal lijders, die als het ware met de duidelijke bewijzen hunner ziekte op het gelaat rondloopen. Ieder weet en er kent, dat zij in een treurigen toestand verkeerenover de oorzaken van de kwaal en de middelen tot herstel is al jarenlang van gedachten gewisseldwantdat de kranken ongeneeslijk zouden zijn, dat wordt door elk die er iets van weet of meent te weten ten stelligste ontkend. In middels blijven wij er mede voortsukke len, jaar in jaar uit. Een dier patiënten heet defensie. Een andere draagt den naam van jinancie-wezen. Van den laatste is reeds dikwijls door de groot-medicijnmeesters verklaard dat genezing, of, gelijk het in hun eigen aardige taal luidt: //herziening" dringend noodig is. Ons belasting-stelsel, zoo wordt gezegd, beantwoordt niet aan de eischen, waaraau een bruikbaar systeem behoort te voldoen. Het is zeer ingewikkeld. Het verdeelt de lasten niet in de juiste ver houding van de draagkracht der ingezete nen. Het drukt eenige bepaalde takken van nijverheid. Het vereischt hooge kosten van inningzoodat een belangrijk deel feitelijk niet in de schatkist vloeit. Het brengt verwarring in de verhouding tus- schen gemeentelijke en rijks-financiën. Het bevat eenige bepaald schadelijke heffingen, die door de wetenschap en de praktijk op goede gronden worden afgekeurd, die niemand in bescherming durft nemen doch die men alleen bestendigt omdat men haar opbrengst niet kan missen. Voeg daar nog bijdat de beschikbare gewone middelen" niet voldoende in de kosten van de staatshuishouding voorzien, zoodat voorstellen tot uitbreiding nu eens toegezegd, dan weder in werkelijkheid ge reed gemaakt, ingediend, zelfs in be handeling genomen zijn. Tot definitieve bekrachtiging en ten-uitvoer-legging hebben zij het evenwel nooit kunnen brengen. En toch het ontbreekt hier te lande niet aan deskundigen op financieel gebied. Hoe zou dat ook kunnenterwijl reeds op de scholen het onderscheid tusschen directe en indirecte belastingen wordt onderwezen, en elk Nederlander van goe den huize minstens een cursus van staat huishoudkunde en staatsinrichting moet doorloopen? Onze ministers, onze volks vertegenwoordigers onze dagbladschrijvers, 't zijn allen financiëele specialiteiten van min of meer deugdelijk gehaltemaar die allen een //gevestigde opinie" bezitten omtrent hetgeen gedaan moet worden ten einde de geldelijke aangelegenheden van den Nederlandschen Staat op de meest afdoende wijze te regelen. Hoe het met die hervormings-ideëen gelegen is, bleek ten duidelijkste bij de laatste ernstige poging tot herziening der belastingen, waarvan de heffing op het kapitaal in portefeuille als den hoeksteen werd voorgesteld. Zelden is groot er ver scheidenheid van inzichten aan den dag gebracht. Tegenover het plan van den Minister Vissering stelde A. zijn voorliefde voor een belasting op den tabakeen artikel van weelde zoo men wil, en dat om die reden belast zou kunnen worden, tevens een artikel van uitgebreiden handeldien men door dezelfde heffing een onherstelbaren slag zou toebrengen; B. zijn belasting op de spoorwegkaartjes vergetende dat dit een aanslag zou zijn, op de beurzen van henwier beroep hen verplicht dikwijls den trein te baat te nemen; C. de indirecte belastingen in het algemeenzonder er zich aan te storen dat deze het nadeel hebben dat men er niet in betaalt naar gelang van vermogen, doch volgens de sterkte van zijn gezin, dus in omgekeerde verhouding tot zijn draagkracht. Tegen zijn plan had de heer Vissering nog andere bedenkingen: D. was van meening, dat het beter was alles maar bij het oude te latenomdat bij de vrij hooge opbrengst onzer gewone middelen de eisch tot versterking niet zoo bijzonder krachtig te voorschijn trad; E. vond het volkomen billijk, de wiust die door het kapitaal van den rentenier wordt afge worpen, bij voortduring de vrijstelling "te doen genieten waarin zij zich tot dusver heeft verheugdaangezien de rente on verkort en onverminderd door den Neder landschen Staat (of door andere staten of maatschappijen) werd gewaarborgd. F. kon de wetsvoordracht niet goedkeuren, omdat ook de bezittingen getroiiën zouden worden van instellingendie armverzorging of de bevordering van het een of ander alge meen belang ten doel hebben. G. had bedenkingen van min of meer zedelijken aard: door toepassing van het systeem van eigen aangifte onder aanbod van eed stelt een heffing op de rente den belas tingschuldige tusschen zijn beurs en zijn gewetenen daarvolgens een Kamerlid die 't bijzonder goed scheen te weten, het aantal eerlijke lui in ons vaderland on geveer drie percent bedraagt, (zuigelingen en oude vrouwen meegerekend), is het gevaar zeer groot dat het getal meineedi- gen in ons vaderland door zulk een be lasting belangrijk zal toenemen, H. ein delijk had volkomen vrede met een rente belasting, mits zij gepaard ging met een volledige herziening en onberispelijke rege- liug van ons geheele financie-wezen; daar echter de laatste uitbleef, wilde hij ook van de eerste niemendal weten. Wij brengen eenige bijzonderheden van deze oude geschiedenis op nieuw in her innering, om te doen uitkomen, dat het woord //belasting-hervorming" gemakke lijker is uit te spreken, dan de zaak zel ve tot stand te brengen. Natuurlijk, we hebben daartoe wetten noodig, en in el- ken constitutioneelen staat zijn dezen ge woonlijk de uitkomst van een schikking, waarbij ieder wel is waar zoo dicht mo gelijk aan zijn persoonlijke zienswijze tracht te komendoch niettemin vaak het een of ander van die meening moet prijs geven ter wille van de overeenstemming. Eerst wanneer de mannen die met het vertrouwen der kiezers zijn bekleed, dit wat levendiger gaan beseffen en door daden niet door ontzagwekkende re devoeringen gaan toonen is er kans dat de verwachte herziening met hoop op welslagen ondernomen wordt. De tegenwoordige Minister van Finan ciën is blijkbaar van overtuiging dat er geen haast bij is. Zeker, met het kreupele stelsel hebben we al zoo lang geloopen, 't kan nog wel een jaar of wat. Toeval ligerwijze is op dit oogenblik de opbrengst der belastingen niet onbevredigend, dus aan uitstel, door onderzoek vruchtbaar gemaaktis geen al te groot gevaar ver bonden. We helpen het wenschen. Intusschen dat de verbetering van het belasting-we zen geen zaak is die men maar tot in het oneindige kan verschuivengelooven we met de meeste stelligheid. En daarom staan we met gespannen verwachting op den uitkijk, tegen het oogenblik, dat de heer Van Lijnden het gepast zal oordeelen, uitvoering te geven aan zijn onlangs ge sproken woord,/Op de fiegeering blijft de verplichting rusten tot het aanwenden van pogingen om de staatsinkomsten te vermeerderenmaar tevens om tot een betere verdeeling van lasten te geraken." Amersfoort, 28 Oct. 1881. z/Beter laat dan nooit." 't Is dit spreek woord dat ons doet besluiten nog een woord van lof en dank tevens, te wijden aan den Heer Leon Yeith. Een woord van lof voor hetgeen hij ons in zijn Nederl. Volks theater te zien gaf, want sterker toeren als van den Heer Jamsonjong leur en athleet, en netter uitgevoerde gym nastiek en acrobatiek als die der familie Veith zagen wij nergens. De Heeren Ed- munde (het slangenmensch) en Carino (de koorddanser op den Telegraafdraad) maken door hunne niet geevenaarde kunstverrich tingen het theater slechts te aantrekke lijker. Dank komt hem toe, doordien hij aan hen wier middelen een bezoek aan zijn theater niet zouden gedoogen eene gratis voorstelling gaf. Donderdag n.l. woonden de weezen en de kinderen der verschillende armenscholen eene hun aangebodene voor stelling bij die zeker voor geen der ande ren behoefde onder te doen. Mogen bovenstaande regelen hem deze kermis van niet veel nut meer zijn, wij hopen en vertrouwen dat zij zijne weder komst alhier eene aanleiding mogen zijn tot druk bezoek. Bij gelegenheid van een in het vorige jaar door het Bestuur van den Konink lijken Hofschouwburg te Munchen uitge schreven Prijsvraag, waarnaar 98 stukken mededongen, is een Blijspel, getiteld Bij geloof, van de ook in ons land welbekende Schrijfster van: Glück aufl, enz., E. Werner bekroond. Dit stuk is hier te lande nog onbekend, daar het in Duitsch- land nog niet in den handel gebracht, noch, zooals met hare stukken gewoonlijk ge schiedt, in //Die Gartenlaube" verschenen is. Naar wij vernemen, heeft de Schrijfster het ter uitgave in onze taal afgestaan aan den Uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem, bij wien al hare overige werken mede ver schenen zijn. Wij meenen Bestuurders van Rederijkers-Kamers en liefhebberij-toonee- len geen ondienst te doen met hen op dit humoristische stukje opmerkzaam te maken. Scherpenzeel, 25 Oct. 1881. Door den raad dezer Gemeente zijn heden benoemd, tot tweede onderwijzer aan de openbare school de Heer M. Veld huizen te Ede, en tot onderwijzeres in de nuttige handwerken Mejuffrouw L. Over- eem alhier. BUITENLAND. Het besluit van den Transvaalschen Volksraad tot goedkeuring der overeen komst met Engelandverneemt Daily News, dat het onder alle klassen der be volking voldoening teweeg brengt. The Standard meent te weten, dat voorloopig een termijn is aangenomen van twaalf maanden, waarbinnen van de al of niet uitvoerbaarheid der Conventie zal moeten blijken. Daily Neivs verneemt verder, dat de spoorweg naar de Delagoabaai door de Regeering zoo spoedig mogelijk zal wor den aanbesteed. Te Keulen is gisteren een bronzen stand beeld van Von Moltke onthuld, hetpen- dant van dat, 't welk daar een paar jaar geleden voor Von Bismarck werd opge richt. Te New-York beerscht bij aanhouding groote droogte, zoodat men zich ernstig beducht maakt over gebrek aan drinkwater. Bij den laatsten storm zijn op de Schotsche kust 31 visschersvaartuigen ter waarde van 10,000 pd.st., vergaan, en 167 menscheulevens zijn daarbij te betreuren. Er is een inschrijving voor de achtergebleven betrekkingen geopend. In Ville d'Avray, waar de buitenplaats van Gambetta gelegen is, heeft men een krankzinnige gearresteerddie zich in het hoofd moet gesteld hebben genoemden Staatsman te vermoorden. Generaal Ulrich, de heldhaftige ver dediger van Straatsburg in den oorlog van 1870'71, ligt gevaarlijk ziek te Rennes. Hij is 78 jaar oud. De Koning van België heeft een prijs van 25,000 francs uitgeloofd voor het beste werk over de middelen om de studie der aardrijkskunde te populariseeren en het onderwijs daarin op betere grondslagen te vestigen. Men zegt dat Spanje eene nationale leening zal uitschrijven om Gibraltar van Engeland af te koopen. Guitteau heeft een brief tot President Arthur gericht, waarin hij geld van hem eischt voor zijne verdediging, en dreigt bij weigering onthullingen te doen, die de partij van Arthur zal ten gronde rigten. Leigh Robinsoneen gematigd en ge acht advocaat te Washingtonis als ver- diger aan den moordenaar Guitteau toe gevoegd. Niet minder dan 2400 Mormonen zijn in den loop van dit jaar te Liverpool scheep gegaan naar Amerika. Een deel daarvan kwam uit Schotland, maar verreweg de meesten waren van het vasteland. President Grévy heeft 20,000 fres. aan de armen van Parijs geschonken, ter ge legenheid van het huwelijk zijner dochter, BINNENLAND. Ook aan het graf van Piet Hein, in de Oude Kerk te Delft, knaagde de tand des tijds; de mahoniehouten kist, waarin het lijk van den zeeheld ligt, is vermolmd en zal vernieuwd worden, terwijl het mo nument boven zijn gebeente, door het aanbrengen van paalwerken onder den grond, voor instorten wordt bewaard. In eene vergadering van de afdeeling Rotterdam van het Nederlandsch Werk lieden-Verbond heeft de heer F. Domela Nieuweuhuijs voornamelijk gesproken over goede voeding. Voor en aleer men aan opvoeding dacht zoo zeide hij moest men zorgen voor voldoende voeding. De mensch is wat hij eetzonder phosphorus geen gedachten; zonder vet geen hersenen; voeding is het begin van alle wijsheid. Men moet van plan zijn in 1883 in ons land een internationale tentoonstelling van vee en zuivel te houden. De mail van Batavia, welke door de Koning der Nederlanden werd medege bracht, is, naar men meldt, verloren ge gaan. Men schrijft ons uit Rhenen: Hadden de zalmvisschers in het begin der voorgaande maand hier veel reden tot klagen, thans gaat het beter; dagelijks worden er gevangen en naar Kralingen ge ëxpedieerd. Voor de zomerzalm maakt men 75 a 85 cent en voor de winterzalm f 2 a 2.20 per half kilogr. Te Amerongen, waar men tot nu toe slechts een hulpkantoor der posterijen had, zal een post- en telegraafkantoor worden opgericht. Door het gemeentebe stuur is een flink gebouw aangekocht, terwijl van rijkswege f 400 a f 450 's jaars is toegezegd. Met opoffering van groote sommen is eindelijk de stad 's Hertogenbosch van de zoozeer gevreesde en dikwijls besproken waterplaag bevrijd geworden. Zelfs zal men nu, volgens de uitspraak van deskundigen, bij machte zijn het wa ter, binnen de stad, op eene hoogte van 4 a 5 M. -f A. P. te houden; ook al mocht nogmaals de Maasdijk bezwijken. Bij het voorstel omtrent het nieuw op te richten waterschap van den Maasdijk van Grave tot Crevecoeur werd ook 's Herto genbosch genoemd als tot dat waterschap te zullen behooren; en zou ook die stad dus moeten deelen in de onkosten van het on derhoud van den Maasdijk, en andere mo gelijke lasten van het waterschap. Burg. en Weth. hebben zich tot Gedep. gewend met het verzoek, de stad niet in genoemd waterschap te betrekken of althans haar on tastbaar te verklaren. De Amsterdamsche Hoogleeraar Dr. A- D. Loinan herdacht gisteren den dag, waar op hij voor 25 jaren zijn professoraat aan vaardde aan het Evang. Luthersch Semina rium te Amsterdam. Vele blijken van warme belangstelling vielen den geachten geleerde van onderscheidene kanten ten deel. De eenmaal, voorval om zijne netheid van vormen en uitdrukkingen, hoog aan geschreven tooneelspeler de heer A. Vink, is Zaterdag te Amsterdam, in 70 jarigen ouderdom, overleden. Hij leed de laatste jaren aan verstandsverbijstering, die zich eerst uitte in kindschheid, tater volslagen krankzinnigheid. Dr. H. Hartogh Heijs van Zouteveen te Assen heeft de volgende beschikking ontvangen vDe minister van binnenlandsche za ken, //Krachtens machtiging des Konings beschikkende op de adressen van dr. Har- togd Heijs van Zouteveen te Assen, omtrent de aanvaarding van het lidmaat schap van den raad dier gemeente; //Overwegende; z/dat, volgens art. 39 der gemeentewet, de leden van den raad den eed of de be lofte hebben af te leggen //ieder op de wij ze zijner godsdienstige gezindheid;" z/dat door deze, aan de Grondwet ont leende en ook in andere wetten voorkomen de, uitdrukking wordt te kennen gegeven, dat alleen hij, die behoort tot eene gods dienstige gezindte, wier leden den eed ongeoorloofd achten, in de plaats van den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2