NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, BiiscMb, Ents, Haerswlü, Homlata, Hooiland, Wei, Soest ie ami is van Woensdag 2 November 1881. NIEUWE ZONDER MASKER. PREMIE dertig Cents, No. 88. Tiende Jaargang. Uitgever: A.M. Slothouwer? Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. M. DE VRIES, n KLAAS WAARZEGGER, AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs roor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en de3 Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsj 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel°|20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BIJ DE Aan H.H. abonnenten en begun stigers en zij die zich abonDeeren op de Nieuwe Amersfoortsche Courant wordt door den Uitgever als PREMIE aangebo den voor een oorspronkelijk werk van den Heer Oud- Voorzitter van den Volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek (Transvaal), getiteld OF DIE GEVERTEL DOOR aan zijn Neeft MARTIN UST in Hollant, in die eige boere sjn taol. FEUILLETON. De eerste uitvoering. XIX. „Wacht u voor wangunst, mijn zoon," luidde bet eens uit zijnen mond. „Gij ook zult ervaren, dat dit eene kwaal is, die niet zelden den kunstenaar be vangt; en toch de baan der kunst is breed genoeg voor velen. De nijd is voor den waren kunstenaar Verachtelijke langheid; gij zijt een waar kunstenaar. Overal zijn nijd en wangunst afzichtige vlekken, doch nimmer ontsieren zij meer dan aan de krooncn der kunst. Al bloedt uw hart door teleurstelling en lijden, al ziet gij, dat anderen u vooruitstreven, blijf nochtans u zelf, blijf edel en groot. Slechts daar door, en daardoor alléén, zult gij de kunst verheffen tot de ideale hoogte, waarop zij behoort. Ik sta aan het einde van mijn loopbaan, waar de uwe eerst be gint; geve u de hemel meer voorspoed, meer zegen dan Hij zweeg. Met gebogen hoofd lag Anton voor de sponde geknield, en drukte zijne lippen op de koude handen van zijn eenigen vriend. Veel ginger in het hart om van den jonkman, die tbans welhaast alléén zou ~'eeu i11 sen wereld vol verleiding en strijd, alleen bij den aanvang van een moeilijk pad, dat naar een onbekende toekomst benenvoert. Alléén. O, wie at woord heeft verstaan en begrepen, hij gevoelt het, hoe de zwaarte er van des jongen zangers hoofdton doen buigen, hoe hij, schier door droefheid overmand zich nederivierp voor het leger van den kranke, en smeekte; „Verlaat, verlaat mij niet 1" Amersfoort, 1 November 1881. Donderdag a.s. 'zal als spreker in de vergadering met dames van de Afdeeling Amersfoort der Maatschappij ntot Nut van t Algemeen" optreden de Heer F. H. Lamberts, Jr. van Amsterdam. Naar wij vernemen is het aantal nieuwe leden der afdeeling reeds tot 42 gestegen, zoodat zij op het oogenblik ruim honderd leden telt. Door vereende krachten kan hier iets goeds totstand komen. Vanwege het Hoofdbestuur der Maatschappij is reeds een bijdrage van f 100,voor de kosten van oprichting van een school voor //Huisvlijt aan de afdeeling Amersfoort toegezegd. Door den Minister van Oorlog is de levering van Kruidenierswaren, benoodigd voor het Militair Hospitaal te Amersfoort bij minste inschrijving gegund aan den Heer B. E, Mater alhier. Belanghebbenden herinneren wij er aan, dat gisteren (1 November) de Drankwet" in werking is getreden. De aanbesteding van de Artillerie en Kavalerie kazerne alhier zal naar men verneemt niet in December maar in het laatst dezer maand geschieden. Door Z. M. de Koning is benoemd tot Burgemeester der gemeente Hoogland G. J. Baron van Boetzelaar. BINNENLAND. Door de erfgenamen van Z. K. H. Prins Prederik, is aan de algemeene armen van 's Hage, Delft, Wassenaar en Voorschoten Een lichtglans gleed over het bleek gelaat, „biet onbetreurd zal ik van deze schoone aarde scheiden," fluisterde hij dankbaar, en na eene wijle: „Hoe gansch anders en beter had mijn leven hunnen zijn. Ik heb veel lielgehad, doch allen zijn van mij gegaan." Wie veel lielhad, zal wederliefde ontvangen, ant woordde Eijken. Uw leven is niet vruchteloos geweest. Hebt gij niet aan uwe kunst alles geofferd, en zal niet uw geest in haar voortleven ook na uw sterven?" De kranke antwoorde niet, doch hovenaardsche vrede adelde en bezielde zijn gelaat. Zoo lag hij uren lang, zonder spreken, en de oogen gesloten. Sliep hij, of was zijn geest reeds bezig zich aan de aardsche boeien te ontworstelen? De deur werd geopend; zacht en behoedzaam trad eene vrouw binnen, en schreed voort naar het ledikant. Hare oogen glinsterden van tranen, en hare hand mar- merkoud, toen zij den jongeling aanraakte, en hem van zijne plaats deed opstaan. Hij kende haar niet, doch het was als handelde thans eene rechthebbende, en An ton gehoorzaamde de schoone verschijning zonder spre ken, en zag slechts hoe, achter haar, de dokter was bin nengetreden dien hij te woord moest staan. „Mijne dochter wilde mij vergezellen," sprak de arts, „hoe is het van nacht gegaaö?" „Kalm; hij ligt nu reeds uren lang zooals thans." De jonge vrouw stond intusschen voor het leger, en beschouwde met diepen ernst het afgemat gelaat van den kranke. „Mijn meester," klinkt het ten laatste zacht van hare lippen. Dit ééne woord opent plotseling de reeds half geloken oogen, en een oogenblik ziet hij zon der helder bewustzijn rond; het was als zweelden zijne gedachten reeds ver, zeer ver weg van de aarde, als be hoorde hij haar reeds niet langer toe. „Mijn meester," herhaalt zij nog eens. „Catharina," trilt het van zijne lippen, en de jonge vrouw buigt zich over hem, en wischt met zachte hand het kille voorhoofd af, waarop reeds de dood zijn merk- respectievelijk een som van f 5000, f 1000, f2000 en f 5000 geschonken. Met genoegen vernemen wij, dat Frank rijk de "Vereenigde Staten van Noord- Amerika en Spanje aan onze RegeeriDg officieel kennis hebben gegeven van hun medewerking tot het doen welslagen der koloniale tentoonstelling, in 1883 te Am sterdam te houden. Bij de Regeering moet het plan bestaan te "Veere een bedelaarsgesticht te vestigen. Het groote voormalige lands- en admi- raliteits-arsenaal, tevens artillerie-magazijn, nog steeds een grootsch gebouw, zal tot dat doel worden ingericht, daar Ommer- schans en Veenhuizen overbevolkt zijn. Ook veroordeelden wegens dronkenschap zullen er in opgenomen worden. In de laatste dagen werden via Zwolle een aantal paarden uit Denemarken ver zonden naar Parijs, waar binnen kort veel paarden gestorven zijn. Voor de gemeente Kampen wordt de schade, door den jongsten storm veroor zaakt, op f 25,000 begroot. Te 's Bosch hebben zes der voornaamste koffiehuishouders, met het oog op de in voering der drankwetbesloten het tarief van 't gedistilleerd te verhoogen. Zondag j.l. had de aangekondigde wed loop aan het Tolhuis plaats tusschen de heeren Veith en Dibbels. Haewel de eerst- gegoemde netjes liep, moest hij toch voor D. de vlag strijken, en bekende hij ook gulweg tegen dezen niet te kunnen loo- peD, hetgeen hem f 200 gekost heeft. teekengedrukt heeft. Hij glimlacht „zijt gij wer kelijk daar? Ik meende, dat uw beeltenis, tien lange jaren in mijn hart begraven mij doch gij zijt het zelf „Ja, ik kwam. Mijn vader bracht mij mede. Ik kon niet anders, toen ik hooide, dat gij de aarde gingt ver laten. O, mijn meester, hoe zal ik u danken voor uwe opofferende, onzelfzuchtige genegenheid? Gij hebt mij de waarde van het leven leeren verstaan; gij hebt mij gevormd tot wat ik ben: eene gelukkige gade cu moe der." Gij zijt dan gelukkig, Catharina? Ja, ik ben gelukkig, waut ik weet wat het zej>t lief te hebben en bemind te zijn. Goddank; dus is mijn leven, mijn lange strijd niet ijdel geweest. Nu kan ik sterven, want ik heb althans iets goeds gewrocht. Kom machtige Koning der verschrikkingkom en sloop mijn moede lichaam gij zijt mij niet wreed, nu ik haar heb gezien Een vreugdestraal lichtte over des stervenden gelaat: „Anton, mijn zoon waar zijt gij?" klonk het zacht. De jongeling schoot toe, en legde zijn haod in die zijns meesters. „Catharina, hernam deze in afgebroken woorden, zorg voor hem; hij heeft mijn levensavond verhelderd; hij was mij meer dan een leerling, ecu broeder, een vriend. Hij heeft een 6choone loopbaan vóór zich; hij is kunstenaar. Hij zal mijn werk doen voortleven, want ik heb hem alles geleerd, wat Zij ne stem brak geheel, en werd onverstaanbaar, en hoewel de arts nog alle pogingen aanwendde, zoo zag hij wel, dat deze niet meer in staat zouden zijn, om de levens kiemen nog weder op te wekken. De voor een oogen blik, door de stem der jonge vrouw, teruggeroepengee3t des toondichters verbrak thans de boeien, om henen te vlieden, en zijne gedachten verwijlden zichtbaar niet langer onder zijne vrienden. Toch wendde hij nog eenmaal den blik naar zijn in strument, als kostte het hem piju, daarvan te scheideD, J. M. P. gefailleerd koffiebuishouder, rroeger te Arnhemthans te Amsterdam wonende, is door het gerechtshof te Arn hem schuldig verklaard aan bedriegelijke bankbreuk, door als gefailleerd koopman een gedeelte van zijn boedel te verduiste ren en veroordeeld tot 9 maanden celstraf. In het gebouw van de vrije gemeente Amsterdam zal a.s. Vrijdag door de ver- eeniging //de Unie" een openbare vergade ring over de eedsquaestie worden gehouden. Men schrijft ons uit Overijssel: De boterprijzen zijn dalende en reeds f 2 a f 2.50 per V8 ton lager dan in het begin dezer maand, hetwelk voor de vee houders minder aangenaam is, omdat zij thans duur hooi en lijnkoeken moeten voederen. De veeprijzen blijven dalende, en vooral het minddr soort vee heeft wei nig waarde. Het rundvleesch wordt in sommige gemeenten tot voor 50 ct. per kilo verkocht. BUITENLAND. Men wil Londen gaan omringen met een boulevard van 25 Eng. mijlen. De plannen en opmetingen moeten al gereed zijn. Eenigen tijd geleden werd er te Lon den een fonds bijeengebracht, dat den bisschop van Pretoria in staat moest stel len de Transvalers van het Nederlandsche Protestantisme te bekeeren tot het Angli- cantisme. Thans blijkt dat deze poging (gelijk zich verwachten liet) een zoo volslagen mogelijk fiasco is geweest en dat de bis schop er een duizend pond sterling van zijn kapitaal bij heeft moeten laten steken. en terwijl zijne hand nog die zijner leerlinge vasthield, kwam als een ademtocht de aanvang van Handels Aria over zijne lippen: „Ich weiss dass meiu Erlöser lebt." Toen sloten zich de oogen voor immer, en zacht, zon der strijd ontvlood de geest het moede lichaam. Zalig sterveul Het begin van den loopbaan. Het was avoud toen Catharina van Rhenen, aan den arm haar vaders het buitengoed bereikte, waar zij, se dert eenige dagen met haar kind verblijf hield. Grootendeels stilzwijgend had zij den afstand van de stad naar huis afgelegd, terwijl baar vader als heilzame afleiding haar deze lange wandeling had voorgeschreven. Hoe vreemd, merkte hij eau, toen zij het sterfhuis ach ter zich hadden, hoe vreemd, Cateau, dat ik nimmer be vroed heb, dat deze man u liefhad. „Spreek dat woord niet uit, papa; ook ik wist het niet vóór ik hem verloren had. Hij heeft edel eD groot gehan deld. Toch mocht ik gaarneweten, wat hem bewegenkon van naam en woonplaats te veranderen, dit alleen is een geheim, dat hij voor een ieder schijnt verborgen ge houden te hebben." Hij heeft wel eenzaam geleefd en geleden. Gij kent toch het toeval, dat mij met hem in betrekking bracht? Neen, papa. Wel voor eenige weken bezocht ik in die buitenwijk eene mijner patiënten, en vergiste mij bij het schemer licht in de woning. Ik trad binnen, en vond daar den kunstenaar eenzaam en krank, zonder vriend of verwan te. Ik herkende hem, niettegenstaande zijn verouderde trekken en de lange jaren, waarin hij ous niet meer bezocht, als nw meester, en de eens zoo gevierde zaDger, Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1