Te Keulen is onder een groote toe vloed van belangstellenden het bronzen monument onthuld, dat daar voor graaf Moltke is opgericht, 't Is een monument geheel in den geest van dat hetwelk daar twee jaren in dezelfde stad voor Prins v. Bismarck werd opgericht. Bij de expeditie in Tunis zijn proeven genomen met electrisch licht. Zeker om de expeditie nog wat meer te doen kosten als tot heden het geval was. Het voornaamste wapenfeit in Tunis is volbracht. De stad Kairouan is in handen der Pranschen. Veel krijgsmans kunst was daarbij eehter niet noodig, want toen de inlanders de Pranschen za gen komen, trokken zij naar het Zuiden terug en boden niet den minsten weer stand. De Mormonen hebben dit jaar sterke propaganda in Europa gemaakt. Sedert 1 Januari zijn te Liverpool 300 nieuwe aanhangers dezer sectie naar Amerika in gescheept. De Parijsche berichtgever van de Ti mes doet opmerken, dat Gambetta in de jongste jaren zeer vergrijsd is. Ofschoon pas 4-3 jaren oud, is hij nagenoeg geheel grijs en ziet hij er minstens 10 jaar ouder uit dan hij werkelijk is. Van 9131 jongelieden in Denemarken voor den militairen dienst opgeroepen, konden 7878 schrijven en lezen, 154een weinig schrijven en zoowel druk als schrift lezen; 663 konden alleen hun naam schrij ven en slechts druk lezen; 125 konden alleen lezen; 91 alleen hun naam zetten, en 63 konden lezen noch schrijven. Het Hof van Washington heeft be paald, dat op kosten der Begeering 30 getuigen ten behoeve van Guiteau zullen worden opgeroepen. Guiteau's proces is uitgesteld van 7 tot 14 November. Zijn advocaat had nog een week langer uitstel gevraagd. Hij heeft te kennen gegeven, dat hij waarschijnlijk de bevoegdheid van het hof wel zal betwis ten. Wat de krankzinnigheid betreft heb ben de beschuldigde en hij begrepen, dat zij zich in hunne pogingen om hem voort durend krankzinnig te doen schijnen, wat moesten matigen. De gekheden van Guit- teau begonnen zoo gek te worden, dat het wat al te erg was. Daarom worden de publicatiën du gestaakt en heeft Guitteau besloten een poos lang te doen alsof hij niet gek is. Van 11 tot 25 September waren er te Mekka 197 sterfgevallen aan cholera. De ziekte neemt af. GEMENGDE BERICHTEN. De ex-keizeriD Eugenie is in den avond van den 25n Oct, aan 't station van Me- lun afgestapt en werd daar afgehaald door een harer gewezen kamerheerengraaf Aguapedie haar naar zijn kasteel van Sivry Courtry bracht. De weduwe van Napoleon III is nog slechts een schaduw van 't geen zij vroeger was; heur haar is grijs geworden, haar gelaat is smarte lijk gewrongen en haar oogen staan ver- moeid in hun kassen. De Keizerin is al tijd in den rouw, en wanneer men haar nadert gevoelt men zich tot treurigheid, maar tevens tot eerbied en medelijden ge stemd zegt iemand die haar gezien heeft. //Humbug" is ook Engelsch, niet alleen Amerikaansch. De Engelschen weten ook wat //opsnijden" is; ze vertellen dat voor plaatsen voor de voorstelling van Sarah Bernhardt te Amsterdam f 100 betaald werd; de minste plaatsen gingen weg voor f 40. De geldwisselaar Victor Dubreuil, in de rue Saint Martin te Parijs, is naar men gelooft, naar Nederland gevlucht, een te kort van 500,000 francs achterlatende. Ook laten de gebroeders Fogv, te ver geefs op zich wachten om de gewonnen weddingschappen te betalen. Onder de sportmen wordt thans druk gewed waar zij heen gevlucht zijn. In de derde plaats wordt de inhechte nisneming gemeld van Northert Estibal, die in de rue de Richelieu een wisselkan toor had, tevens pachter van advertentiën was en een finantiëel blad opgericht had. Zekere graaf Siegmund Czarnecki is wegens het aanbrengen op zijn kasteel te Sickowo van twee windwijzers met het opschrift //Dood aan de Duitschers," tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Parijs is dezer dagen een nieuwe maatschappij tot stand gekomen, welke den titel aangenomen heeft van //Kring der slapers." De leden van dien kring, die niet meer dan honderd zijn mogen, rooken dagelijks zooveel opium, dat hunne geestvermogens wegdwalen. Zij zijn ver plicht dagelijks de gewaarwordingen op te schrijven, welke zij gevoelen, terwijl zij in bovengemelden toestand verkeeren. Voor de arrondissementsrechtbank te Haarlem, correctioneele kamer, stond Don derdag terecht fl. Lampe, koopman in manufacturen en balsem te Amsterdam in de Oudebrugsteeg, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Hij erkende aan 13 verschillende personen te Aals meer, als getuigen gehoord, in Juni en Juli van dat jaar raad gegeven te hebben voor verschillende kwalen, als klieren, zour, schrik, ontsteking aan het oog, gal, maagpijn, doofheid, wolf aan de tanden, pijn in den rug; en hun balsem, poeders en drankjes te hebben gegeven, waarvoor hij ook geld ontving. Het O.M. requireer- de zijne veroordeeling tot 3 maanden ge vangenisstraf en eene geldboete van f75. Naar men verneemtmoet de officier van justitie te Leeuwarden van de rechter commissaris in strafzaken een voorloopig onderzoek hebben gerequireerd omtrent den dood van zekere Y. D., huisvrouw van Y. J. B. aldaar. Er moet twijfel bestaan, of deze vrouw door ophanging zichzelf van het leven heeft beroofd, dan of haar man haar door wor ging heeft gedood. De toestand, waarin het lijk moet gevonden zijn, de geheimhouding van den dood door den man gedurende i omstreeks 36 uren en de bevinding van het lijk bij de gerechtelijke schouwing, welke Zondag moet hebben plaats gehad, schijnen grond op te leveren voor het ver moeden, dat het laatste Jt geval is. B. is gearresteerd en reeds voor den rechtercommissaris in verhoor geweest maar hij ontkend alle schuld. Vrijdagavond is te 's Hertogenbosch gearresteerd de brievenbesteller R. de R. die zich een brief met geldswaarde heeft toegeëigend, welke reeds in Juni jl. is verzonden. De verdachte, dezer dagen met verlof te Apeldoorn, heeft aldaar eene der ontvreemde coupons uitgegeven, tenge volge waarvan de diefstal is ontdekt. "Vrijdagnamiddag is op den Haarlemmer weg, tusschen Halfweg en Haarlem, een man gevangengenomen, die een rijtuig met twee paarden aanhield en den koet sier bevel gaf te stoppen, daarbij dreigen de met een pistool. De koetsier reeed in draf door, en er viel een schot, dat niet raakte. De vier in 't rijtuig gezeten dames moeten nog niet bekomen zijn van den schrik. In een kelderwoning te Maryport leefden twee zusters, de een 75, de ander 71 jaar oud. Hoewel ze niet arm waren, leefden zij hoogst armoedig; maar beiden waren aan den drank verslaafd. Op een morgen in de vorige week brak er brand uit in haar woning; er werd spoedig hulp verleend, maar de zusters waren reeds dood, toen men haar uit de woning haalde. Franz Hilmar, die de polka uitgedacht heeft, is in den ouderdom van 80 jaren, te Praag overleden. In Pruisen betaalt Rotschild te Frank furt het meest aan inkomstenbelasting en wel 70.200 Mark (jaarlijksch inkomen 2'/a millioen Mark), dan volgen baron Erlanges, die 68.400 en Krupp, die 59.400 Mark betaalt. Dr. Prosowski, een Russisch geneesheer, mocht zich verheugen in een zeer winst gevende practijk. Hij hield zich n.l. bezig op uitgebreide schaal om jongelieden voor geld onbekwaam tot den militairen dieDst te verklaren. Hij verwierf zich zoodoende in weinige jaren zulk een aanzienlijk ver mogen, dat, toen hij onlangs door eën on derzoek bedreigd werd, hij zijn fraai land goed en confortabel bosch, huis in de stad op naam van een vriend liet schrijven en hals over kop met zijn voorhanden con tanten, oDgeveer 80,000 roebels, over de grenzen vluchtte. Een merkwaardig staaltje van boeven- stoutmoedigheid is te Parijs vertoond. De vrouw van een bediende op een handels kantoor, die dicht bij Clichy in een eenigs- zins afgelegen huis woont en dagelijks naar Parijs gaat, kreeg eergisteren mor gen, toen haar man reeds weg was, een brief, waarin zij gewaarschuwd werd, dat haar echtgenoot, in plaats van op zijn kantoor met een minnares in een in den brief genoemd koffiehuis zat. De vrouw jaloersch gelijk als alle Parijsche dames 't zijn, en in den regel niet zonder grond kleedde zich haastig aan en ging naar het aangewezen koffiehuis. Toen zij haar man hier niet vondging zij naar zijn kantoor en vond hem daar rustig en wel aan den arbeid. De ontmoeting was natuurlijk hartelijk en met tranen in de oogen vroeg zij barr man om vergiffenis, dat zij hem had durven verdenken. Eens klaps echter sloeg de man zich tegen het voorhoofd en riep uit: We zijn bestolen De schrijver van den brief is een dief!" En onmiddelijk reed het echtpaar naar huis terug, maar... het kwam te laat. Niets was meer in huis te vinden. Een oogenblik na het vertrek der vrouw zeide de naaste buur was een groote verhuiswagen gekomen, waarop zes man den geheelen inboedel hadden geladen. Zij die het gezien hadden, dachten natuurlijk niets anders dan dat de bewoners gingen verhuizen. Het spoor der dieven is niet gevonden. De ingezetenen van den staat New- York verstaan het uitstekend voor den kwaden dag te zorgen. De inbrengsten in de spaarbanken in dien Staat bedragen volgens de laatste opgaven, 720 millioen gulden. Het geheele kapitaal der spaar banken in Groot Brittanje met een be- volking van 32 millioen, is 900 millioen gulden of ruim f 28 per hoofd, terwijl het in New-Yorkmet een bevolking van 5 millioen, f 144 per hoofd is. De tappers te Arnhem zijn van plan eene bijeenkomst te houden, met het doel een besluit te nemen om bij het in wer king treden van de nieuwe wet al het mogelijke te doen tot handhaving daarvan, met bepaling, dat de borrels niet onder de 7 cent per glas zullen worden verkocht. Zij rekenen er op, dat zij, die niet aan deze overeenkomst deelnemen, spoedig door ongeregeldheden in huune tapperijen in de uitoefening van hun bedrijf zullen worden geschorst. "Welke gevolgen het bijten op de lip pen, dat een aanwendsel van zoo vele men- schen is, hebben kan, is onlangs opnieuw gebleken uit het voorbeeld van een Ber- lijnsche dame, die door deze slechte ge woonte de kanker gekregen had en een zeer pijnlijke operatie heeft moeten onder gaan, waarbij het aangestoken deel met een gloeiend ijzer werd weggebrand, ter wijl het nog lang niet zeker is of zij ge nezen zal. Men zij dus voorzichtig, en trachte het zichzelve en anderen af te wennen. De Keizerin van Oostenrijk heeft te Gödöllö voor haar parforce-jacht eene stoet van 50 a 40 honden van gelijke grootte, alle wit, geel en zwart gevlekt. Voor dezen jachthondenstoet bestaat daar in het Kei zerlijk slot een afgesloten ruimte, keurig ingericht, met vijver, keuken en slaapzaal voor de honden, geheel met hokken aan de wanden omringd en 's winters met stroo belegd. Het wachtpersoneel woont er bij. 's Morgens te 6 uur worden de honden door den pikeur met een luid //Opl" gewekt en dan krijgen ze een warm of een koud bad, al naar gelang van bet jaargetijde. Tweemaal daags maakt de stoet met den pikeur en den //whipper-in" een wandeliDg. Te 4 uren heeft het //diner" plaats. Als de pikeur komt zeggen dat de tafel gereed is, heffen de honden, die schijnbaar niet van elkander zijn te onderscheiden, maar die de pikeur alle zeer goed kent en bij hun naam aanduidt een eenstemmig /,hoerah!" in den vorm van een oorverdooveDd geblaf aan, doch niet éen waagt het zijn hok te verlaten, voordat de chef zegt: //aan tafel!" DaD ijlen ze allen naar de //eetzaal", waar ver schillende bakken met vleesch en maïs meel gereed staan. Het gaat daarbij orde lijk toe. Een zweepslag kondigt het slaap- uur aan. Toen generaal Van der Heijden van Atjeh vertrok, werd hem door de officie ren en de burgerij een groot afscheidsfeest gegeven, waarop hem en door de officieren en door de burgerij een stoffelijk aanden ken werd aangeboden, dat later in Neder land zou worden overhandigd. Het Vader land meldt, dat het souvenir der burgerij hem thans is aangeboden door den gene raal Enderlein, den heer II. Raat, gepen sioneerd hoofdofficier van het Indische leger en oud-burgemeester van Maastricht, cn den heer Mulder, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, thans wonende te Rotterdam. Het bestaat is een prachtig stel tafelzilver van 36 groote en kleine couverts met toebehooren en 36 messen met zilveren beften, en in een zilveren theeservies met zilveren blad. Het tafelzilver is geplaatst in een fraai palissanderhouten kistje, waarop een zilveren plaat met het volgen de inschrift: //Aan zijne Excellentie den Luit. Generaal Karei Van der Heijden, oud bevelhebber van Atjeh en onderhoo- ngheden, uit ware hoogachting aangebo den door Atjeh's burgerij." Een oude boer, zekere Geert Gaasbeek, te Veenendaal ging eergisteren naar Utrecht, om bij 's rijks betaalmeester een som van f 2100 te ontvangen hem toekomende we gens onteigende gronden, ten behoeve van de spoorweglijn AmersfoortNijmegen. De gelden werden hem ter hand gesteld en geborgen op eene daartoe reeds den vorigen d3g in orde gebragte plaats in 's mans kleedingstukken. Tot zijn grooten schrik kwam hij echter op zijne terugreis aan het station Driebergen tot de ontdekking, dat de gelden verdwenen zijn. Op welke wijze en waar is hem onbekend. Een 24tal Duitsche Doopsgezinde fami- liëndie in het Russische goevernement Saratow gevestigd waren, trokken in Augus tus van het vorige jaar, om aan den al- gemeenen dienstplicht, waartegen zij ge wetensbezwaren haddeD, te ontkomen, naar Taschkend. Zij werden daar zeer welwillend ontvan gen door den Gouverneur generaal adjudant Kaufmann, die hun 15 jaren vrijstelling van den dienstplicht beloofde, en zij waren daarmede tevreden, omdat toch, naar zij meenden, het einde der wereld nabij was. De moord op den Keizer en de spoedig daarop gevolgde ziekte van Generaal Kauf mann brachten echter weer verandering in bun toestand. Men gaf hun te kennen, dat zij zich, als alle andere Russische onder danen, aan den dienstplicht moesten onder werpen. Zij namen daarom in Juli den pel grimsstaf weer op, en trokken naar Sa markand, waar zij door de Regeering vrien delijk ontvangeu werden. Zij denken echter daar ook niet te blijven, maar zullen voor goed het Russische gebied verlaten. Nog veertig andere familiën zullen zich eer lang bij hen aansluiten. Te Okkenbroek bij Deventer, gemeente Diepenveen, had Zondagnacht 23 Oct. jl. een ingezetene een koe en een pink ge slacht, doch daarvoor geen rijksaccijns be taald. Maandag ochtend kwamen twee rijksambtenaren in de vroegte een bezoek bij hem brengen; zij vonden het vleesch, namen het in beslag en gelastten den eigenaar het met paard en wagen naar Deventer te brengen, waaraan hij met be hulp van zijn knecht voldeed. Onder weg gingen allen in een herberg, waar zij eenige minuten doorbrachten. Toen zij wilden vertrekken en buiten de deur kwamen zagen zij tot hun schrik en ergernis, dat zoowel het vleesch als paard en wagen spoorloos waren verdwenen. Zij gingen desniettemin allen naar het kantoor vau den rijksontvanger te Deventer, waar zij het gebeurde verhaalden. Daar werd proces-verbaal opgemaakt. Tot nu toe is noch het vleesch, noch het paard of wagen terecht gekomen. De Werkmansvriend bevat het volgen de Wchatkistvullergeldverkwister. Hijdverspiller, altijdtwister, Wed verbreker, volksverleider, Wouw verwekker, pestverbreider, Wrachtbenemer, armoezaaier, Wererooveroproerk raaier geêrlands schandvlek, Godverzaker, fcjuivelsdienaar, ruziemaker, Wangontsierderaalmoesvrager Aartsbedrieger, schuldendrager, ^aamonteerder Bacchusknecht, Wantelt tegen rede en recht. H. J. de Swakt,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2