NIEUWE NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Baasden, tines, Hanraeló, Boevelaken, Hooiland, Lensden, Soest, StontenMri, Vuursclie, Scliemenzeel en flfondeieri. Imve Amrfoortie Courant Moms ran me nasvaa Woensdag 9 November 1881. ZONDER MASKER. PREMIE dertig* Cents, No. 90. Tiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Adverteiatiën kunnen luge- z .naden worden tot uiterlijk 's morgens S'/giiurdes Woens dags en Zaterdags. Uene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. M. DE VRIES, Suit-Affrikaaiische Republiek vau die laaste tienjaare, KLAAS WAARZEGGER, COBNUT. Abonnementsprijs roor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit lllad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentien van 16 regels0,40, Iedere regel meer Voor het Buitenland0,0 5 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bij de Aan H.H. abonnenten en begun stigers en zij die zich abouneeren op de Nieuwe Amersfoortsche Courant wordt door den Uitgever als PEEMIE aangebo den voor een oorspronkelijk werk van den Heer Oud-Voorzitter van den Volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek Transvaal getiteld of die gevertel door aan zijn Neeft MARTINUST in Hollant, in die eige boere syn taol. FEUILLETON. Ret begin van den loopbaan. XXI. Voorts, geen vrienden bij zijn lijkbaar, geen verwan ten, voor wie zijn dood een onherstelbaar verlies mocht hecten, geen volgelingen en kunstbroeders, die hemeeos hadden geacht cu verheven, geen bloem- of immortel- leDkranzen, door liefhebbende handen op zijn groeve gelegd. Onbekend, doch niet onbetreurd was hij he- aengegaan, en waar menigeen, na zijn afscheid uit de kunstwereld, reeds meende, dat hij van de aarde ge scheiden was, zoo was het thans wel geen wonder dat het eenvoudig, onopgesmukt bericht in de nieuwsbla den de aandacht vau slechts zeer weinigen trok, terwijl een nog kleiner aantal zich herinnerde, dat dit die zan ger was, die eens een zoo vvegsleepende indruk door zijne stem had teweeggebracht. Zoo duurde het niet lang of zijne nagedachtenis was vergeten, en alleen zij, die hem tot het eiode toe hadden bijgestaan, die zijn edel karakter hadden erkend en ge waardeerd, zij treurden over hem, doch in stilte. Zijne werken echter leefden voort, en de prachtige composi tion werden, in een nieuw kleed, de wereld rond gezon den, en met ijver hier en ginds bestudeerd en uitge voerd, en het was voor zijn kweekelitg en vriend niet zelden het grootste genot zulke avonden bij te wonen waar zijne melodien tot haar recht kwamen, terwijl zij in menig hart een gevoel wekten van verheven geest drift en genot voor het schoone en goede. Zoo naderde allengs de tijd waarop de jongeling zijn nieuwe reis aanvaarden zou, en, na nog eenigen tijd ten huize zijner moeder getoefd en Emma gezien te hebben, vertrok hij naar Duitschland. Hij had van den direk- OFEICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester -en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat op Maandag, den 21 November aanstaande, 's voormid- dags te elf ure, ten raadbuize zal plaats heb ben de uitloting van vier aandeelen in de geldleening der gemeente van den 8. Maart 18S0, aflosbaar met den 31. December 1881 ten kantore van den Gemeente-ontvanger. Amersfoort, den 7 November 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 8 Nov. 1881. Men schrijft ons uit Amsterdam, d.d. 6 NoV.Hondenbelasting, drankwet. Evenals vroeger bij herinvoering der hon denbelasting, om bonden, die zonder belas tingpenning liepen, op te pakken en zoo ze niet afgehaald werden, te laten guilloti neeren, gaat thans hier des avonds een wa gen rond, zooals mij heden van verschillen de zijden werd verzekerd, om uitvoering te geven aan de wet tot beteugeling der dron kenschap. Onze politie zou dan ook, boe georganiseerd en versterkt ook, te kort schieten om des- Zondags en des Maandags hen, die in kennelijken staat van dron kenschap verkeeren, met een zoet lijntje, of 't zoet gefluit van den vogelaar mede naar 't kacliot te lokken. Die wagen, de duonkemans-wagen, moet rteds goede diensten bewezen hebben. Naar wij uit goede bron vernemen is bier ter stede, voor Amersfoort en Om streken, eene inrichting tot stand gekomen ter opleiding van R. K. onderwijzers. Er circuleert alhier eene inteekenlijst voor eene voorstelling, te geven door de tooneelvereeniging //Oefening baart Kunst/' Wij twijfelen niet, de laatste voorstel ling welke ten voordeele der watersnood gegeven werd, in aanmerking genomen, of de lijst voor deze eerste wintervoorstelling zal wel spoedig volteekend zijn. Ook thans evenals vroeger, zal de voor stelling weder door een bal worden be sloten. BINNENLAND. De Zondagswet is in de afdeelingen der Tweede Kamer ter sprake gekomen; er waren leden die beweerden, dat op nieuw weer de hand gehouden moest worden aan die wet en dat de Regeering beginnen moest met het voorbeeld te geven, door speciaal den ambte naren der spoorwegen en posterijen meer vlij te geven. Vele leden vonden, dat de wet, liefst zoo spoedig mogelijk, geheel moest worden afgeschaft. De toestand van al de gewonden bij bet spoorwegongeluk nabij Rotterdam is zeer be vredigend; een spoedig herstel en ontslag uit bet ziekenhuis kan voor de meesten gezien worden. Gedurende de maanden November en De cember kunnen aan de kweekschool voor zee vaart te Leiden dagelijks jongens worden aan genomen, die eene verbintenis bij 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Als een gevolg van de nieuwe drankwet wordt gemeld, dat op den derden grooten marktdag te Zutfen aan de snoeptafeltjes op de markt geen sterken drank werd verkocht De koffiekan verving de flesch. teur der Koninklijk Nederlandsche muziekschool aanbe velingsbrieven gekregen, en onder deze bevond zich een aan den heer Mendelsohn-Bartlioldy, die zich toen te Leipzig bevond. Daarheen wenschte hij dus zich in de eerste plaats te begeven. Ilij reisde bij kleine tusschenpoozen, en hield zich op verschillende plaatsen meer dan een dag op. Hoe schoon deed zich de Duitsche natuur, met al haar verscheiden heid, aan hem voor; hier de hemelhooge hergen, die fier hun kruin verheffend, in het Azuur daarboven zich schijnen te verliezen, ginds weer die liefelijke vlakten, waar soms eenig vlek of dorp, schilderachtig tegen de hoogte gebouw d, aJs eene oase in de woestijn tot rust en verkwikking den wandelaar noodt. Anton Eijken smaakte een zeldzaam genot; het heer lijk lente weder stemde hem zoo vroolijk en welgemoed en de prachtige vergezichten verrukten zijn oog, en wek ten zijn hart tot nieuwe melodien en fantasiën, die soms in de eenzaamheid zich met kracht een uitweg haanden, en dan over veld en beemde weertrilden. Zoo bereikte hij Ilalle, en maakte daar kennis met onderscheiden musici, die op het hooren van den naam zijns meester hem welw illend in hun kring opnamen, ja hem tot eerelid verkozen van; de zangvereeniging Eu- therpe, waarop geheel DuiUchlaiid met recht roem droeg. Men zeide hem daar, dat hij Medelsohn in Leipzig niet meer vinden zou, wijl deze kortelings naar Berlijn was vertrokken, en haalde hem over dien zomer onder de nieuwe vrienden te toeven, wier omgang den jonge ling niet anders dan voordeelig kon ziju. Thaus viel het hem uiet meer moeilijk de lang gekoesterde wenseh ten uitvoer te breDgen, en door eigen verdienste in zijn een voudig onderhoud te voorzien, en bad bij, tot hiertoe, alles te danken aan zijnen leermeester, die hem ook een som voor zijne reis had geschonken, zoo werd het hem nu een reden tot ware dankbaarheid, dat enkele concer ten, waarin hij als bekwaam tenorzanger medewerkte hem een zoo groot honorarium bezorgden; dat hij niet langei behoefde te denken wat aan te vangen wanneer Men meldt, dat de Regeering, naar aan- eiding van bet Rotterdamsch spoorwegon geluk, aan alle Nederlandsche spoorwegmaat schappijen heeft opgedragen, op alle treinen het Westinghouse-remtoestel in gebruik te stellen en zulks van af 1 Januari a. s. De herziening van de wet berreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen bleef, tengevolge van de intrekking van het in de zitting 187980 ingediende wetsontwelp, tot dusver onafgedaan. Thans beeft de Minister van waterstaat een nieuw wetsontwerp aangeboden, hou dende bepalingen betreffende de maten, gewichten en gasmeters, Daaraan ligt in 't algemeen bet gewijzigd ontwerp ten grondslag, dat den 11 Nov. in de Tweede Kamer in behandeling kwam. Hoewel tot zijn leedwezen, heeft de Mi nister nu in art. 3 na de toen gevallen beslis sing de Nederlandsche namen der maten en gewichten nevens de systematische namen behouden. Thans is echter ook de hektome- ter opgenomen. Ook na nadere overweging der bezwaren, heeft de Minister gemeend art. 4 (verbod van het bezigen van andere namen of waar den van maat of gewicht in openbare en on- derbandsche acten, openbare stukken, koop mansboeken, aankondigingen, prijscouran ten, etiquetten, enz. en gebod om in prijsop gaven bij maat of gewicht steeds het decima le stelsel te gebruiken) onveranderd te moeten bandhaven: Alleen zijn eenige ge vallen uitgezonderd, b. v. aanhalipgen van in andere bescheiden of mondelinge verkla ringen gebezigde benamingen van maten en gewichten. Verder worden de maten, gewichten en gasmeters onderworpen verklaard aan den zijn tegenwoordige fondsen uitgeput zouden zijn. In den nazomer vertrok Eijken naar Leipzig, ten ein de den grooten Toondichter te ontmoeten, die aldaar terug was gekomen. Leipzig was een zeer musikale stad. Niet alleen werd daar de invloed van de Thomas- school krachtig bespeurd, maar ook leefden cr buiten dien vele kunstkenners en componisten, die ieder, naar hun best vermogen, samenwerkten, om de heilige Muse tot die ideale hoogte te verheffen, waaropzij zoo godde lijk schoon is om te aanschouwen. Het was voor Eijken een groote vreugde alhier met wai me geestdrift ontvangen, en waar zijne aanbevelings brieven zoozeer voor hem pleitten, zoo weinig als een vreemdeling geacht en behandeld te worden, entoen hij. na enkele proeven, zich hooren deed op een avond waarop Mendelsohn zelf tegenwoordig was, terwijl deze hem herhaaldelijk blijk gaf van zijne goedkeuring, toen glinsterde zijn donker oog, en eene inwendige stem juichte: „Ook ik ben kunstenaar." Dien wiüter toefde hij aldaar, en werkte in meer dan één opera mede. Weldra verwierf zijn oprecht karakter hem vele vrienden, en reeds zag hij met droefheid de ure tegemoet, dat hij deze allen vaarwel zeggen en naar Holland zou moeten keeren. Toch wist hij nat dit wel haast noodzakelijk zou zijo, waritdaar hij de doodtijdiDg ontvangen had van den timmerman Eijken, was bet im mers natuurlijk, dat zijn zorg voor moeder en znster vereischt w erd. Beeds had hij haar meer dan eens, het noodigc voor haar onderhond van zijn verdiensten ge zonden, dcch ter wille zijner zuster was het thans noo- dig, dat hij eene vaste betrekking aanvaarde, alwaar zij en hare moeder dan bij hem konden inwonen, en zijne huishouding waarnemen. Het zou hem zeer welkom zijn, Emma voortdurend in zijne nabijheid te hebben, en te dien einde besloot hij tegen het voorjaar van 1837 naar het vaderland te keeren, om zich aldaar in de residentie te vestigen, cn door het geven van lessen, waartoe de heer Mendelsohn hem volkomen in staat achtte, in zijn eigen onderhoud, en dat zijner betrekkingen te voor zien. Voor wij hem echter daarheen volgen, willen wij met de reuzenschreden, die der schrijfster vergund zijn, te ruggaan, en nog eenmaal den blik slaan in de familie Van Son, kort na de treurige gebeurtenis, die Anton van zijn Belgische reis terugriep. Zulks eehter ineen volgend hoofdstuk. In dagen van smart. De koude Februari dagen van het jaar 1830, in me- nig|geheugen van ouderen van dagen onder mijne lezers nog bewaard, waren bijna ten einde. Het was bitterkoud geweest, en de zonnestralen misten rog volstrekt alle kracht, om de nevelen te verdrijven, die soms zoo lang en vochtig neerhingen. In de woonkamer del' familie Van Son werd deze koude echter 'weinig gevoeld, daiir brandde en knetterde nog een vroolijk houtvuurtje, cu wanneer het vroege middagmaal gebruikt, de lamp ont- stokeu was, daar schaarden zich dau moederen doch ters om de groote tafel, die weldra overdekt was met linnengoed en naaigerecdschap. Er werd druk gearbeid, waut weldra zou de jongste, de vroolijke Johanna het huis verlaten, en haar uitzet was nog niet geheel ge reed. Sedert wij haar het laatst zagen is zij veranderd. Er is iets, bijna noemde ik liet, geposeerds iu hare trek ken gekomen, en somwijlen scbijnt het, of die vroeger zoo gullacheude oogen, die zoo kinderlijk in het leven blikten, thans geheimen te verbergen hebben, diens be staan zij zelve voorheen nimmer had gegist. Wel is zij immer v roolijk, soms zelf tot uitgelatenheid toe, rnaar toch is er iels gedw ongens, iets gekunstelds over haar geheel wezen gekomen, iets hetwelk, wie haar vroeger keude en thans ontmoette, recht gaf te vragen: hoe is dat kind plotseling vrouw gew orden Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1