te treden, en in elk geval zal zij op de be schouwing van de meerderheid niet zonder invloed blijven. Een ander vereischte voor den nieuwen staat is: volledige openbaarheid. Wat in het verborgen werkt, is steeds verdacht, en waarschijnlijk niet zonder reden. Het woord//de publieke zaak moet publiek be handel d worden", is wellicht een banali teit, maar dan toch ook een onbetwist bare waarheid. Elk burger, onverschillig of de wet hem al dan niet opdraagt tot de keuze der vertegenwoordigers in de wetgevende vergaderingen van gemeente of staat mede te werken, heeft recht te weten, in welken zin de gemeenschappelijke belangen worden besproken en behartigd, en door welke motieven de wettelijke bepalingen, waaraan hij na de vaststelling verplicht is zich te onderwerpen, verdedigd worden. Eindelijk nog behoort de moderne Staat zich tot taak te stellen, de ontwikkeling van het staatsburgerlijk bewustzijn bij al zijn le den tot het hoogste peil op te voeren. Want daarin ligt de kracht van het geheel, dat alle deelen zich geroepen gevoelen om tot de in standhouding der gemeenschap mede te wer ken, en, des vereischt, alles op te offeren ten einde den ondergang der collectieve eenheid te voorkomen. In een welgeordend huisge zin gaat niets verloren; in een geregelde maat schappij wordt niets veronachtzaamd evenzoo blijft in den vooruitstrevenden staat geen enkele levende kracht ongebruikt. Dat de Nederlandsche Staat in menig op zicht aan het ideaal tracht te beantwoorden het zou ondankbaar zijn het niet te er kennen. Dat er niettemin nog vele hervor mingen moeten plaats hebben, eer hij er ten volle mede overeenkomt, is minstens even waar. Amersfoort, 12 November 1881. Het proces tegen de Centraalspoorweg- maatschappij is door de gem. van Amers foort verloren. Gisteren heeft de arrondis- sements rechtbank in die zaak uitspraak gedaan en tevens bepaald dat het pleidooi in zake het vuur-, haven- en tongeld ge houden zal worden op Woensdag 21 De cember e.k. Wij betreuren dit verlies voor de ge meente ten zeersteaangezien het schatten gelds zal kosten. Tot nog toe is de gemeente niet ge lukkig met procedeeren. Het Eransche kabinet Ferry heeft zijn ontslag gevraagd, de president der Repu bliek heeft Gambetta met de vorming van een nieuw Ministerie belast, welke die taak op zich heeft genomen. Door Z. M. de Koning is benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, de dir. off. van gezondheid le. klasse Dr. J. van Buda Kolff. De Red.-kamer //Ontwikkeling" zal op 26 Nov. a. s. in vereeniging met de Zang- vereeniging //het Heidebloempje" en het //Burger Harmoniecorps", in Amicitia haar eerste winteruitvoering geven. Zij wij wel ingelicht dan bestaat tevens het plan, om ingevolge een schrijven van het bestuur der //Maatschappij tot opvoe ding van weezen in het Huisgezin", in December eene uitvoering te geven, waar van de opbrengst zal strekken ter finan- cieele ondersteuning van genoemde Maat schappij. Het doel dezer Maatschappij (de ver zorging van weezen van alle Kerkelijke gezindten) in aanmerking genomen, twij felen wij niet of eenieder zal tot dit goede doel willen bijdragen. De lijst voor deze voorstelling zal onze stadgenooten in het begin van December worden aangeboden. Binnen eenige dagen zal hier ter stede een R. K. weeshuis worden geopend, in het huis vroeger bewoond door den heer Mr. Camerling Helmoldt in de Muurhui zen, aan dat gesticht zal tevens eene naai- en breischool verbonden zijn, reeds zijn er eenige weezen voor deze instelling. Commissarissen van de Straatwegen van Naarden naar Amersfoort, van Soestdijk naar De Bilt, van Blaricum naar Huizen en van Huizen naar Naarden, zullen op Vrijdag, den 25 November 1881, des mid dags twaalf uur ten huize van den Heer TJbbink, logementhouder te Soestdijk onder Baarn, voor het tijdvak ingaande midder nacht van den 30 April 1882, en eindi gende middernacht van den 31 December 1885, in het openbaar verpachten: ten eerste op den Straatweg van Naarden naar Amersfoort, de Gabellen bij Naarden, te Eemnes-buitendijk, bij Groeneveld op Soest dijk, in de Birkt te Soest en bij Amers foort; ten tweede: op den Straatweg van Soestdijk naar de Bilt, de Gabel aan de Veenhuizen. op de heide onder de Bilt en bij de Bilt; ten derde: de Gabel op den Straatweg van Naarden naar Huizen; en ten vierde: op den straatweg van Huizen door Blaricum naar de zoogenaamde Maat schappij de Gabellen bij de Rotonde en bij Blaricum. De voorwaarden dezer verpachting liggen acht dagen vóór de verpachting in bovenge noemd logement ter lezing. BUITENLAND. Alle leden van de Fransche Kamer, of zij den oorlog in Tunis billijken of niet zijn van oordeel, dat die oorlog ter wille van Frankrijks waardigheid, prestige, mi litaire roem enz. krachtig moet wordeD voortgezet. Er ging te Berlijn een gerucht, dat de heethoofd ds. Stöcker van zijn functie van Hofprediker zou worden ontheven. Thans wordt evenwel verzekerd, dat bij den Kei zer wel stappen zijn gedaan, om zijn ont slag te verkrijgen, doch dat nog geen be slissing werd genomen. Zij die toetreden tot de Russische //Hei lige Liga" (die zich ten doel stelt zooals men weet, het Nihilisme uit te roeien), moeten de volgende verklaring teek enen: !/Ik neem de uitnoodiging van de Ver eeniging, om den geheiligden persoon van den Czaar te beschermen aan en verbind mij door mijn handteekening alle bevelen uit te voeren, die mij gegeven worden en alle plichten na te komen, zooals dat een trouw en loyaal onderdaan van den Czaar betaamt." De //Heilige Liga" telt vrijwilligers en betaalde agenten. In Rusland zelf wordt er de draak meegestoken. Het gerechtshof te Washington heeft het verder uitstel geweigerd in de zaak van Guit- teau. Hij komt den 14den voor. De zitting zal vele dagen duren wegens den omvang der getuigenissen beiderzijds, waaronder die van talrijke deskundigen in zake de voorgewende krankzinnigheid. BINNENLAND. Uit het scheepsjournaal van de Willem Barentz, medegedeeld door het Hbl., blijkt overtuigend, dat het ranke scheepje zich on der alle omstandigheden, zelfs bij het vlie gend stormweer in Octoberals een uitne mend vaartuig gehouden heeft. De cholera blijft in Iudie heerschen. Op Batavia onder Europeanen nog slechts sporadisch; in de kampongs onder de inlan ders toenemend. Te Soerabaya is de ziekte het hevigst en de paniek niet minder. De Madureezen, die daar de gewone arbeiders en koelies zijn, zijn in grooten getale naar hun eiland uitgeweken; vele Arabieren trekken naar het binnenland en het verkeer en de za ken ondervinden te Soerabaya zeer den in vloed der ziekte. Namens de Maatschappij //tot Nut van 't Algemeen is aan M. Breeuwer en C. Mars, beiden te Koog aan de Zaan, de zilveren medaillie toegekend voor öOjarigen trouwen dienst bij een pratroon. Den 19e November 1881 zal van Har derwijk vertrekken, om met het stoom schip Celebes naar Ned. Indie te worden overgebracht, een detachement suppletie troepen, sterk 55 militairen waaronder 5 onderofficieren onder leiding van den kom- mandant Kapt. der Inf. M. A. J. L. Keulemans; als medegeleiders zullen wor den toegevoegd de 2e Luit. der Inf. E. P. J, Geluk en C. D. J. van der Star. De Oud-Onderwijzer W. Moll, te Put ten, mocht 6 Nov. het voorrecht smaken zijn 80en verjaardag te vieren. Nog steeds wijdt hij zijne krachten aan het onderwijs, met dien lust en opgewekt heid, beschamend voor menig jeugdig on derwijzer. In een der Loges te Berlijn is verleden Woensdag de eerste Mohammedaan als Vrij metselaar toegelaten; het is een familielid van den Schah van Perzie. GEMENGDE BERICHTEN. Een tuinier wonende onder Naaldwijk heeft zich in zijn schuur opgehangen. Hoewel in goeden doen, schijnt zwaar moedigheid over //tlechte tijden," hem overmand te hebben. Hij laat een weduwe met 9 kinderen achter. Een //onderaardsch geluid," die sommige Zwollenaars in verband brachten met de voorspelling dat de wereld begin Novem ber zou vergaan, heeft dezer dagen de aandacht van alle inwoners van Overijs sel's hoofdstad getrokken. Ten kwart vóór zes ure 's ochtends werd zeker de grootste helft der ingezetenen door een spektakel ontijdig uit den slaap gewekt en zij die, na zich overtuigd te hebben dat er geen brand was, weder hun legerstede hadden opgezocht, werden ten zes ure nog eens opgeschrikt. Het geraas, dat aan de mistsignalen van Lefèbre deed denkenwerd veroor zaakt door een nieuwe soort fluit, op den constructiewinkel in gebruik genomen, om de werklieden op bepaalde uren te waar schuwen. Of het daarvoor noodig ia, om tevens de geheele stad te wekken, valt moeilijk te beoordeen Tijdens de godsdienstoefening is Zondag te Zevenhuizen de alom geachte leeraar der gemeente, Ds. Cremer, op den preek stoel ineengezonken en plotseling over leden. Als een zeldzaamheid kan worden me degedeeld, dat thans te Maastricht ter be zichtiging is gesteld een varken, dat 600 kilo zwaar en 2 meter lang is. Het heeft een omtrek om den buik van 220 meter en een breedte op den rug van 0.70 me ter. Een Afrikaansche neger, William Ren ner, geboren te Sierra-Leone (West Afri ka), heeft aan de universiteit van Brussel de drie examens voor doctor in de me dicijnen met groote onderscheiding afge legd. Hij is van plan naar Afrika terug te keeren om zijn beroep uit te oefenen op de kust der Golf van Guinea. Een vrouw uit Bucha, de wevers-weduwe Johanna Bittha, die haar eersten man 15 en den tweeden 16 weken na de huwelijksvol trekking had vergiftigd, is te Glatzter dood veroordeeld. Het schijnt dat men in Den Haag de hand gaat houden aan de nuttige vogelen- wet. Tal van bekeuringen wegens het te koop houden of bieden van //beschermde vogels" hadden dezer dagen plaats. Men kan zich het gezicht van den vogelaar voorstellen als de onbekende kooper eens klaps den vink of anderen vogel laat vlie gen, den vogelaar //zijn dag" aanzegt en vervolgens heel kalm heengaat zonder te betalen. Men verzekert dat een jongeling uit het He Leopoldskwartier te Brussel, met het bac- Si caratspel in een enkele nacht een som van Kc 227.000 frcs. verloren heeft. Niet alleen petroleurs en petroleuses |C maar ook straatroovers schijnen Texel tot RB 't tooneel hunner operatien te maken, E Voor eenige dagen moet tusschen de dor- I pen Burg en Waal 's avond» een bode B; van een begrafenisfonds zijn aangerand, Er met het doel hem van de ingevorderde I contribution te ontdoen. Gelukkig wist de h man te ontkomen. E In de IJselstreken is thans de schors, li die dit jaar gewonnen werd, bijna geheel BR opgeruimd. Doordien er flinke prijzen Bi voor werden bedongen, hebben de bosch- E koopers, niettegenstaande de lage prijzen Rf van het eiken brandhout, weinig geld ver- I) loren. Voor eenige dagen heeft de Arr. Regt- |B bank te Assenop de vordering van de I vrouw, een huwelijk door echtscheiding I ontbonden op grond van kwaadwillige ver- IT lating. De man, die anders niets tegen B~ zijn vrouw had, beschuldigde haar van te It kunnen tooveren en te behooren tot een L- familiedie reeds lang deze kunst verstond. Hij schreef daaraan toe, dat zij een koe E, hadden verloren en hij eenigen tijd ziek E geweest. Hij wilde daarom niet langer met I zijn vrouw samenwonenbij wie hij een R kind had, verliet de gemeenschappelijke H woning en weigerde aan de herhaalde aan- E zoeken, namens de vrouw aan hem ge- F daanom tot haar terug te keeren, tenzij I de vrouw hem plechtig wilde beloven, I dat hij nooit weer ziek zou worden 1 I cl Saksen is een waarlijk onverwacht bui tenkansje ten deel gevallen. Te Leipzig is nl. een rijke dame, zekere weduwe Men de gestorven, die een vermogen nalaat van 17 millioen M. en daar zij niet dan zeer verre bloedverwanten had, maakte zij den Staat tot universeel erfgenaam. Na aftrek van eenige legaten waaronder een van 150.000 M. voor de stad Leipzig tot het oprichten van een of ander monumentaal bouwwerk, schiet er voor den Staat nog 12 millioen over. Wanneer de berichtge ver wel is ingelicht, dan is aan de erfe nis de voorwaarde verbonden, dat de ren te moet gebezigd worden tot ondersteu ning van personen die niet uit de open bare armenkas ondersteuning genieten. Als een bewijs voor de belangrijkheid van den uitvoer van schapen naar Enge land kan dienendat in de jongst ver- loopen maand met de wekelijks van Am- I sterdam afvarende stoomschepen meer dan 23,809 stuks daarheen zijn verzonden. Te Zwolle worden bijna dagelijks een groot aantal vette varkens geslagtdie in hun geheel per spoor worden verzonden, I met bestemming naar Londen. Ter jachttentoonstelling te Kleef is een zilveren medaille toegekend aan den heer C. van Heemstede Obelt, scheepsbouw meester te Amsterdam voor zijne //prac- tiscb ingericht en voortreffelijk gebouw de booten voor de jacht op waterwild." Uit Rome bericht men, dat te Amalfi een hevige brand is uitgebroken, die het grootste gedeelte der stad dreigt te ver nielen. De prefect van Salerno heeft maatrege len genomen om alle mogelijke hulp aan te wenden. Een poging om de spoorwegen, die dik wijls dor, kaal en weinig aantrekkelijk zijn, wat aangenamer voor het oog te maken, wordt thans door een Amerikaan- sche spoorwegmaatschappij aangewend op een der Bostonsche lijnen. Zij geeft na melijk aan den stationschef een jaarlijksche toelage voor het koopen van bloemen, planten en struiken, en looft prijzen uit voor hen, die hun station het sierlijkst en bevalligst maken. In tegenstelling met de algemeene klacht over het slecht gehalte der com- post-meststoffen in vele steden, vernemen wij, dat de mest der Zaandamsche Reini ging van zoo uitnemend gehalte is dat, ondanks de rijzende prijzen, niet aan de helft der aanvragen kan worden voldaan. Uit de gunstige resultaten van het onder zoek dier meststoffen aan het Rijks-proef station gedaan, dat ons de,zer dagen werd vertoond, is dit wel te verklaren. Ofschoon de Jodenvervolgingen in Rus- laud eenigszins bedaard zijn, trekken toch nog tal van Israëlieten uit het land om elders een beter tehuis te zoeken. Zoo kwamen Zaturdag te Berlijn een driehon derdtal lsraelieten aan, die verder naar Hamburg trokken, om de reis naar Ame rika te aanvaarden, waarheen reeds een tal hunner geloofsgenooten vertrokken zijn, met het doel daar een kolonie te stichten. In de laatste dagen werd te Deventer zooveel schelvisch aangevoerd, dat zij bijna onverkoopbaar was. Zij gold van 5 tot 15 cent het stuk. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 4 Nov. Jan Willem, z. van Leendert Rooke en Jacoba Maria Stoové. Tirootheus, z. van Gerard van Nieenburg en Johanna Maria Berendonk. 5. Geertruida Catrina, d. van Jan Morre en Catrina van Ee. Frederika, d. van Dirk Voortman en Hendrina Leenards. Lambertus, z. van Arie van der Velden en Bart je Gijtenbeek. Johanna Christina, d. van Wilhelmus Waan- ders en Evertje Mulder. Maria Sophia Anna, d. van Hendrikus Schimmel en So phia Catharina Willenborg. 6. Hendrik», d. van Gerrit Balster en Hendrika van de Beek. 7. Johannes, z. van Izaak van Vooren en Adriana Snelleman. Johan na, d. van Petrus Vonk en Johanna

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2