i Heller'sche speelwerken geb. de Heus en dochter, mej, van Wae- geningh. de heeren van Ossenbruggen, Logeman, Reinking, Heintz, de Tor bal, Traponderofficier. EquipageZeelt, 2de officier, Koch, 3de machinist, Eitz, doe. Seegers, hofmeester, 13 mindere equipage, 12 soldaten, 2 zakken brievenmalen mede gered. Er worden nu nog 3 booten met 95 opvarenden vermist. Tengevolge van de overstrooming, die te Nieuwendijk plaats had, zijn nog al tijd een groot aantal landerijen met zand overdekt. De burgemeester van Rotterdam ver kocht een in beslag genomen kalf. Dat had in het openbaar moeten ge schieden en met nog andere formaliteiten, merkte echter de Rekenkamer op; en zij //achtte zich verplicht" den Minister ken nis te geven van de handelingen van ge zegden burgemeester, ten einde dezen //te recht te wijzen." De Minister vond blijkens zijn ant woord geen termen om den burge meester terecht te wijzen." en de Reken kamer heeft zich bij het kalf nedergelegd. Door de leden der Tweede Kamer is den Minister van Oorlog gevraagd voortaan de namen van hendie uit het leger wor den weggejaagd, openbaar te maken. De kermis te Haarlem zal voortaan worden gehouden in den tijd, dat de meeste scholen aldaar vacantie geven. BUITENLAND. Men zegt alweer eens, dat Gladstone zal benoemd worden tot graaf van Liver pool. Zooveel is zeker, dat als Gladstone dit heden wil wordenhij 't morgen is. Volgens een berigt uit Pietermaritsburg aan the Times, zouden de Boeren van Transvaal van het dolzinnige plan zwan ger gaan om, zoodra de troepen vertrok ken zijn, een inval in Natal te doen. Ervaren kolonisten beweren, dat, wan neer een menigte jonge Boeren bijeen komt, zooals op 13 December het geval zal zijn, niemand weten kan, tot welke dwaasheden zij zich in hun overmoed zul len laten verleiden. De correspondent voegt er bij, dat hij niet aan de mogelijkheid van zulk een dwaasheid van den kant der Boeren kan denken, evenmin aan het bloedvergieten dat volgen moet, wanneer een dergelijke invasie werkelijk geprobeerd mogt worden. Er zal een commissie voor de beharti ging van de belangen der inboorlingen benoemd worden, waarvan bisschop Colenso een der leden is. Sir Evelyn Wood was van een bezoek van het land van het vroegere stamhoofd Langalibaele teruggekeerd. De reis was ondernomen in verband met het verzoek van genoemd hoofd om naar zijn land te mogen terugkeeren. Een eventuele inwil liging van dat verzoek werd voor zeer ge vaarlijk gehouden. Een telegram uit Pietermarilzburg van den 10 aan the D. News berigt, dat in de Transvaal groote ontevredenheid heerscht over de hardnekkige weigering van gene raal Wood, om den uitvoer van kruid uit Natal toe te laten. De handel lijdt onder dien maatregel en de Transvaalsche schut ters hebben nog liever gebrek aan brood dan aan kruid. De Boeren kunnen intus- schen munitie uit de Diamantvelden laten komen. De Europesche bevolking van Oost-Gri- qualand agiteert van inlijving bij Natal. De beweging wordt door jjde kolonie begun stigd. Te Belfort is een fonds geopend om jonge Ieren te helpen emigreeren. Reeds zijn uit Connaught 10.000 meisjes ge ëmigreerd. Een Duitsch blad beweert, dat Prins von Bismarckals hij zijn ontslag neemt, den veldmaarschalk Manteuffel als zijn opvolger den Keizer zal aanbevelen. De bakkersknechten te Turijn hebben den arbeid gestaakten de overheid heeft het raadzaam geoordeeld maatregelen te nemenzoo zelfsdat de karabiniers een huis omsingeld hebben, waar een 500 der werkstakers bijeen waren gekomen, en tot de arrestatie von 225 bakkers jongens is overgegaan. De geheele som voor de weduwe van Garfield bijeengebracht, f 770.000, is be legd in schuldbrieven der Vereenigde Sta ten, en verzekert het huisgezin een jaar- lijksch inkomen van f30.000. De Turksche Regeering heeft 100 mi trailleuses besteld, om tegen torpedobooten te dienen, en 80 voor gewoon oorlogs- gebruik. GEMENGDE BERICHTEN. Vrijdagmiddag is te 'sHage op den Bezuidenhout, een tramwagen gestolen; toen de passagiers van den Bezuidenhout aan de stoomtramrails dachten over te stappenwas de wagen verdwenen. De lieve straatjeugd had n.l. den wagen on beheerd gevonden en was er heel prettig mee naar de Heerengracht gereden; daar was de wagen netjes op den wissel gebracht en door de lieve jeugd aan zijn lot over gelaten. De beroemde Amerikaansche schutter dr. Carver heeft te Londen een wedding schap aangegaan, om binnen een afstand van dertig yards van de honderd duiven die men zou laten vliegen, er zeventig te treffen. Voor elke duif die hij onder dit aantal bleef moest hij vijftig pond betalen, terwijl hij duizend pond ontving, indien hij de weddenschap won. Dr. Carver's overwinning was schitterend, want in de bepaalde ruimte schoot hij van de honderd vogels er tachtig neder en had dus de weddenschap gewonnen. De koopman Ritsch, een Israëliet, moest voor de rechtbank te Berlijn verschijnen, wijl hij, in een koffiehuis getergd en uit gedaagd een antissement een glas op het hoofd had stukgeslagen en daardoor zijn tegenstander ernstig verwond. De beklaagde verscheen niet en terwijl de rechtbank beraadslaagde over zijn gevangenneming, helderde zich zijn afwezigheid opde man had zich de zaak zoo aangetrokken, dat hij, zich tot vertrek naar de rechtbank gereedmakendedoor een beroerte was getroffen. Men vond zijn lijk. Volgens een berigt te Liverpool uit Cape Coast Castle ontvangen, heeft de koning van Ashanti onlangs 200 jonge maagden doen slagten, enkel en alleen omdat hij haar bloed noodig had tot godsdienstige reiniging van zijne paleizen. Het verhaal is afkomstig van eene vlugtelinge, die aan het bloedbad ont snapte. Indien het waar is, dan heeft men hier een treffend bewijs hoezeer de expeditie, door de Engelschen vóór eenige jaren tegen Zijne Ashantijnsche Majesteit, ge holpen heeft tot beschaving van dien po tentaat. Bij den smid Heintz te Oosterwolde worden iederen dag glasruiten verbrijzeld met ganzenhagel, doch het vreemdste is dat men volstrekt geen kruitdamp of ge luid van een vuurwapen waarneemt. Ter wijl de verver bezig was een nieuwe ruit te zetten, werd die ruit hem in de hand verbrijzeld. Zelfs toen de burgemeester en de rijksveldwachter in huis waren, om een onderzoek in te stellen, -werden 2 ruiten stuk geschoten. Er wordt onop houdelijk gesurveilleerd, doch te vergeefs. Zekere buurvrouw, die men verdacht hield is op bevel door eene andere vrouw nauw keurig gevitiseerd, doch zonder eenig ge volg. De politie te Roermond is Donderdag een bende dieven op het spoor gekomen, die zich onledig hielden met het kapen van kleine voorwerpen uit winkels en met zakkenrollen. Het complot bestaat uit 8 jongens van 7 tot 15 jaren. Zondagmorgen is aan de Prins Hendrik kade te Amsterdam een matroos in het water gesprongen en verdronken. Men noemt als oorzaak van dien zelf moord, dat de vader van dat jongemensch hem belette een danshuis te bezoeken. Een der militairen van de pupillen te Nieuwersluis, een tegenzin in den dienst hebbende en nog 5 jaren moetende die nen, trachtte zich dezer dagen door ver drinken om het leven te brengen, doch werd gelukkig nog bij tijds gered en op het drooge gebracht. Een jonge dame uit Dantzig heeft zich schriftelijk tot vorst Bismarck gewend, met het vriendelijk verzoek haar het por tret van den Rijkshond" Tyras te willen zenden. De dame heeft onlangs ten ant woord gekregen dat tot nog toe Tyras voor geen enkel photograaf heeft willen poseeren. Te Bennebroek is een rijkscommies, die wat al te haastig een stoomtram wilde verlaten, onder een der wagens geraakt, tengevolge waarvan hij het linkerbeen brak. Nabij het Luxemburgsche dorp Awenne gingen een jongen en een meisje dieschoon ternauwernood zes en zeven jaren oud, het vee moesten hoeden, een vuurtje stoken om hun verkleumde ledematen te verwar men. Spoedig daarop, kwam de jongen het dorp inloopen met den uitroep: //Elise is verbrand, zij rookt nog!" Een der bloed verwanten snelde naar de weide en vond daar het meisje, met geheel zwartgebrand ligchaam en alleen nog de kousen aan de beentjes, op het gras zitten, terwijl zij te midden van haar folterende pijn om haar moeder riep, die, van niets wetende, met den vader op het aardappelland werkte. Nog den zelfden avond bezweek het kind, na een hevig lijden, in de armen der troostelooze ouders. Er heeft zich weder een molenquaestie voorgedaan bij de toepassing der patentwet, en nu bij de tabaksfabrieken. In sommige provinciën is de admini stratie namelijk van oordeel, dat een kerf bank, als zij door stoom wordt bewogen, als een molen eene extra belasting heeft op te brengen. Eenige belanghebbenden hebben nu anderen opgeroepen, om door samenwerking aan deze wetsluitlegging een einde te maken. Een meesterstukje van bedriegerij werd voor eenigen tijd in een logement van een klein stadje in Amerika afgespeeld. Een net gekleed heer stapte aan het hotel af en maak te op opvallende wijze het hof aan eene jonge dame, die hij echter weer verwaarloosde, toen een andere zeer schoone dame in het hotel afstapte, waaraan de heeren al hunne oplet tendheid wijdden. De net gekleede heer was hierin weder de baashet eene woord lokte het andere uit en de heer verklaarde rond weg, dat de dame hem zoo beviel, dat hij haar op staanden voet zou noodzaken hem te trouwen. Daarop werd een weddingschap aangegaan en werkelijk slaagde de heer en werd het huwelijk nog 's avonds door een geestelijke gesloten. Later bleek het echter, dat het jonge paartje reeds jaren gehuwd was eu dat zij op deze wijze aan den kost trach ten te komen. De vrouw had haar echtvriend trouw bijgestaan in het winnen der wedding schappen. 't Is menigeen wel eens overkomen, dat op straat iemand aanspreekt met een: //Zoo Jan, of Hein of welken naam dan ook ben jijo, neem me niet kwalijk mijnheer, ik zie dat ik mij ver gist heb!" Dat is zoo erg niet; men ligt den hoed even op, groet beleefd en ver volgt zijn weg. Maar wel erg is het zooals een dergelijke vergissing dezer dagen te Lyon afliep. Een heer wandelt rustig met een vriend, toen een man hem onverhoeds tegen het lijf loopt en hem met een //Zoo ben je daar, eindelijk!" een dolk in de borst stoot. De gewonde valt neer, de da der wordt onmiddellijk gegrepen en 't eerste wat hij zegt, toen hij een blik op zijn slagtoffer werpt, is: //Hemel, ik heb me vergist, ik had de verkeerde voor!" 't Spreekt van zelf, dat men hem niet met een hoed-opligten en een beleefden groet liet gaan. De toegebrachte wond was gelukkig niet doodelijk. In de financiëele kringen te Parijs geeft men als reden voor den zelfmoord van Rotschild opdat hij met beursspecula- tiën veel geld had verloren. Hij speculeerde namelijk op groote schaal a la boisse in aandeelen van de Bontoux Union Géné rale. Het ongehoorde rijzen dier aandeelen veroorzaakte voor Rothschild een verlies, dat van tachtig tot honderd vijftig millioen francs werd geschat. Enkele gelooven, dat Rothschild zich den hals heeft afgesneden, anderen vermoeden daarentegen weder, dat hij zich een kogel door het hoofd heeft gejaagd. In Klein-Azie ziet bet er somber uit. Het mislukken van den oogst in heel Anato- lie maakte duurte en gebrek dezen winter onvermijdelijk, maar men had gehoopt, dat werkelijke hongersnood zich ten minste niet verder dan in het district Angora zou uitbreiden. Doch thans verneemt men uit Kaisarich, dat het daar niet minder droevig gesteld is. De hoofdstad met 30,000 inwoners en 177 dorpen hebben nagenoeg niet overgehouden. De bevolking, geplun- derd en uitgezogen, heeft geen geld en de autoriteiten, die misschien nog bijtijds maatregelen zouden kunnen nemen, zijn onverschillig of gebonden door bevelen uit Konstantinopel, waar de koffer van de Porte en het paleis gevuld moet worden, al kostte iedere lire een menschenleven. Zekere jufvrouw D. te Parijs had een jong kindje, dat kort na de geboorte ziek was geworden en ondank de teedere zor gen, waarmede de moeder het omringde, van dag tot dag meer afviel, tot het dezer dagen, gedurende de afwezigheid van haar echtgenoot, onder hare handen dood bleef. De ontroostbare moeder stond nog met het koude en beweeglooze lijkje op den arm, toen eensklaps twee bestellers haar echtgenoot op eene draagbaar binnen brag- ten. De ongelukkige had bij zijn werk een ongeluk gekregen eu was stervende. Des avonds gaf hij den geest, eerst 35 jaar oud. Begrijpt men de smart der arme vrouw tusschen het lijk van haar man en dat van haar kindMen beschuldigt de romanschrij vers van overdrijving, maar is er een roman, zoo aangrijpend als deze werkelijkheid? Vader en kind zijn een paar dagen daarna gezamenlijk in dezelfde groeve begraven. worden jaarlijksch om dezen tijd gean nonceerd, om spoedig daarna als glans punt aan duizenden kerstboomen die kost baarste zaken te overtreffen. Uit overtuiging roepen wij een ieder toe: Wat kan de man zijne vrouw, de brui gom zijne bruidde vriend aan zijne vriendin schooners en beters schenken? Het vertegenwoordigd gelukkig door leefde uren, lacht en schertst door zijne nu vroolijke verheft hart en gemoed door zijne ernstige wijzen, verbant treurigheid en melancholie, is de beste en trouwste vriend der eenzamen: zelfs voor lijdenden, zieken en aan huis gebondenenl in een woord een speelwerk van Heller mag in geen salon, aan geen ziekbed, kortom in geen goed huis ontbreken. Voor heeren koffijhuishouders, en ande re dergelijke personen, is geen eenvoudigei en zekerder aantrekkingskracht als zulk een werk, om de gasten en bezoekers voort durend te binden. Zooals ons van verschillende zijden gemeld werd is het bezoek van zulke éta blissementen verdubbeld; daarin kan aan koffijhuis- en logementhouders het aan schaffen van zulk een speelwerk niet ge noeg worden aanbevolen. Te meer daar naar wensch de betaling in gedeelten ge schieden kan. Heeren geestelijken die om hun stand, of doordat zij er te ver van verwijderd zijn geen concerten of dergelij ke kunnen bijwonen verschaft zulk een speelwerk een schoon en voortdurend ge not. Wij merken nog op dat de keus der stukken uitgezocht is. Zoowel de meest geliefde oude als nieuwe Operas, Operet- ten, Dansen en liederen zijn in Heller'sch speelwerken vereenigd. Deze levert aan verschillende hoven en hooggeplaatste per sonen, is bovendien op verschillende ten toonstellingen bekroondonder anderen te Melbourne, de le prijs, Diploma, bene vens zilveren medaille. Daar dezen winter 100 speelwerken ter waarde van 20.000 francs als premien onder de koopers verloot worden, zoodat zelfs de kooper eener kleine speeldoos een groot speelwerk bekomen kan, is dit nog een drang te meer zich zulk een werk aan te schaffen; op iedere 25 Erancs ont vangt men één bon. Geïllustreerde rijke prijscouranten wor den op verlangen franco toegezonden. Wij bevelen iedereen zich direct aan de fabriek te wenden, daar op vele plaat sen speelwerken voor Hellersch werken verkocht worden die het niet zijn. Alle echte werken en speeldoozen dragen zijn gedrukten naam, waarop men diene te letten. De firma heeft nergens Eilialen of agenten. Vrijdag jl. werd, om Scherpenzeel, op het landgoed van den WelEdel Geb. Heer Mr. H. Roijaards van Scherpenzeel eene drijf jacht gehouden. Bij die gelegenheid werden met 10 geweren50 hazen, 7 faisanten, 2 patrijzen, 3 konijnen, 1 taling en 1 houtsnip geschoten. in de 7

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2