gaan", door Glanor, gevolgd door „Kleine rampen", blijspel. Een genotvollen avond wacht de bezoekers. Het zal op den 21. April van het vol gend jaar een eeuw geleden zijn sints de groote kindervriend Frederik Fröbel werd geboren. In Duitschland is men bezig middelen te beramen om dien dag op eene gepaste wijze te vieren. Men wil een in ternationaal Fröbelfeest voorbereiden. Men ontving reeds aanzienlijke bijdragen uit verschillende landen om een model-kin dertuin te Blankenburg te stichten. De commissie rekent er vast op, dat Fröbel ook onder ons eene breede vriendenschaar bezit. Wie dus eene gave voor den grooten kindervriend over heeft kan deze zenden aan het comité is ons land, bestaande uit Mevr. Elise van Calcar te 's Hage; den Heer A. L. Schmidt Jr., Leeraar aan de H. B. School te Gouda of aan der Heer A. Jansen, Directeur van de Damesschool tot opleiding van Bewaarschoolhouderessen te Rotterdam. Indien dit te omslachtig mocht wezen, dan verklaart de onderge- teekende zich bereid gelden voor dit doel te ontvangen en aan het comité over te maken. Da. K. H. J. KOKER. BINNENLAND. Een zich noemende //vrije Fries en oud militair" heeft aan de Vereeniging van ge pensioneerde onder-officieren en minderen van het Nederlandsche leger de belang rijke bijdrage van f100 doen toekomen. Het stoomschip Castor, met 240 land verhuizers, van Amsterdam naar New- York, is Donderdag te Plymouth binnen- geloopen, na een vaart van 21 dagen, gedurende welke het vreeselijke stormen heeft doorgestaan. Den 23en Nov. werden de tweede stuur man en twee matrozen van het dek ge spoeld; alle drie verdronken. De passagiers hebben 40 uren aan de pompen gewerkt. Jaarlijks gaan in Europa 502,900,000 Ned. ponden tabak in rook en te niet d. i. minstens voor een half millard gul dens. Zelfs de hartstochtelijkste rooker, er kent dat dit een ontzaglijke en onverant woordelijke verspilling van kapitaal is. Als een bewijs van bijzondere groeikracht bij de tegenwoordige zeldzaam zachte weers gesteldheid wordt gemeld, dat op het proef veld der rijkslandbouwschool te Wagenin- gen rogge en gerstaren in bloei staan. De bisschop van Roermond, Paredis, is zeer lijdende, waardoor de krachten van den 86-jarigen geachten grijsaard sterk afnemen. In de maand October verongelukten 236 zeilschepen, waaronder 10 Nederlandsche en 32 stoomschepen, waaronder van Ne derland 1. Voor 3 ton aan gouden tientjes werd Zaterdag van Amsterdam naar Parijs over gebracht. Wij ontvingen een exemplaar van de sta tuten, voorwaarden en tabellen van het pen sioen en onderhoudsfonds, voor werklieden en hunne weduwen, opgericht door het werkliedenverbond Patrimonium. Het verbond is daarbij uitgegaan van het denkbeeld, dat het zich moest.aanslui ten aan eene levensverzekering-maatschap pij, ten einde te kunnen profiteeren van de theoretische en practische kennis die voor het tot stand brengen van zulk eene zaak noodig is. Het heeft zich echter niet langer verbonden dan voor 10 jaren, en bedongen, dat de Maatschappij na afloop van dien ter mijn een volledig overzicht aan het verbond zal overleggen van alles wat noodig is, om het in staat te stellen te beoordeelen, in hoe verre het wenschelijk is veranderingen te brengen in statuten, voorwaarden of tabellen. Verder meent het verbond, dat het op richten eener onderstandskas, met het doel hulpbehoevende leden te steunen, een eer ste vereischte is. Reeds heeft het van vele zijden toezeggingen voor bijdragen ontvan- en, zoodat er gegrond vooruitzicht bestaat, at deze kas mettertijd aan velendie met de daad bewezen hebben, dat zij zelf willen medewerken, hulp zal kunnen ver schaften. Statuten, voorwaarden en tabellen zijn, tegen betaling van 25 cents te verkrijgen bij den heer B. Poesiat, secretaris van het Ne- derl. Werklieden-Verbond Patrimonium Kadijk 51, Amsterdam. BUITENLAND. De Keizer van Brazilië heeft aan de beide kleinkinderen van het genie Victor Hugo prachtige geschenken gezonden. Met het oog op de bedroevende ge ruchten omtrent nieuwe Nihilistische sa menzweringen, zegt men, dat de Czaar zich in den Krim zou willen terugtrek ken en het voorloopig bestuur van het keizerrijk aan groothertog Wladimir op dragen, maar hij durft de lange reis niet ondernemen, uit vrees voor een noodlot- tigen uitslag. Passanante, de man die op den Koning van Italië schoot, moet krankzinnig ge worden en naar een krankzinnigengesticht overgebracht zijn. Uit Kustendje wordt gemeld dat in het dorp Couka (Bulgarije) de familie Stanu- ko, bestaande uit zes leden, door een Turkschen kapitein, met negen soldaten, die aan de grens op post waren, vermoord is. Na dien moord plunderden zij het huis. Deze misdaad heeft groote ontroering in Bulgarije verwekt. Te Constantinopel is een blad versche nen, met het doel de Muzelmannen tot den heiligen oorlog tegen de Franschen aan te zetten. De tegenwoordige President der Veree- nigde Staten moet bestormd worden door verzoekschriften van allerlei personen, die vergunning vragen om Garfield's moorde naar, Guiteau, terstond na zijne veroor deeling, te mogen ophangen. Bij de voortgezette behandeling van zijn rechtsgeding heeft Guiteau verleden Dins dag verklaringen afgelegd omtrent zijn vroeger leven, o. a. als lid van de Oneida- sectie, waartoe hij behoord had. Toen hij tot dit genootschap behoorde, zeide hij, verkeerde hij in een allerjammerlijksten gemoedstoestand, genoeg om iemand //sta pelgek" te maken. Ten laatste besloot hij de gezindte te verlaten en begaf zich naar New-York, om daar een godsdienstig blad te stichten, de Theocraat genaamd, maar hij vond geene medewerking. De journalisten, die hij over de zaak raadpleegde, verklaar den, dat de naam alleen genoeg was om het onmogelijk te maken. Het hoofddenkbeeld, dat hij in zijn blad wilde verwezenlijken, was afbreking van alle kerkgenootschappen, om ze op geheel nieuwe grondslagen te vesti gen. Toen hiervan niets kwam, keerde hij naar de oneidasche gemeente terug doch ver liet die een jaar later, in 1866, voor goed. Na met een vloed van woorden zijne ver dere lotgevallen te hebben beschreven, ver haalde hij hoe hij eindelijk te Chicago, na eene studie van vijf maanden, tot de balie werd toegelaten. //Mijn goed voorkomen," merkte hij aan, //verschafte mij altijd druk praktijk." Hij verdiende 2000 dollars 's jaars, maar van lieverlede raakte hij in te genspoed en in schuld en //werd gedemorali seerd door theologie." //Als ge aan lager wal raakt," zeide hij, //loopt iedereen toe om u een schop te geven." Herhaaldelijk geraak te hij in de gevangenis, maar nooit wegens eenig misdrijf. Guiteau was ongesteld en zag er voor het eerst afgemat en bleek uit. Een groote menigte was toegestroomd om hem te hooren. Voordat hij het woord nam waren twee volle uren verstreken met het voorlezen van de brieven, door hem ge durende twintig jaren aan de verschillende leden zijner familie geschreven. Zij werden aangevoerd ten bewijze van zijne krankzin nigheid. GEMENGDE BERICHTEN. Een metselaar, die aan een riool op den Boulevard Saint Germain te Parijs werkte, hakte met zijn houweel een gasleiding af. Zijn lantaarn ontstak het gas en dit deed de brandbare stoffen waarmede de telefonische draden die door het riool loopen, ontvlam men, welke vlam zoo voortwoekerde, dat zij in het bureau van de telefoonleiding, rue de Bac, uitsloeg, en aldaar 6000 fr. schade aan richtte. De waarheid van het spreekwoord //oude liefde roest niet," kwam véór eenige dagen te Londen op treffende wijze aan 't licht. Daar huwde de weduwnaar Halley met de weduwe Elisa "Wells. Beiden meer dan 75 jaar oude lieden, waren ze in hun jeugd ver loofd geweest, doch door hun ouders ge dwongen tot echtverbintenissen met ande ren. Nu de dood die had verbroken, sloten zij eindelijk het echtverbond. Bij de plech tigheid droegen zij kleederen zooals den smaak waren ten tijde toen zij gehoopt had den een echtpaar te worden. Hoe het in de groote wereld toegaat, daar van las ik dezer dagen een nieuw staaltje. Zekere Oost-Indische ambtenaar is eerst sinds eenige weken naar het vaderland terug gekeerd. Daar komt zijne jonge echtgenoote, die lippen heeft als rozen en blank als eene lelie, te bevallen van een brnin zoontje, met lipjes als die van een liplap. Haar bejaarde echtvriend ziet er wel zoo lief niet uit als zijne ega, maar hij is toch niet bruin en ook geen liplap, maar van goed Hollandsch ras en blank van huid, gelijk een gewoon Euro peaan. De man is over 't geval geenszins in zijn schik en sprak er met een dokter over. //De omstandigheid," zei de heer z/is zeer onaangenaam voor ons. Evenwel laat zich het gebeurde, dunkt mij, zeer goed verklaren. Mijne vrouw is n. 1., toen wij voor eenige maanden nog in de Oost waren, en zij in 't begin harer zwanger schap was, eens hard op den loop ge gaan voor een Javaanschen koetsier, die haar tot in hare kamer achterna liep De dokter dacht een oogenblik na, en zij toen z/Ja, dan laat het zich goed verklaren. Na dat harde loopen zullen mevrouw en de koet sier erg vermoeid zijn geweest en samen in mevrouws kamer wat hebben uitgerust" Tableau 1 Eene Engelsche dame heeft eene som van 250 pond sterling ter beschikking gesteld van het hoofdbestuur der vereeniging //Te Huis" voor meisjes uit den werkenden stand te Londen tot het stichten van eene onder- afdeeling iü het zuidelijke deel van Londen. De geefster voegde er den wensch bij, dat deze nieuwe inrichting //Garfield-huis" zou genoemd worden, naar den overleden presi dent der V. S. van N.-Amerika. Zulk een z/Te huis" is bestemd voor meisjes die werk zaam zijn op de kantoren in de werkplaatsen der hoofdstad. Het streven der commissie bestaat in ;/het helpen van diegenen welke zich zelve door de wereld willen helpen." Zij doet dit door op verschillende plaatsen in de hoofdstad een onderkomen te bezorgen aan meisjes die geen tehuis hebben, doch wier ernstig streven het is, om op eerlijke wijze den kost te verdienen, door haar aan gename en tevens nuttige ontspanning aan te bieden en vooral door zedelijken invloed op haar uit te oefenen en haar in moeielijke om standigheden met raad en daad bij te staan. De tegenwoordige keizer van Japan heeft, in tegenstelling met zijn voorzaten, die allen toegang tot de eilanden van het Oosten aan de Europeanen verboden, niet alleen zijn ha vens voorde Westervolken opengesteld, maar hij doet al het mogelijke om hunne bescha ving in zijn land over te brengen. Spoorwe gen worden aangelegd, de telegraaf en zelfs de telephoon zijn er in volle werking. In één woord, alles wordt er op echt Europeesche wijze ingericht. De Keizer heeft eindelijk de kroon op zijn werk gezet, door een decreet uit te vaardigen, waarbij hij een grondwet aan zijn volk geeft. Het decreet is gedagtee- kend 12 October jongstleden en de eerste Kamerzitting zal eerst in 1890 zitting ne men, omdat de Keizer eerst zijn volk aan de belangrijke verandering wil gewennen. Vrijdagmiddag had te Rotterdam de be grafenis plaats van de slachtoffers van den brand in de Vondelstraat. De betrekkin gen en vrienden van de overledenen waren in het ziekenhuis aan den Coolsingel bijeen gekomen. Hun afscheid in het lijkenhuis van het stoffelijk overschot van de echtge- nooten van Kalkert en hunne twee kinde ren, was hartverscheurend. Toen de kisten gesloten waren, werden zij naar het voor plein vervoerd, waar twee open lijkwagens het stoffelijk overschot van van Kalkert en zijne vrouw ontvingen. De kistjes met de kinderlijkjes, elk met een krans getooid, werden in gesloten lijkwagens geplaatst. Buiten wachtte de lijkwagen van Gijsemij- ter. De kleine George had altijd met Jo hannes en Marinus van Kalkert gespeeld; hij kwam hen nu afhalen om met hen be graven te worden, 't was diep treffend. De vijf lijkwagens met een groot aantal volgkoetsen stelden zich ten half een in beweging. De stoet trok o. a. door de Von delstraat, die het ontzettend ongeluk zaj gebeuren, naar de algemeene begraafplaat te Crooswijk, waar de teraardebestelling plaats had. Ds. Vinke sprak hier en aan- grijpend woord. Duizenden belangstellenden waren op de been. In den avond van 27 November is te Baarn ontvreemd: 1 gouden ketting, lang ongeveer 75 centimeter, bestaande uit kleine schakels met een langwerpig tonnetje en afhangend gouden kruis met Christusbeeldje; 1 zilveren knipje met koralen beurs (rood of zwart) met roode roos er op gewerkt; en 1 looden knipje zonder beursje. Van dezen diefstal wordt verdacht Gerat- dus Bell, oud 17 jaren, die zijne woon plaats Eemnes heeft verlaten en den 28 Nov. 's avonds te 8 uren aan het station Hilversum is gezien. Te Laren heeft hij zich dien avond uitgegeven voor zekeren Harms Harmse, rondreizend agent voor assurantie-maatschappijen. Hij bezocht veel publieke huizen en woonde vroeger te Am sterdam. Herhaaldelijk werd hij wegens diefstal veroordeeld. Opsporing en over brenging van dezen minderjarige naar Baarn wordt verzocht door den Burgemeester van Eemnes. In het Schotsche graafschap Aber deenshire is een lijkroof gepleegd die groot opzien verwekt. Men heeft ontdenkt dat het lijk van den Graaf van Grawford uit het familie praal-graf in de kapel van Dunecht-house gestolen is, waarschijnlijk met het doel om van de rijke bloedver wanten een aanzienlijken losprijs te beko men. In Mei ontving men reeds te Du necht een ongeteekenden brief, waarin werd bericht, dat het lijk van den graaf uit het graf was weggenomen, maar men hield dat schrijven voor een soort van grap, en sloeg er geen acht op. Eerst voor een paar dagen bevond men dat de kist werkelijk verdwenen was. Een arbeiderdie 's morgens vroeg naar zijn werk ging, ontdekte dat het hek werk gebroken was en een der steenen, die de trap naar het grafgewelf bedekten, niet op zijn plaats lag, en waarschuwde de familie. Van de drie kisten om het lijk was de buitenste, een eikenhouten, zorgvuldig opengemaakt, maar de anderen, een looden en een houten, met geweld opengebroken. Men vermoedt dat de dieven, toen van den naamloozen brief geen notitie geno men werd, opzettelijk den steen verscho ven hebben, om de aandacht op den dief stal te vestigen. De politie heeft nog geen spoor van hen kunnen ontdekken. Hel graf wordt nu door een sterke politie wacht bewaakt. Zooals bekend is werd voor eenigen tijd in Amerika ook een lijk gestolen, van den Heer Stewart, dat nooit terecht gekomen is, en heeft men, uit vrees voor diefstal, het stoffelijk overschot vav Garfield bij zonder goed voorzien. Dezer dagen is te Brussel iemand over leden aan de gevolgen van.een oorveeg. Een daar wonend kleermaker ontmoete op straat een vroegeren klant, die hij wegens wanbetaling vervolgd had, en die hij toen door een valschen eed de betaling had ont doken. Hij sprak den man opnieuw over die zaak aan, en maakte zich hoe langer hoe driftiger over de uitdagende houding van zijn schuldenaar, die hij eindelijk een klinkenden oorveeg gaf. De slag kwam zoo hard aan dat de man half omver tuimelde en met het hoofd tegen een vat viel. Hij klaagde dien avond over hoofdpijn, en den volgenden morgen was hij overleden, volgens verklaring van zijn dokter aan een uitstorting in de hersenen, veroorzaakt door den oorveeg, of ten min ste den val tegen het vat. Op den weg van Vught naar Den Bosch heeft Zondagavond een verschrikkelijk on geluk plaats gehad. Een 24-jarig jonge ling maakte met zijn meisje gebruik van de stoomtram en had, hoewel hij nog werd gewaarschuwd, de onvoorzichtigheid om te trachten, terwijl de tram in beweging was, van den eenen wagen in den anderen te klimmen, met het noodlottige gevolg dat hij er tusschen viel en op de rails te rechtkwam, waarbij de achterste wagen hem zoodanig verpletterde, dat hij, ernstig aan hoofd en arm gewond, bijna onmiddellijk een lijk was,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2