gZij, die zich met 1 Januari e.k. op dit blad abon- neeren, ontvangen de voor dien tijd verschijnende num mers gratis. ADVEBTENTIËjir. Erkend inoet het ook worden, dat er tot dusver weinig samenwerking heeft be staan bij hen, die herziening vau artikel 76 wenschen. De liberale partij is opdat punt niet eenstemmig: de anti-revolutio nairen, die dezelfde begeerte aan den dag gelegd hebben, maken hun medewerking afhankelijk van een gelijktijdige wijziging van art. 194 derde lid: //Er wordt overal in het Rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs gegeven," een concessie waartoe de liberale partij wel nimmer zal besluiten. Zou, onder die omstandigheden, een ernstige poging om art. 76 in dier voege te wijzigen, dat de woorden: ,/en betalende in de directe belastingen eene somdie overeenkomstig met de plaatselijke gesteld heid, doch niet beneden het bedrag van f 20 noch boven dat van f 160, in de kies wet zal worden vereischt," vervielen, noodwendig moeten mislukken? Zelfs als zij werden vervangen door: //en voldoen de aan de eischen van verstandelijke ont wikkeling, nader door de kieswet te om schrijven?" Wij voor ons zouden in de aanbieding van zoodanig voorstel door eenige gelijk gezinde Kamerleden den eersten dag van een nieuw staatkundig leven begroeten, en achten het zeer waarschijnlijk, dat er een meerderheid voor te vinden zou zijn, zonder dat men haar door verderfelijke concessie zou moeten bijeen zoeken. Amersfoort, 9 December 1881. De Heer W. J. Hakkert, Secretaris van het bestuur der Sociëteit Concordia, verzoekt ons medetedeelen, dat de annon ce, betrekking hebbende op de in Con cordia" op 9 Dec. j.l. gehouden Séance, en voorkomende in de laatste nummers der beide hier verschijnende couranten, niet door hem is gesteld of ter plaatsing aangeboden. In plaats van wijlen den heer P. Met horst is door het college van Notabelen tot kerkvoogd der Ned. Hervormde ge meente alhier verkozen de heer W. Fröger. Zondag, 11 Dec. e.k.zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door Dr. J. W. Bok, predikant te Amsterdam. De Rederijkerskamer //Ontwikkeling" alhier heeft het voornemen opgevat om ten voordeele van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het Huisgezin op 21 December a.s. eene uitvoering te geven. De inteekenlijst voor dat doel is reeds in circulatie en het is te verwachten dat in aanmerking genomen het loffelijk doel en de reputatie van //Ontwikkeling," ve len gaarne zullen medewerken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag 1.1. werd op brutale wijze ingebro ken in twee keten op het terrein van de alhier in aanbouw zijnde lucifersfabriek. Na eerst de deuren dier keten benevens de aldaar aanwezige kasten en een lesse naar met geweld te hebben opengebroken, heeft men een en ander doorzocht en zich eindelijk met medeneming van een duffel- sche overjas en andere voorwerpen van meerdere of mindere waarde, weder ver wijderd. Aan de nasporingen der politie is het echter mogen gelukken de vermoedelijke daders in handen te krijgen, die heden morgen ter beschikking der Justitie naar Utrecht werden getransporteerd. Het zijn, naar wij, met leedwezen, vernamen, twee 17-jarige knapen, beide te dezer stede woonachtig, een hunner was aan voormel de fabriek werkzaam. Die zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht. Ter zake het verkoopen van eene door hem gevonden bloedkoralen halsketting met goud slot, werd dezer dagen door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt te gen zekeren E., te Soest woonachtig. Den léden December a. s. zal er we der een komeet zichtbaar zijn. Vrijdag 11. werd te Veenendaal door M. van Hunnik aan D. H. Recter een koe verkocht, welke flink en gezond was, eeue wicht hebbende van p. m. 300 KG. voor 12 cent per 1/2 KG., zoodat het beest opbracht f72. Volgens deskundigen was zulks nog te duurl Commentaar is overbodig. BINNENLAND. Te Tilburg zal zich weder eene uit Fraakrijk afkomstige geestelijke orde ne derzetten. Voor dat doel is daar voor den tijd van drie jaren, een huis gehuurd. Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, heeft dezer dagen verschillende hoogge plaatste personen bij zich te dineeren ge- noodigd. Te Wormerveer moet, naar men van daar bericht, de besmettelijke keelziekte onder de kinderen erg heerschen. De be waarschool in die gemeente is uit dien hoofde reeds gesloten. Er is sprake te Berlijn 'een internatio naal anti-semieten-congres te houden. Berlijn en Metz zijn tegenwoordig de sterkste garnizoenen in Duitschland. Ber lijn herbergt 18,204 zonen van Mars, Metz telt 10,792 strijders. Van 1 Januari 1882 af treedt in Oos tenrijk eene belasting op de speelkaarten in werking. Voor elk spel van 35 of min der kaarten zal 15 kr. en voor elk spel boven de 36 kaarten zal 30 kr. als stem- pelrecht gevorderd worden. Naar men zegt hebben de Vereenigde Staten van Noord-Amerika een gewichti- gen stap gedaan om het sluiten van den vrede tusschen Chili en Peru te bewer ken. Naar ieder der beide Republieken is zoo wordt verzekerd een buiten gewoon gezant gezonden, om als bemid delaar te handelen, of, in ieder geval, met klem het verlangen van het Gouver nement van Washington uit te spreken, dat er een einde aan den oorlogstoestand kome. bekend te blijvenbelastte hij den bestel ler van het hulpkantoor der rijkstelegraaf met de //administratie" en deze droeg we der de uitvoering op aan de te goeder faam bekend staande weduwe H. in dat hofje. Maandagavond bracht Sint nu aan elk huisje voor ieder kind een zak koek en suikergoed. De arme kleinen hebben pret gehad en een hartelijk //Lang zal hij levenvoor den goeden vriend gezongen. Philippart, de bekende zwendelaar, is thans te Londen opgedoken als directeur van een maatschappij tot aanleg van elec- trische tramway's. De man zoekt dus nog altijd zijn for tuin in //rollende voorwerpen." Verleden voorjaar is te Berlijn eene ver- eeniging opgericht, ter verpleging van kin deren aan de Duitsche zeekusten, en een aantal geneesheeren van naam traden da delijk toe. De voorzittter, geheim medicinalrath, dr. Beneke, te Marburh, die het initiatief tot deze stichting had genomen, heeft zich den geheelen zomer met de verwezenlijking van dit menschlievend doel bezig gehou den. Reeds is te Norderney een bouw terrein verkregen, en Beneke bevindt zich aldaar om begeerde proefneming eener over wintering te leiden. Reeds zijn er 16 patiënten onder zijn toezicht, en zijne berichten luiden bijzonder gunstig. Dagelijks, ondanks het gure weder brengen zij geruimen tijd aan het strand door of op beschermde gedeelten van het eiland, en zichtbaar is de gunstige uitwerking op hun gezondheidstoestand Bremen en Hamburg hebben reeds plaat selijke afdeelingen gevormd, en ook te Leip zig zal er een opgericht worden. Scheveningen, Noord wijk, Katwijk, Zand- voort, Egmond, Wijk, denk er eens aan, Ne derlanders!! Overleden: 28 Nov. Jansje van Klooster, 2 j. 29. Catharina Petronella van Kessel, vr. v. Gerrit Staal, 63 j. Geurt Plekke- poel, 20 j. Bunschoten. Bevallen: Maria Poort, vrouw van Evert Nagel, d. Jannetje Koelewijn, vrouw van Harmen van Twillert, d. Hoogland. Overleden: 2 Dec. Maria Tijmense, oud 44 j., huisvrouw van Antonius Huurdeman. Woudenberg. Bevallen: 1 Dec. Trijntje Jetten, geb. van den Biesen, d. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Geene. Overleden; 5 Dec. Alida Velthuizen, 12 j. POLITIE. Aan het Bureau van Politie te Amers foort zijn gedurende de Maanden Septem ber, October en November 11. als gevon den gedeponeerd: 1 parapluie, 1 zwart doekje, 1 omslag doek, 1 wandelstok, 1 cylinderhorologe 1 gouden Medaillon,J1 hoofd- of haarspeld, (verguld) 1 goud ringentje, 1 goud oorbel letje, 1 sleutel en een kinderschoentje. Regthebbenden kunnen deze voorwerpen aan voormeld Bureau terugbekomen, al waar tevens inlichtingen te bekomen zijn, omtrent 2 zakken met Aardappelen, den November 11. op de weekmarkt alhier achtergebleven. De Commissaris van Politie, CH. T. BECK. SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zit ting houden op MAANDAG 12 DECEM BER e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 uren. A. J. BOS, Secretaris. hulpbank te amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie nit het bestunr der Hulpbank op MAANDAG den 12 DEC. 1881, 's namiddags van halftwcc tot hal/drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich knnneu aanmelden, ook voor het teruggeven van verstrekte voorschotten. j. C. LEINWEBER Secretaris. MARKTBERICHT. Amersfoort, den 9 December 1881. Tarwe f 10,50 a f 11,75; Rogge f8,— èt f8.75; Boekweit f7,h f8,Ap pelen f 3,a f 6.Aardappelen f 2,50 it f 2,75, per HL.; Hoendereieren f 5.5 f6,de 100 stuks; Boter f 1,30 a 1,45 per kilo. f Yoor de talrijke bewijzen van deel neming ontvangen bij het overlijden van mijnen geliefden echtgenoot, den Heer CORNELIS DEENIK, betuig ik, mede namens mijne kinderen en behuwdkinde- renmijnen hartelijken dank. WED. C. DEENIK— Lotz. Amersfoort, 12 December 1881. u 1 mp" Ter waarneming van de huishou ding in het gesticht, de ARMER! DE POTH wordt gevraagd, hetzij eene VROUW of ECHTELIEDEN, altijd zonder kinderen. Zij die daarvoor in aanmerking wen schen en meenen te kunnen komen, wor den verzocht zich binnen acht dagcfl te wenden tot den Heer Regent-Voorzitter Mr. J. DE LOUTER, of den Secretaris- Penningmeester P. METHORST, Jr. Amersfoort, 7 Dec. 1881. *7 GEMENGD NIEUWS. Dezer dagen zijn in de nabijheid van IJmuiden twee haaien opgemerkt. Het behoort tot de hooge zeldzaamheden, dat deze gevaarlijke dieren zich op onze kust vertoouen. Te Jurber, nabij Gulpen, heeft een bende van 5 personen getracht bij een landbou wer in te breken, doch werd daarin door het ontwaken der knechts verhinderd. Drie knapen, 8 h 9 jaar oud, te Fra- neker, bevonden zich in de afgeloopen week in kennelijken staat van dronken schap op den openbaren weg. Zij hadden zich vergast aan een hoeveelheid brande wijn, die uit een bij 't vervoer gebroken kruik over de straat was gestroomd. We hebben van een paar aardige staal tjes van vriendschap voor kinderen te ge wagen schrijft het te 's Hage verschijn end dagblad Het Vaderland, die vermel ding en navolging tevens verdienen. Een koopman stond met een wagen, waarop doozen kinderspeelgoed, in de To renstraat en de arme kinderen uit de buurt wierpen begeerige blikken op het moois. Een voorbijganger riep ze allen om den wagen heen, liet ze ieder een doos uit zoeken en nadat al de kleinen in de buurt toegesneld en begiftigd warenbetaalde de onbekende we meenen ruim 40 doozen en ging verder, terwijl de kinderen hem met rozen op de wangen en vreugde in de oogjesnariepenDankje wel meheer! Een heer in de Bilderdijkstraat kwam op het denkbeeld de kinderen van een groot hofje, tusschen die straat en de Veenlaan gelegen, te vergasten. Om on BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 30 Nov. Herman, z. van Willem van Manen en Elisabeth Jacoba Cruijff. 2 Dec. Susanna, d. van Jan Boon en Jansje Steenbeek. Wilhelmus Cornelus, z. van Johannes Groenhuijsen en Johanna van der Veer. 3. Corne lls Petrus, z. van Thimoteus Spijker en Gerarda van de Wetering. 4. Lode- wijkz. van Cornelis Entrop en Martha van Plateringen. 7. Margje, d. van Jan Meinderink en Aaltje Dijkstra. Dirk, z. van Johannes van Koot en Cornelia Renes. Overleden: 1 Dec. Johanna Emertina de Louter73 j.wed. van Abraham van der Leeuw. 5. Alijda Cornelia Liethof, 6 m. 7. Een levenl. aang. kd. m. g. van Jan de Regt en Gijsberta Maria Kleinman. Soest. Geboren: 27 Nov. Cornelis, z. v. Gerrit. Hoppenbrouwer en v. Cornelia van Soest. 29. Wouter, z. v. Jan Ruijer en v. Maria Schoonoord. 30. Gijsbertus, z. v. Hen drik Ruijer en v. Barbara Sukel. 3 Dec. Margaretha, d. v. Gijsbert van Essen en v. Alida Margaretha v. Bameveld. 6.Nico- laas, z. v. Jan Zeger de Bruin en v. Niesa Jacoba van Vliet. 7. Richarda Maria, d. v. Cornelis Kok en v. Christina Beukeboom. 8. Anna Maria, d. v. Wouterus Bilhorst en v. Wilhelmina de Bruin. - 9. Johanna Maria, d. v. Johannes van 't Klooster en v. Marre- tje Hilhorst. Ondertrouwd: 2 Dec. Gijsbert van Harts- kamp, van IJselstein en Maria van Wouden berg, van Soest. Gehuwd: 26 Nov. Josephus Wiss met Evertje Lagerweij, b. v. Soest. Door den Advocaat-Generaal bij het gerechtshof te Amsterdam is tegen den 27 jarige zonderling, te Amersfoort gebo ren, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van juttepeeren en enkele appelen, een celstraf van 45 dagen geeischt. BUITENLAND. Het huwelijk van Prins Leopold en Prin ses Helena van Waldeck, zal in Maart e. k.in de St. George Kapel van het kasteel van Windsor, voltrokken worden. Bij beschikking van den Franschen Minister van Marine is bepaald, dat de marineweeshuizen, die tot nogtoe onder leiding van geestelijken stonden, in han den van wereldlijke bestuurders zullen overgaan. Te Verviers is Donderdag een jongmensch onwel geworden; hij moest een genees middel nemen. De moeder vergiste zich en nam een fleschje met zuur, dat zich sedert 1876 in een kast bevond en be stemd was voor uitwendig gebruik. Zoo dra de zoon er van gedronken had, kreeg hij hevige pijnen, men nep aanstonds een geneesheer, doch het was reeds te laat. Twintig minuten later was de jongeling dood. Een gerechtelijk onderzoek is sedert eenige dagen te Brussel geopend, ten las te van verscheidene personen, beschuldigd van verdachte papieren te escompteeren mits met grooten interest. Er hebben huiszoekingen plaats gehad, en de boeken der beschuldigden zijn in beslaggenomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2