Eergister vierden de Echtelieden Jan van Slooten en Antje van Nieuwenhuijzen, vroonachtig in de Slijkstraat alhier, een zeld zaam feest. Zij herdachten n.l. den dag, waarop zij voor 60 jaren door den band des huwelijks werden vereenigd. Zij waren om ringd door hunne kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. Mochten de brave oudjes nog enkele jaren gespaard blijven en lichamelijk en geestelijk welvaren in ruime mate genieten. De gemeenteraad van Amersfoort heeft heden (20 Dec.) eene vergadering gehou den, door alle leden bijgewoond. Daarin is het 2e aanvullingskohier van den hoof- delijken omslag over 1881 vastgesteld; eene reclame van onderofficieren tegen de belasting afgewezen; eene plaatselijke com missie van toezicht op het lager onderwijs ingesteld; een reglement op de samen stelling en inrichting dier commissie vast gesteld met benoeming van vier leden (behalve een lid van het dagelijksch be stuur der gemeente als voorzitter)name lijk de heeren A. J. Bos. J. P. G. Kok, Jhr. Mr. A. M. C. Sandberg en Dr. P. Groeneboom; eervol ontslag aan den heer T. J. Boks verleend als onderwijzer aan de tusschenschool; herbenoemd Prof. C. Karsten, als curator aan het progymnasium, de heer H. W. A. van den Wall Bake als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en de heeren B, W. van Burgsteeden en M. van Beek als leden van het burgerlijk armbestuur aftredende; benoemd tot leeraar aan het progymnasium en de inrichtingen voor middelbaar onder wijs de heer G. C. Hoogewerff te Bot terdam en tot leden van het stembureau voor de verkiezing van gemeenteraadsleden in 1882, de heeren Visser en van den Wall Bake, alsmede de heeren Huët en Gerritsen tot hunne plaatsvervangers. Heden avond wordt in het café „de Arend" van den heer H. J. v. d. Wilde, weder eene voorstelling gegeven door het Tooneel- en Café-chantant-gezelschap uit 't ,/Nieuw Concordia Felix" te Rotterdam (zie nevenst. advertentie). Voor hen die 1.1. kermis het café-chantant door hetzelfde gezelschap in „de Arend" gegeven, bij woonden, achten wij alle aanbeveling over bodig. Hen die er toen echter geen gebruik van maakten, kunnen wij een bezoek ten sterkste recommandeeren. Het pleidooi in zake de Gemeente contra de firma Houtzaager van Veen heeft heden geen voortgang gehad om dat de gemeente niet tijdig ge reed was met het inbrengen van eenige stukken, die voor hare verdediging moes ten dienen. Ziedaar dus het resultaat van des bur gemeesters mededeeling in de raadszitting van 4 October j.l., dat hij den procureur der gemeente zou opdragen om spoed te maken met de behandeling der zaak, en geen uitstel toe te staan aan de tegenpartij Bij kon. besluit van 5 Dec. j.l. is de verdeeling over verschillende garnizoenen vastgesteld. Voor zoover die indeeling thans nog niet bestaat, wordt zij ten uit voer gelegd naarmate in de garnizoenen door verbetering van bestaande en aan bouw van nieuwe militaire gebouwen, ge legenheid tot behoorlijke huisvesting der troepen tot stand komt. Voor Amersfoort, 2e Mil. Afdeeling, is daarin bepaald als garnizoen: de staf van een regiment en 4 bataillons infanterie; 1 depêtescadron, het escadron ordonnancen, en de- rij- en hoefsmidschool der cavalerie; staf van eene afdeeling en 2 batterijen veld-artillerie. Door regenten van het gesticht de Ar men de Poth is tot binnenmoeder be noemd Mej. Wed. H. Heuveling van Beek, geb. Rosbach. BINNENLAND. 9 officieren van het O. I. leger hebben aangevraagd, om voor vijf jaren naar het legér hier te lande gedetacheerd te worden. Het Nederlandsche paleis te Berlijn, toebehoord hebbende aan Prins Frederik, moet reeds voor rekening van den Keizer van Duitschland zijn aangekocht. Voor de meisjes van het dorp Apel doorn wordt door H. M. de Koningin weder een Kerstboom bereid. Door den burgemeester van Middelburg is bepaald, dat hij geen vergunning zal verleenen tot het geven van de voorstel lingen in den schouwburg, voor dat de noodige maatregelen van voorzorg tegen brandgevaar in dat gebouw zullen zijn ge nomen. Een uitstekende bepaling! De mazelen nemen te Zwolle nog steeds zeer toe. De ziekte is niet kwaadaardig. Enkele gevallen zijn van doodelijken afloop. BUITENLAND. Het aantal misdaden in Ierland in dit jaar gepleegd, bedraagt het dubbele van dat in 't vorig jaar. Veel vooruitgang valt dus op het Groene Eiland niet te bespeuren. De Republiek Liberia heeft aan Duitsch land de boete van 5000 dollars betaald, welke de bevelhebber van de Duilsche oorlogscorvet Victoria haar had opgelegd, wegens mishandeling van de bemanning van het Duitsche stoomschip Castor. De Burgemeester van Weenen is, ten gevolge van het aldaar voorgekomen on heil, ernstig ongesteld geworden. Kardinaal Howard is in plaats van den overleden Kardinaal Borromeo benoemd tot Aartspriester van St. Pieter te Rome. De Egyptische Regeering heeft maat regelen genomen, opdat de in Mekka op nieuw uitgebroken cholera ook niet naar Egypte zal worden overgebracht. In de Roode Zee kruissen verschillende oorlogs schepen, die de pelgrims noodzaken te Elwef te landen, om aldaar eene strenge quarantaine te ondergaan. GEMENGD NIEUWS. Donderdagavond werd door de politie te Vlissingen een man op heeterdaad be trapt, op het leggen van een steen op de rails van den tramspoorweg. Een ontspo ring, die Dinsdagavond plaats vond, is waar schijnlijk aan eene dergelijke oorzaak te wijten geweest. De dader, een sleeper al daar, heeft uit wraak tegen het vervoer middel zich tot deze misdaad laten ver voeren. Een pakje, dat door een geheimzinnige dame te Deventer in het water werd ge worpen, en waarnaar de politie deed visschen, bleek in te houdenhoofdhaar. Op 22 dezer zal voor het gerechtshof te Arnhem worden behandeld eene zaak van bigamie. Jean Charles Mortier was in 1874 te Lille in Frankrijk gehuwd, maar zijn huwelijk was niet gelukkig; de sympathiën liepen in verschillende rich ting, die van den man in de richting naar de herberg. Daar was het dan ook dat in 1876 een werver hem met zoo heldere kleuren het groote onderscheid wist te schilderen tusschen de hel in zijn'huis en het paradijs in Nederlandsch Indië, dat Mortier besloot zich naar Harderwijk te begeven en aldaar dienst te nemen als soldaat. Dat hij niet in het bezit was van de noodige papieren was volstrekt geen be zwaar, hem werden eenvoudig valsche pa pieren ter hand gesteld ten name van Jacob Hugo. Onder dien naam diende hij in de Oost, en werd hem in 1878, toen hij uit Indië terugkeerde, een pensioen toegelegd. Mortier trouwde onder zijn nieuwen naam op 11 October 1878 te Putten op de Ve- luwe met eene Hollandsche vrouw. Intusschen zat de eerste vrouw, wetende dat hij wel ongeveer uit Indië moest terug- keeren, met hijgend verlangen naar hem te wachten, vooral naar zijn pensioen, maar de man kwam niet opdagen en liet ook niets van zich hooren. Toen ging zij hem zoeken en met de eigenaardige scherpzin nigheid eener vrouw, die een echtgenoot zoekt, was zij hem weldra op het spoor; maar hoe groot was hare verbazing toen zij haren echtgenoot terugvond met eenen nieuwen naam, nieuwe vrouw, nieuwe kin deren. Zij klaagde hem aan, en zoo zal MortierHugo terechtstaan voor bigamie en valschheid in geschriften, door het aan gaan van het huwelijk onder valschen naam. De schoonste vrouw van Engeland, de lelie van Jersey bijgenaamd, omdat zij, te Jersey geboren, vooral door hare onbeschrijfelijke zachte blankheid uitblinkt, heeft op bet tooneel gedebuteerd. Ofschoon tot den middenstand behoorende even als haar man, is mevrouw Langtry om hare schoonheid in de hoogste kringen ontvangen, zelfs ,5) de prinses van Wales; de grootste schil ders, met Millais aan 't hoofd, verzoch ten haar portret te mogen maken. Haar man heeft aan haar aandrang gehoor ge- gegeven en zij is in Heymarket Theatre te Londen met 't beste gevolg opgetreden. De prins en prinses van Wales woonden de voorstelling bij. Alle bladen brengen haar hulde. De schoonheid viert dus ook nog in onze materiëele eeuw haar zege praal. Den clown van het Amerikaansche paar denspel te Petersburg is bevolen die stad binnen drie dagen te verlaten, enkel en alleen omdat hij een jood is. Een Amerikaan, van Oostenrijksche af komst, zond voor de noodlijdenden te Wee nen eerst 10,000 florijnen, en daarna nog 125,000 florijnen. Ook te Parijs hebben alle schouwburg- directiën van de zijde der politie aanwij zingen ontvangen voor voorzorgsmaatrege len ten einde gelijke ongevallen als die te Weenen te voorkomen. De arrondissements-rechtbank te Zutfen heeft den uitgever der Wiuterswijksche Courant vrijgesproken van de aanklacht, als zou hij in zijn blad eene advertentie hebben opgenomen, waarvan de inhoud ten nadeele kon strekken van een ingeze tene van Winterswijk. De branderij van den heer P. C. van der Pans Jr., aan de Hoofdstraat te Schie dam, is Zandagmorgen, met een belendend pakhuis, een prooi der vlammen geworden. De spoorweg van Luxenburg is tusschen Lebramont en Arlon reeds sedert 6 dagen bedekt door een dikke laag sneeuw, waar door de loop der treinen zeer bemoeilijkt wordt. De rechtbank te Maastricht heeft een landbouwer, die voor het kantongerecht te Heerlen een valsche eed had gezworen, tot 8 maanden celstraf veroordeeld. Voor eenige dagen kwamen twee man nen in eene herberg aan den weg van Marche naar Bastogne, in Belgisch-Lu xemburg, gebruikten iets en verzochten een zware gesloten mand, die zij hadden medegebracht, te mogen laten staan, waar na zij vertrokken. Tegen den avond kwam een slager met zijn hond binnen. Het dier vloog terstond op de mand toe en begon vervaarlijk te blaffen, zonder zich om lok woorden of bedreigingen te bekommeren. Men kreeg argwaan en riep een paar gen darmes; een hunner stak zijn sabel door de mand, een gil weerklonk en men vond een man met een revolver gewapend er in verborgen, die natuurlijk in hechtenis genomen en naar Luik gebracht werd. Zijne twee makkers is men nog niet op het spoor. In de wijk Peski te St. Petersburg moe ten dezer dagen weer tweehonderd personen zijn gearresteerd. Twee onbekende heeren, naar hun uiter- lijk lieden van aanzien, brachten dezer dagen een bezoek aan den Commandant van de St.-Paulus-vesting en vroegen verlofeen prachtige krans, die zij bij zich hadden, te mogen plaatsen op het graf van den overleden Keizer. Dit werd hun gaarne toegestaan, en onder dankzegging liet de Commandant hen vertrekken, maar toen hij later eens naar de krans kwam kijken, vond hij er een lint aan met het opschrift: „Aan Alexander III, die spoedig sterven zal!" De sluipmoordenarij wordt inderdaad langzamerhand tot eene hoogere kunst ver heven Twee vrienden te Parijs hadden in een der eerste restaurants eens goed gedineerd, maar toen het betalen aankwam, hadden zij beiden vergeten geld bij zich te steken en waren samen slechts vijftig centimes rijk, een som waarvoor men ook in Parijs niet bij uitstek goed dineeren kan. Maar geen nood; de een zou wel even naar huis gaan om geld te halen, dan kon de ander als onderpand blijven wachten. Uit ver veling nam de wachtende nog een fijne fiesch en na eenigen tijd kwam zijn vriend ook terug, echter niet met geld, maar met twee politie-agenten. Hij verklaarde nu, dat zij beide eerst twee dagen uit de gevange nis waren ontslagen en geen geld hadden. Hij had zich bij de politie aangegeven als opligter, maar niet gaarne van zijn vriend willende scheiden, kwam hij dezen even met de agenten afhalen om naar het bu reau te gaan. De waard moest nu zijn onderpand wel afstaan, maar kon er ook tevens staat op makendat hij wel nooit iets van het geld voor het diner zal zien. Met betrekking tot den dienst der Rijks postspaarbank zijn onlangs weder een twee tal hoogst nuttige maatregelen genomen; een dezer is zelfs voor de bewoners van het plat teland en voor hen, die in gemeente van groo te uitgestrektheid wonen, van groot belang te achten. Door de Regering is namelijk bepaald a. dat voortaan de postboden belast zijn met de aanneming van inlagen en het doen van te rugbetalingen voor bedoelde instelling in die gemeenten, waar geen kantoor gevonden wordt, dat voor de dienst der spaarbank ii opengesteld, en iu lokaliteiten, op 20 minu ten afstand van zoodanig kantoor gelegen; l. dat de Rijks-dépöthouders van postzegels allen zonder uitzondering belast worden met de kostelooze uitgifte van formulieren no. VI, voor inlagen in de Rijks-postspaarbank dooi middel van frankeerzegels. Gisterennacht ontstond brand onder de gemeente Hilversum, op de zoogenaamde koepel-boerderij, bewoond door P. Scherpen- zeel. Huis en inboedel zijn verbrand. De oorzaak en de schade zijn tot nog toe onbe kend. Onder de aandoenlijke bijzonderheden, welke zich bij de Tamp te Weenen voordoen, behoort ook het feit, dat een hond, die ge woon was steeds buiten op zijn meester te wachten, als die zich elders bevond, ook thans zijn meester blijft verbeiden, hoewel die, he laas! ook onder de ongelukkige slagtoffers wordt geteld. De hond wil, hoeveel moeite men zich ook geeft, het terrein niet verlaten en doet er nu en dan het akeligste gehuil hooren. Dat doet een dier. De heer Giereau, de secretaris van den Schouwburg, verhaalt dat hij in den rouw- avond heeft gezien, hoe een jongmensch met de lieden van de brandweer in het terrein drong en zich vervolgens op het lijk eener dame wierp om van haar vinger een gouden ring te rooven. Toen hij den ring er niet af kon krijgen, sneed hij haar den vinger van de hand en verdween toen uit de brandende puinhoopen. Dat deed een mensch. De wereld wil bedrogen zijn en de be driegers doen hun best om aan dien wil op alle mogelijke wijzen te voldoen. De nieuwste manier overtreft steeds alle an dere in sluwheid. Aan Londen de eer der vinding, straks waait ze wel naar 't vaste land over. Onze lezers zullen echteT bijtijds gewaarschuwd wezen. De zaak gaat aldus Fatsoenlijke welgestelde burgerlui ontvan gen van een hun onbekende firma een lot in eene loterij. Niet wetende wat dit te beduiden heeft, werpt men het achteloos ter zijde; een oogenblik later bedenkt men zich echter: 't mogt eens teruggehaald worden en dan heeft men er maar last vanals het weg is. 't Lot wordt dus behoorlijk weggeborgen. Veertien dagen later ontvangt men onder couvert van dezelfde firma eene trekkingslijst. Wat wonder, dat men nu het lot weer opzoekt en eens nakijktzie, daar is waarlijk een prijs op het nummer gevallen: een prachtige schilderij in lijst. Onder op de trekkingslijst staat gedrukt, dat de prijs op vertoon van het lot, waarvan de prijs f 12 bedraagt, in ontvangst kan genomen worden. Weinigen die van dat zeldzaam buitenkansje geen gebruik maken; de schilderij is echter een oleographie van uiterst geringe waarde, de lijst is een prulwerk, het geheel is geen daalder waard en daarvoor heeft nqen zijn 12 gulden betaald. Uit Sprang meldt men: In deze gemeente, eene bevolking tel lende van ruim 1880 zielen, hebben van de 19 personen, die thans nog sterken drank in het klein verkoopen, reeds 11 verklaard met 1 Mei a.s. het beroep van tapoer of slijter in sterken drank te laten varen, terwijl één der acht overblijvenden de vergunning zal moeten worden gewei gerd, ingevolge art. 3 No. 9, zoodat op gemeld tijdstip het door de wet gevorder de maximum van te verleenen vergunnin gen alhier niet meer zal worden over schreden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2