Onze Verkiezingen. Jbr. A. D. J. CALKOEI. wel als tusschen bijzondere personen, en met alle beschikbare middelen elke soort van onderdrukking weerstand te bieden, - dat is de heilige roeping van kleinen en grooten. Om aan haar getrouw te blijven, hebben we voornamelijk noodig een on verzettelijk plichtbesef. Mochten we, na wederom een jaar te hebben doorleefdsterk zijn in het ge voel, dat we nooit aan onze plichten jegens de maatschappij, den staat, ons gezin, en welke andere betrekkingen ook, te kort hebben gedaan! Dien heilwensch brengen we onszelven en al onzen vrienden. ii. In iederen constitutioneelen staal, waar vrijheid van denken, van spreken en van schrijven een natuurlijk recht is, komt het verschil van richting op elk gebied, en dus ook op dat der staatkunde, duidelijk te voorschijn. Het verschil van opvatting doet partijen ontslaan, die op politiek ge bied zich gewoonlijk in twee richtingen oplossen, n.l. eene die in hoofdzaak zoo lang mogelijk het bestaande tracht vast te houden, en daarom in den regel zich tegen hervormingen verzet, en eene die, uitgaande vau het beginsel dat ook in de staatkunde zonder nadeel voor het algemeen geen stilstand mogelijk is, voortdurend op voor uitgang bedacht is. Deze nu zijn de twee richtingen die elkander bij elke verkiezing bestrijden en wier vertegenwoordigers ook in den gemeenteraad zitting hebben. Het bestaan en de strijd der partijen is verre van kwaad te zijn. Het is goed dat er strijd gevoerd wordt, want die strijd ont wikkelt en vormt. Bovendien houden de verschillende partijen elkander in evenwicht. De soms al te ontstuimige drift der hervor- mingsgezinden wordt in haar vaart ge remd door de andere partij en deze wordt haars ondanks langzamerhand op de baan van vooruitgang voortgestuwd. Maar zoo goed als het is dat er partijen zijn, zoo nadeelig is het voor het algemeene be lang dat deze ontaarden in partijschap Wij noemen partijschap, wanneer men niet ter wille van beginselen, maar om redenen daar buiten uitsluitend zijn eigen partij begunstigt, en geen oog heeft voor het goe de dat ook buiten die partij bestaat. Par tijzucht verblindt en verbittert de samenle ving en benadeelt het algemeene belang. Hoe meer iedere partij openlijk haar pro gramma ontwikkelt en duidelijk ontvouwt, hoe beter; des te zuiverder zullen de ver kiezingen uitvallen. De strijd moet zoo eer lijk mogelijk worden gestreden; geen valsche leus, geen verbergen van hetgeen men wil, ieder burger, die het stemrecht uitoefent, moet weten wat de partijen beoogen, opdat hij met oordeel des onderscheids zich kan aansluiten aan de partij waartoe hij zich ge trokken gevoelt. Het is vooral de pers die haren invloed kan doen gelden. Hare roe ping is het de beginselen barer partij met eerlijkheid en rondborstigheid te versprei den. Voldoet zij niet aan die roeping, onbe rekenbaar groot is het kwaad, dat zij over staat en maatschappij brengt. Onze leus is vooruitgang zoowel op stof felijk als geestelijk gebiedons streven de rechten der leden van den staat niet alleen te handhaven maar ook uit te breiden, en vooral de belangen der volksklasse te behar tigen, want voor ons ligt de toekomst in de toeneming der algemeene volksontwikkeling. Wij willen met den tijd meegaan en dus hervormen, waar de veranderde tijdsomstan digheden het oude niet meer bestaanbaar maken. Mannen met dien vooruitstreven- den geest bezield, moeten naar onze meeuing bij de aanstaande verkiezing van een lid voor onzen gemeenteraad in aanmerking komen. Onafhankelijke, eerlijke en bekwame man nen kunnen in dat vertegenwoordigend lichaam een waardige plaats innemen. Maar bovenal mannen met een eigen overtuiging die het gevolg is van wikken en wegen, den ken en onderzoeken, van oordeelen na rijp beraad. Dezulken kennen de gronden waarop hun overtuiging steunt, weten de bezwaren op te lossen, de tegenwerpingen te ontzenuwen. Zij verlangen belangeloozen ijver voor alles wat de belangen hunner me deburgers betreft, eerlijkheid van bedoelin gen, eerbiediging van de rechten en overtui ging van anderen. Zij betreuren het niet, zoo anderen hunne inzichten niet deelen, want voor hen is tegenspraak een toetsteen der waarheid en om haar alleen is het hen te doen. Van zulke mannen kunnen wij verwach ten, dat zij in den gemeenteraad de belangen der burgerij op een flinke en waardige wijze zullen behandelen, dat zij den moed zullen hebben zelfstandig op te treden, waar het de belangen hunner medeburgers geldt. Het is niet elk gegeven een eigen over tuiging te bezittenen wie ze niet heeft, die drijft van zelve op gezag. Eerzuchtige partijgangers, heerschzuchtigen weten hen te gebruiken als blinde werktuigen. Zou den wij dan aan zulke mannen zonder vastheid van beginselen, onze gemeente belangen durven toevertrouwen? De gemeenteraad verliest niet zijn aan zien, wanneer hij zonder aanzien des per- soons zijn oordeel uitspreekt, niet daardoor zal hij dalen in de achting der burgerij, wanneer hij naar eed en geweten de voor stellen afkeurt, die het dagelijksch bestuur hem voorlegt, omdat hij die niet oorbaar acht in het belang der gemeente, maar wel wanneer hij, of de meerderheid althans van dat bestuur de gehoorzame dienaar wordt. En niets zou meer de constitutio- neele beginselen in de gemeente benadeelen, ja zelfs vernietigen, dan zulk eene volgzame gemeenteraad. Kiezers voor den gemeenteraad van Amersfoort! Gij hebt het recht verkregen, om door middel der vertegenwoordiging invloed uit te oefenen op den gang van het bestuur onzer gemeente, gij zijt dan ook verplicht dat te doen met rijp overleg. Het nalaten, verwaarloozen of onbedacht zaam uitoefenen van dat recht zou ten gevolge hebbendat de gemeenteraad niet meer was een vertegenwoordiging der gemeente, maar van enkelen; de waarbor gen die ieder ingezeten heeft voor het goede beleid der algemeene zaak zouden ophouden en later zou men zich te ver geefs beklagen dat het bestuur onzer ge meente was overgegaan in de handen van weinigen, en dat het belang van allen ach ter stond bij de heerschzucht van enkelen. Wij hebben voor onzen gemeenteraad mannen noodig, die de hierboven om schreven vereischten bezitten en daarom durven wij onze medekiezers met vrijmoe digheid uitnoodigenom bij de aanstaande verkiezing voor een lid van onzen gemeen teraad op 17 Januari e.k. met ons hunne stem uit te brengen op OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op art. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek dat een door CARL FRIEDRICH SCHNEIDER ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene S M E D E R IJ in het perceel alhier gelegen aan de Appelmarkt, wijk F, no. 37G, bij het kadaster bekend on der sectie E, no. 2506, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag den 9. Januari aanstaande, des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 26. December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, TAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 31 December '81. Gisteren, 27 Dec. heeft te Airoio in tegenwoordigheid van den President van den Zwitserschen Bond en verscheidene leden van den Bondsraad de feestelijke Opening van de St. Gothard tunne', voor het spoorwegverkeer plaats gehad. Het klooster op den St. Gothard blijft dezen winter, evenals vroeger, open voor arme reizigers. Nv. d. D.) Door dezen reusachtigen arbeid, die on danks tal van groote bezwaren, zoo van financiëele als technische zijde, in negen jaren tijds tot stand kwam, ligt voor West en Middel-Europa de weg naar Italië open. Onafhankelijk van den Franschen Mont- Cenes en den Oostenrijkschen Brenner hebben Pruisen en Italië thans eene directe spoorwegverbinding, die tevens de kortste landweg naar Indië is. De St. Gothard spoorweg heeft 53 tun nels, die samen 7 u. 20 m. lang zijn. De groote tunnel, die thans gereed is, heeft eene lengte van 14944 M. De kosten ervan beloopen 28 mill. Guldens. Het is de grootste tunnel der aarde. In ruim een half uur wordt deze tunnel doorge spoord. Zeker J. R. v. d. H. die reeds meer malen kennis met de justitie maakte, is door de politie alhier aangehouden ter zake zich aan bedelarij te hebben schul dig gemaakt. Hij is ter beschikking der justitie naar Utrecht overgebragt. BUITENLAND. Yoor het te Moskou op te richten mo nument voor Alexander II is reeds 500,000 roebel bijeengebracht, grootendeels afkomstig van de stad en de provincie Moskou. Niet minder dan 1.010.950 stuks run deren zijn in Rusland, in 4 jaren tijds, door de veepest omgekomen. Het volgende officieele verslag van het voorgevalleue te Warschau is openbaar gemaakt: vOp den 13. December, toen het kerstfeest in Polen volgens den nieuw- wen tijd gevierd werd vernam men ge durende de plechtigheid van den heiligen dienst in de Kruiskerk den kreet van brand. De gemeente, bij wie het voorge vallene te Weenen nog versch in het ge heugen lag, vloog naar de deuren en bij het gedrang, dat daar ontstond, werden 28 personen doodgedrukt en doodgetrapt en 26 meer of minder ernstig gewond. Het volk verkeerde al spoedig in den waan, dat de paniek door de Joden in het leven was geroepen, met het doel om te stelen, en ontstak langzamerhand in vreeselijke woede. Het gevolg was, dat in de buitenwijken een troep opgeschoten jongens tegen vijf uur in den middag ver scheidene winkels, die aan Joden behoor den, leeg plunderden. In den avond werd de orde hersteld. Op den 14. December, tegen elf uur in den morgen, hernieuwden zich de wanordelijkheden weder in de wijken door Joden bewoond; doch ook toen werd het oproer tegen den avond be dwongen. De onruststokers zijn gevangen genomen." De Beriijnsche National-Zei- tung verneemt, dat de autoriteit volko men ontoereikende maatregelen tot hand having der orde nam. Een harer korres- pondenten was verscheidene malen oogge tuige, hoe op 15 d 20 pas van een mili tairen wachtpost een huis verwoest werd; de militairen wachtten kalm af, tot dar het vernielingswerk was afgeloopen, en eerst dan werden zij er door de officieren heengezonden, waarop een soldaat als schild wacht bij de ruïne geplaatst werd. De sol daten, zegt hij, waren zeiven meerendeels dronken en staken flesschen brandewijn en cigarettes in den zak. Van verschillende zijden hoorde hij van net gekleede en tot de eerste standen behoorende inwoners, die op de openbare straat mishandeld en beroofd zijn. De berichtgever der Nordd. Algg. Zeit. merkt op, dat in en bij War schau een garnizoen van 20.000 man ligt. Ook deze korrespondent getuigt, dat het plunderen der winkels en herbergen plaats had onder de oogen van de troepen. //Op de vraag, schrijtt hij, waarom dit niet be let werd, gaf een dienstdoende offiicier ten antwoord, dat hij slechts order had bloedige botsingen tusschen het volk eu de joden te beletten, en het garnizoen niet sterk genoeg was, om bij het volk ver bittering tegen de troepen op te wekken." In Frankrijk zijn reeds weder geruch ten van een wijziging van het ministerie in omloop. De minister van binnenland- sche zaken, Waldeck Rousseau, zou met Gambetta twist hebben gehad over de vraag, of de poging, den scrutin de liste in te voeren, binnen kort zou worden her haald en de minister van finantiën valt niet in den smaak der keursvorsten. Hier aan wordt de voortdurende daling der Franscbe fondsen toegeschreven. 1100 werkstakers van de Grand Combe- inijn hebben het werk weer hervat. De //Compagnie" leed bij eiken dag der werk staking 200,000 frs. schade. Op den Iselberg zal een gedenkteeken worden opgericht ter herinnering aan de roemrijke daden van Andreas Holer. Gladstone is donderdag 72 jaar gewor den. Hij werd den 29 Dec. 1809 te Liverpool geboren en den 13 Dec. 1832 te Newark tot lid van het Parlement gekozen. Aan het rechtsgeding tegen Guiteau, den moordenaar van den vorigen presi dent der Vereenigde Staten, zal dit jaar nog geen einde komen. Amerikaansche bladen leggen hun verontwaardiging aan den dag over de toegeeflijkheid van den rechter, die den aangeklaagde dag aan dag ongehinderd zijn dwaasheden laat zeggen en daardoor van het proces eene belache lijke vertooning maakt. Op den Japanschen Mikado is te Atika door een zijner onderdanen een pistool schot gelost, dat echter zijn doel miste. De dader is in hechtenis. Aan de- Weser Zeitung wordt uit Wree- nen gemeld, dat het terrein waarop het Ringtheater gestaan heeft, door den keizer gekocht is en daarop waarschijnlijk op 's keizers kosten een school gebouwd zal worden. BINNENLAND. Te Eijsden is een geval van pokken, met doodelijken afloop, voorgekomen bij een meisje, dat uit Luik kwam en niet gevaccineerd was. De Fransche marineofficier Bessier bevindt zich in ons land, om de organi satie van het Ned, Koloniale leger te be- studeeren. Aau de Texelsche kust is 1.1. Zondag nabij het Oude Schild, een drenkeling aan gespoeld van het mannelijk geslacht, naar gissing 17 a 18 jaar oud. De overledene was vermoedelijk een visscher, van Marken of Bunschoten afkomstig, en verkeerde reeds in gevorderden staat van ontbinding. De strandvonderij heeft een paar gouden knoopen van de kleederen in bewaring ge nomen, ten einde die voorwerpen den rechtmatigen eigenaar, zoo deze zich op doet, ter hand te stellen. Naar de N. R. Ct. verneemt, kan een wets-ontwerp tot opheffing der rechtbank te Haarlem en tot herstel van die te Hoorn weldra bij de Tweede Kamer worden in gewacht. GEMENGD NIEUWS. Te Nieuwmoer bij Rozendaal heeft een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij twee personen ernstig gewond werden en een gedood is. De dader van dezen man slag was zekere D., woonachtig te Essen, De goeverneur der Provincie Brabant heeft, ter gelegenheid van de gemeente raadsverkiezingen een specialen commissa ris moeten zenden, aan het dorpje Heer- heylissen, omdat noch de burgemeester, noch een der twee schepenen lezen kan Het //Nieuws en Advertentieblad van Bergen op Zoom" geeft weder een staaltje van de vermakelijke wijze, waarop in den gemeenteraad van Breda de zaken be handeld worden. Het gebeurde in de zit ting van 17 December 1.1.: Aan de orde is: een verhooging van jaarwedde. De heer RikkersMijn voorstel is De voorzitter//Ik zit hier vóór, mijn heer Rikkersdat moet u wél wetenik zal het voorstel van de kommissie in stemming brengen om tot verhooging van f 30 over te gaan." De heer Rikkers: //Het voorstel van den heer Heylaerts is preferent." De voorzitter ,/Ik ben burgemeester, mijnheer Rikkers en belast met de leiding der vergadering. Ik breng mijn voorstel in stemming." De heer Rikkers: //Al zijt gij tienmaal burgemeester, kunt gij daarom de wet toch niet verkrachten. //En dat doet gij." De voorzitter: //Zoo! Wat u zegtl" Uit Maagdenburg wordt als eene bijzon dere verschijning gemeld, dat dit jaar een ongeloofelijke hoeveelheid zuurkool naar Engeland, Frankrijk en Amerika wordt gezonden, waar zij steeds tot goeden prijs aftrek vindt. De prijs van het door de Duitschers zoo geliefde //Sauerkraut" is dan ook voor hun dit jaar bijzonder hoog.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2