Bunschoten. Bij gelegenheid van het 5e jaarfeest, had jl. Maandagavond in de Herv. kerk alhier eene openbare verga dering, der Christel, jongelingsvereeniging plaats. Hoogland, 11 Jan. Van de vijfen twintig tappers alhier, hebben twintig ver gunning aangevraagd; dat is op de 115 zielen een herberg. Scherpenzeel. Den eersten dag de zes jaars, mocht de geachte Burgemees ter, de heer D. Pool, den dag herdenken waarop hij 25 jaar geledeu de betrekking van Hoofd der Gemeente aanvaardde, waarvan hij 12 jaar te Zelhem, 13 jaar (niet twaalf) alhier geplaatst was. Verkooping van Vaste Goederen. Bunschoten. Hoogland. lijke kwestie zoowel aan de éénen als aan de andere zijde overdreven wordt. Hij gelooft dat, waar van liet bestaande reglement niet kan bewezen worden dat het schadelijk werkt, van het door den Heer Gerritsen gebrand merkte misbruik van macht is geen voorbeeld bekend en aan de andere zijde mocht wor den erkend dat het zeer zeker de verspreiding van de ziekte niet bevordert, het onvoorzich tig zou zijn het reglement af te schaffen en raadt aan het aan te houdentotdat dooi de hooge regeering in deze zaak een besluit zal zijn genomen. De Heer Gerritsen constateert dat het kier geldt een beginsel en dat men daarom niet moet wachten. De Heer Croockewit brengt hulde aan de redevoering van den Heer Groeneboom en acht den raad gelukkig een wetenschappelijk man in zijn midden te hebben, die de zaak der prostitutie in een zóó helder daglicht heeft weten te plaatsen dat er geen twijfel meer overblijft. De heer van Zijst vestigt nog eens de aandacht op het geincrimineerde art. 18 van het reglement en toont aan, dat in dit arti kel die groote macht niet wordt gegeven, daar er gesproken wordt van vrouwen die bij hem niet verdacht maar bekend zijn als pros tituees en dat er, indien er dan toch nog verkeerdelijk toepassing van het voorschrift tot inschrijving wordt gemaakt, beroep be staat bij Burgemeester en Wethouders, die niet alleen den Commissaris, maar ook de betrokken vrouw hooren zullen en iu geval van verkeerde toepassing de doorhaling zul len gelasten. De heer Gerritsen repliceert kortelijk en betoogt dat de doorhaling geen herstel van eer geeft, dat het kwaad eenmaal geschied zijnde, niet meer is te herstellen en eindigt met een beroep op het gevoel van billijkheid van de leden van de raad. De voorzitter zegt alweer, nadat gebleken is dat er geen andere leden over dit onder werp het woord wenschten te voeren, dat hij er kort over zijn kan en er niet voor is om de verordening in te trekken. Bij de stem ming over het voorstel Gerritsen wordt het met 13 tegen ééne stem, die van den voor steller natuurlijk, verworpen. Over het tweede punt van behandeling, eene door den minister verlangde wijziging in de verordening op de invordering van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank, wordt geene discussie gevoerd. Bij stemming wordt met algemeene stemmen daartoe besloten. Aan de orde was nu het rekwest van den Heer Schultze om benoemd te worden tot makelaar. Van de kamer van koophandel was advies ingekomen tot afwijzing van het verzoek op grond dat de adressant te kort in deze gemeente woont om voldoende op de hoogte te zijn van hetgeen voor een ma kelaar in vaste goederen vereischt wordt. De Heer W. A. Croockewit hreekt eene lans voor den rekwestrant, en de raad, zich niet vereenigende met het advies van den kamer van koophandel, besluit met kleine meerder heid tot inwilliging van het verzoek. Aan den Heer N. Claassen wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzer aan de jongensschool. De voorzitter geeft daarbij de verzekering dat het dage- lijksck bestuur spoed zal maken met de aan vulling aan het aantal onderwijzers. Ook punt 5 en 6 worden zonder discus sie en met algemeene stemmen aangenomen. Punt 7 geldt de benoeming van twee le den van de plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs, wegens het niet aannemen der benoeming door de Heeren Dr. Groeneboom en Mr. Sandberg. De voor zitter deelt mede dat de Heeren Bos en Kok bereids in zijne handen den eed hebben af gelegd. Bij de le. stemming worden op den Heer M. W. Scheltema zes, Dr. Doyer twee, van Mansvelt ééne, Mr. J. v. d. Leeuw ééne, Kamerbeek ééne stem uitgebracht terwijl drie briefjes in blanco waren geblevc-n. Bij de 2e stemming bekomt de Heer G. de Bout zes stemmen; de Heer Doyer twee, de Hee ren van Mansvelt en van der Leeuw ieder één stem, terwijl er vier blanco briefjes in gekomen waren. Bij de mededeeling der ingekomen stuk ken geeft de voorzitter te kennen dat het hem leed doet dat de leden der commissie van toezicht op het middelbaar ouderwijs ge pikeerd schijnen te zijn over de benoeming door den raad van een door hen niet ge- wenschten candidaat. Hij constateert, dat de drie op de voordracht geplaatste candidaten allen waren best en dat de raad met kennis name van alle inlichtingen de benoeming heeft gedaan, en hij derhalve niet begrijpen kan, wat de leden der commissie heeft doen besluiten tot het indienen van hun ontslag; hij stelt voor de missive der commissie, welke voorgelezen is, voor kennisgeving aan te nemen en te besluiten om in de volgende vergadering tot benoeming van nieuwe leden over te gaan. De Heer v. d. Wall Bake vraagt het woord en zegt als lid der com missie doch niet uit haar naamte kunnen verklarendat van gepikeerd zijn over een raadsbesluit geen sprake is; dat, zooals zijns inziens in de missive der commissie duide lijk te lezen staat, zij haar mandaatwenscht neder te leggen, omdat uit de wijze, waarop door het college van Burgemeester en Wet houders de voordracht is opgemaakt, ten duidelijkste blijkt, dat hare werkzaamheid niet op prijs gesteld wordt, en het zelfs niet noodig wordt geacht, haar de motieven mede te deelen voor het ter zijde leggen van haar advies. De voorzitter zegt dat de grief der com missie, zij het dan ook met vermomde be doeling tegen het dagelijksch bestuur, ge richt is tegen het raadsbesluit en dat de raad de benoeming heeft gedaan volgens een voordrachtdie door Burgemeester en Wet houders is opgemaakt en zooals dat steeds geschiedt en met mededeeling aan den raad van alle inlichtingen. De Pleer Huet brengt hierop in herinnering dat hij in de vorige zitting omtrent de candidaten en de voordracht meer licht gevraagd maar niet gekregen heeft, waaruit volgens hem blijkt, dat hij althans niet voldoende ingelicht was. De voorzitter ant woordt, dat hij in de vorige vergadering ge zegd heeft en nu nog herhaald, dat het hem onaangenaam is, dat over personen in open bare zitting wordt gesproken, en dat hij van dezelfde plaats aan denzelfden spreker heeft aangeraden eene motie tot uitstel van de be noeming voortestellenhetgeen die spreker niet heeft gewild. In geen geval mocht de benoeming uitgesteld worden en de raad heeft benoemd. De voorzitter vraagt of nog iemand het woord verlangt over zijn voor stel omtrent de missieve en laat onmiddellijk den presidialen hamer vallen, zoodra de heer Gerritsen, die eene motie van orde wil voor stellen daarmede een oogenblik te laat komt. Op de vraag van den Voorzitter of de raad de beraadslagingen wil heropenen wordt in bevestigende zin geantwoord en besloten. De Heer Gerritsen stelt alweer de volgende mo tie van orde voor, die door den voorzitter evenwel een nieuw voorstel wordt genoemd: «de raad hulde brengende aan den ijver waarmede en de wijze waarop de com missie van toezicht op het middelbaar on derwijs haar taak heeft opgevat noodigt Bur gemeester en Wethouders uit pogingen in het werk te stellen om haar te doen terug komen op haar besluit." De raad besluit om dit voorstel (motie van orde) dadelijk in behandeling te nemen. De Heeren van Zijst en v. d. Wall Bake voeren daarover nog kortelijk het woord, evenals de Heer van Beek die de verklaring aflegt, dat het be neden de waardigheid van den raad is deze motie van orde aan te nemen (Sic). Bij stemming wordt zij verworpen met negen tegen vier stemmen. Vóór stemden de Hee ren Groeneboom, Huêt, Gerritsen en Her schel. Na mededeeling van nog enkele ingeko men stukken sluit de voorzitter de vergadering. Zondag, 15 Jan. e.k., zal de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door Ds. J. H. van der Palm, predikant te Ilpendam. Z. M. heeft benoemd tot commies der posterijen 3e klasse den Heer I. Boomsma, thans commies der 4 kl. aan ft postk. le Amersfoort, om van 1 Febr. aan het postkantoor te Dordrecht werkzaam te zijn. Toen eergisteren aan den onlangs afge treden wethouder voor het onderwijs te Am sterdam, de Heer Mr. J. C. De Koning, door het onderwijzend personeel aan de middelbare en lagere scholen als blijk van dankbaarheid en hoogachting een kostbaar geschenk werd aangeboden, verzekerde de edele man, die het onderwijs in zijne ge meente zulk eene flinke schrede vooruit heeft gebracht, de aanwezigen van zijn diep gevoelden dank voor deze waardeering, die hij zich bewust was niet te hebben verdiend, omdat hij niets anders had gedaan dan zijn plicht. Aanvankelijk was hij van meening uit dien hoofde niet aan de vereereude uit- noodiging te mogen voldoen. Hij kwam daarop echter terug, toen hij vernam datmen nog eens met een vertrekkende)! vriend wilde samenzijn en hem een afscheidsgroet brengen. Die vriendschappelijke betrekking toch stelde hij op den hoogsten prijs. Het geen hij had mogen doen, had hij verricht door Jen steun van dagelijksch bestuur en gemeenteraad, door de voorlichting van schooltoezicht en onderwijzend personeel. Steeds had hij gevoeld dat hij als wethou der van het onderwijs voorlichting behoefde, omdat hij verkeerde op een terrein, waarin hij niet kon spreken over eigen ervaring en ondervinding. Voor het onderwijs zelf had hij met liefde gewerkt, omdat het de krach tigste steun is voor den Staat en de zekerste waarborg voor de toekomst. Dat onderwijs nu kan niet bevorderd worden zonder de onderwijzers te eeren die het geven en ver spreiden. Met dankbaarheid aanvaardde hij dit nieuwe blijk van vriendschap en hoog achting en hij zou daaraan een eereplaats verleenen naast het aandenken, dat hij bij zijn aftreden ontving van het dagelijksch be stuur en den gemeenteraad, en dat hij voor twee dagen mocht erlangen van den Senaat der Amsterdamsche universiteit. Voor on derwijs en onderwijzers zou hij, waar hij dat vermocht, blijven ijveren gedurende zijn ge- heele leven. Als sprekers traden op de president dier vereeniging M. Koops; terwijl den Secretaris J. Vedder een verslag uitbragt. De predikant der gemeente, J. A. Ruijs, hield de feestredeterwijl de heer M. van Dis Jzn. met eene toespraak sloot. Een en ander werdt met gezang door de jongelingsvereeniging als door de ge meente afgewisseld; en met dankzegging door den predikant besloten. In 1881 werden alhier 15 huwelijken voltrokken. Het onderwijzersgezelschap te Kampen heeft van zijn batig saldo over 1881 f 15 beschikbaar gesteld voor de expe ditie van prof. Buijs Ballot. Onder de tappers, die den drankver koop laten varen, behoort ook de loge menthouder, die zich na Mei zal bepalen tot het verkoopen van bier, koffie, thee en melk. Ten gevolge van het zachte weer, staat in den tuin van het «hotel den Ham" een maandroos in bloei, welke bij zacht blijvend weder nog verscheidene knoppen ontsluiten zal. Dingsdag 10 Januarij 1882 in het Valkje te Amersfoort. Notarisde Heer C. VAN WIERINGEN te Woudenberg. 1. Eenige huizÏDge aan den Eaaglandtchen weg, even buiten de Kamppoort, Wijk HNo. 92Opgehouden. 2. Een perceel Bouwland, gelegen als vorenOpgehouden. 3. Het Erf en goed genaamd „de Borre- buzert" bestaande in schuur met wo ning enz., Bouwland en weg te Amers foort aan den Liendertschen wegWijk H no. 36, verkocht voorƒ4910, BINNENLAND. Aan 's Rijks Munt te Utrecht is Maan dag jl. een begin gemaakt met het slaan van 3 millioen centen. De helft daarvan is voor Ned Indië bestemd. Te Gorinchem zijn in het jaar 1881 aan den afslag verkocht 110,755 elften, 2274 zalmen en 45 steuren; van dien verkoop is aan bel. ontvangen f10,907,20. Een heuchelijk bericht voor aandeel houders in Europeesch=Amerikaansche stoomvaartmaatschappijen. Door de agen ten moeten nu reeds voor den loop des a.s. jaars 500,000 landverhuizers zijn in geschreven, voor 185 stoombooten. Te Maastricht is een vergadering ge houden, waaraan door minstens 500 per sonen waaronder de aldaar wonende leden van de Eerste Kamer, deelnamen. Er werd een adres vastgesteld aan den Ministerraad, tot behoud van het tegenwoordig garni zoen en beslotendit adres door een de putatie van twintig leden aan den Minis ter-President te doen aanbieden. Het nieuwe Koninklijk lustoord Oranje- Nassau moet door den aannemer op 31 De cember 1883 geheel in gereedheid zijn ge bracht om te worden betrokken. Velen zullen het nog beleven, dat het laatste huis van 's Gravenhage de eerste wo ning van Scheveningen zijn buurman noemt, zóó is men er aan het bouwen. Gelukkige stervelingen die in vroegere jaren daar stuk ken grond gekocht hebben; zij worden er nu op de eenvoudigste wijze rijk door. Zoo be zat een timmerman een lap grond in de Scheveningsche boschjes, welke hij destijds voor f 4000 gekocht had, en die nu aan een particulier voor f80,000 is verkocht om een zeer schoone villa op te bouwen. Twin tigmaal de waarde is toch inderdaad een mooie speculatie. BUITENLAND. Op de Noordelijke kust van Schotland heeft de storm eenige dagen geleden groote verwoestingen aangericht. Ook betreurt men het verlies van vele menschenlevens. Het voetstuk van het beeld der vrij heid dat te Parijs wordt gemaakt om aan de Vereenigde Staten te worden geschon ken, zal 250.000 fres. kosten, en men denkt dat het vervaardigen er van 11 maanden zal duren. De burgervader van Weenen heeft tot 4 Januarij jl. 970,845 gulden voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers bij de brand in het Ringthéater ontvangen. Garribalda is op het eiland Caprera ern stig ongesteld; zijne beide zonen begaven zich derwaarts. Door den Keizer van Rusland is gratie verleend aan de Poolsche bisschoppen die in den opstand van 1864 naar Sibe rië verbannen werden. Maandag was het de verjaardag van Victor Emanuel; in optocht begaven hon derden Italianen zich naar het graf om daarop kransen te leggen. Humbert begaf zich naar het graf en deed een gebed. In 1881 werden 19 schouwburgen een prooi der vlammen. GEMENGD NIEUWS. De toevloed van personen naar de gestich ten Ommerschans en Veenhuizen is dit jaar grooterdan sedert jaren het geval is geweest. Het aantal dergenen, die voor de eerste maal aldaar verblijf houden, is dit jaar buitenge woon groot. Een man is te Leeuwarden bij een bejaar de weduwe in huis gedrongen en heeft haar, onder bedreiging haar te zullen dooden, een som gelds afgeperst. De wapens waarmede hij dreigde waren een handbijl en een groot mes. Nadat de woning van een horlogemaker te Hilvarenbeek eenige dagen gesloten was geweest, is die, op last der politie, geopend. De geheele woning was ledig. Een groot aan tal gouden en zilveren horloges, die hij ter reparatie had, waren mede verdwenen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Geboren:, 7 Jan. Anna Maria, d. vanHen- drikus Johannes van de Wurf en Wilhelmi- na Hazelaar. 7. Adriana Cornelia, d. van Adriana Cornelia van Ruitenbeek. 8 Jan. Hendrik, z. van Grietje Ewig. Jacobus, z. van Wessel van de Wakker en Wilsje Wels. Jan Herman Otto, z. van Nicolaas Wolfswinkel en Ottonia van Linden. Wilhelmina Catrina, d. van Joannes van Keeken en Christina van Keulen. 9. Lambertus, z. van Peter van den Ham en Maria Kuiks. Renger, z. van Renger Veer en Derkje van den Brink. 10. Willeini- na, d, van Aart Kool en Dirkje Veenendaal. Albertus, z. van Willem Kraan en Everarda Verschuur. 11. Wilhelmina Catrina, d. van TjaTk Brons en Hendrika van den Heu gel. 12. Belia, d. van Gerrit van Vonno en Jaeoba van Doesburg. Petronella, d. van Harmen van den Hoorn en Maria Kraan. Fenna, d. van Wouterus Rijn en Gerarda van ft Wel. Ondertrouwd: 12 Jan. Lubbertus van Ach- terbergh en Jannetje van Eist. Overleden: 4 Jan. Wousje Hak, 55 jr. eek tg. van Johannes van Delft. 5. Lucre- tia Jaeoba Wegter, 70 jr. ongeh. Barba ra Otto, 45 j. ongeh. 6. Martinus van de Vuurst, 40 jr. echtg. van Martha Hendrika van den Berg. Hendrik van Wijland, 71 j. echtg. van Aaltje Boshuizen. Neel- tje Reichart, 66 j. ongeh. 8. Willem Verweij, 44 j. echtg. van Mathilda Maria Magdalena Wiertz. Willem van der Veen, 65 j. wedr. van Hendrika Nolt. Bevallen: 6 Jan. Heintje Scherpenzeel, wed. Evert Hop, tweeling, z. en d. - 7. Sti- na van Diermen, vr. Evert Koops, d. Overleden: 11 Jan. Hendrik Storm- broek, oud 14 j.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2