Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn 381 stemmen uitgebracht; daarvan verkreeg Jhr. A. D. J. Calkoen 240 stemmen, de heer A. Kamerbeek 131 stemmen, zoodat ge kozen is Jhr. A. D. J. CALKOEN. L.l. Donderdagavond werd met trein 7 van Utrecht v.m. aangevoerd eene mand met worsten, met bestemming naar De venter, daar trein 60 der oosterspoor ech ter eerst ten 9 uur 18 minuten vertrok werd die mand zoolang in de goederen loods geborgen om daarna zooals dit ge woonlijk geschiedt even voor de aankomst dier trein met andere goederen ter ver zending op het perron te worden gereed gezet. Toen die mand echter ingeladen zoude worden weigerde de pakmeester S. haar in ontvangst te nemen omdat de emballage geschonden was en bij weging onderwigt werd geconstateerd. Bij het onmiddelijk ingestelde onderzoek werd de stationchef alhier al spoedig door een der arbeiders medegedeeld, dat hij met anderen bij de wagen had gestaan waarop de mand met worst zich bevond en dat hij bij die gelegenheid had gezien dat den rijknecht A. EI. Dder Ned. Cent.- Maatsch. een eene gerookten worst uit den broekzak hing. Van een en ander werd de politie in ken nis gesteld, hetgeen ten gevolge had, dat D. werd aangehouden, en ter beschikking der just, naar Utr. overgebragt, hoewel D. be weert van niets te weten en de te zijnent in beslag genomen gerookte worst eerlijk te hebben gevonden. - Moge ook dit feit weder anderen tot leering strekken. BINNENLAND. Dat de zachte winter, dien wij tot heden hebben, ook nuttig voor den landbouw kan zijn, bewijst het oostelijk deel van Zuid-Beveland, waar rogge, tarwe, gerst en koolzaad uitstekend te velde staan. Vroor het, dan zou dit het geval niet wezen, omdat de akkers daar veelal laag gelegen, dus zeer vochtig zijn. Vrijdag, den verjaardag van het over lijden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, bracht H. K. H. Prinses Hendrik een bezoek aan den vorstelijken grafkelder te Delft; prachtige kransen werden op de lijkkist nedergelegd. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen zich, op reis naar Engeland, te Vlis- singen inschepen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij de regimenten infanterie de mili ciens der lichting 1881 op den laatsten April a. 8. in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld, wanneer zij niet voor het blijvend gedeelte zijn aan gewezen. Het blijvend gedeelte, waarvan de sterkte berekend is naar de behoefte van wachtdiensten enz., keert den 15n Sep tember in de burgerlijke maatschappij terug. Uitgeest heeft een groot verlies geleden, door het overlijden van den heer A. van Lithdie daar 32 jaar burgemeester was geweest. Naar men zegt liggen te Londen, bij den secretaris van Llovd aldaar, vertrouwe- lijke mededeelingen betreffende het ge zonken stoomschip Koning der Neder landen ter inzage. Zou het waar zijn? Te Tilburg zal een stoomfabriek tot het vervaardigen van elastiek voor de schoen makerij enz. opgericht worden, zijnde de eerste van dien aard in ons land. De bakkersvereeniging te Breda heeft besloten het brood met twee cents per kilo af te slaan. Dit geschiedt in con currentie met de aldaar bestaande brood fabriek, wordt het hier ook niet hoog tijd? Waarschijnlijk komt met 1 Maart de wet op den postpakketten dienst in wer king, voor zooveel de voornaamste ge meenten des lands betreft. Uit Didam en Beek zullen weder eenige gezinnen en 12 jonge arbeiders naar Ame rika vertrekken, verlokt door gunstige tijdingen van de weinigen, die in de Nieuwe Wereld niet ongelukkiger zijn geworden dan zij hier waren. Het feit dat één boerenknecht in 10 jaren f5000 bespaarde, heeft hun allen 't hoofd op hol gebracht. BUITENLAND. Het stoomschip Oxenholm, van Liver pool vertrokkenis te New-Orleans met zware schade aangekomen, veroorzaakt door het ontploffen van een helsche machine, die met nog vele anderen onder de lading gevonden, aan boord verborgen was. De generaal Euders, ex-opperbevel hebber van de //legers der commune," die bij het Blanqui-standje rebelli gepleegd had, is deswege tot een maand gevange nisstraf veroordeeld. De Duitsche Rijksdag heeft met 223 tegen 115 stemmen het voorstel van den afgevaardigde Windhorst aangenomen om de strafbepalingen der Meiwetten op te schorten en de straffen opgelegd aan niet geautoriseerde geestelijken te doen ver vallen. Aan de Duitsche Rijkskanselarij wordt een wetsontwerp in gereedheid gebracht, waarbij de vervaardiging van kunstwijn verboden wordt. In den Hongaarschen Rijksraad is een wetsontwerp ingediend tegen den woeker en een tot verhooging op de petroleum. De Warschausche politie moet een voor malig Russisch officier gearresteerd heb ben die aanvoerder was bij de jongste anti-semietische onlusten in genoemde stad. GEMENGD NIEUWS. Een oud paard, voor een groentekar gespannen, stond Woensdagmiddag in de rue de Flandre, te Parijs, op zijn baas te wachten, toen door een palfrenier, aan de hand geleid, een prachtig paard passeerde, dat in een dikken staldekken gewikkeld was. Wat ging er plotseling in de hoofden van beide dieren om? Men weet het niet; maar opeens begonnen beiden vreeselijk te hinniken en wierpen zich daarna op elkander. Een bloedig gevecht begon; slaande en bijtende trachten de dieren el kander te dooden en weldra zou het oudje het er wel bij afgelegd hebben als niet een politie agent tusschenbeide geko men was en beide strijdlustigen geschei den had. Op een onbewoond en onafgewerkt huis in een der nieuwe straten te 's-Hage leest men Besmettelijke ziekte. Geldgebrek. Op het bal, ter eere van den Koning en de Koningin van Spanje, die te Lis sabon vertoeven, door den Koning van Portugal in zijn Paleis gegeven, waren alle vreemde journalisten, die als verslag gevers waren overgekomen, ter bijwoning uitgenoodigd. De Portugeesche Regeering liet zelfs kosteloos hun telegrammen voor de dagbladen naar Parijs, Londen en Ma drid overseinen en gaf hun vrij vervoer op al de spoorwegen van het Koninkrijk. Naar men verneemt zijn twee sergeant majoors uit Harderwijk gedeserteerd. Volgens een telegram uit Parijs is de suikermakelaar Pomard gefailleerd, met een passief van tien millioen. W ij gaan zoo wordt uit Parijs ge schreven wat de mode betreft, weder met reuzenschreden naar vroegere tijden terug. Wat door groot-en overgrootouders gedragen werd, begint nu weder in de mode te komen. Zoo liet mevrouw Mac- kay, de echtgenoote van den bekenden rijksten man der wereld, haar portret door Meisonnier schilderen. De dame droeg toen een prachtig costuum stijl Louis XVI. Bonnat heeft weder een portret voor haar moeten schilderen de dame schijnt nogal trotsch op haar gezicht te zijn waarbij zij een kleed aan had, zooals de stad Parijs eens aan Keizerin Eugénie vereerde en dat honderdduizend francs gekost heeft. Het is een kleed van kanten, waaraan een der bekwaamste kantwerksters ruim veer tien jaren gewerkt heeft. Het eenige sie raad op dit prachtig kleed is een bouquet op de borst en een op de sleep, anders vindt men er niets op. Rubenstein maakt in de Parijsche bla den bekend, dat hij in het einde dezer maand en in het begin van Februari te Parijs, in een der concertzalen, drie con certen zal geven, waarmede hij zijn loop baan als virtuoos zal besluiten. Toen nu dezer dagen medebewoners van hun huisje, door verdachte geluiden op merkzaam gemaakt, het slaapvertrek van het ongelukkige echtpaar openden, zag men een schrikwekkend schouwspel: de vrouw lag in een hoek der kamer, hare armen waren aan den pols en de oksels van den arm talrijke malen diep ingesne den en ze was reeds een lijk; de man, die zich gelijke wonden had toegebracht en ook gepoogd had zich den hals af te snijden, leefde nog en lag stervend op den grond. Het dochtertje vond men later gesmoord tusschen de kussens van het bed. Op de tafel lag een brief voor den oudsten zoon, waarin de medeplichtigheid aan den diefstal werd bekend en van het voorne men om dit leven te verlaten melding werd gemaakt. Te Allestouwn, in Noord-Amerika, is dezer dagen in 't gasthuis een jongmensch ontwaakt, dat honderd negen en zestig dagen achter elkander geslapen heeft. Een schaapherder in de pustza vanFo- rovic, in Hongarije, kwam met eene kud de van 200 schapen aan een rivier, die bevroren was. Hij stak ze over, maar het ijs was niet sterk genoeg en zijne schapen zonken er door en geraakten er in vast. Hij begreep, dat al de dieren zouden om komen als hij ze niet te hulp kwam. Hij ging hen nu voor door het water waden de en het ijs voor zich wegbrekend. De schapen volgden hem door de gleuf. Maar het water was breed, de krachten van den herder schoten te kort. Hij moest de po ging staken. Den anderen morgen vond men hem in het ijs zittende, dood ge vroren en omringd door zijne kudde, welke eveneens op die wijze het leven gelaten had. Een handelaar in tuinbouwzaden te X. ontving dezer dagen een briefkaart, waar bij hem, benevens eenige andere artike len ook besteld werd 1 ons best zuur koolzaad! Theebau, de bloeddorstige Koning van Birma, van wien men berichtte dat hij overleden was, is helaas niet dood, maar herstellende van eene zware ziekte. Het is echter slechts uitstel van een zeer aan staande executie, want de beminnelijke vorst verkeert, tengevolge van zijn over matige liefde voor sterken drank, in zulk een toestand, dat zijn dood niet laug kan uitblijven. Dat Londen veel ellende herbergt is bekend en ter waarschuwing van hen, die er zonder aanbeveling een betere toekomst mochten zoeken, diene 't volgende, dat een Duitsch schoolmeester meedeelt. Een jonkman met de beste getuigenissen voor zien, hoopte te Londen eene voordeeliger betrekking te krijgen. Die hoop bleek ijdel en weldra was zijn nood zóó gestegen, dat hij zakkendrager moest worden, een arbeid waar hij bij neerviel. Met slechts een hemd en een jasje aan, leefde hij van September tot December letterlijk op straat en voedde zich met de stukken brood en vleesch, die van de maaltijden der werk lieden in de City overschoten. Deze lie den toonden zelfs veel medelijden met hem. 's Nachts sliep hij in de parken of open poorten, en werd dikwijls door de politie genoopt een andere ligplaats op de koude, vochtige steenen te zoeken. Als de kou hem onlijdelijk werdbedelde hij van de lieden, die 's avonds met warme koffie te koop loopen, een kopje van dien drank, wat zelden vruchteloos geschiedde. Bedelen was zijn eenig middel van be staan, doch bracht haast niets op. Toen hij 't eens waagde zich met zijne getuig schriften bij een heer te vervoegen, kreeg hij van dezen 2 stuivers en de troost, dat anderen 't nog erger hadden dan hij. "Van 3 stuivers daags moest hij leven, tot einde lijk een kapper zich over hem ontfermde en goedgunstig aanbood hem het vak te leeren. „Ik verdien," zegt de jonkman, thans f 15 a f 18 per week en heb sparen geleerd. De Duitsche schoolmeester hoopt weldra als haarsnijder in Londen zijn eigen zaak te beginnen. Onder de onheilen, die het jaar 1881 bracht, behooren de volgende tot de groot sten: Den 1 Januari verging het stoom schip Montgomeryshire op de Spaansche kust, waardoor 50 menschen het leven verloren; den 20 Januari vloog het kruit magazijn te Antivaria in de lucht, hierbij werden verscheidene huizen vernield en kwamen veertig personen om het leven den 16 Februari werden te Staffordshire 17 personen door een mijnontploffing ge dood; den 18 Februari zijn op een ge maskerd bal 10 personen verbrand; 8 Maart veroorzaakte een aardbeving op Ischia, groot onheil, 200 huizen werden daarbij vernield, 113 personen gedood en verscheidene houderden gekwetst; op 23 Maart braudde te Nizza de schouwburg af, waardoor 62 personen het leven verloren; in Maart werd de zending Flatters in de Sahara voor een gedeelte vermoord en een gedeelte vergiftigd; den 2 April kwamen op Chios ongeveer vier duizeud menschen om, den 26 April werden op het opleidingsschip Mars te Wilhelmshaven 8 man gedood en tien verwond; den 24 Mei zonk de pleizier- bood Victoria bij Londen in Ontoria, waar door 239 personen verdronken; in het be gin van Juni werden door een wervel wind in Minnesota houderden van men schen gedood, hetzelfde gebeurde in hett begin van September bij de boschbranden in Michigan; den 11 September werden, tal van menschen door de beigstorting in Elm begraven; het begin van Dec. bracht het berigt van een groote overstrooming in Oram waar honderden het leven bij j verloren; bij den brand in het ringtheater te Weenen op 8 December, die ieder nog versch in het geheugen ligt, kwam een ongehoord aantal menschen om, terwijl het jaar gesloten werd door de paniek in de kerk te Warschau, waarbij twintig per sonen gedood en dertig verwond werden. Een zonderlinge verloting had dezer dagen in de Russische stad Charkow plaats. Daar kunnen nl., volgens een onlangs door den gemeenteraad genomen besluit, slechts 150 concessiën voor brandewijn-tapperijen verleend worden, en niet minder dan 900C1 hadden zulk eene concessie aangevraagd. Daar het niet mogelijk was al die aan- i vragen nauwkenrig te onderzoekenbei sloot men nu, de beslissing aan het lot over te laten, en de gemeentelijke vergun ningen werden op het stadhuis verloot. Maandagavond - zoo schrijft de N. R. Ct. - bij het einde van de vierde acte in de Duitsche Opera, waar de Hugenoten werd opgevoerddrong plotseling een brand lucht door tot in de loges, rechts van de zaal De vlucht was weldra vrij algemeen. Van alle kanten droug men naar de uitgangen, die weldra als verstopt waren, De leden van het orchest vluchtten op hunne beurt. Een der bezoekers van het balkon sprong uit I het hoekbalcon op het tooneel. Op het too- j neel zelf begon eveneens de grootst mogelij- ke verwarring te heerschen. Velen echter 1 behielden hunne tegenwoordigheid van, geest en bleven zitten, en laat het dadelijk gezegd worden, dat deze, indien er werkelijk brand geweest ware, het minst te vreezen zouden gehad hebben, daar het gedrang op de trappen toch reeds zoo groot was, dat men er niet door kon en koelbloedigheid beter hulp schenkt bij dergelijke gelegen heden, dan waanzinnige angst. De directeur en regisseur van de opera traden voor het voetlicht, spraken de ont- stelde menigte aan en slaagden er in alles tot bedaren te brengen, waarna het bleek dat alle gevaar was geweken. Zijn wij goed ingelicht, dan was er een begin van brand ontstaan in eene kamei achter de kleine koffiekamer van de loges In die kamer moet eenig goed op een kachel te drogen zijn gehangen en aan het branden zijn gegaan, vandaar de sterke brandlucht Het vuur was door de bedienden in een oog wenk gebluscht. Na weinige oogenblikken kon de voor stelling worden hervat, en het is ons aan genaam te kunnen berichten, dat, voor zoo ver men weet, alles zonder persoonlijke on gelukken is afgeloopen. INGEZONDEN. Buiten verantwoording der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Wij zijn er u zeer dankbaar voor, dat gij in uw vorig nummer een verslag van de zitting van den gemeenteraad hebt ge geven, zoo uitgebreid, dat men zich daar door eene voorstelling kan maken van de' wijze, waarop het er toegaat, alsmede van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2