J. K. wfijlaM, Wegens verandering in de redactie zal «leze in het ver volg de ingezonden stukken niet plaatsen, voordat haar «lc stukken minstens tweemaal vierentwintig uren te voren zijn ter hand gesteld. Zij zal de stukken wier inhoud niet overeenkomstig het program ma is, niet opnemen, lie in zender kan desverlangd bet toegezonden stuk terug ont vangen. DE REDACTIE. Bunschoten. Aanvragen om vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein zijn door 6 van de 11 tappers ingediend. burgerluke standen Amersfoort. Hoogland. Bunschoten. ADVERTENTIËN. openbaar verpachten: Het OPHALEN van de STRAATVUILNIS, enz. over het tijdvak van den len Fe bruari 1882 tot den 31en De cember 1883. W. L. SCHELTUS. Zwaktetoestanden Oude en Jonge Mannen, dr. müller, BINNENLAND. Z. M. de Koning zet, volgens de N. Gr. Ct.geregeld zijn morgenwandelingen voort en vertoont zich 's middags dik wijls met de Koningin in de Schevening- sche boschjes. Het perioneel van het stal departement heeft het nooit bij de aan wezigheid des vorsten zoo stil gehad als tegenwoordig en dezer dagen is de arbeid nog verminderd door den verkoop van verschillende fraaie rijtuigen en paarden. Er was niettemin ruimte genoeg voor iu de nieuwe stallen, maar men zegt, dat het parool aan het hof thans is: bezuini ging- Het Geuzengesticht Wilhelmus van Nassaueu" te Brielle ontving onlangs van Z. M. den Koning f 100 en dezer dagen van Z. K. H. den Prins van OraDje een gift van f 40. Men schrijft ons: Onder de kadets te Breda is niets be kend van de ontmoeting, welke een hun ner volgens het N. v. d. D. met Z. M. den Koning zou hebben, gehad. De heer Droogleever Fortuijn, die eer ste officier was op de Koning der Neder landen, zal voortaan als kapitein het be vel voeren over de Koningin Emma. BUITENLAND. Toen Gladstone Woensdag aan het maal verscheen, dat hij zijn pachters te Ilawar- den gaf, stond een man om hem heen te draaien en stopte hem ten slotte een brief in de hand. Op straat trok hij den //pre mier" aan zijn jas en belette hem verder te gaan. De man werd gearresteerd; de brief begon met //Mijn waarde Satan" en luidde dat de schrijver zoo pas uit de hel was gekomen en aan Gladstone zijne diensten presenteerde; hij besloot aldus: //Wanneer ge zwavel noodig hebt, kunt ge die goedkoop krijgen." De brief was getekend „Old Harry." De man weigert zijn naam op te geven. Weer een staaltje van de wijze waarop men in Ierland te werk gaat. In een ri vier in het graafschap Galway vond men de gebonden lijken van twee deurwaarders die dagvaardingen moesten brengen aan pachters. rige zes om te mesten. Omstreeks Julij daaraanvolgende wierp dezelfde, zeug 11 jongen, waarvan de eigenaar, na verloop van enkele weken, er vijf verkocht voor f 65, terwijl de overige zes werden afge zonderd en aangehouden ter vetmaking. Ten derden male in dat zelfde jaar, en wel in December, bracht het zelfde zeug- varken 12 biggen ter wereld, die zich thans nog aan de moederborst te goed doen. De eerste zes aangehouden biggen zijn Vrijdag te gelde gemaakt en hebben op gebracht circa f 600. Het tweede aangehou den zestal nu, volgens den koers van het eerste zestal, een waarde vertegenwoordigen van p. m. f 340, en aan het laatste dozijn biggen mag nu de zeer matige waarde van ruim f 100 worden toegekend. De geheele waarde dier producten van dat eene zeug varken kan in dat eene jaar dus veilig ge steld worden op f 1200 bruto. Hoeveel percenten zal de eigenaar van zijn kapitaal in 1881 zuiver gemaakt hebben? Het Westerspoorwegstation te Brussel is door brand vernield. De politie te Nijkerk heeft deze dagen eene belanvrijke ontdekking gedaan. Een ongehuwd alleen wonend persoon, die onder meer andere zaken ook appelen ver kocht, waardoor hij de jeugd te zijnent lokte, legde zich er ook op toe, aan die jeugdige koopers, tegen buitensporige hoo- ge rente, gelden te leenen, of voor lage prijzen verschillende goederen van hen te koopen. Wanneer nu de gelden terugge vorderd werden, was goede raad duur. In de plaats hiervoor werden dan door de schuldenaars te zijnen huize bezorgd voor werpen, door hen aan hunne ouders of bazen, naar men zegt met zijn medewe ten, ontvreemd. Zooveel is evenwel zeker, dat ten zijnen huize door den Burgemees ter onderscheidene voorwerpen in beslag zijn genomen, di§ alle bleken ontvreemd te zijn. Een harde straf voor hare ontevreden heid trof op Kerstavond een dienstmeis je te Dresden. Zij had van haar meeste res een paar gewone handschoenen ge kregen, was zeer ontevreden over dit ge schenk, en gooide het in de keuken op het vuur. Maar een oogenblik later ver nam zij, dat in de handschoenen een brief je van 50 mark verstopt was geweest, dat nu natuurlijk mee verbrand was. worden kaal geplukt! Ach zal dan het spreekwoord eeuwig waar blijven, dat de wereld wil be drogen worden? Een kleine opmerking tot slot. Het Maandblad waarvan we zoo even spraken geeft den raad, dat de nieuwsbladen alle advertentiën van „geheimraiddelen" wei geren en beweert zelfs dat zij het sluiten der kwakzalverij in hun macht hebben. We gelooven daar niets van. Geen re dactie heeft over den inhoud der haar aangeboden advertentiën te oordeelen tenzij de zedelijkheid er in wordt aangetast of de wet overtreden. Dit is met geen aanbieding van pillen, zalven, tincturen, enz. het geval. We zijn op het gebied der publiciteit aan de meest mogelijke vrij heid gewoonen zouden niet willen dat een andere zienswijze veld won. Als iemand een goedkoop voedingsmiddel ad verteert, en het dan later blijkt schade lijk te zijn voor de gezondheid, zal men toch er den uitgever geen verwijt van maken dat hij de advertentie niet heeft geweigerd? We moeten in dat opzicht de onbeperkte mededinging het terrein laten: het publiek moet zelf maar tot oordeel des onderscheids zien te komen zooals reeds gezegd is, aan krachtige waar schuwingen ontbreekt het niet. OFFICEELE PUBLICATIE. Nationale Militie. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op art. 26 der militiewet. Doen te weten, dat het register van inschrijving voor het jaar 1881 en de alphabetische naamlijst, bevattende de in geschreven voor de lichting der nationale militie over 1882, gedurende acht dagen, te rekenen van lieden, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secre tarie voor eenieder ter lezing liggen, bin nen welken tijd bij den heer Commissa ris des Konings bezwaren kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoek schrift op ongezegeld papier, intedicnen bij den Burgemeester der woonplaats, Amersfoort, den 20. Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCIIELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort 21 Januari 1882. De heer Jlir. A. D. J. Calkoen heeft zijne benoeming tot lid van den gemeente raad aangenomen. In de Donderdag 1.1. Nuts vergadering met dames, waarvan de leden talrijk waren opgekomen hield de heer Mees uit Haar lem eene lezing over Danton en Robes pierre naar den geuialen Duitschen schrijver Robert Hamerling; op boeiende wijze droeg hij den hoofdinhoud voor, waarbij de zoo uiteenloopende karakters van Danton en Ro bespierre in duidelijk licht werd gesteld. Na de pauze vergaste de spreker zijne hoorders op geestige gedichtjes van Lauril- lard, die op uitstekende wijze door hem wer den voorgedragen en den lachlust van het publiek in hooge mate opwekte. Op 1 Mei 1882 zal dus het aantal te ver- leenen vergunningen beneden het maximum bij art. 2 der drankwet bepaald dalen, en slecht 1 op 336 inwoners bedragen. Aan de Rijks H. B. School te Middel burg is tijdelijk benoemd tot Leeraar in de Nederlandsche taal en Letterkunde de heer M. J. van Dugteren te Buiksloot. De Czaar heeft een eigenhandig schrijven aan Ignatief gericht, waarin hij hem de ver- zekeriug gaf van zijn voortdurend vertrou- Er zijn eenige geneesheeren van Napels naar Caprera vertrokken, om den zieken Garribaldi te verzorgen, wen. GEMENGDE BERICHTEN. Eenige personen waren Vrijdag te Haaf- len bezig, met een laag bij den grond loopenden wagen houtblokken te vervoe ren; een 40-tal jongensdie uit de school kwamenhielpen hen in het voorttrekken, doch door de groote kracht, die nu aan gewend werdkwam de wagen toen in eene snelle vaarteen der jongens strui kelde, geraakte er onder, kreeg het voor wiel van het zware gevaarte over de borst en was terstond dood. Zaterdag werd de brandersknecht M. J. De K.wonende te Rotterdam, we gens openbare dronkenschap te Delfsha- ven in arrest genomen. In zijn jaszak vond de politie een zilveren cylinder-hor- logedat hij eerst opgaf gevonden te heb ben; daarua heette het dat hij 't gekocht had en eindelijk dat het van zijn broeder was. Door een onderzoek bij de politie te Rotterdam bleek het, dat daar aangifte was gedaan van de ontvreemding van een horloge in een branderijhet bewuste uur werk van De K. werd als het vermiste herkend. Zaterdag-avond heeft te Kampen een 4 jarig jongentje een meisje van 3 weken oud een knikker in den mond gestopt, die door het wicht werd doorgeslikt. Het kind is reeds den volgenden dag aan de gevolgen overleden. In het begin van 1881 bezat een land man te Hazerswoude een zeugvarken, dat begin Februari 13 jongen wierp. Na ver loop van weinig weken verkocht hij daar van 7 stuks voor f 94 en behield de ove Geboren: 8 Jan. Hendrik, z. van Gijs- bertus van Beek en Grietje Ewig. 9. Maria Johanna, d. van AntoDie Pijpers en Gijsberta Dreumer. 13. Willem, z. van Geertruida van der Flier. Adrianus, z. van Reijmert van Willigenburg en Jansje te Kulve. 14. Arie, z. van Aalt van Putten en Peetje van Schoonhorst. Leonardus, z. v. Johannes de Winter en Catrina de Wilde. 15. Petrus, z. van Geerardus Josepbus van den Bos en Geer truida Steenbeek. 16. Willem Marius, z. v. Jan de Ruiter en Wilhelmina Aart- sen. 18. Anna Hendrika, d. van Arie Teu- nis Addicks en Lenkie Hansum. Ondertrouwd: 14 Jan. Albert Nieuwen- burg en Alberta van Esveld. Gehuwd: 18 Jan. Gerrit van Dijkhui zen en Anthonia Wullings. Willem te Beek en Johanna Gouw. Overleden: Cornelis Petrus Spijker, 1 m. 12. Jan Wannink, 47 j. eclitg. van Antje Daatselaar. Soest. Geboren30 Dec. Janz. van Reijer Oosterbeek en Aaltje Schipper. 16 Jan. 1.1. aang. kind v. h. vr. gesl. van Jo hanna Lagerweijechtgen. van Evert Kuy- per. 5. Reijer, z. van Johannes Grift en van Cornelia Roeten. 15. Gerrit, z. van Johannes Geijtenbeek en van Wil- lemina van Woudenberg. Gerrit, z. van Barend Koppen en Maria Langerhorst. Gehuwd: 24.Dec. Gijsbert van Harts- kamp van IJzelstein met Maria van Wou- berg van Soest. Overleden30 Dec. Magaretha van Essen oud 27 j. Bevallen: 18 Jan. W. v. d. Span vr. van J. J. Hoff, d. Ondertrouwd: 21 Jan. Cornelis Hooft met Bartje van de Coterlett. BevrllenGeertje Hopvr. van Gerrit van Goor, z. 12. Biethje Duyst, vr. van Anrean de Graaf', z. SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zit ting houden op MAANDAG 23 JANUA RI e. k. ten ltaadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 uren. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden Ier leen zal eene Com missie uit het bestuur der Hulpbank op MAANDAG den 23 J aN. 1882's namiddags van hal/twee tot hal/drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van verstreket voorschotten. J. C. LEINWEBER Sccrelarit. Amersfoort, 20 Jan 1882. Tarwe f 10,50 a f 11,75; Rogge f8, k f8.75; Boekweit f7,h f8,Ap pelen f4,A f 5.00; Aardappelen f2. a f 2,50 per HL.; Hoendereieren f 4.h f5,de 100 stuks; Boter f 1,40 41,65 per kilo. ERRATA. Door een onverklaarbaar toeval is in de advertentie „School voor Huisvlijt-" in het vorig nummer, eene vergissing inge slopen in den tijd waarop de tentoon stelling geopend is. De tentoonstelling is geopend heden Zaterdag van 1 3 uur uitsluitend voor de leden van het Nut met hunne dames. Zondag 22 Januari Van 113 uur en Maandag 23 Januari van 13 uur, kosteloos voor het pubiek. Voor de vele bewijzen vin deel neming ondervondenbij het overlijden mijner geliefde Moeder, betuig ik, ook namens mijne familie, mijn hartelijken dank. H. DUMOULIN. SCHOENMAKER, CINGEL, Gaat steeds voort nieuwen aanvoer FIJNE DAMESLAARZEN voor spotprijzen 4 contant te verkoopeu. uit de Koninklijke Fabriek van KLOP- MAN BAUSELMAN, Nieuwstraat De venter, opgericht 1682, bekroond ARN HEM en "MELBOURNE, is VERSCH verkrijgbaar bij Mejuffrouw Wed. A. MA RE ES. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT zullen op Maandag, den 30. Januar 1882, des voormiddags te eZ/"uren, ten Raadhuize dier gemeente in het De vaorwaarden liggen alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de plaatselijke Secre tarie voor eenieder ter lezing. De Secretaris van Amersfoort worden onder garantie volkomen genezen door de wereldberoemde, onschatbare VAN Hoofd-Offic. van Gezondheid. Bekroond met gouden medailles door de meest wetenschappelijke autoriteiten. Dezelve geven aan het verslapte lichaam de kraeht der jeugd weder en hebben zich daardoor wereldberoemd gemaakt. Nieuwe wetenschappelijke verhandeling in de Hol- landsche taaltegen franco toezending van 60 Cents in postzegels. Depositeur: KARL KREIKENBAUM, Brunswijk.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2