,1 hopen we niet alleen te mogen constateeren bij die grootsche en kostbare scheppingen, die slechts in de woningen der aanzien lijken op haar plaats zijnmaar ook en bovenal bij de duizenderlei kleine voor werpen waarnaar ook de minder gefor tuneerde de hand kan uitstrekken. Als de fabrikant niet uitsluitend door de goed koopheid van zijn product poogt te con- curreerenmaar ook door sierlijkheid van vormendan wordt de ontwikkeling van den smaak bij het volk krachtiger bevorderd dan door de beste verhandeling over kunstzin. Men zorge zooveel moge lijk, dat wanstaltige vormen en schrille kleuren uit elke omgeving verwijderd blij vendaardoor wordt het vermogen om nieuwe schoonheden te scheppen als 't ware tot een instinct. Onze eeuw zal dan ook eenmaal haar eigen kunstgeschiedenis hebbenenis ze daarvoor misschien al wat oud geworden, dan zeer stellig de volgende. OFFIGIEELE PUBLICATIËN. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van De Amersfoort Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 17. Januari 1882, No. 2 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 7), Gelet op de artt. 27 en 28 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), benevens artt. 20 en 21 van het koninklijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Doen te weten, dat de loting der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 1882, in het gebouw Amicitia, aan het Plant soen, tusschen de Utrechtsche en de Slijk- poorten alhier gelegen, zal geschieden op V r ij d a g, den 10 Februari 1882, aantevangen des voormiddags halfelf. En voorts dat op Donderdag, den 16. en Zaterdag den 18. Februari aanstaande, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, door of van wege de lo- telingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeldt in de 2. en 3. zinsneden van art. 53 der wet, ter bekomiug van vrij stelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben); luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als volgt: //Om vrijstelling wegens eigen militai- z/ren dienst of dien van broeders te ver- z/krijgen, moet men overleggen een pas- z/poort of ander bewijs van ontslag, of ^een uittreksel uit het stamboek, of een //bewijs van werkelijken dienst." z/Ter bekoming van vrijstelling wegens //broederdienst moet men bovendien over- //leggen een getuigschrift van den Burge rmeester, waaruit het getal zonen, tot het z/gezin behoorende, blijkt." //Vrijstelling als eenige wettige zoon z/wordt verleend op overlegging van een ge tuigschrift van den Burgemeester, waaruit blijkt, dat men eenige wettige zoon is." En art. 21 van aangehaald koninklijk be sluit z/Het bewijsstuk, vermeld in de eerste //zinsnede van art. 53 der wet wordt ten //minste tien dagen vóór den dag (den twee- ,/den maandag in Maart,) waarop de eerste z/zitting van den Militieraad wordt geopend //ingeleverd bij den Burgemeester der ge- „meente, in welke de loteling, die vrijstel ling verlangtwegens eigen militairen /dienst of dien van eenen broeder of broe- z/ders, voor de militie is ingeschreven. Amersfoort, 20 Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersoort 28 Januari 1882. Heden avond heeft in het locaal //de Arend" alhier, de aangekondigde uitvoe ring plaats der tooneelvereenigi'ng //Oefe ning baart Kunst." De opbrengst der voorstelling is ge heel ten bate der Anna Paulowna-Bewaar- school, een reden te meer waarom wij den wensch uitspreken dat bet er ei-vol moge zijn. Eene onzer stadgenootende geacht en beminde Mej. H. M. Schermer, viert Don derdag 2 Februari haar zilveren feest als Directrice der Anua-Paulownabewaarschool. Den 2den Februari 1857 als zoodanig aangesteld heeft zij al dien tijd met zeer veel lust, liefde en toewijding aan haren taak gewerkt. -De kleinen der mingegoede klasse, aan hare zorgen toevertrouwd, von den in haar eene waardige plaatsvervang ster hunner eigene moeder, die zich niet alleen ten taak stelde den kleinen eene aangename bewaarplaats te bezorgen maar die ook met uitstekend gevolg getracht heeft de sluimerende vermogens der kin deren te ontwikkelen en hunne zintuigen te richten. Van harte hopen wijdat het haar geschonken zij nog lang in den hof der kinderlijke vermogens te planten en te wieden. Moge zij nog duizenden klei nen ten zegen verstrekken en op den dag harer feestviering ervarendat de Burge rij haar lief heeft en haar moeilijken werk kring weet te waardeeren. Het wolgende rekest is verzonden Amersfoort, 25 Januari 1882. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Geeft eerbiedig te kennen de firma Houtzaager van Veen, onderneemster van den stoombootdienst tusschen Amers foort en Amsterdam, gevestigd te Amers foort dat de rivier de Eem, wat hare be vaarbaarheid betreft, sedert 1870 onbe heerd ligt, aangezien destijds de Provinci ale Staten van Utrecht, het heemraadschap: z/de rivier de Eem, beken een aankleve van dien" van de zorg daarvoor ontheven hebben dat aanhoudende verzandingen aan de monding en in de rivier de scheepvaart zeer belemmeren; dat die belemmering bij laag water nog verhoogd wordt door een boom die zich onder de gemeente Soest vast op den bodem der rivier bevindt; dat adressante zich in Juli van het vorige jaar tot Z. E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft gewend, met verzoek dien boom te doen opruimenaangezien dezelve groot gevaar oplevert, voor de stoombooten die reeds een paar maal avarij daardoor verkregen hebben dat zij zonder beschikking daarop blijven de, zich iu September daaraanvolgende met een gelijk verzoek gewend heeft, tot het gemeentebestuur van Amersfoort, het welk onder den naam van Vuur- Haven en Tongeld een heffing op de rivier de Eem uitoefent dat de gemeenteraad van Amersfoort besloten heeft de beslissing van den Mi nister, op een gelijkluidend verzoek door requestrante aan Z. Exc. gedaan, te wil len afwachten; dat adressanten zich toen met hetzelf de verzoek in October j.l. op nieuw ge wend heeft tot bovengenoemden Minister onder mededeeling van het besluit door het gemeentebestuur van Amersfoort ge nomen dat zij tot heden zonder'eenige beschik king van dien hoogen ambtenaar op hare verzoekschriften is gebleven, en het ge vaar voor de scheepvaart inmiddels blijft voortbestaan Redenen waarom zij zich thans tot Uwe Hooge Vergadering wendt met eerbiedig verzoek zulke stappen te willen nemen als mogen leiden tot de bevaarbaarhouding van de rivier de Eem in 't algemeen, en tot het opruimen van den boom in 't bij zonder. 't Welk doende, (w. g.) HOUTZAAGER VAN VEEN. Onderstaand stuk werd ons ter plaat sing aangeboden: Incidenteele conclusie voor de firma Houtzaager en van Veenstoomboot-on derneemster gevestigd en kantoor houden de te Amersfoort, Geintimeerde bij exploit van 19 Sep tember 1881procureur Mr. A. Verhoelf, tegen Mr. Fredrik Hendrik van Persijn, in diens hoedanigheid vau Burgemeester der ge meente Amersfoortten deze ingevolge de wet optredende voor en namens die ge meente en deze vertegenwoordigende, zijn de door den Raad dier gemeente bij be sluit van 2 Mei 1881, goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten bij besluit van 12 Mei 1881 nos. 40, tot het voeren van natemelden rechtsgeding besloten en evenzeer bij besluit van 26 Juli 1881 goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten bij besluit van 25 Augustus 1881 No. 26 tot het instellen van hooger be roep van natemelden vonnis. Appellant bij gemeld exploit; procureur Mr. J. van der Leeuw. Aangezien de appellant heeft goedge vonden bij procureursacte beteekend den 14 December 1881, in het proces te brengen een menigte Stukkennader bij die acte omschreven; Aangezien de geintimeerde in het mid den latende of dit in het geding brengen van Stukken weinige dagen voor den be paalden pleitdag nog geoorloofd isdaar over met den appellant niet wil twisten, maar in elk geval voor zich een bekwa men tijd verlangt om die stukken te on derzoeken, alsmede de inzage en mede deeling van al de oorspronkelijke stukken waarvan appellant beweert extracten en afschriften in het geding te brengen. Weshalve geintimeerde concludeert, dat het der Rechtbank behage, incidenteel recht doende, aan den appellant te be velen de mededeeling aan geintimeerde of de overlegging ter griffie van al de oor spronkelijke Stukkenwelke hij tegen haar wenscht te gebruikenmet veroor deeling van appellant in de kosten van dit incident, als zijnde veroorzaakt door zijn tardief in het geding breugen en niet aanbieden der gevraagde visie en mede deeling. BINNENLAND. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen zich half Februari a.s. naar Nice begeven HH. MM. poseeren dagelijks in het ate lier van den schilder Herman ten Kate, tot het maken van hunne portretten. Bij de Kon. Ned. Tapijtfabriek is een prachtig tapijt in bewerking, dat moet die nen tot huwelijksgeschenk voor de zuster van H. M. de Koningin. Dezer dagen zullen beambten van bet Huis des Konings naar Londen vertrekken, ten einde schikkingen te maken omtrent verschillende zaken, o. a. rijtuigen, paar den enz., die HH. MM. gedurende Hun verblijf in Engeland's hoofdstad noodig hebben. De bekende stichting /,Bethseda" te Laag Soeren verloor haar directeur de heer Jac. van de Poll door den dood. De Haagsche kermis zal dit jaar van 8 tot 16 Mei gehouden worden. Vóór of op 1 Maart moeten de aanvragen voor spellen of kramen te mogen plaatsen in gekomen zijn. Cafés chantants, straatmu zikanten en straatkunstenaars zullen ge weerd worden. j De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in zake de Gerechtelijke onteige- ning van den grond der heeren H. G. van der Poel en W. van Holland, beiden al- hier, benoodigd ten behoeve van de spoor- weglijn AmersfoortNijmegen. De heer I van der Poel is daarbij wat betreft de boerderij in het Achterkerk een hooger bedrag en wat de zoogenaamde Geer be- treft een lager bedrag toegewezen dan vroeger door de door het rijk benoemde I deskundigen was bepaald. De heer vaD der Poel heeft dadelijk cassatie aangetee- I kend, zoodat de zaak thans door den Hoo gen Raad zal worden behandeld waarbij mr. W. Thorbecke als pleiter zal optre den. Den heer W. van Holland is f 853 meer toegewezen dan door bedoelde des kundigen was bepaald. Onze jeugdige Prinses moet uiterst voordeelig opgroeien. Hoewel nog geen 1,5 jaar oud, loopt zij vlug en speelt al heel aardig. Haar geestesontwikkeling laat ook niets te wenschen over; als een klein bewijs daarvoor kan o.a. de bijzonderheid gelden, dat 't jonge Willemijntje reeds tot 20 tellen kan. Op de markten in de IJsselstreken gin gen de boterprijzen in den laatsten tijd fl a f 1.25 per 1/8 vat vooruit: de hoog ste prijs per 1/8 vat is thans f33.50 a f34. Weder is een der oud-strijders van Waterloo, de 88-jarige A. le Due, te Goes, overleden, die, als wachtmeester der hu zaren, aan den slag deelnam. Te Hoenderloo zal een fabriek van met- selsteenen worden in werking gebracht; er is nl. gebleken, dat in de barre heide, op eenige voeten onder den beganen grond een genoegzame hoeveelheid klei of leem voorhanden is. lai :n O's ve iel ne iel 10 't' IV' BUITENLAND. In een gieterij te Thames Dilton is men bezig met het gieten van een kolossaal bronzen standbeeld van Gladstone. Het moet een geschenk worden van den heer T. H. Briant aan de bevolking van oos telijk Londen. In 1871 bezochten 31,348 kinderen de lagere scholen te Liverpool; thans is dit aan tal 60,000. Uit Warschau wordt gemeld, dat vonnis is geveld tegen 150 personen, die aan het plunderen der huizen van Joden hebben deelgenomen. T Grootste gedeelte daarvan werd slechts tot een boete van 10 roebels veroordeeld. In Rusland is men ontevreden, omdat men in het Westen van Europa medelijden heeft met de vervolgde Joden; men zoekt er poli tiek achter, wat alleen in een Russisch brein kan opkomen. Volgens particuliere mededeelingen staat de komst van Garribaldi te Napels in verband met de onlusten iu het Zuiden van Oostenrijk. Een van de hoofden der opstandelingen was te Napels aangekomen en heeft een bijeenkomst met hem gehad, u p De eerste werkplaats voor de doorgra- ving der landengte van Panama is bij het H station Emperador plechtig geopend. De [j komst van de eerste locomotief aldaar is j feestelijk gevierd. ;r Él Het officieel Duitsche Regeeringsblad bevatte in zijn nummer van Maandag eene mededeeling van den Rijkskanselier, nopens eene overeenkomst met Nederland, ter wederzijdsche bescherming van de fa- brieks- en handelsmerken. GEMENGD NIEUWS. In de nacht van 2 op 3 December heeft in het hospitaal te Lambaroe een gruwzame moord plaats gehad. Een in arrest zittende Afrikaansche ziekenoppasser is het gelukt uit de politiekamer te ont snappen. Na zijn ontsnappen begaf hij zich naar de 4e compagnie, welker kam pement door een deur gemeenschap had met het hospitaal, en eigende zich weer geweer met patroonzak, gevuld met vijftig patronen, toe. Hiermede begaf hij zich naar de kamer van den Eur. sergeant v. d. L., klopte aan en schoot de huishoadster van genoemden sergeaut in den onderbuik, zoodat zij na een smartelijk lijden van een half uur overleed. De moordenaar ging toen het hospitaal in en schoot daar den Eur. sergeant ziekenvader M. en den Eur. korporaal v. D. dood, terwijl een Eur. soldaat ziekenoppasser en een inl. fuselier der 4e compagnie zwaar gewond werden. De eerste stierf 2 uur na de verwonding. Een Eur. korporaal van het hospitaal personeel werd licht gewond. De moordenaar trachtte na het begaan dezer gruwelen te ontkomen, doch bleef in een bamboe-doerie pagger steken, alwaar hij, nog voordat hij weer kon vuren, doodge schoten werd. Een knaap van omstreeks 12 jaar was op de Uilenboomen te 's Ilage achter een rijtuig geklommen, waarvan hij afviel, met het gevolg, dat zijn been tusschen het wiel geraakte en hij eenige huizen ver werd medegesleept. Met gebroken been en lendenen werd hij opgenomen. Terwijl een herbergier te Reijen bezig was de courant tc lezen en zijne vrouw zich even had verwijderd, greep zijn kindje van circa 2 jaar een doosje met lucifers en likte aan de koppen. Alhoewel bij ont dekking dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, is het kindje den volgenden morgen overleden, Zaterdag heeft men op het kerkhof te Ivry twee oudjes van 81 en 84 jaar be graven. Beiden waren tijdens de revolutie van 184S gekwetst en ongeschikt tot wer ken geworden. Aan alle gestichten had den zij reeds aangeklopt om opgenomen te worden, doch te vergeefs. Zij leden ver schrikkelijk gebrek en waren op 't punt van honger om te komen, toen men hen van het klooster des petites Soeurs des Pauvres sprak, dat destijds in de rue Notre Dam des Champs geopend was. In weerwil van zekeren tegenzin, meldden zij zich bij de superieure aan, die hen ter-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2