PINKHOF, Woudenberg" De bevolking dezer ge meente, bestaande op 1 Januari 1881 uit 1190 mannen en 1085 vrouwen, totaal 2275. Vermeerdering in 1881 door ge boorte 39 m. 30 vr., door vestiging 58 m. 48 vr., vermiudering door sterfte 14 mt 17 vr., door vertrek 59 m. 49 vr. Be Bunschoten. Op den 7 dezer had al hier eene openbare verhuring van de lan derijen behoorende aan de Diaconie der Herv. gemeente plaats van nagenoeg 16 Hectaren wei- en hooiland; de huurprij- bij de vorige verhuring vergeleken, bedroeg de aanzienlijke som van f 414,meerdei of circa f 26,per Hectare meer. De Zwaluw. Amersfoort. Hoogland. •Bunschoten. Woudenberg. ADVERTENTIE N. Kunsttanden! yEuiggebitten! Dentiste Arnhem, - Zou het daarom niet noodig worden, in die uiterste gevallen een of ander dwang middel toe te passen: liefst door die soort van knapen in een andere omgeving te plaatsen bijv. op een staatsinrichting in den geest van Nederlandsch-Mettray, zoodat niet aan de ruwe ouders het laatste woord blijft? Wij wenschen over die vraag niet te be slissen, maar geven haar in overweging aau allen die in onze nationale opvoeding be langstellen. Amersfoort, 11 Feb. 1881. Naar wij uit goeden bron vernemen zal onze stad weldra zeer uitgebreid worden, en wel door de heeren eigenaars van //Berg en Dal" die van die plaats een buiten wijk zullen maken. Er komen vier blokken, elk verdeeld in zes bouwterreinen, zoodat er tezamen 24 perceelen komen, die zes straten zullen vormen. De bouwterreinen zullen eerlang geveild worden. Amersfoort zal dus weldra kun nen wedijveren met Baarn, Hilversum en andere zich meer en meer uitbreidende plaatsen. De nieuwe straten komen uit aan de Eem en in de Wolvestraat. Z. M. heeft benoemd tot 2e luit. bij de dd. Schutterij te Amersfoort de Heeren A. M. Tromp van Holst en W. H. M. Lagerwey, beiden thans schutters. Bij Kon. besl. van 7 Eebruarij 1882, No. 1is aan den heer G. G. Akersloot, met ingang van 1 Maart aanst. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Hoevelaken. Door de firma H. Gerritsen alhier is concessie aangevraagd voor het uitoefenen van een sleepdienst op de rivier de Eem, aanliggende wateren en verdere publieke wateren; de Sleepboot zal naar wij ver nemen de naam dragen »de vergissing." Naar wij vernemen zal het oude ge schut van de 2e. afdeeling veld-artillerie morgen, Zaterdag van hier naar de lunet ten buiten Utrecht gebracht worden; dit geschut is reeds sedert eenigen tijd ver vangen door het nieuwe thans in gebruik zijnde model. Onder meer heeren hoorden heden de Commissie uit de Tweede Kamer voor de spoorweg-enquete als getuigen, onze stad genoot de heer Jacques Visser. Door Z. M. den Koning is op verzoek eervol ontslag verleend aan Jhr. Mr. W. Six, als Minister van Binnenlandsche za ken en als zoodanig benoemd Mr. C. Pijnacker Hordijk, hoogleeraar te Utrecht. De heer Six had een zware taak, toen hij de uitvoering van de wet op 't lager onderwijs aanvaarde; veel tegenwerkingen ondank zou en heeft hij ondervonden, tocli werkte hij door en werkte veel af, waar voor wij hem erkentelijk moeten zijn. Naar men zegt zal het bij de enkele vervanging van de Minister Six niet blijven. Tot ons leedwezen moeten wij berichten dat de lezing van den heer Timmerman j.l. Donderdagavoud geen opgang had, re den hiervan was het gering aantal kaarten dat Woensdag avond genomen was; de be kentenis moet ons van het hart dat de weinige belangstelling in zulk eene nuttige zaak ons zeer leed doet, wij hadden mogen verwachten dat ook om de geringe entree de nuttige belangelooze pogingen van den heer T. met gunstiger uitslag bekroond zouden worden. De beroemde schrijver Berthold Auer- bach is te Cannes overleden. £en bericht uit Durban ontvangen meldt, daVb boeren van Transvaal met de sedert lang onrustige inlanders aan de grenzen in strijd waren geraakt en hun den 10 Januari een gevecht hadden geleverd. Daar uit Durban reeds zoo menig on gegrond gerucht werd ter kennis gebracht achten wij het voorzichtig nadere berichten af te wachten. volking 1 Januari 1882 1214 ra. 1097 vr., totaal 2311. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden in de eerste helft der maand Januari '82. 1 Willebrink Amsterdam. 2 J. van Koppenhagen id. 3 van Houten id. 4 H. Jaspers id. 5 H. van Thuil Arnhem 6 Mevr. der Tombe Breda 7 Wed. Muck de Bosson Ginneken. 8 J. Mes Botterdam. SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zit, ting houden op MAANDAG 13 FEBRUA RI e. k. ten Raadhuize te Amersfoort- des namiddags van 12 tot 1 uren. A. J. BOS, Secretaris. BUITENLAND. Professor Mommsen, de beroemde ge leerde, is voor het gerecht gedaagd wegens Bismarck-beleedigiug. Men zegt, dat de Duitsche Kroonprinses naar Engeland zal gaan, om het huwelijk van Prins Leopold met Prinses Helena bij te wonen. Te Petersburg is Zaterdag op den gene- raal-procureur van de Heilige Synode Po- podeneszew een aanslag gepleegd door een persoon die een revolverschot op hem loste. De dader werd door de politie gegre pen. Popodoneszew had vooruit kennis ge kregen van den aanslag. De Portugeesche Kamer heeft met 89 tegen 24 stemmen geweigerd het voorstel m overweging te nemen tot herziening der grondwet. De beroemde Amerikaansche dichter Longfellow zal den 27sten dezer den 75sten verjaardag zijner geboorte vieren, Te Stuttgart heeft dezer dagen het gerucht geloopen van een poging om den Czaar in zijn studeerkamer in de lucht te doen springen. De misdadigers waren er reeds in geslaagd, zegt men, onder de brandstof, bestemd voor de kachel en dat vertrek, blokken hout te brengen, die ware uitgehold en een voldoende hoeveel heid dynamiet bevatten. Maar gelukkig werd de aanslag tijdig ontdekt. BINNENLAND. In den laatsten lijd zijn in de bussen in het gebouw der //Vrije Gemeente" te Amsterdem aanzienlijke sommen aan obli- gatiën gevonden. Op Oudejaarsavond een bedrag van f 150U en jl. Vrijdag, den vier den verjaardag der gemeente, een van f 200U aan obligatiën der 4 pCt. leening voor die stichting gecollecteerd. Uit Parijs wordt vernomen, dat Z. M. den Koning officiëel zijn bezoek aau die stad, tegen half Maart, heeft laten aan kondigen. De diaconie van de Evang. Luth. gemeen te te Amsterdam heeft het voornemen tot het bouwen van een nieuw weeshuis. Het zal echter voor slechts 30 kinderen worden in gericht, daar in hoofdzaak de uitbesteding, die reeds zeer gunstige resultaten heeft op geleverd, behouden wordt. GEMENGD NIEUWS. Een papierfabriek te Apeldoorn, den schoonen naam van de ,/Stinkmolen" dra gende, is Zaterdag afgebrand. In een oude kroniek die te Tübbingen wordt bewaard, is het volgende te lezen z/In het jaar 1675, toen de Beieren in de vesting lagen, werd een gedeelte van den wal door de Franschen ondermijnd. Die mijn liet men in de lucht springen, waarbij meer dan 18 man van de Beiersche be zetting omkwamen. Daarbij werd ook een soldatenvrouw omhoog geslingerd die een eindweegs verder op den grond viel, weder opgestaan is en ongedeerd verder is ge gaan zij heeft echter hevig uiigevaren en is door het ongeval zeer uit haar humeur gebracht. Op de buitenplaats Vogelenzang, onder Haarlem, heeft de jager van den heer B. zich door een geweerschot van het leven beroofd. De man leed aan godsdienstwaan zin. Te Maren, gemeente Alem (Noord- Brabant), is de armvoogd O. M. gevankelijk naar 's Bosch overgebracht, verdacht van valschheid in geschriften en verduistering van gelden van de algemeene armen. Bij een dominé te 's Hage vervoegde zich dezer dagen een vrouw, met het ver zoek of de heer des huizes eens bij een zieke wilde komen. Toen de dienstbode, die het verzoek aan haar heer had over gebracht, in den gang terugkwam, was de vrouw verdwenen met de jas en de parapluie van den huisheer. Wat een schijnbaar weinig beteekenen- de zaak waard kan zijn, bewijst een bericht uit St. Maartensdijk, in de Midd. Ct., waaruit blijkt, dat de oogst van uien aldaar dit jaar ruim een ton gouds heeft opge bracht. Op een der boulevards te Parijs werd Zaterdag iemand gearresteerd, omdat een koffiehuisbediende, hem ijlings achtervol gende, hem als 't ware aanwees als aug- han, Het was echter een misverstand; de man had zijn handschoenen in het café laten liggen en de //Jan" riep hem na //vos gants, vos gants! .(uwe handschoe nen, uwe handschoenen). Te Bologna is van bijna niet meer sprake dan van een crimineel proces, dat voor het Hof aldaar wordt afgespeeld en om den persoon van den beschuldigde aller aan dacht trekt. Deze is graaf Faella, beschuldigd van zijn vriend, den geestelijke don Costa, vergiftigd te hebben, na hem verschillende schuldbe kentenissen te hebben doen teekenen. Ook is er sprake van talrijke valschheden in ge schriften en van het in brand steken van een aan den graaf toebehoorende fabriek, die boven de waarde door hem verzekerd was. Marie Heilbron, degevierdeFranschetoo- neelspeelster, zooals men weet van Neder- landsche familie, vóór eenigen tijd in het hu welijk getreden, na het tooneel vaarwel ge zegd te hebben, is, tengevolge van tegen spoed in haar huwelijksleven, gedwongen an dermaal op te treden. Waarschijnlijk zal zij te Parijs eene rol creëeren, misschien ook de voorstellen aannemen, die haar van andere zijde zijn gedaan, en een kunstreis in Ameri ka ondernemen. Onder toezicht van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ziet bij de Uit gevers Maatschappij //Elsevier" te Rotter dam het licht een volksblad met platen. Dit blad verschijnt maandelijks en de prijs per jaargang van 12 afl. is f0.90. De Redactie zal trachten voor dit doel te arbeiden: 1. Door in novellistischen vorm onderwer pen te behandelen, die gerekend kunnen worden de algemeene belangstelling te verdienen. Zij zal daartoe de medewerking inroepen van die Nederlandsche Letter kundigen wier pen zich het geluk kigst in gezonden geest op dit gebied be weegt. 2o. Door, met inachtneming van de noo- dige actualiteit, kleine opstellen te geven over maatschappelijke toestanden en merk waardigheden, alles in een toon en stijl, welke bewijzen, dat steeds met nauwgezet heid de eigenaardige bestemming van het Blad in 't oog gehouden wordt. 3o. Door praktische wenken op 't ge bied van natuurkennis, voor welke zij zich van de hulp van een degelijk deskundige verzekerd heeft. 4o. Door, met ontwijking van Staat kundige en Godsdienstige geschilpunten, steeds op te wekken tot al wat veredelend werkt, en tot die algemeene geestbescha ving, die aan geen stand gebonden is en in elke kring op hare plaats is. Het eerste nommer beantwoordt alleszins aan de verwachting en bevat o. a.ln Rustuur, met een plaat, Baron Teun, eene strandgeschiedenis, Kleurenblindheid, vrou wenpraatjes, enz. De kennismaking met dit volksblad bevelen wij vooral onzen werken den en dienstbaren stand aan. BURGERLIJKE STANDEN Geboren: 4 Febr. MariaMargaretha, d. van Gerrit van Dijkhuizen en Antonia Wullings. 6 Eebr. Evertje, d. van An- lonie Veldhuisen en Carolina Jacoba Stik- voort. 7. Barta Gerarda Christina, d. van Johanna Everardus Huurdeman en Theodora Wellerd. 9. Frederik Jan, z. van Gerrit van de Bovenkamp en Maria van Sloot en. Gehuwd8 Febr. Arie van Keeken en Willemina van Koot. Carolus Lorijn en Hendrika Maria Zonneveld. Hen- drikus van den Berg en Arnolda van Wandelen. Overleden31 Jan. Jannetje van den Berg, 6 j. 1 Febr. Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van Jannetje van den Berg. 3. Carel Johannes Wilhelmus Valken, 2d. 5. Jan Vetkamp, 69 j. echtg. van Niesje van Breenen. Wilhelmina Catrina Brons, 25 d. 7. Hermiuavan Klaveren, 85 j. wed. van Nicolaas Jo hannes Kollewijn. -8. Johanna Marga retha van Gelder, 68 j. wed. van Petrus Franciscus de Leij. Bevallen: 5 Feb. Alletta Verboom, vr. van Cornelis Bruijnes, z. Ondertrouwd: óeene. Gehuwd: 9 Feb. J. van Drie, v. Amers foort met D. van de Lagemaat, v. Hoogland. J. van der Velden, v. Barneveld met G. Krol v. Hoogland. Overleden: Evertje Poort, 64 jr. vr. v. Jan Epskamp. Bevallen5 Febr. Gijsbertje Nieuwboer, vrouw Steven Koelewijn, z. Bevallen: 3 Feb. Jannetje van Dijk, geb. Koudijs, d. 8. Anna Stemman, geb. Ga zenbeek, d. Gijsbertje van den Broek, geb. van Altena, z. Ondertrouwd: 8 Feb. Jan Willem Jan sen, 28 j. en Neeltje Hopman, 27 j. 9. Cornelis Lokhorst, 32 j. en Gerritje Steen beek, 28 j. ^Gehuwd: 9 Feb. Pieter Sijnhorst, 26 j. en Maria van Eist, 26 j. Overleden: 6 Feb. Albert van Ginkel, 12 jr. POLITIE. Aan het Bureau van politie te Amers foort, zijn gedurende de maanden Novem ber, December en Januari 11. als gevonden gedeponeerd 1 gouden oorbelletje; 1 gedeelte van een gouden oorbelletje; 1 gouden sigaren- schaartje; 1 portemonnaie met eenig geld; 1 zuiger met koperen beslag, vermoedelijk uit een pomp; 1 gouden manchetknoop; 1 gouden halsknoop1 lap katoen waarin een kinderhemd is gewikkeld; 1 jongens regenjas; 1 armbandje met goud gemon teerd en 1 coupon 2'/2Ïpct. werkelijke schuld. g j Rechthebbenden kunnen deze voorwerpen aan voormeld Bureau terugbekomen alle werkdagen des namiddags van 12 tot 2 uur. De Commissaris van Politie, Ch. F. BECK. MARKTBERICHTEN. Amersfoort, 10 Febr. 1882. Tarwe f 10,25 a f 12,Rogge f8,-— a f 8.60 Boekweit f 7,k f 7,90; Ap pelen f 3,h f 6.00; Aardappelen f2.10 a f2,70 per HL.; Hoendereieren f 4.00 d 5,00 de 100 [stuks; [Boter f 1,60 d 1,80 per kilo. zal a.s. WOENSDAG, Hótel MUL LER, te Amersfoort te consulteeren zijn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2