TE KOOF* ADVEETENTIËN. te AMERSFOORT, VDORLOOPIGE AANKONDIGING. voorstelling van de houding der overheid, is die van Daily News' berichtgever te Warschau. Volgens heni werd daar door de gestelde machten veel te weinig gedaan om de orde te herstellen. Behalve de po litie, had men er een garnizoen van 20.000 man, en toch werden er, toen de wanor delijkheden op het hevigst waren, slechts 1000 man gebruikt. Ben groot aantal der politiebeambten bleven werkelooze toe schouwers en zeiden als men hun hulp inriep, dat zij geen order hadden tot in hechtenisnemingen. Eerst op den derden dag van het oproer werd iets gedaan, en ruim 3000 personen gearresteerd. Toen was de orde ook terstond hersteld. Naar een Joodsch geneesheer den correspondent verzekerde, bekwamen slechts weinige Jo den lichamelijk letsel. BINNENLAND. Te Warffum en Usquert (Groningen) zal men voor den landbouw nut gaan trek ken van de meteorologische waarnemingen; met vlaggen zal men zekere seinen uit de torens dier dorpen aan de boeren geven ter waarschuwing. Zondag heeft de zon den strijd met de nevelen gewonnen; zij schitterde in onbe- twisten glans en verspreide vreugde en levenskracht alom. Denkt aan hetgeen dr. Coronel schreef in de Huisvrouw, naar buiten met alles wat levenskracht behoeft! Naar buiten ook met het levenlooze! Alles naar buiten, en de zon overal binnen gelaten. D Te Zwolle is een 74-jarige dame lijdende aan de mazelen. Jaarlijks worden er 13,000 centenaars wit goed behandeld. Het Blinden instituut te Amsterdam ont ving Vrijdag een bezoek van den Chinee- schen gezant bij ons hof. Men schrijft ons uit Winschoten Sedert de bepaling, dat in plaats van drie kilo een kilo kandij zonder impost van over de Duitsche grenzen mag inge voerd worden, is het vervoer van dat arti kel volstrekt niet verminderd. Zoowel kin deren als volwassen grensbewoners sjouwen heen en weer de grens, altijd met één kilo, en zoo komt het ook dat men, in den regel Maandag, te Winschoten, vrou wen en mannen vrachten tot wel 25 kilo ziet in- en doorvoeren, want, eenmaal over de grens, douane kantoor zijnde, is er geen geleibiljet tot, vervoer meer noodig. Kandij in Duitschland van 20 a 221/, cent wordt door hen verkocht tegen 30 a 35 ct. om door de winkeliers tegen 50 ct. en hooger van de hand gezet te worden. Menig duitje wordt op die wijze, zoowel door eerlijken invoer als contrabanden, verdiend, maar ook tal van kinderen, er zijn gezinnen van 4 a 5, blijven daardoor totaal van onderwijs verstoken. Een Duitsch fabrikant maakt tegen woordig kousen met teenen, om tegemoet te komen aan de klacht, dat de tegenwoor dige vorm van kousen er toe bijdraagt om den voet te verminken. Men weet niet of deze nieuwe vorm, die oppervlakkig nogal ongemakkelijk schijnt, wel zal opnemen, maar is dat zoo, dan zal er zeker wel spoedig een schoenmaker komen die laarzen en schoenen met teenen maakt. proefje maar! Op den deel hing n.l. een touw, waarin men den gevulden melk emmer hangt, opdat de katten, die daar even snoepsch zijn als elders, niet met het leeuwendeel gaan strijken. Aan dat touw is een haak bevestigd en zoo had de dillettant-ophanger in een oogwenk zijn strop in orde. 't Bekwam hem echter slecht genoeg. Toen de meid geen antwoord van hem kreeg en een verdacht getrappel van klompen hoorde schoot ze uit den stal en had tegenwoordigheid van geest genoeg het mes van den reeds slaphangenden dwaas uit de schede te halen en het touw door te snijden, waarna hij schijndood op den grond neerplofte. Het meisje riep nu om hulp en het mocht gelukken de levens geesten van den roekeloozen jongeling weer op te wekken. Een schrijuwerkersknecht te Heilsberg, in Oost-Bruisen, laatstleden Zaterdag van de vroegmis te huis komende, vond zijne vijf kinderen vermoord en zijne vrouw ver dwenen. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw naar Koningsbergen was vertrokken. De politie liet onmiddellijk daarheen telegra- feeren, met het gevolg dat de vrouw in een logement werd gearresteerd. Bij het overbrengen naar het politiebureau ontsnap te zij aan de agenten en sprong in het water doch werd spoedig, in weerwil van al haar tegenspartelen, er uitgehaald en in hechtenis gebracht. In het voorloopig verhoor ver klaarde zij, dat haar man in den oorlog van 1870 bij de reserve had gestaan en na dien tijd zoo ziekelijk en verzwakt was dat hij onmogelijk in het onderhoud van zijn gezin kon voorzien. Hierbij kwam dat al zijne aanvragen bij de openbare auto riteiten om onderstand waren afgewezen en dat zij zelve, na eerst nog eenig geld met spinnen te hebben verdiend, door een ongemak aan de hand niet meer in staat was geregeld te werken. In dien radeloozen toe stand had zij besloten een eind aan haar leven te maken, maar eerst hare kinderen op te hangen, omdat deze anders toch van honger en gebrek zouden omkomen. Bij de uitvoering van dit plan had zij veel moeite gehad met haar oudste doch tertje een meisje van zeven jaar, maar einde lijk was het haar gelukt en daarop had zij met de anderen hetzelfde gedaan. Vervol gens had zij zich willen verdrinken; maar dit in hare woonplaats niet kunnende doen, was zij per spoortrein vertrokken, ten einde des avonds nabij Koningsbergen in den Pre- gel te springen. Gemaskerde bals zijn tegenwoordig in de Parijsche groote wereld aan de orde van den dag. Een rijke, geestige gravin heeft er onlangs een gegeven, waarop de gasten allen te zamen een boomgaard moesten voorstellen. De dames waren als kersen-, bessen-, pruimen- en abrikozenboompjes, wijnstokken, enz. gekleed; de heeren als appel- en pereboomen. De stof der dames kleedjes was een nabootsing der boomstam men en bladen, de vruchten waren ge deeltelijk geschilderd, gedeeltelijk door be kwame bloemenmaaksters vervaardigd. Vooral een bevallige jonge dame in het costuum van aardbei maakte grooten op gang. Een ander bal moest een moestuin voorstellen. De dames kwamen daar als rapen, wortelen, bloemkolen en radijsjes, de heeren als witte en roode kolen of bie ten. Eerlang zal men er.ook een feest uit den tijd van Bodewijk XIV geven. De vertrekken zullen in den stijl van dien tijd gemeubeld zijn, terwijl de gasten allen in de costumes van die dagen gekleed moeten wezen en enkel dansen uit dien tijd zullen dansen. Men moet beginnen met het begin! Door het Ministerie van Oorlog is bepaald dat bij het leger hier te lande met verlof gezegd een nieuw model hemd zal ingevoerd worden. Het is te hopen dat aan dit klee- dingstuk aangenamer ontvangst te beurt zal vallen dan aan de tegenwoordige rijbroeken voor de bereden officieren. Te Weenen woonde in de Grosse Neu- gasse een jong paartje, dat nog in de wit tebroodsweken leefde. Dezer dagen dreef de jeugdige vrouw de zucht om haren plaaglust bot te vie ren zoo ver, dat zij lachend dreigde haren man te zullen doorsteken met een groot mes, hetwelk zij in de hand hield, voor het geval hij niet toegaf aan een door haar geuiten wensch. De scherts was zeker ongepast en had vreeselijke gevolgen. Haar echtgenoot, even onbezonnen als zij, trach- te, in stede van op het onvoorzichtige barer handelwijs opmerkzaam te maken, haar het mes te ontweldigen; een worste- j;| ling ontstond, welke door het jubelen der echtgenooteu werd begeleid, maar het voor- val eindigde hiermede, dat de man met een zware verwonding in de borst neerstortte en na weinige minuten den geest gaf. Een kleine Savoyaard, die een aapje in zijn armen droeg, liep onlangs op den Pont Neuf te Parijs te bedelen, toen een Engelsch- man op hem afkwam en hem vroeg zijn aap je te verkoopen. Het jongentje weigerde, doch de Engelsch- man bleef aandringen en eindelijk kwam men overeen, dat het beestje voor vijftig francs zou worden afgestaan. Half huilend over het verlies van ziju kostwinner, half lachend bij het zien van die vonkelende gouden geldstukken in zijn hand, staarde de Savoyaard zijn geliefd aapje, dat de Engelsch- man in de armen hield, na. Het beestje, dat even weinig als zijn meester met de scheiding was ingenomen, begon echter tegen te stribbelen en po gingen in het werk te stellen om zich aan zijn overweldiger te ontrukken. Het trok den Engelschman bij de ooren en haren, krabde hem in het gezicht en werd ein delijk zoo wild, dat de Engelschman het ten einde raad over de leuning in de ri- vier wierp. Gelukkig viel het diertje vlak bij den oever neer en zat in een oogen- blik in den top van een der boomen. waaruit het eindelijk met de grootste moeite verwijderd werd. Toen het ver schrikte aapje daarop zijn meester be merkte, vloog het dadelijk in diens armen. Beschaamd over de trouw van zijn diertje, wilde de Savoyaard het geld aan den Engelschman terruggeven, doch deze weigerde zoowel het aapje als het geld terug te nemen. De aap en zijn jongen waren beiden gelukkig. Amersfoort, 15 Feb. 1881. De Kapitein W. H Bierman is op zijn ver zoek ontheven van de functie van adjudant bij het 3e Keg. veldartillerie; hij is thans belast met het Commando over een der bat terijen van genoemd Corps in garnizoen te Breda. In de nabijheid van de Olieslagerij en de Lucifersfabriek zal, volgens een gerucht, eer lang een Kaarsenfabriek opgericht worden. Een ernstig voorval had er in de nacht van Zaterdag op Zondag plaats kunnen hebben. De man die in de vorige week in het water geloopen was had zich daardoor eene ziekte op den hals gehaald en wilde nu Zaterdagnacht zijne vrouw om 't leven bren gen. Op haar gegil schoten eenige nachtwachts en een politieagent toe die op het punt stonden den man te arresteeren toen zijne vrouw hun mededeelde dat haar echtge noot aan ijlende koortsen leed, waarop de politie in plaats van naar //het hok" om een geneesheer ging. A Dank aan alleiyUvoor de belang stelling ondervonden, bij de geboorte van onzen ZOON. J. BUSQUET A. C. BUSQUET—Muller. Amersfoort, 13 Februari 1882. Op later te bepalen dag en uur zullen n publieke veiling worden verkocht: diverse BOUWTERREINEN gelegen aan de Kivier De Eem en in de na bijheid van den Oliemolen te Amersfoort. Een STALLING en STALHOUDERS INVENTARIS, als: 1 Vigelant, 1 Clarence, 1 Utrechtsch Wagentje, 1 Tilbury, 1 Goederenwagen, 3 Beste Paarden, en verdere beuoodigd- heden. Te bevragen bij N. S. BLOM te Amersfoort. Voor het hout wordt dit jaar op de Veluwe aanmerkelijk minder gegeven, dan voorgaande jaren: op enkele plaatsen zelfs 25 pet. beneden gewone prijzen. De deelhebbers van de onderlinge De venter brandwaarborg-maatschappij behoe ven over 1881, niettegenstaande er in dat jaar ruim f 5000 aan brandschade is uit betaald, niets bij te dragen. GEMENGD NIEUWS. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den, dat bij den slager van Gienkel te Zeist een driejarige koe (een schot) is ge slacht, inhoudende het buitengewone ge wicht van 140 oude ponden los wet, be halve de nierbedden. Te zeldzamer is dit, daar vele slagers in de laatste maanden klagen over het weinige vet, dat de koei- jen inhouden. Drie personen, die er hun werk van maakten steenkolen van het terrein der Staatsspoorwegen te Utrecht te stelen, zijn door de politie gearresteerd en ter beschik king van de justitie gesteld, terwijl de ontvreemde brandstoffen bij een opkoop ster in beslag zijn genomen. Een jonge dame te Brandenburg, frau- lein Schumann, heeft vergunning gevraagd en verkregen tot het houden van een ver loting van geschonken dameshandwerken, met het doel om de opbrengst te besteden voor den aankoop van muilkorven en dekkleedjes voor honden. In China is voor het eerst de telegraaf in dienst gekomen en wel van Peking naar Hongkong. Om de kinderen van het He melrijk met die uitvinding bekend te ma ken heeft de regeering bevolen, dat ieder gedurende een maand kosteloos mag tele- grafeeren. Terwijl men zich in de meeste staten van Europa verheugt in den zachten win ter, klaagt men in Turkije steen en been over het barre weder. In Constantinopel ligt de sneeuw voeten hoog; de spoorwe gen hebben, bij gebrek aan sneeuwploe gen, den dienst gestaakt en op den aan komst van de booten is geen peil te trek ken. De grootste wasscherij der wereld is waarschijnlijk wel die, welke bij de Kai- sor-Erans-kazerne te Berlijn is opgericht. Vroeger werd de wasch van elk regiment in de Duitsche hoofdstad afzonderlijk be handeld; thans echter wordt in genoemde wasscherij het linnengoed van hetgeheele garnizoen, dat is van 17,000 man, ver zorgd, ook wat het herstellen aangaat. De eigenaardige gewoonte der Chineezen, den groei van de voeten der vrouwen te belemmeren, heeft den yolgenden oorsprong. In de twaalfde eeuw regeerde in China een koning genaamd Tschu Kung. Hij was een tyran en had eene gemalin, Ta Ivya, die nog heerschzuchtiger was dan hij. Zij was zeer schoon, had echter gebrekkig ont wikkelde voeten en om dit onzichtbaar te maken, omwond zij ze met allerlei banden en doeken en stak ze vervolgens in kleine schoenen. De dames van het hof volgden het voorbeeld harer gebiedster en daaruit sproot een algemeene mode voort, die tot dezen dag in stand is gebleven. De buitengewoon lage waterstand der rivier brengt ons het jaar 1857 in herin nering, toen het water te Arnhem, dat thans 7,66 M. -}- A.P. teekent6,93 stond. Omtrent dat jaar lezen wij in de kroniek van mr. J. W. Staats Evers: //Den 8 Februari was de stand van het water in de rivier zoo laag, als men volgens aan- teekeningen sedert onheugelijke jaren niet had waargenomen. Zeven brugschepen lagen aan de zijde der stad geheel op het drooge en de bodem der rivier strekte dagen ach tereen de kinderen tot speelplaats. Ter hoogte van de aanlegplaats van het veel de drooge bedding betredendekon men onder de brug door, tot tegenover het hötel Bellevue wandelen. Het weinige in de rivier aanwezige water vloeide langs den linker oever. Ook zag men in die dagen eenige schippers beneden de brug, dwars door de geheele rivier heen wandelen." Het gerucht dat Frankrijk zijn leger met repetitiegeweren denkt uit te rusten, heeft eene groote opschudding onder de geweerfabrikanten teweeg gebracht. De Steyersche fabriek, die de repetitiegeweren voor de Fransche marine heeft geleverd, zond haren directeur naar Parijs om te trachten haar fabrikaat te plaatsen. Duitsch land is er ook op bedacht de geweren in repetitiegeweren te veranderen. Een ver blijdend bericht voor de toekomst. Eigen lijk maken slechts de wapenfabrikanten goede zaken bij dezen wedstrijd om het moorddadigste wapen te gebruiken. De vuurwapenen zorgen de mogendheden steeds op gelijke hoogte te houden, zoodat wat de bewapening betreft, het evenwicht zel den verbroken wordt. Het kost nu weder eenige honderden millioenen, voor dat allen het weder hebben aangeschaft en de ver houdingen blijven dezelfden. Een boerenknecht te Onstwedde ver toonde voor een paar dagen de volgende aardigheid. Terwijl hij met de meid die in den stal zat te melken, wat keuvelde, wilde hij eens beproeven, hoe pleizierig de lui zich wel gevoelen, die zich ophan gen doch voorzichtig, 'n heel klein

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2