NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Aursfoort, Baant, Mom, Eemes, Hamersvelfl, tattoo, Hooslaoi, Lensden ZONDER MASKER. No. 17. Woensdag 1 Maart 1882. Elfde Jaargang. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8Vsuurdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUIILLKTON. AMERSFOORTSCHE COURM. Advertentiën van 16 regels0,40. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1,—. Iedere regel meer 0,05. Franco door het geheele Rijk1,10. Uitgever: A. M. §lothOUVTer, Voor het Buitenland0,075 Afzonderlijke nummers 3 Cent. T£ AMERSFOORT. blames per regel0,20. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIËELE PUBLICATIËN. Be Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren No. 6, 7 en 8 van de PERSONEELE BELAS TING en het kohier van het PATENT RECHT over het derde kwartaal van het dienstjaar 1881/82 aan den ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 27. Februari 1882. Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door Hendrik Anthonie Cra mer ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene Klopperij van tapijten op het terrein behoorende tot het perceel alhier gelegen aan de Langestraat, wijk F, no 50, bij het kadaster bekend onder sectie E, no. 460op de Secretarie der gemeente ter XL VIII. Wie hij is? O, hoe heerlijk, hoe wel te moede was het Anton, toen hij zich weder ouder den starrenhemel bevond, en geleund op den arm van V. huiswaarts ging. Daar op de stille kamer van den kunstenaar, zaten zij nog geruimen tijd te zamen, en toetsten elkanders gevoe lens en denkwijze. .Zeg mij toch," sprak Anton na eene wijle, .die man, dien gij allen Egbert noemdet, wie hij is .Ja wat zal ik u zeggen? Hij is een vroolijke kwast, die het met niets zoo heel nauw neemt. Er worden immer vreemde zaken uit zijn academieleven ver haald, doch het rechte weet niemand." .Doch hoe komt gij met hem bekend met dien Eg- bert Elden." „Elden, hoe komt gij aan dien naam ..Is het de zijne niet? Ik meende zulks naar aan leiding van een beschrijving, die ik eens van zekeren Elden hoorde. Doch eilieve, gij weet meer van dien naam, want gij kleurt, en uw gelaat drukt meer dan gewone belangstelling uit. „Ja ik weet meer van dien naam af, doch daarover straks. Zeg mij eerst vrijuit, waarom gij Egbert Ree- de, Elden noemdet?" „In waarheid ik meende dat dit zijn naam was. Ik dacht er dadelijk aan toen ik zijn voornaam hoorde. Slechts eens in mijn leven werd mij deze naam Eg- bert genoemd; dit was een treurig geval, en nn ik die weder vernam dacht ik daar onwillekeurig aan terug." .Vreemd, wonderlijk vreemd," mompelde Jasper voor zich heen. „Wilt ge mij dit geval niet vertellen visie ligt, en dat op Maandag, den 13 Maart a.s.des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in tebrengen. Amersfoort, den 27. Febr. 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. YAN PERSIJN. Amersfoort, 1 Maart 1882. Maandag namiddag viel achter het pak huis van den Heer Vermolen op den Zuid- Singel een kind in het water, hetwelk ge lukkig door een voorbijkomende metselaar werd gered. De eigenaars van kippen en andere ge- vogelten mogen wel op hunne hoede zijn en de hokken des avonds goed sluiten, daar het in den laatsten tijd meermalen voor gekomen is, dat kippeuhouders in den om trek van het station wonende, hunne kippen des morgens dood bij het hok vonden. Nen meldt uit Rotterdam: De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van de twee spoorwegbeambten, die ter zake van het spoorwegongeluk van 3 Oct. 1.1. aan den Beugelsdijk vervolgd werden. De onderstationsschef de With is vrijge sproken, de voerman Broekhuizen schuldig verklaart en tot 3 maanden celstraf veroor deeld, Prof. Harting te Utrecht vierde Maandag zijn zeventigste verjaardag. „Interresseert u zulks?" „Ja, en niet weinig, doch laat me u zeggen waarom. „Voor eenige maanden in Parijs zijnde bevond ik mij door omstandigheden, die ik thans niet vermel den wil, in een der kleinere hotels, waarvan zooals gij weet, de stad is overvloeiende. De waardin, ver nemend dat ik een Hollander was, haastte zich mij te mcldeu, dat een jonge man,jvan mijne natie, in ge vaarlijke koortsen, zich op een der bovenkamers be vond, en dat deze aanhoudend riep: „Breng mij toch naar Holland, mijn lief Holland I" Hij was echter te zwak om te reizen, en op mijne vraag of het den kranke soms genoegen zou doen iemand, die zijn taal verstond te spreken, antwoordde de gedienstige waar din, dat zij het hem wilde vragen. In weinige oogeu- blikken keerde zij terug, en ik werd toegelaten. O, Eij- ken, hoe beschrijf ik u den indruk, dien ik daar ont ving. Die uitgeteerde trekken, waarop reeds de dood zijn merk gedrukt had, die blauwgekringde oogen en witte lippen, die nochtans de edele lijnen van het gelaat niet te minder deden uitkomenEn dan zijn blijdschap dat hij eindelijk zijn moedertaal weder hoorde; meer dan eens schudde hij mij de hand, en dankte den onbe kende, dat hij tot hem gekomen was. Ik won zijn ver trouwen hij was schuldig. Op jeugdigen leeftijd het ouderlijk huis ontvlucht, na een ruime som uit zijn va ders kas ontvreemd te hebben, bad hij eindelijk najaren zwervens het lot van zoo velen moeten deelenhij was van kwaad tot erger gegaan en thans stervende, alleen in den vreemde, pas aan den kerker ontkomen. En toch, was hij zoo schuldig Trof mij niet in geheel zijn verhaal de diepe smart, het gevoel van bittere wroe ging waaraan hij geen weerstand bood, en was hij niet jong, ja nauw de kinderschoenen ontwassen, toen een bedrieger hem wist te belezen onder schijn van ware vriendschap, om den vader te bestelen, die hem liefhad. „O," riep hij onder tranen nit, „ik heb alles verdiend, doch wee, wee over u, ellendeling, die ook eens met mij voor Gods rechterstoel zult staan, en dan zult moeten BUITENLAND. Sir Henry Bulwer, de nieuwe gouver neur van Natal, is in de vorige week in Kaapstad aangekomen. Onder de mijnwerkers van Galais en omstreken is een werkstaking uitgebroken die zulk een onrustbarende uitbreiding heeft gekregen, dat de overheden het noodig hebben geoordeeld troepen te ontbieden. Op het stedelijk budget van Berlijn voor 1882 komt een post voor van 22,000 mark van het telen van aardappelen voor de armen. De aanbesteding van 2790 hec toliters zaaiaardappelen heeft voor dat doel reeds plaats gehad. De stichter en predikant der Berlijnsche Doopsgezinde gemeente, Gotfried Wilhelm Lehman, is de vorige week, in den ouder dom van 82 jaren, overleden. Het voorbeeld van den Vesuvius spoor weg volgende, heeft zich te Palermo eene vereeniging gevormd, om een spoorweg op den Etna tot stand te brengen. De ellende door de overstrooming in Noord-Amerika te weeg gebracht, is zeer groot. Het gedeelte van den staat Missis sippi, dat onder water is geloopen is 150 mijlen lang en 40 breed. De streek is meest door negers bewoond. Het Congres heeft de Regeering gemachtigd ondersteu- nig te verkenen. In Amerika laat men het niet bij be tuigingen van symphatie voor de uit Rus land verdreven Joden. De voorzitter van bekennen, dat gij peilloos verraad aan mij, onwetende, hebt gepleegd, dat gij het eerst mijn schreden afleidet van den weg te levenen toen zich een weinig op zijn leger opheffende, voegde hij er vast en hard bij«Ver geet nooit den naam van Egbert van Elden. Waar gij dien man tegenkomt, vliedt, vliedt. Laat zijn hand, n immer aanraken, laat zijn adem u nimmer beroeren, laat zijn mond u nimmer toespreken. Alles wat hij zegt, zijn gansche leven is leugen en bedrog; mij heeft hij bedoiven, in mijn het geluk van een gansch gezin verwoeat. o, God, ik sterf, vaarwel en heb dank. Daarmede zonk hij in de kussens terug; ik drukte hem de oogen toe, hem den onbekende. „Ik weet wie hij was," viel Anton hem in de reden, „hij was de verloren zoon van den eens zoo beroemden Meester-zanger Hartman, en hij deed een omstandig verhaal van een ander sterfbed, waarbij een tweede waar schuwing tegen dien Elden weerklonken had. Toen hij zweeg, zag Jasper V. hem in 't ontroerd ge laat. „Hoor verder," zeide hij, „en ik wil u meer ver tellen. Ik voor mij heb de volle overtuiging dat die El den en Reede een en dezelfde zijn. Waarom? Er bestaat een gerucht uit Reede's studentenleven, dat hij niet zel den onder eenige andere naam zijn leveranciers een poets hakte, hoe, doet hier weinig ter zake. Ik leerde hem eerst veel later kennen, Dadat hij zich alhier gevestigd had, en daar men ten zijnent steeds een goede tafel vindt met beste wijn en prettige gasten, terwijl hij zeer goed muziek maakt, en zulks mij immer, waar ik hethooren kan, aantrekt, telde hij mij niet zelden onder zijne be zoekers, en menigén lustigeu avond brachten wij ten zijnent door. Toch in den laatsten tijd moet ik erken nen, dat zijn gezelschap mij niet alleen begint tegen te staan, maar meer nog mij in eigen oogen vernedert, en zulks niet het minst na de wijze waarop ik hem eens, wel is waarin beschonken toestand, over zijn eigen be staan en verleden hoorde gewagen. Toen bekwam ik de zekerheid dat de rekening van voorheen voor hem nog niet was afgesloten, en znlks kan ik niet dulden noch billijken in een man, die verloofd, weldra echtgenoot de Florida Land-Company biedt elk gezin, 40 „acres" land gratis aan en een bur ger van Noord-Carolina doet hetzelfde aan bod aan 50 gezinnen. Turkij'e heeft 200 mitrailleuses besteld. Wanneer zullen die betaald worden? Dinsdag ochtend is te St. Petersburg het groote nihilisten-proces begonnen te gen Trigonia en twintig medebeschuldig den, wier deelneming aan bijna alle groote aanslagen der nihilisten door het openbaar ministerie wordt staande gehouden. Het is zeer wel mogelijk dat daarvoor afdoende bewijzen aangevoerd kunnen worden, maar buiten de magistratuur is er niemand die daarover kan oordeelen, daar omtrent al les met betrekking tot dit proces de stipt- ste geheimhouding wordt in acht genomen. „Geen politiek proces in Rusland, zoo seint een correspondent van de Times, is tot dusverre ooit onder zulke strenge ge heimhouding, met zulke gestrengheid en terzijdestelling van de gewone gebruiken eener wettelijke rechtspleging gevoerd." Het gevolg daarvan is dat het zeer weinige, hetwelk omtrent den loop van dit proces gemeld wordt, alle waarborgen van juist heid en onpartijdigheid mist, daar, zooals de Köln. Zeit. onder het eerste daarop betrekking hebbende telegram zegt, bij zulk eene strenge geheimhouding „aanklager, rechter en verslaggever één zijn." Het Hof is samengesteld uit 4 rechters en 4 vertegenwoordigers van den adellijken en boerenstand, en wordt voorgezeten door den senator Deher. Het openbaar ministerie wordt waargenomen door den procureur-generaal Murawieff en substituut Ostroifsky, die in zijn zal. Bij een van die drinkgelagen liet hij zich iets ontvallen, dat mij op de gedachte bracht, die ik straks uitsprak. Hij vertelde ons namenlijk een avontuur met een jong meisje, waarbij hij zich als een burgerman had voorgedaaD, en ter vermijding van nasporing een ande ren naam had gedragen. Hij blufte erg op dat voorval, en ik verachtte hem toen zooals nimmer te voren. Ik moest hem zulks doen blijken, en achter hem tredend sprak ik zacht; „Was die naam niet Elden?" „Hoe weet gij dat?" vroeg hij onthutst. „Een doode heeft het mij geopenbaard," antwoordde ik, en ging heen. „Ik gevoelde dat zijn blik op mij rus ten bleef tot de deur achter mij dicht viel; en sedert zijn wij vijanden, hoewel hij, om welke reden weet ik niet, mij immer blijft zoeken." Eenvoudig omdat hij berekent, dat zoolang gij zijn vriend heet, hij minder van u te duchten heeft. Wel mogelijk. Doch nu wcetgij alles, en het wordt intusschen laat. Vaarwel en goeden nacht." Goeden nacht. Jasper V. ging, en Eijken bevond zich alleen. Overrompeld. Waar is Adèle?" vroeg Willem van Son, op zekeren morgen de kamer zijner moeder binnentredende, waar deze zich met haar jongste dochter bevond. Ze was zoo even hier, doch thans weet ik het niet, klonk het antwoord. Me dunkt, mama, dat Adèle er de laatste dagen slecht uitziet. Meent ge dat, vroeg zijn vader, die achter hem was binnengetreden, ik heb ook al bij mij zelf gedacht dat zij niet zoo blozend is als voorheen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1