io AIICITIA te AMERSFOORT, Ee lillioenen-juffroiiv „AJAX". SCHOuWèllRCf APOTHEOSE. DICKSONHAVEN. ADVERTENTIE N. OTRECHTSCH VARIÉTÉS-GEZELSCHAP. of de onderaardsche gangeu v. kasteel Viirenstein. Aanvang te halfacht. Zaterdag- 11 Maart 1882. Tweede Openbare Uitvoering de eerste zitting om beurten de 50 pagina's compres-druk der akte van beschuldiging zóó snel voorlazen, dat het niemand mogelijk was hen te volgen. Ook deze akte van beschul diging is geheim gehouden. Door den voor zitter zijn allerlei bepalingen'gemaakt tot be perking van het recht der verdediging, o. a. verbood hij dat gedurende den loop van het proces de beschuldigden met hunne verdedi gers mondeling of schrittelijk zouden verkee- ren. Dit verbod echter moest de voorzitter weder intrekken, nadat ook de procureur- generaal in deze voor de verdediging partij trok. Twee der beschuldigden uitgezonderd, erkenden allen tot de nihilistische partij te belmoren, en beroemden zij er zich op deel genomen te hebben aan de aanslagen tegen den Keizer of tegen hooggeplaatste ambtena ren. Deze weinige bijzonderheden zijn ont leend aan het telegram van een corres pondent van de Yimas, die zijn bericht te Tilsit in Pruisen aan het telegraafkan toor liet opgeven. Hoe hij de weinige bijzonderheden, die hij mededeelt, nog te weten is gekomen, blijkt niet, maar als maar een gedeelte waar is van hetgeen hij ten slotte van den beschuldigde Barani- koff meldt, dan laat het zich verklaren dat de Russische Justitie zulke ergerlijke zaken liever niet publiek gemaakt ziet en daarom de nihilisten-processen met geslo ten deuren behandelt. Deze, zegt hij, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan den aanslag op generaal Mesentzeff, verklaarde dat de nihilist Michailoff, die opgehangen is omdat hij de man geweest zou zijn, die het paard bestuurde voor het rijtuig waarin de moordenaars ontkwamen, de koetsier volstrekt niet geweest was. Verder zeide hij, dat de aanslagen op het leven van den vorigen Keizer met zoo vol hardende hardnekkigheid herhaald werden, vooral omdat hij als zoenoffer moest vallen voor 196 nihilistendie, vier jaar geleden veroordeeld, strenger en wreeder gestraft werden dan wettig was. Ook schreeuwde het om wraak, zeide hij, dat omstreeks 800 onschuldigen door de keizerlijke politie gearresteerd waren, van welke omstreeks 70 in de gevangenis het leven lieten. BINNENLAND. Zaterdag is de vorstin van Waldeck- Pyrmont, met hare jongste dochter, van uit 's Hage weder naar hare residentie vertrokken. In de Rijkspostspaarbank is van 11 tot 30 Pebruari meer ingelegd dan terugbe taald ruim f 20971. In Breda, waar zich nog een macht van Belgische koperen munt bevindt en met succes uitgegeven wordt, is van wege de po litie aan de winkeliers kennis gegeven, dat de uitgifte en in ontvangstneming ver boden is. Uit de gegevens, die nu reeds van ver scheiden gemeenten bekend zijn, kan men in een ruwe berekening reeds opmaken, hoeveel kroegen op 1 Mei van dit jaar zullen verdwijnen, en welke directe nuttige gevol gen dus de betrekkelijke bepalingen der drankwet zullen hebben. Het aantal gele genheden, waar sterke drank in het klein verkocht wordt, wordt op 46.000 gere kend; van verschillende gemeenten zijn, naar wij vernemen, de cijfers der drank- gelegenheden, die op 1 Mei zullen opge ruimd worden, reeds bekend: deze bedra gen ongeveer gemiddeld 20 a 30 pet, zoodat men, dezelfde evenredigheid voor het geheele land aannemende, tot een ge tal van minstens 10.000 gelegenheden komt, die van het aantal van 46.000 zullen kunnen worden afgeschreven. Op 1 mei 1884 zal eene verdere groote opruiming plaats hebben, daar dan de over gangstermijn voor het voortbestaan van verschillende gelegenheden vervalt. Uit hetgeen nu bekend is omtrent de ver koopplaatsen van sterken drank in het klein, mag men aannemen, dat ook dat cijfer de 10.000 zeer nabij zal komen, zoodat op 1 Mei 1884 de drankhuizen met de kleinste helft zullen verminderd zijn. Men neme daarbij in aanmerking, dat de opruiming, vooral die van dit jaar hoofdzakelijk de minste soort van kroe gen betreft, die het meest tot het ver derf door drankmisbruik bijdragen. Voor waar geen gering resultaat, Vad Te Nunspeet is een geval van pokken voorgekomen. Men verneemt, dat bij het aanslaande lustrum van het Delfsche studentencorps geen maskerade, doch een historische alle gorische optocht zal gehouden worden. Duitschland is thans toegetreden tot het voorstel van onze Regeering, om een in ternationale conferentie te houden voor het bespreken van maatregelen tot het tegen gaan van den handel in meisjes, die tus- schen sommige onderdanen der verschil lende landen wordt gedreven. Dezen zomer zal van wege de maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen" *te Amsterdam weder een cursus in handen arbeid worden gehouden, waaraan ten hoogste 40 onderwijzers kunnen deelnemen. Uit Arnhem deelt men ons mede, dat de Drankwet ook aldaar uitstekend werkt, niet tegenstaande nog altijd 150 a 200 overtre dingen per maand worden geconstateerd. Des Zondagsavonds en 's Maandags ziet men echter lang niet meer die ergerlijke toonee- len van vroeger, zoodat vechtpartijen, snijde- rijen en dergelijke bloedige tooneelen, on langs nog tot de orde vau den dag behooren- de, thans eene zeldzaamheid zijn geworden. Ook diefstallen en andere misdrijven van ernstigen aard kwamen in de laatste maan den niet voor. GEMENGDE BERICHTEN. Een voorbeeld van hondentrouw is te Groningen waargenomen. Buiten de voor malige Ebbingepoort was een vrouw te water geraakt. Haar hord was haar blijk baar nagezwommen, want hij zat op den rug zijner verdronken meesteres. Hij beet naar ieder, die hem trachtte te verwijderen, totdat hij eindelijk voor de hevige stok slagen vluchtte. Wegens de in Pruisen verboden deel neming aan de Saksische loterij, werden dezer dagen vijf personen te Breslau elk tot 8 mark boete veroordeeld. Zij betaal den de boete echter met genoegen, want, voor de uitspraak gevallen was, bleek, dat zij op een met elkander gespeeld lot den hoogsten prijs van 200.000 M. had den gewonnen. Een ontzettend onheil heeft te Rome plaats gehad bij 't eindigen der carnavals feesten; de gewone wedren van losse paar den op het Rorco zou Dinsdag te half vijf beginnen, toen enkele losloopende paar den, door 't gejoel der menigte wild ge worden en vermoedelijk losgelaten voor de baan vrij was, op hol gingen en op het volk inrenden, vlak onder het balkon der Koningin. Deze deinsde ontzet achteruit; een harer hofdames viel in zwijm en on- dertusschen werd het volk onder de hoe ven der paarden vertrapt. Een knaap werd gevonden met zijn hoofd zoo vertrapt en verminkt, dat hij onkenbaar was geworden; een ander kind overleed den volgenden morgen; men telt 13 zwaar gewonden; alle bladen dringen aan op afschaffing dier gevaarlijke woeste wedrennen van losse paarden zonder rijders. Te Brunn, in Oostenrijk, heeft een mo lenaarsknecht zijn baas aangeklaagd wegens vergiftiging zijner voor vier jaren reeds overleden vrouw. Bij het openen van het graf vond men de lijkkist ledig. De mo lenaar is gearresteerd en het gerechtelijk onderzoek wordt voortgezet. De Kwakers zijn beroemd om den hoo- gen leeftijd, dien zij bereiken een ge- volg, zonder twijfel, van het matige, streng zedelijke leven, waarop zij zich toeleggen. Losbollen, drinkebroers worden bij hen niet gevonden en zouden er niet geduld worden. Blijkens statistieke opgaven om trent hun toestand in Engeland, Schotland en Ierland, zijn er in 1881 49 van hen gestorven tusschen de 60 en 70 jaren oud en 128 op hoogeren leeftijd, tot 110 jaren toe. Het geheele getal Kwakers in Enge land, waarover deze opgaven loopen, be draagt ongeveer 20.000 zielen. Zaterdagochtend vertrok de Conrad van de Rietlanden tc Amsterdam. Het was er zwart van de menschen, en ook op den dijk en op de Handelskade stonden vele belangstellenden, die wisten dat kapt. Bruyns als kommandant weder naar zee ging. Schier al de geredde passagiers van den Koniny der Nederlandenwaren van heinde en ver overgekomen, om den kloe ken gezagvoerder uitgeleide te doen. Eergisteren is te Wildervank zekere S., winkelier, in hechtenis genomen en geboeid naar Winschoten overgevoerd, verdacht van dubbelen kindermoord. Vóór eeuige jaren had S. zijne vrouw aan eene slepende ziekte verloren, en hij had deze op haar sterfbed beloofd niet te zullen hertrouwen. Die belofte is hij ook nagekomen, maar kort na den dood zijner vrouw heeft hij eene huishoudster bij zich aan huis genomen, met welke hij in in tieme verstandhouding leefde. Deze vrouw moet twee kinderen ter wereld gebracht hebben, die dadelijk na de geboorte spoor loos zijn verdwenen. Bij een onderzoek heeft men het lijkje van een der kinderen begraven gevonden in de schuur, die bij het huis van L. behoort. De geneesheereu en chirurgen, die Gar field behandelden, zullen samen 60.000 dollars krijgen. Te Schwijz is men bezig een maatschappij in aandeelen op te richten, om de kanon nen en wapenen, die den 1 October 1799 op den terugtocht der Franscheu voor de Russen, bij het instorten der Muotta-brug, in den stroom verdwenen zijn, op te vis- schen. Reeds vroeger werden dergelijke proeven genomen, doch altijd zonder ge volg. Daar de waterstand der Muotta thans zoo laag is als nog nimmer in deze eeuw is voorgekomen, schijnt men ditmaal van een beter resultaat zeker te zijn. Hoe men zich vergissen kan. Iemand te Gorinchem ging eergisternacht huiswaarts en in de Keizerstraat gekomen, meende hij zeker op zijn slaapkamer te zijn, althans hij ontkleede zich en liet zich vallen, waardoor zelfs een belangrijke bloeding ontstond. Nog niet het rechte gebruik van zijn her senen kunnende maken, liep hij ongekleed verder, trachtte een heining over te klim men en zoo zijn bed op te zoeken. Ook dit zou evenwel niet gelukt zijn, indien de nachtwacht niet tusschenbeiden geko men ware en hem naar het politiebureau had gebracht, waar den ongelukkige ge neeskundige hulp werd verleend en van waar hij vervolgens naar zijn rechte slaap stede is vervoerd. Een zeer merkwaardig teeken des tijds mag het volgens de Haarl, Cour., genoemd worden, dat op de regeerings-drukkerij te Tokijo, in Japan, een christelijk werk, en wel de „Theologie van het Nieuwe Tes tament" vau prof. Van Oosterzee, is ge drukt. Dit geschiedde natuurlijk niet op last der keizerlijke regeering, die zich in den strijd tusschen Christendom en hei dendom schijnbaar onzijdig houdt, maar tengevolge van de welwillendheid van een der ambtenaren, die het drukken van dit geschrift toestond. Daar er in Japan een zeer groot aantal dag- en weekbladen in het Engelsch wordt uitgegeven, is het waarschijnlijk de Engelsche vertaling van het werk van onzen landgenoot aan wien deze eer is te beurt gevallen. Aangemoedigd door het goede slagen der jaarlijksche in 1880 te Veenendaal opgerichte veemarkten, is men voornemens aldaar in Mei van' elk jaar ook een paar denmarkt te houden. Door hel uitloven van premiën aan koopers en vërkoopers hoopt men den aanvoer en den kooplust aan die markt te vermeerderen. Te Kampen wordt eene tentoonstelling gehouden van voorwerpen, vervaardigd door den bekenden, talentvollen oud-ma joor, den blinden jonkheer Serraris. Daar over schrijft men aan het Vad.: Een kijkje in het tentoonstellingslokaal deed ons tal van voorwerpen aanschou wen, die meer aan de geoefende hand van den schrijnwerker, dan aan die van een blinde doen denken. Youwbeenen, jour bewerkt, étagères tot allerlei doel be stemd, eierstellen, inktkokers enz. enz. van kunstigen vorm of met emblema ver sierd, tuinstoelen, banken, kaarten, en re- lief bewerkt, dit alles en nog meer is er aanwezig. Het is bijna niet te gelooven, dat dit alles door een blinde is bewerkt en toch is het zoo. Wat jhr. S. kan doen, bewees reeds de Arnhemsche tentoonstelling en deze ten toonstelling bewijst opnieuw dat er voor blinden nog wat anders te leeren valt dan het nettenbreien, vlechten, en dat hij, die op lateren leeftijd blind wordt, zoo hij lust tot arbeiden heeft, zich niet ongelukkig behoeft te gevoelen. De entreegelden van de tentoonstelling zijn bestemd voor de Nederl. Poolexpe-i ditie en behalve de voorwerpen, door jhr S. ingezonden, heeft de heer Jules vai Hasselt er een interessante collectie rel: dingtoestellen geëxposeerd. Aan de bezoe. kers zal het dus wel niet ontbreken. Zondag is het elf jaren geleden dat dt vrede tusschen Duitschland en Erankrijt. werd gesloten. De oorlog duurde 180 da- gen en er werden in dien tijd 17 veldsla gen en 156 gevechten geleverd. De Duit- schers namen 26 vestingen en 11650 Fransche officieren en 363000 soldaten waren gedurende eenigen tijd hunne ge vangenen. Pruisen werd er eveneens 6700 stukken geschut en 130 standaarden rij ker op, maar hoeveel geld het er armer j op werd, wordt wijselijk bij die statistiek niet opgegeven, dat zou maar droeve her inneringen kunnen opwekken. De algemeene watersnoodcommissie te Amsterdam heeft ten behoeve van min vermogende personen, die door den storm vloed van October A° P° groote schade hebben geleden, toegestaan voor Kamper veen f4917; voor Zalk en Yeecaten f1384; voor Wilsum f 1205,25. Vrijdag 17 dezer vertrok van 'sGra- I vendeel zekere B. N. met een bedrag van omstreeks f 1000, waarvoor hij in last had in Zeeland vlas te gaan koopen. In plaats echter van aan die opdracht te vol doen, heeft hij zich naar Amerika bege ven, zijne vrouw met vijf kinderen ach terlatende, terwijl een zesde verwacht wordt. Door den heer J. Smit te Middelburg is Zondag 19 dezer een zeer eigenaar dig geschenk aan Z. M. den Koning ge zonden, nl. een dozijn wafelen. Per eer sten trein 's morgens verzonden, waren maatregelen genomen om ze tijdig ten paleize van Z. M. te doen bezorgen. Van een Amsterdamsch vischhandelaar kreeg Z. M. een groote bot, een dier dat, vol gens 't Dagblad, een meter breed zou zijn geweest. /if V" BUITENGEWONE VOORSTELLING te geven door het Directie: W. HART en JEAN CHARLIER. Donderdag 2 Maart 1882: Fantastisch kluchtspel in zes tafereelen. Prijzen der plaatsen(bij inteekening) le rang f 0.99, 2e Rang 0.60. Het bespreken der plaatsen a 10 cents voor Heeren Inteekenaren zal geschieden bij loting Donderdag 2 Maart 1882 te 12 uren precies. W. BOTHOF. in het lokaal AMICITIA te Amersfoort, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van het Meteorologisch Station te Na afloop zal er gelegenheid tot DAN- SEM bestaan. Aanvang halfacht. Entree f 0.99. Kaartjes te bekomen bij den Heer SLOTHOUWER en aan het lokaal. Op den dag der uitvoering zijn om 1,2 uur des namiddags aan het lokaal plaatsen te bespreken a ƒ0,10 extra. Het Bestuur A. C. KOOPMANS, pres. H. C. J. STRENGNAERTS, secr.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2