de gevolgtrekking komen, dat voor Neder land de sterfte ten gevolge van drankmis- bruik zeer gering is, en toch zou men zich vergissen. Als men eens van de respective geneesheeren of wel van de familiën van de overledenen kon vernemen, in hoevele gevallen de hersen-, hart-, maag- en lever ziekten door onmatig drinken zijn veroor zaakt en in al die gevallen niet de speci ale ziekte, maar wel het drankmisbruik als de werkelijke hoofdoorzaak van het over lijden op de tabellen invuldedan zou men geheel andere cijfers krijgen, cijfers, die zelfs den grootsten optimist zouden doen verschrikken. BUITENLAND. Frankrijk zal ook zijn eedsquaestie krij gen; een afgevaardigde wil afschaffing van den godsdienstigen eed, maar de Minis ter besloot zich daartegen te verzetten. Het genie Victor Hugo heeft gratie ge vraagd voor de 10 ter dood veroordeelde Nihilisten. Aan 't slot, van zijn verzoek zegt de beroemde dichter: //Ik vraag den Keizer gratie voor het volk; bij weige ring vraag ik God gratie voor den Keizer. De heer De Freycinet heeft uit naam van den President der Fransche Kepubliek aan Koningin Victoria, die zich weldra voor een korten tijd naar Mentone zal be geven, eene eerewacht gedurende haar ver blijf te dier plaatse aangeboden. Maar de Koningin heeft beleefdelijk bedankt. De Keizer van Duitschland moet er over denken aan v. Bismarck een nieuwe on derscheiding toe te kennen; er zou spra ke van zijn hem een rang bij het leger te verleenen, onmiddelijk volgende op dien van veldmaarschalk. Een arbeid van jaren, de herziening van de Luthersc'ne Bijbeloverzetting, is thans door de Pruisische Evangelische kerk (de Uniekerk) voorloopig tot stand ge bracht. Men meldt, dat een proefbijbel zal worden gedrukt. Een der bekende drie legerhoofden van Italië, General Medici, is overleden. De Senaat der Vereenigde Staten van Amerika heeft een ontwerp aangenomen, strekkende om de landverhuizing van de Chinezen naar de Vereenigde Staten te be perken. Het Grieksche blad Neologos te Kon- stantinopel had in een artikel den Patriarch aangevallen. 600 Grieken verzamelden zich voor het bureel, drongen het huis binnen en verbrandden alle nummers van het blad. Zes personen werden gewond en men zegt, dat de hoofdredacteur aan zijn won den is bezweken. De politie herstelde de orde. Als een zeldzaam feit in de rechtspleging wordt uit Marseille gemeld, dat in een strafzaak zes getuigen, verdacht van het afleggen van een valschen eed, op de te rechtzitting in hechtenis genomen zijn. Dezer dagen vervoegde zich op een klein postkantoor in Noordbrabant een polder gast, van welke personen men anders ge woon is te zeggen dat zij meestal hun geld aan Bacchus wijden, om zijn spaarpen ningen, die al jaren in zijn kist hadden gelegen, op de Rijks-postspaarbank te zet ten. Het bedrag (ruim 400) werd echter niet eerder afgegeven, dan nadat de direc teur hem verzekerd had, dat het geld nu rente opbracht, altijd kon teruggevraagd worden en nooit weg was. De poldergast gaf eindelijk toe, maar verklaarde, //dat er anders niet veel eerlijke menschen in de wereld zijn. GEMENGD NIEUWS. Een Rotterdamsch koopman in antiqui teiten, kocht dezer dagen te Dordrecht zes schotels van oud-Delftsch aardewerk, ongeschonden en fraai van teekening, voor f500. Thans heeft hij dat koopje van de hand gedaan, met het aardig winstje van f 950. Een Utrechtenaar kocht ze voor f1450. Bij vonnis der arondissements-rechtbank te Haarlem is W. Salomon, koopman te Amsterdam, veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 5, of subsidair één dag gevangenisstaaf, wegens het schenken van sterken drank om niet, bij gelegenheid eener openbare verkooping^ in de gemeente Landsmeer. -Zaterdagmorgen, ongeveer vijf uur, stortte, op de Hofdijk te Rotterdam de geheele zijmuur van een pand in, dat be woond werd door den schoenmaker Van Tiel. Op een middelschut, gedeeltelijk uit glas bestaande, bleven zolder en dak nog hangende, anders waren de bewoners be paald onder het neerstortende puin be dolven. De oorzaak is, dat daarnaast oude wo ningen afgebroken waren en daar men nu aan het heien der fondeering bezig was, had men den grond tegen het bewuste pand steilop weggegraven zonder eenig ta lud te laten of wel stutten tegen bedoeld huis aan te brengen. Een treurig feit heeft zich te Utrecht voorgedaan. Een meisje van ongeveer 14 jaren werd Vrijdag door hare moeder bui ten het huis gezet, omdat zij weigerde sterken drank te halen, waaraan de vrouw zich te buiten ging. Niet wetende wat te doen, heeft het kind, na den nacht te hebben rondgezworven, zich Zaterdagoch tend in den Singel, nabij het Sterrebosch, verdronken. Haar klompjes en breiwerk, die zij op een bank gelegd had, werden door voorbijgangers gevonden en brachten het eerst op het vermoeden van zelfmoord. De verontwaardiging tegen de moeder is groot en uit zich in hare buurt op luid ruchtige wijze. Een ellendeling, die reeds 14 veroor deelingen achter den rug heeft, is in het stoelenhoek van de Kathedraal van Valence gedrongen en heeft de stroozittingen in brand gestoken. Het vuur greep spoedig zoo om zich heen, dat alleen tijdige hulp de prachtige kerk heeft kunnen redden. De brandstichter, die te vergeefs an dere kerken in brand had trachten te steken, heeft zich bij de politie aangege ven, en bekend, dat hij op deze wijze voor een geruimen tijd op staatskosten wilde leven. G. C. Musters verhaalt in zijne reis beschrijving door Patagonië wel de merk waardigste daad van een broedende hen, waarvan men ooit gehoord heeft. //De Araucanische eigenaar", dus staat er ge schreven, //van de haan heeft ook eene hen, die gedurende den marsch op een stel eieren zat, en gelukkig een broedsel van zes kiekens ten einde bracht, terwijl hen, nest, enz., alles zorgvuldig op een paard meegevoerd werd. Twee soldaten van het Koloniaal Werf depot zijn dezer dagen, de een na den ander, in plaats van naar O. I. naar de gevangenis getransporteerd, de eerste we gens het zich verschaffen van een valsch bewijs van goed gedrag, nadat hij reeds vroeger was gestraft, met twee jaren cel straf; en de tweede wegens grove mishan deling eener vrouw, voor welk feit hij thans nog een jaar in de gevangenis zal moeten doorbrengen, voordat hij zich naar Indië zal mogen inschepen. Er wordt zeer geklaagd over de toene mende weelde onder de officieren tan het Duitsche leger. Aan den Duitschen Kroon prins werd onlangs door de officieren te Breslau een collation aangeboden. Toen de Prins de zaal binnentiad, stond hij ver baasd van de pracht van den disch en de rijkdom van het menu. Men verzocht hem plaats te nemen, maar hij weigerde. #Neen, mijne heeren, ik ben niet gewoon zoo lek ker te dejeuneeren," zeide hij en verliet het lokaal weder. Een Arnhemsch koopman, zekere S. v. S. is te Emmerik gearresteerd en naar Wesel gebracht, omdat hij kunstboter voor roomboter verkocht. Over de kunstboter was een laagje roomboter aangebracht, ten einde het bedrog niet te laten bemerken. In de overstroomde streken der Ver eenigde Staten blijft het water nog steeds even hoog, en er worden weer nieuwe door braken bericht. In Louisiana is een dijk, tot welks versterking men al het moge lijke gedaan had; vernield, waardoor een groot gedeelte van het rijkste suikerdis trict onderliep. Men heeft de pogingen om den dijk te herstellen moeten opge ven. Ook bij Memphis braken nieuwe ver sterkte dijken door, evenals te Pushmataha, waar de arbeiders, om hun leven te redden, in allerijl naar de hoogere gronden van het binnenland moesten vluchten. In Was hington, County, Tennessee, roepen 10,000 vluchtelingen de hulp der Regeering in, en van alle zijden komen treurige berich ten van noodlijdenden. Het blijkt, dat de kracht van de wate ren der Mississippi bij Da onweerstaanbaar is, en dat slechts weinige dijken sterk ge noeg zijn om ze te weerhouden. Men be spreekt nieuwe plannen om de rivier in bedwang te houden, voornamelijk door het graven van nieuwe kanalen. In het kantoor voor inkomende rechten te Moskau hebben ke ambtenaren in een aantal hoedendoozen, waarvan de adressan ten niet te vinden waren en die niet wer den afgehaald, verscheiden hoeden gevon den met een dubbelen bol, waarin eene ontplofbare stof verborgen was, zoodat zij, op den grond geworpen, dezelfde uitwer king zouden hebben als een bom. De po litie heeft een onderzoek ingesteld, maar heeft tot nog toe de eigenaars van deze gevaarlijke hoofddeksels niet kunnen ont dekken. Te Laren (N.-Holl.) heeft zich verle den week het geval voorgedaan, dat een vader zich eerst den 5en dag herinnerde, dat hij nog zijn kind moest aangeven. De geboorte betrof een tweeling, waarvan een kind doodgeboren was en reeds begraven zonder dat er een acte was opgemaakt en een bewijs van overlijden afgegeven. Men is benieuwd hoe nu aan de verschillende bepalingen der wet kan voldaan worden. Op een paar bovenkamers in de Czaar Peterstraat no. 64, te Amsterdam, woonde sedert geruimen tijd J. A. Fock, vroeger werkzaam bij de houtvlotterij, thans zon der werk, en Keetje van Leeuwen, zijne huisvrouw, met hunne twee kinderen van 3 en l1/2 jaar. De man was zeer oppas send, maakte geen misbruik van sterken drank, en het gezin was bij de buren als zeer ordelijk bekend. Ze bleven nogal op zich zelf, hadden geen omgang met de naaste omgeving, gingen trouw ter kerk, en 't eenige dat de buren hoorden was het psalmgezang dat dikwijls door man en vrouw werd aangeheven. Twee maan den geleden vertoefde de man, die den ouderdom van 26 jaar heeft bereikt, eeni- gen tijd in het gasthuis, daar hij onder scheidene keeren getracht had zich van het leven te berooven, door in het water te springen en door het zich toebrengen van een messteek. Eergister avond waren man en vrouw thuis. Als gewoonlijk heerschten rust en orde. Plotseling echter werden de buren opgeschrikt door een gil. Ze stormden on willekeurig naar boven, en daar zat de huisvrouw door een steek met een mes in den hals getroffen. Het bloed gudste uit de gapende wonde, en de vrouw had het mes in de hand, dat ze met geestkracht van den moordenaar had afgenomen. Hij zelf, haar man, had zich naar achteren in de keuken begeven; de kinderen waren in de kamer. De bureD riepenmoord, moorden stonden de vrouw bij, die ech ter, nog vóór dat ze 't konden verhinderen, door haren man meteen slag met een bijl, waarmede hij uit de keuken kwam, aan het hoofd werd getroffen. De arme vrouw, die in zwangeren toestand verkeert, werd naar het gasthuis vervoerd en is aan de gevolgen der verwondingen gelukkig niet bezweken. De dader trachtte niet te ontvluchten, maar bleef rustig op zijne kamer, waar de politie hem spoedig opzocht. Yoor zoover bekend, kan de afgrijselijke daad alleen aan godsdienstwaanzin worden toegeschreven. De vrouw is ruim 25 jaar. Panama Maandag. De Star and He rald meldt, dat Costarica door een aard beving is geteisterd, waardoor Alajuela, San Ramon, Grecia en Heredia zijn vernield en duizende personen omgekomen zijD. De inwoners van Alajuela die nog in leven bleven, zijn zonder eenige beschutting. Men meldt uit Nunspeest De zucht tot landverhuizing begint ook in deze gemeente meer en meer veld te winnen. Sedert het begin dezes jaars zijn reeds ongeveer 60 personen van hiernaar Noord-Amerika vertrokken, en nog dage lijks ziet men aanstalten maken om dat voorbeeld te volgen. Woensdag avond jl. gaf een lid der firma Prins en Zwanenbnrg in eene openbare bij eenkomst alhier mondeling inlichtingen omtrent de prijzen van overvaart en der spoorwegen in Noord-Amerika. De hooge prijzen van de bouwgronden en graslanden in de laatste jaren, in ver band met de ongunstige uitkomsten van den landbouw hier te lande en de aanlok-1 kende berichten uit Noord-Amerika van vroegere landverhuizers, bevestigd door de mondelinge mededeelingen van enkelen hun ner, die naar hier overkwamen, moeten; als de voornaamste oorzaken der emigratie beschouwd worden. Roderich Maclean, die dezer dagen op de Koningin van Engeland schoot, moge een gek zijn, onhandig is hij niet. Hij verdedigt zich aldusIk ben een uitnemend schut-1 ter, wat ik bewijzen kan. Als ik op de Ko ningin had aangelegd, zou ik haar getroffen hebben. Ik trof haar niet, ergo legde ik niet op de Koningin aanderhalve waagde ik ook geen aanslag op haar. Waarvoor vervolgt gij mij dus? Of't hem baten zal is een an dere vraag. Hij schijnt het best in de gevan genis te kunnen vinden. Hij eet en slaapt goed en praat tegen ieder, die slechts naai hem luisteren wil; ongelukkig heeft hij totjl dusverre nog zoowat niemand met wien hij converseert dan zijn oppasser, daar het pu bliek niet nieuwsgierig is en niet naar hem komt kijken. Een extra-nummer der Gazette bevat een brief van de koningin aan den mi nister van binnenlandsche zaken Harcourt, waarin zij hare innige en diepgevoelde dank baarheid betuigt voor de liefde en trouw, haar door het Engelsche volk en alle dee- len van het ryk betoond, evenals voor de algemeene sympathie van vreemde vorsten en volken, naar aanleiding van den aanslag van den 2 Maart. Ik zal, zoo schrijft de koningin, tot mijn laatste levensuur voortgaan, mijne krachten in te spannen voor de eer des lands en het welzijn des volks. De brief eindigt met een dankzegging voor de goddelijke bescherming. De Maasbode meldt bij gelegenheid van j een brand die Zondag 5 dezer te Rotterdam woedde, een voorbeeld van hondentrouw. Op een bovenverdieping van een huisje naast het brandende perceel sliepen vijf kinderen, wier ouders met twee andere kindertjes der nacht elders moesten doorbrengen. De hond, die op dezelfde kamer was waar de kinderen sliepen, werd onrustig door rook en brand lucht. Zijn geblaf kon de kleinen niet wal ker maken. Hij sprong op het bed, waar de oudste jongen lag, en schudde dezen tot hij 1 wakker werd en besef kreeg van den gevaar-1 lijken toestand. De knaap kon nu zijn zusjti j wekken en naar beneden drngen, en het ge vaar, waaraan zij hadden kunnen worden blootgesteld, was geweken. Het XXXYste Nederl. landhuishoud kundige CoDgres zal niet, zooals eerst het voornemen was, 1922 Juni, maar van Maandag 26 (des avonds) tot en met Don derdag 29 Juni a. s. te Wageningen ge houden worden. H.H. Ex.Ex. de Ministers van Water staat c. a. (tevens Landbouw) en van Bin nenlandsche zaken hebben reeds bericht, dat zij van voornemens zijn het Congre: O te bezoeken, zoomede de Inspecteur vai het Micldelbaaa onderwijs, Prof. Dr. M- Salverda, welke laatste toezegging heef gedaan, om een der belangrijkste vraagpun- ten, die op höt Congres zullen besprokei worden, nl. den tegenwoordigen toestaat van het land bouw-onderwijs in ons vader land, en wat tot uitbreiding of verbeterinj daarvan zou kunnen gedaan worden, o| eene gecombineerde vergadering der beidt sectiën van het Congres in te leiden. y Aan de behandeling van eenige vraag punten betreffende de zuivelbereiding woidi mede eene afzonderlijke vergadering ge wijd. Het bedoelde Programma wordt reedi gedrukt en kan dus spoedig verzondet worden, van de gelijktijdig met het congre; te houden Tentoonstelling van vee enz. zoomede van de feestelijkheden ter opluiste ring van het congres zal later een Program ma opgemaakt en verzonden worden. Yermelding verdient de electrische ver lichting van het gebouw en het terrein dei Sociëteit Junushof en, als iets nieuws ii Nederland, dat ook de electriciteit als be weegkracht zal dienen bij verschillende land bouwwerktuigen. Een en ander geeft gegronde verwachtinf op een talrijk bezoek van elders. De aan wezigheid der Rijks-Landbouwschool en d( schoone omstreken van Wageningen zullei daartoe zeker ook bijdragen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2