Hoogland. Een oppassend werkman, Jan van de Vlasakker, alhier werkzaam aan de in aanbouw zijnde R. Kath. Kerk had het ongeluk, jl. Woensdag van den stijger te vallen waarop hij zijn arbeid verrichtte. De dood volgde terstond. bestuurders uit, de klachten over onder drukking zouden niet uitblijven. Ook om des vredes wille achten wij daarom het voorstel van den heer De Savornin Lohman, onaannemelijk. Amersfoort, 18 Maart 1882. Zondag e.k.19 Maart, zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door den Heer H. P. Schim van der Loeff, predikant te Gouda. Gisteren wapperde van verscheidene par ticuliere gebouwen de driekleur als bewijs van deelneming en belangstelling in het feest van den WelEerwaarden Heer pastoor H. Blomdieznoals wij reeds vroe ger meldden, den dag herdacht waarop hij voor 50 jaren tot priester werd gewijd. Moge deze halve eeuw nog door vele ge lukkige jaren voor den waardigen jubilaris gevolgd worden. De heer W. F. Witte, onderwijzer aan de kostelooze school in de Koestraat, is te Yoorst benoemd. Naar wij vernemen zijn 1.1. Woensdag te Soestërberg bij de in aanbouw zijnde waterleiding al de keeten afgebrand, waar door onder anderen eene cantinevrouw wier inboedel niet verzekerd was, groote schade bekomen. BINNENLAND. Door Z. M. den Koning is mr. J. F. Alewijn, directeur van het Kabinet des Ko- nings, met al zijne wettelijke, zoo mannelij ke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd. Het verleenen eener subsidie van f 186.000 aan Zaandam, voor een verbin ding van de Voorzaan met het Noordzee kanaal, is door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goedgekeurd. Amersfoort krijgt later een betere vaart. Grooter verzending van rammen dan Maandag j.l., had nimmer te voren plaats. 73 van die dieren werden tegelijk verscheept Men weet, dat gewoonlijk op de 100 stuks schaapvee 2 a 3 rammen berekend worden. Men kan dus nagaan dat 't mannelijk oir in de schapenwereld aanmerkelijk is opge ruimd. De heer B. S. Berenstein, opperrabijn te 's Hage, wenscht, dat, evenals in En geland eene vergadering worde belegd, om een protest tegen de Jodenvervolgingen in Rusland te doen hooren, en den vervolgden ook uit ons land stoffelijke hulp te ver strekken. Te Arnhem wordt algemeen geklaagd over gebrek aan werk. Honderden werk lieden loopen leeg. Het weinigje werk dat voorhanden was, is gedurende den zachten winter afgemaakt, en de lust voor bouw ondernemingen staat geheel stil. Sommige der oudste bazen hebben zelfs hunne on gehuwde knechts moetenbedanken, Voor een deel van het werkvolk bestaat er ech ter eerlang weder kans om aan den gang te komen, zoodra de nieuwe cellulaire ge vangenis en kazerne zijn aanbesteed. Het te Groningen overleden lid der Eerste Kamer, mr. J. J. Cremers, heeft aan de R. C. kerk aldaar een som van f 100.000 vermaakt. Naar de Amst. Ct. meldt, moet Z. M. de Koning voornemens zijn, aan het or- deteeken van den Gouden Leeuw van Nas sau eene uitbreiding te geven, zoodat deze onderscheiding door Z. M. ook kan ge schonken worden voor militaire verdien sten. Zooals men weet, worden de Militaire Willemsorde en de Nederlandsche Leeuw op voordracht van de Ministers geschonken. Z. M. wil nu ook persoonlijk voor mili taire verdiensten een openlijk blijk van waardeering kunnen geven. De wijziging zal hierin bestaan, dat het ordeteeken van den Gouden Leeuw van Nassan voor mi litairen met twee gekruiste degens of zwaar den zal worden georneerd. Naar men verneemt heeft de Indische Regeering andermaal aangedrongen, om de ambtenaren op wachtgeld of onderstand, op wier behoud voor 's lands dienst geen prijs is te stellen, voor te dragen tot een eervol ont slag uit 's lands dienst c. q., met behoud van recht op pensioen. Onder de voorschriften, die door den Min. van Oorlog zijn vastgesteld, omtrent de in deeling der lichting voor 1882 en die in het jongste Noinmer van het Recueil Militair zijn opgenomen, komt o. a. voor, dat voor den dienst bij de infanterie bijzonder geschikt te achten zijn breedgeschouderde manschap pen, ook al zijn zij niet lang. Allerminst mag als regel gelden, om militieplichtigen, wier uiterlijk een minder krachtigen lichaams bouw of een minder sterk gestel verraadt, bij dit wapen in te deelen. Bij de vestingartillerie worden geene plaatsvervangers ingedeeld, doch, zooveel mogelijk, miliciens herkomstig uit gemeen ten, waar de schutterij geheel of gedeel telijk voor den dienst der vestingartille rie bestemd is, alsmede de lotelingen, die in vestingen of kustplaatsen te huis be- hooren. Bij de bereden corpsen mogen geen plaatsvervangers boven de 30 jaar oud, worden ingedeeldtenzij deze bij een bereden korps hebben gediend. Het aantal plaatsvervangers en nummerverwis- selaars, bij de regimenten huzaren in te lijven, mag niet meer bedragen dan de helft van het getal der daarbij in te dee len miliciens. Bij de regimenten veldar tillerie, en het corps rijdende artillerie en het corps pontonniers worden zooveel mo gelijk plaatsvervangers en nummerverwis- selaars ingedeeld. Voor het corps torpe- disten worden bij voorkeur bestemd: va rensgezellen uit den Helder, Hellevoet- sluis en Willemstad, schippers, visschers, enz. Bij het corps genietroepen worden geen plaatsvervangers ingelijfd, doch daarbij worden ingedeeld, bij voorkeur: de be ambten bij den telegraafdienst tele grafisten. assistenten en klerken bij spoorwegen of in spoorwegfabrieken instru mentmakers, stokers en machinisien; wij ders de manschappen, die het beroep uit oefenen van rijswerker en van riet- of stroodekker. De miliciens, die eenig onderwijs in de genees- of heelkunde genoten hebben, de- hulp-apothekers en de apothekers-bedien den worden bij een der acht regimenten infanterie ingelijfd en aan den comman deerenden officier van het korps gesingna- leerd, ten einde te kunnen worden be stemd tot eene plaatsing bij eene der com pagnieën hospitaal-soldaten. BUITENLAND. Mason, die op den ellendeling Guiteau, de moordenaar van President Garfield, schoot, is deswege tot acht jaren dwang arbeid veroordeeld, 't Is hard. Tegen hoogverraad, waarvan Mac Lean beschuldigd wordt, is de doodstraf be dreigd, uit te voeren door middel van den strop en vierendeeling van het lijk, on middellijk na de voltrekking van het vonnis. Uit Durban wordt gemeld, dat de Volks raad van den Oranje-Vrijstaat aan Presi dent Brand vergunning geweigerd heeft tot het aannemen en dragen van het groot kruis der St. Michel- en St. Georgeorde, hem door de Koningin van Engeland aan geboden. De advocaten van de ter dood veroor deelde nihilisten hebben besloten protest aan te teekenen tegen de wettigheid van het proces en van het uitgesproken vonnis. De gemeenteraad van Sofia heeft een crediet van 200,000 frcs. beschikbaar ge steld voor den bouw van een kerk, die opgericht zal worden ter gedachtenis van Czaar Alexander III. In de hooge kringen te St. Petersburg wordt beweerd, dat generaal Skobeleff door den Keizer te Gatschina ten gehoore is ontvangen en dat Z. M. hem bij die ge legenheid heeft verweten, dat hij Rusland van het overig Europa had geïsoleerd en Duitschland had verbitterd, Gedurende twintig jaren zullen de Chi- neescge werklieden niet in de Vereenigde Staten mogen komen, te beginnen na af kondiging van de nieuwe wet, die met betrekking daarop is gemaakt. GEMENGD NIEUWS. Een man, die ie Delfshaven wegens overtredingen der drankwet in voorloopige bewaring werd genemen, is in het politie- bureel overleden. Te Assen is een dienstmaagd, tengevolge van een schrik eensklaps krankzinnig ge worden. Te Lemmer heeft zich een oud man, die verpleegd werd in het armenhuis, ver dronken, omdat hij bang was dat de po litie hem zou inrekenen, wegens het ste len van eenige voorwerpen uit genoemd huis. Door den landbouwer Scholte Scho'oos uit Hezinghe, (gem. Tubbergen) is Zondag het eerste kievitsei voor f 1 verkocht. Tegen een herbergierster uit Sliedrecht zij drie geldboeten ieder van f 11 ge- ëischt, omdat zij in haar herberg aan drie jongens, van 11 en 14 jaar, punch, roode jenever, brandewijn en cognac had ge schonken. Tegen een paar broodbakkers te Zie- rikzee is proces-verbaal opgemaakt wegens het in den winkel hebben van brood be neden het bepaalde gewicht. Te Hamburg is een procureur die een groote praktijk had, wegens kwade wissel- praktijken, op last van het openbaar Mi nisterie, gevangen genomen. Donderdagavond, ten 10 uur, toen een goederentrein (van Emmerik naar Holland) te Elten ophield, inspecteerde, de Pruisi sche ontvanger aldaar de wagens. Bij een paar ijzerwagens gekomen zijnde, klom hij met een ladder daarbij, om er in te zien. Eensklaps sprongen er twee kerels af, die terstond in de duisternis verdwenen; bij nader onderzoek vond men verscheidene blazen met spiritus, die door den ontvan ger werden in beslag genomen Men denkt, dat de smokkelaars op eene gemakkelijke wijze naar Zevenaar hebben willen reizen, i om van daar de spiritus door het veld, naar Arnhem te brengen. Een aantal gewapende en vermomde man nen, drong Zondagmorgen vroeg het huis binnen van den pachter Connell te Knoc- kawana (graafschap Kerry). Connell's vrouw die de onwelkome bezoekers wilde tegen houden, kreeg een paar schoten door de beenen. De onverlaten sleepten Connell uit zijn bed en zonden hem eveneens eenige ko gels door de beenen. Beiden, man en vrouw, verkeeren in levensgevaar. Connell werd verdacht van de politie te hebben inge licht omtrent verdachte personen. Kan het gemeener. In een spoortrein, niet ver van Tarascon (dus weer op den ongeluksspoorweg Paris LyonMediterrannée) is een reiziger, die zich alleen in een coupé bevond, door een onbekend man aangevallen, die drie schoten op hem loste, hem dwong eene som van 250 fr., welke hij bij zich had, af te geven, en na een vierde schot de vlucht nam. De pas sagier bekwam twee wonden, maar niet van ernstigen aard. Wij zouden bijna schrijven dat tot het personeel der landswerf te Amsterdam een hond behoort. Het is tenminste een hond van 't volk, die sedert jaren met werk lieden de werf op- en afgaat en, ten voor beeld zijner meesters, altijd de eerste is die de poort der werf, by het kleppen der klok, binnenloopt. Bij het verlaten der werf van het volk is hij niet altijd de eerste. Minstens 15 jaren is hij op 't appèl en 's middags wordt menig papie ren zakje nedergeworpen, waarin de beentjes en kluifjes voor de /rooie Cas zich be vinden. Sedert het invoeren der honden belasting wordt deze onder elkander door 't volk betaald. De roode Castor heeft nu en dan, niet door den arbeid, maar in den strijd eene wonde bekomen, waarna hij somtijds op drie pooten springende, toch ,/te werk" kwam. Bij feesten is zijn halsband steeds met oranjelinten versierd. Dezer dagen werd de //rooie Cas" gemist. Hij had den belastingpenning van 't oude jaar verloren, was opgepakt, in den hon denwagen geworpen; 't sombre woord had geklonken: //rol voort, rol voorl, gevan genwagen 1" Nog véör de uitvoering der voor de honden nog niet afgeschafte dood straf was de belasting voor dit jaar weder bijeengebracht; een der werklieden, als af gevaardigde, betaalde den losprijs; onder luid geblaf nam de //rooie Cas" afscheid van zijne mede-veroordeelden en rende weder ijlings naar //zijn werk Te Parijs is weder een vrouw in hechtenis genomen, dat haar negenjarig zoontje had afgericht, om portemonnaies te rollen. Een inspecteur der veiligheidspolitie merkte na melijk op, dat een knaapje, dat zich in de omnibus-wachtkamer op de Place de la Ma deleine naast eene dame had neergezet, zijn hand in een zak der dame had gestoken. Het kind was netjes gekleed, zoodat de inspec teur eerst dacht, dat het bij de dame behoor de. Toen de hand van den knaap evenwel vervolgens in den zak eener andere dame ver dween, leed het geen twijfel meer, of hier had zakkenrollerij plaats. De knaap verwij derde zich eindelijk en werd gevolgd door den inspecteur. Eene gerolde portemonnaie werd aan eene vrouw gebragt, die op eene bank op den boulevard zat te wachten. Het bleek, dat het kind slagen kreeg, als het niets gestolen had. In opdracht eener vergadering van be langstellenden heeft te Amsterdam zich een commissie gevormd tot onderzoek van de kansen van emigratie naar Transvaal en andere deelen van Zuid-Afrika. Men werd daartoe gedrongen, eensdeels door de toenemende verhuizing naar Ame rika, ten andere doordien velen liever naar Afrika zouden gaan, indien zij slechts eenige zekerheid hadden daar een toekomst te vinden, en vooral indien tusschen de Ne derlandsche en Afrikaanschehavens een geregelde stoom vaartverbinding bestond. Om de kansen van dit een en ander te kunnen nagaan, zullen eerst opgaven wor den ingewacht aangaande personen, die naar Zuid-Afrika zouden willen vertrekken, mits zij verzekerd zijn van behoorlijk ver voer en goede maatregelen van ontvangst en over het algemeen der inlichtingen, die nog bij de Commissie moeten inkomen en dan zullen worden medegedeeld, van dien aard zijn, dat zij begrijpen de kans te kunnen wagen. Tegelijk is aan een commissie van er varen deskundigen opgedragen, de voor waarden te onderzoekenwaaronder een geregelde stoomvaartverbinding zou kun nen worden tot stand gebracht. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren9 Maart. Neeltje, d. van Jan van Diggele en Elisabeth Klomp. 12. Petrus, z. van Lijndert Windhouwer en Al bert je van Koot. Willem, z. van Johannes Hermanus van den Broek en Heintje Ring. 13. Everardus Stepha- nus, z. van Johannes van der Linden en Barta van Bekkum. Johannes Gijsber- tus, z. van Willem van den Eshof en Jo hanna Sophia Maria de Bruijn. Gehuwd: 15 Maart. Jan Bos en Jan netje de Vrij. Emil Maria Joseph Ni- colaus Vacano en Maria Ganzevles. Teunis van Ouwerkerk en Elisabeth Geurt- sen. Overleden9 Maart. Nicolaas Herre- wijn, 28 j, echtg. van Geertruida Alberta Christina Thien. 10, Wijmpje ter Beek, 66 jr. echtg. van Teunis van Daal. Maria Pet, 89 j. wed. van Gerrit Hondi- us. Dr. Hendrik Jan Menalda van Schouwenburg, 42 j. echtg. van Paulina Henriette Leignes Bakhoven. Gerardus Dreuning, 22 m. 11. Engelberta Adri- ana Kaspers, 7 j. Aalbert Willem Sle- king, 21 j. ongeh. 12. Maria Vane- veld, 52 j. echtg. van Peter Voskui len. Franciscus Herman van Raalte, 85 j. ongeh. 16. Een levenl. aang. kind m. gesl. van Dirk van Keulen en Theodora Ouwerkerk. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur der Hulpbank op MAANDAG den 20 MAART 1882 ,'s namiddags van hal/twee tot halfd> ie, zitting houden ineen der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van vcrstreket voorschotten. J. C. LEINWEBER Secretaris. MARKTBERICHT. Amersfoort, 17 Maart 1882. Tarwe f 10,h f 12,.Rogge f7.25 h f8.25; Boekweit f7,a f8.Ap pelen f-,hf-.Aardappelen f 2.25 a f 2,50 per HL.; Hoendereieren f 3.h 4,de 100 stuks; Boter f 1,50 a 1,75 per kilo.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2