mededeeling te beantwoorden met een' brief van rouwbeklag. Goedkeuring van Gedep. Staten op de gem.-rekening over 1880 en op het raads besluit o j in hooger beroep te gaan van het vonnis der rechtbank te Utrecht in de procedure met de centraalsp.m.ij. ge wezen. Voor informatie. Verzoek van den hr. A. van Haselen om hem tegen f 1 per vierk. meter in eigendom af te staan een stukje grond, groot 66 v. m., achter zijne woning ge legen. Verzonden aan B. en W. om prae-advies, en te behandelen gelijktijdig met de aanhangige vraag van A. Tijpers om voormelden grond opnieuw te mogen huren. Staten van oninbare posten over 1880 van den hoofdelijken omslag ad 868,23'/2 ep de hondenbelasting ad f 170,50, met advies van B. en W. Ter Secretarie en te behandelen in eene volgende ver gadering. Naar aanleiding van den brand die gis teren alhier plaats vond, brengt de heer Visser lof aan de brandweer, krachtig on dersteund door militairen, en stelt tevens voor, namens den gemeenteraad een schrij ven van dankbetuiging aan den garnizoens- kommandant te richtenmet bijvoeging van eene premie voor de manschappen die geholpen hebben in het blusschen van den brand. De Voorzitter erkent evenzeer den ijver vooral door leden der brandweer als door militairen aan den dag gelegt, en deelt mede dat door hem mondeling aan beide majoors en schriftelijk door B. en W. aan den garnizoens-kommandant bereids, dank is betuigd. Gaarne vereenigt de spre ker zich ook met het gedane voorstel, eene premie voor de manschappen eraan toete- voegen. Nadat de heeren Gerritsen, Visser, v. d. Wall Bake en v. Burgsteeden van gedachten wisselden over de hoegrootheid der premiewordt het voorstel z. h. o. aangenomen, met overlating voor het be drag aan B. en W. De heer Gerritsen vraagt naar den stand der onderhandelingen betrekkelijk de opstal len aan het plantsoen, waarop de Voorzitter antwoordt dat alles afhankelijk Is van het bericht dat hem door den advokaat van den heer v. Eek is toegezegd en alsnog wordt tegemoet gezien. De zitting is hierna gesloten. Amersfoort, 22 Maart 1882. Op de paardenmarkt van j.l. Maandag alhier waren aangebracht 863 paarden, zoo wel aan de lijn als aan de stallen; vele buitenlandsche kooplieden waren tegen woordig, handel was er weinig zoodat er niet verkocht is; de hoogste prijs die be steed werd was f 666,— de laagste f 225,—. Hevig was de brand welke Maandag op den Hof alhier uitbrak in het pakhuis van den heer van Rees, firma K. de Rooy Comp. en weldra oversloeg op zijne woning, waarin het Kruideniersvak wordt uitgeoefend; de aanwezige petroleum, olie enz. die in zulke zaak steeds aanwezig is, voedde de vlam zoo sterk dat de aanblik ontzettend was; spoedig deelde de vlam zich mede aan de diie daarachter belen dende woningen uitkomende op de Lang straat, waarvan een uitbrandde en de twee anderen woningen zwaar beschadigde. Wij noemen het een geluk voor de bewoners der Langstraat, dat er een zachte wind koelte was, de ramp ware niet te over zien geweest. Autoriteiten waren spoedig tegenwoordig, de brandweer heeft goed gewerkt; gaarne brengen wij hulde en onzen dank aan de artilleristen, gekommandeerd door den kapitein, welke met hunne spuit veel hebben bijgedragen door moedig en ordelijk werken het vuur te bedwingen, en den brand verder te blusschen. De oorzaak van den brand is onbekend, de perceelen en inboedel waren verzekerd. BUITENLAND. De kroon van Napoleon III en de zwaarden van Lodewijk XVIII en van den Dauphin zullen gesmolten worden. Te Lyon is een groote bende valsche munters ontdekt. Ter beschikking van den prefect van Finière, dat van alle departementen in Frankrijk het achterlijkst isworden 900,000 fres. gesteld, om daarvoor in 50 gehuchten scholen te laten bouwen. Uit Tunis wordt bericht, dat drie Fran- schen, aan het Consulaat verbonden door twee Italianen werden aangevallen. Eenige zouaven schoten toe en pakten de Italianen beet. Men vond revolvers en dolken bij hen. Volgens een telegram zou generaal Sko- beleff gezegd hebben: dat de Keizer zijne rede volkomen goedkeurde, maar niet openlijk zijn goedkeuring kon toonen, om dat Rusland al te veel van Duitschland afhangt. Skobeleff ontvangt een aantal dreig brieven uit Duitschland en kreeg 43 uit dagingen tot een duel. Vrijdagavond, ten 9 ure, brak in een der schouwburgen te Petersburg, tijdens de voorstelling, brand uit. Menschenlevens moeten er niet bij verloren zijn gegaan, maar bizonderheden ontbreken nog. De oude Duitsche Keizer is weder ge vallen. Hij heeft zich aan zjjn rechterknie, elleboog en enkel bezeerd. Het water van den Mississippi blijft zakken en de grootste gevaren schijnen voorbij. Over hoe groot gebied de over stroomingen zich hebben uitgestrekt, b'ijkt uit de opgaven, door het Ministerie van Oorlog verstrekt over het aantal van hen, die ondersteuning behoeven. Het zijn 20.000 personen in Illinois, 5000 in Ten nessee, 1800 in Mississippi, 15.000 in Arkansas, 1500 in Missouri, 500 in Ken tucky en 8000 in Louisiana. De Zweedsche Rijksdag heeft het han delsverdrag met Frankrijk, met 197 tegen 112 stemmen, aangenomen. BINNENLAND. De Leidsche universiteit heeft een ge voelig verlies geleden door het afsterven van den geleerden professor mr. J. E. Gondsmit. De Winkelvereeniging van Eigen Hulp te 's Hage keert over 1881 aan haar le den 10 pCt. uit van het door haar in dat jaar besteedde bedrag. Officieren van de schutterij, aldus heeft de Minister van Justitie, op een vraag van een Steenwijkschen luitenant, gede cideerd, mogen in het burgerlijke leven drankverkoopers zijn. Schutter officier is geen openbaar ambt. Nederlandsch oudste tooneelspelerde heer Jan Jacob Stoete, is te Groningen, in den ouderdom van 78 jaar, overleden. Het goedkoop pakket-tarief (Rijkspost- tarief) van de firma van Gend Loos, is ingevoerd voor geheel Nederland, ook over de streken en provinciën, die voorloopig door het Rijk niet worden bediend. Te Workum staat al een perzikboom in bloei; 't is een prachtig gezicht. Ter herinnering aan den sterfdag van Koning Willem II, is Vrijdag weder een krans gehecht aan het standbeeld op het Buitenhof te 's Hage. Als 't weer een beetje blijf; zooals bet in den afgeloopen week was, dan zullen we hoogstwaarschijnlijk reeds in het laatst van April nieuwe aardappelen kutmen heb ben, of ongeveer twee maanden vroeger dan in andere jaren. Men schrijft van Kotta Radja aan het Bat. Hblad: In den nacht van 28 Januari deden de Atjehers een aanval op de goedgezinde kam pong Atéh, die ten Z. O. van den kraton en slechts enkele minuten van de woning des gouveneurs verwijderd is; het hulpge roep der bewoners was dan ook in den kra ton zeer duidelijk hoorbaar. Na het lossen van eenige schoten uit Beaumont-geweren, vielen zij de kampong aan, wonden een der bewoners, namen alles wat van hunne ga ding was mede, en verdwenen weder even spoedig als zij gekomen waren. Eene uit den kraton afgezonden troepenafdeeling mocht er niet in slagen den vijand te ach terhalen. Brutaler kan het wel niet. In den zelfden nacht werd de rivierwacht bij lndrapoera door gewapende Atjehers bekroopen en aangevallen. Een soldaat sneuvelde, een ander werd gewond. Ook de Atjehers leden verliezen, en volgens ge rucht moet zich onder hunne dooden een broeder van Toekoe di Tiroe bevinden. Om de kroon op alles te zetten, deden de Atjehers den volgenden dag tusschen 5 en 6 uur 's namiddags met eene macht van 100 man een aanval op een transport, dat van Toengkoep naar Kroeng Kalie ma-cheerde. Dit transport bestond uit 20 Europeanen en stond onder de bevelen van een Euro- peesch sergeant. De vijand, verscholen achter zich aan weerszijden van den weg be vindende gelangans, liet eerst het transport voorbij trekken, gaf toen een salvo en viel onmiddelijk daarop met den blanken kle wang aan. Het troepje militairen verkeerde ineen uiterst hachelijken toestanddaar er bij dezen eersten aanval dadelijk 2 sneuvel den en 6 anderen gekwetst werden, waar van 3 zeer ernstig. Met de grootste kalmte verzamelde de transportkommandant de overblijvenden, en wist den vijand door een goed gericht en wel onderhouden geweer vuur tot den aftocht te noodzaken. Niet genoeg kan de houding van dezen daoperen onderofficier geprezen worden. Het zegt veel om, omsingeld als hij was door 100 Atjehers, niet alleen sland te houden, maar ook den vijand op de vlucht te jagen, na hem een verlies van 15 dooden en eenige gewonden toegebracht te hebben. Ten gevolge van het voorgevallene is de transportdienst weder verzwaard; aan de transporten toch wordt eene groote sterkte gegeven, en zullen sommigen daarvan vo >r- taan door officieren gecommandeerd worden, en dit terwijl er een incompleet van ongeveer 1/6 of der organieke sterkte bestaat. Hoewel volkomen overtuigd, dat het voorgevallene in de officieele rapporten als naar gewoonte zoo verbloemd mogelijk zri worden voorgesield, en er wei weder van eene bende kwaadwilligen sprake zal zijn, zal het toch moeielijk vallen van vrede te blijven spreken in een land, waar v ijandelij- ke benden van 100 man, van kop tot teen gewapend, gewapende transporten van 20 inau durven aanvallen, zonder dat het mc- geüjk is deze aanvallen te kunnen beletten. De vrede te Atjeh is en blijft een fiere. Een der eerste nadeelen van den bestaanden toe stand is, dat wij door al deze part'eele aan vallen meer soldaten verliezen, dan vroeger bij belangrijke excurs'es het geval was. Blijft men dan ook op de e wijze voort gaan, worden er geene afdoende maatrege len genomen, dan ze' Aijeh everals Spanje zulks weleer was voor het leger van Na poleon, het graf van ons leger worden. GEMENGD NIEUWS. Een dapper machinist is zekere Irving te Maynesboro. Eenige tijd geleden bemerkte hij dat drie zwr u-beladen vrachtwagens, die op een hoogte stonden, daarvan begonnen af te rollen, zoodat zij op de ireinen beneden, vol menschen en goederen, moesten inrijden en schrikkelijke onheilen aanrigisn. Kort en goed zede Irving zijn locomotief in beweging en reed met volle kracht de drie wrgens, die reeds naar beneden kwamen, tegemoet. De schok was omzettend. De eerste wagen vloog in stukken, maar de beide andere bleven s'aan. Irving, die een jong man is, bekwam bij zijn moedige daad slechts lig.e kneuzingen. Uit Wilp is vóór een paar dagen een gezin, bestaande uit man, vrouw en twaalf kinderen, waarvan de oudste ongeveer 14 jaren oud is, naar Amerika vertrokken, nadat hun geheele boedel een paar dagen te voren bij executie was verkocht. Door familie en vrienden is het noodige reis geld verstrekt. Buiten dit excep.ioneele geval neemt de zucht tot landverhmzen ook in die streken weder aanmerkelijk toe, tengevolge van de minder gunstige omstan digheden, waarin vooral de landbouwende klasse sedert een paar jaar verkeert. Een verschrikkelijk ongeluk had Vrijdag te Groningen plaats. Een zware ijzeren rol, achter een wegen gebonden, werd lang zaam voortgetrokken. Een 5-jarig knaap je ging er op zitten, viel er af en werd onder de rol verpletterd. In Veur is opnieuw een redder der lij dende menschheid verschenen. Zekere Cornelis Den Elzen, landbou wer van beroep, heeft 't middel uitgevon den om menschen, die /gebroken" zijn (aan breuken lijden), in een oogwenk van hun kwaal te genezen. Het praeparaat bestaat uileen vocht, en de geheele do sis, die men krijgt, moet in eens op het gebroken deel goed worden ingesmeerd. Die inwrijving moet voor zonsopkomst geschieden; is de zon alreeds op, dan heeft het medicament geen kracht. Zal het in Mei 1882 vriezen? De bui tengewoon zachte weersgesteldheid der twee eerste maanden des jaars, Januari en Fe bruari, doen beduchtheid ontstaan voor late nachtvorsten, indien men name'ijk ge loof mag slaan aan het bekende spreek woord: „Een groeoe Kerstmis geeft een witte Paschen." Zal hel dit jaar bewaarheid worden? Op deze vraag brengen wij n herinnering de waarnemingen, die door een kolonel Le Pèvre, met het oog daarop, sedert ruim veertig jaren in het Fransche departement van Charente zijn gedaan. Uit zijn nauwkeurig voortgezette waarne mingen en aanteekeningen daarvan gedu- renae a dien tijd blijkt, dat elke dag ;n de maand Maar;, waaiop het m-srig weder was ais een voorteeken mocht worden be schouwd, dat het op deuzelfden datum der maand Mei of den dag van te voren of een dag daarna zou rijpen. 't Valt gemakkelijk op deze aanduiding te let>en, ten einde ons te vergewissen of zij steek houdt, door aantekening te houden van de mistige dagen in Maart. Garibaldie is in zooverre van zijn ziekte hersteld, dat hij voornemens is naar Pa lermo te gaan, om den 31 n Maa.t het zesde eeuwfeest van den Siciliaanscben Vesper (verdrijving van de Franschen van Sicilië) bij te wonen. Hij heeft dezer degen aan Leon Tand, van het Parijsche blad de Anti-clerical, een brief geschreven, waarin hij in krasse bewoordingen zijn afkeuring van Frank- rijk's houding (bij spreekt o. a. van de R'publieque des calottesen vooral ook z jh verontwaardiging over den Tunesischeu oorlog betu'gt. Er worden te Washington een aantal a- dressen ontvangen, waarin gratie verzocht wordt voor Mason den sergeant die op Guiteau schoot en dezer dagen tot 8 jaren dwangarbeid veroordeeld werd. Ook de wet gevende vergadering van den Slaat Ohio drakte in een motie den wensch uit, dat zijn straf hem kwijtgescholden en hij in zijn rang hersteld moge worden. De nusch, de meest bekende vogei, wordt wellicht het meest veracht; en schijn baar met grond, want een Fransch natuur kundige heeft berekend, dat een musch een half mud koren per jaar eet; daar er 10 millioen musschen in Frankrijk zijn, welke gedurende een jaar 625.000 hectoli ters koren eeten, de hectoliter tegeD frs. 15 berekend, maakt dat een waarde van om streeks 9.374.000 frs. (4,453,123 gulden) uit. Maar hij heeft tevens berekend, dat het diertje, ter vergoeding hiervoor, 8,360 graanetende en vele andere insecten per week vernietigt. Het is dus twijfelachtig of de musch minder nut dan schade teweeg brengt. Doch een bijzonderheid schijnt in zijn oordeel te pleiten. In een s'ueek waar de landbouwers sterk klaagden over de door de musschen veroorzaakte schade, zet te men een prijs op haar verdelging. Maar nu werd de schade, door de insecten aan gericht, veel grooter en van dien aard, dat men weldra een belooning stelde op het invoeren van diezelfde muschjes, welke men als vijanden had beschouwd, doch die juist goedkoope bondgenooten waren. Het Amerikaansche Bijbelgenootschap heeft te New-York een gebouw van zes verdiepinge i, met een breedte naar even redigheid, 't welk gebez-gd wordt a's druk ker i, binderij enz. enz. Daarin zijn van 'smorgens tot 's avords ia werking zes groole pereen van Hoe, d;e, 't spreekt van zelf, door stoom In beweging worden gebracht. Per dag worden 6000 ex. af gedrukt. Niet van leltervoimen, maar van stere- oliepplatej wordt er bijna uitsluitend ge drukt. Bet genootschap bezit de nood'ge stereotiepplaten voor 120 verschillende bij- be'uitgaven en het aantal p'aten van dien aard daartoe arnwez'g, klimt tot over de 65,000. L'ggen zij niet er perse, dan be- viuden die plateu zich ia een kolossaal vuurvast gewelf. Van den kleinen, zoogenaamde agaat- bijbel drukt men per minuut een exem plaar; van den goedkoopen 5 cents-bijbel h 1272 et. naar onze munt die slechts het Nieuwe Testament bevat, drukt men v'er exemplaren per minuut. Gedurende de jongstve loopen twee jaren heeft men dag voor dag nooit minder dan 1000 exem plaren van deze goedkoope uitg- af gedrukt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2