Bunschoten, 30 Maart 1882. Heden had alhier een treurig ongeval plaats, zekere Hendrik Pijpers, een oppassend jongeling en zoon eener weduwe, voor wien hij de kost won, aan toevallen lijdende, had het ongeluk aan den dijkweg, waaraan hij arbeider was, in den sloot te vallen en te verdrinken. aanschouwingsmiddelen voor Indische land en volkenkunde, (dat woord hier in zijne allereenvoudigste beteekenis opgevat,) te vermeerderen. Een collectie van eenige landbouwproducten is met eenigen ijver en goeden wil wel aan te leggen: platen over Indië hebben we nog niet, maar moeten gemaakt worden, groote wandplaten met heldere figuren, geteekend naar juiste af beeldingen. Kon het zijn dat op volksvoor drachten en soortgelijke bijeenkomsten In dië eens nu en dan in breede, schilder achtige trekken werd behandeld, er zou zeker wel iets van in het geheugen bewaard blijven. Als dat alles samenwerkte, dan zouden wij het misschien nog kunnen be leven dat de man uit de volksklasse, van „de Oost toevallig sprekende, er iets meer van wist te verhalen dan dat het er //zoo weergaasch heet is," en wat er verder volgt. Amersfoort, 1 April 1882. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, onder bescher ming van Z. M. den Koning, heeft de navolgende prijsvraag uitgeschreven: De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, vraagt een over zicht van aanbevelenswaardige siergewassen, geschikt om in Nederland als alleenstaande gedurende korteren of langeren tijd van het jaar of wel het geheele jaar in de open lucht te kunnen verblijven. Voor een, naar het oordeel eeuer hier voor te benoemen Commissie voldoend ant woord looft de Maatschappij uit, haar Gou den Medaille en Twee honderd Gulden. De antwoorden moeten worden ingezon den in de Nederlandsche taal. Zij mogen niet eigenhandig door de mededingers ge schreven zijn. Het schrift moet duidelijk en gemakkelijk leesbaar zijn. Zij moeten worden ingezonden bij den Algemeenen Secretaris-Penningm., vóór of op den lsten Januari 1884, en vergezeld gaan van een verzegeld briefje, voorzien van hetzelfde mottohetwelk op de ant woorden voorkomt, en den naam, het be roep en de woonplaats van den inzenden bevatten. In de Jaarlijksche Algemeene Vergade ring van 1884 zal het briefje, hetwelk het bekroonde antwoord vergezelde, geopend worden en zullen de overige, bij de on- bekroond geblevene behoorend, ongeopend vernietigd worden. Terwijl het bekroonde en de onbekroon de antwoorden later ter beschikking der inzenders blijven, verbindt zich de schrij ver van het bekroonde omwanneer dit uitgegeven mocht worden, hiervan 30 exemplaren kosteloos aan de Maatschappij af te staan. Tot toelichting dezer Prijsvraag diene het volgende Er wordt niet eene opsomming gevraagd van alle gewassen, welke aan de gestelde eischen kunnen voldoen, maar alléén van die, welke werkelijk aanbeveling verdienen en voortdurend of tijdelijk voor ons klimaat geschikt zijn. Onder siergewassen worden alle planten begrepen, boomen en heesters niet uitge sloten, die, betzij in den open grond, hetzij in potten, kuipen of anderszins in de open lucht geplaatst, door houding, bladerentooi of eigenaardige bloeiwijze geschikt zijn alléén staandetot sieraad van parken tuinen, gazons, terrassen, pleinen, enz. te dienen. Men wenscht bij de behandeling zooveel mogelijk opgaven van lo. Standplaatsenwaar het gewas te bezigen. 2o. Tijd van het jaar, gedurende wel ken, en op welke wijze het daar kan ver blijven. 3o. Tijd van het jaargedurende wel ken de plant haar eigenaardig schoon als siergewas toont en waarin die schoonheid bestaat. 4o. Wijze van kweeking en behandeling, noodig om dat doel te bereiken. 5o. Men wenscht voorts de geslachts namen afzonderlijk gerangschikt te zien volgeus een natuurlijk stelsel. 6o. Bij elk geslacht opgave van de soorten en verscheidenheden hijeen ge plaatst. Bij de soorten opgaaf van de La- tijnsche namen en Latijnsche synoniemen (waarbij steeds de namen der auteurs), van het vaderland en van den tijd van invoer in de kuituur, alsmede van de Nederland sche EranscheDuitsche en Engelsche namen (met volksbenamingen). Bij de na men der verscheidenheden (waaronder stand vastige afwijkingen van soorten verstaan worden) mede opgave van de verschillende benamingen en zoo mogelijk door wien wanneer en waar zij gewonnen en in de kuituur ingevoerd zijn. Mr. H. L. A. VAN OBREEN, Voorziteer. H. C. ZWART, Alg. Secret. Penningm. Heden namiddag ten ongeveer U/s uur, onstond een schoorsteenbrand ten huize van den schoenmaker van Hoefsloot, achter het Oude Stadhuis alhier, die echter door de bewoners en anderen spoedig werd ge- bluscht. De agent van politie H., die mede ter plaatse aanwezig was, had het ongeluk door het instorten van het ge deelte zoldervloer waarop hij stond, naar beneden te vallen, waarbij hij met de len denen op een stoel teiegtkwam en zich te dier plaatse en aan de beenen, hoewel gelukkig niet ernstig, toch zoodanig be zeerde dat hij zijneu dienst niet konde voortzetten. De oefeningen op groote schaaldie dezen zomer door de le divisie zullen worden uitgevoerdzullen bestaan in het kampeereu van het 4e regement infanterie te Milligen en van het 7e regement infan terie te Bussura, waarna deze regementen, met toegevoegde artillerie en cavallerie, tegenover elkander zullen manoeuvreeren in de omstreken van Amersfoort. BINNENLAND. De geneeskundige inspecteur heeft af wijzend beschikt op het verzoek van B. en W. van Gouda, om de pokken-epede- mie aldaar als geëeindigd te verklaren. Yan de 100 werklieden der gedeeltelijk afgebrande strookarton-fabriek te Leeuwar den is niemand ontslagen. Zij behouden hun loon zoolang de fabriek stilstaat. Te 's Hage zal den 15den Mei, in het openbaar, in het Venduhuis der notarissen, in de Nobelstraat, worden geveild, in ver schillende perceelen, als bouwterrein, om daarop, volgens een daarvan gemaakt plan, huizen te stichten, de grond waarop thans is gebouwd hetpaleis met nevengebouwen, galerijen, torens, Gothische zaal, stallingen en koetshuizen, benevens de daarbij be- hoorende tuin en erven, alles staande en gelegen aan den Kneuterdijk, de Heulstraat, het Noordeinde en de Oranjestraatte 's Gra- venhage. Het adres van ingezetenen van Maas tricht, houdende verzoek tot intrekking der bepaling, dat het garnizoen aldaar verminderd zal worden, draagt niet min der dan vier duizend handteekeningen. Bij het jongste nummer der Opregte Steenwijker Courant behoort een bijvoeg sel, waarvan de inhoud hoofdzakelijk is gewijd aan de belangen van aanstaande landverhuizers naar Amerika. De redactie gaat voort met hare waarschuwing tegen de beweging, die door de beide bekende heeren Kuipers wordt op touw gezet, met het doel om het volk te lokken naar Dakotah. BUITENLAND. De z. g. „maneschijnbende" zet in Ier land, haar schrikbewind nog steeds onbe- leramert voort. Vrijdagavond overviel een bende mannen, met kappen over 't hoofd, in een boschje niet ver van Clowmur een bejaarde vrouw en haar zoon, die zich op den terugweg naar huis bevonden en mis handelde de menschel) zoo wreedaardig, dat de zoon kort daarna stierf en de moeder bijna stervende werd gevonden. Op verschillende spoorwegen in Oosten rijk is het verkeer tengevolge van sneeuw vallen en lawinestoringen, voor eenige dagen gestaakt. De gezant van Italië in Mexico heeft zich met een revolver doodgeschoten; men zegt, dat de oorzaak financiëele moeie- lijkheden zouden zijn. Generaal v. Moltke heeft van den Sul tan van Turkije het grootkruis van de Medijidie in diamanten gekregen. De Gothard-spoorweg wordt bedreigd door een groote rotsmassa van den Axen- berg, waarvan men den val onvermijde lijk acht. Men zal de rots door dynamiet doen springen, zoodat die in het meer van Lucerne terecht komt. Guiteau ontvangt nog altijd bezoeken en is nog steeds in de gelegenheid zijn onwaardige comedie voort te spelen. Of Guiteau werkelijk ter dood zal worden gebracht is nog steeds quaestieus, en deze twijfel heeft onlangs op nieuw voed sel ontvangen door de benoeming van Conkling tot opperrechter, die echter, zoo als men weet, ,voor deze betrekking be dankt. Te New-York heeft de mayor de voor naamste burgers opgeroepen tot een mee ting, ora er tegen te protesteeren, dat Engeland lersche Amerikanen gevangen houdt en de Regeering der Unie uit te noodige krachtig tusschenbeide te treden. De Russische Regeering heeft bevolen, dat de Israëlieten, die in Kieuw wonen, naar de voorsteden moeten verhuizen; Is raëlitische dienstboden moeten de stad verlaten, terwijl de Israëlieten geen Chris ten dienstboden mogen houden. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag werd door de rechtbank te Mid delburg een scheldpartij behandeld, waarbij de aanklager er waarschijnlijk het slechtst zal afkomen. Iemand uit Zeeuwsch Ylaan- deren had een zijner buren uitgescholden voor „brandstichter" hetgeen deze aanleiding gaf eene klacht in te dienen. Ter terecht zitting erkende de beklaagde het scheld woord gebezigd te hebben, doch voegde er bij, dat hij die beschuldiging waar kon ma ken. Van deze verklaring werd acte geno men en eene instructie tegen den gescholde- ne aangevangen. Tengevolge daarvan is „de in zijn eer gekrenkte persoon" in arrest ge nomen. Zijn „gevoeligheid" kan kan hem mogelijk duur te staan komen. Zondagavond verdronken te Krimpen a/d IJsel drie jongelieden, die met een boot zonder riemen over het onstuimige wate ren wilde varen; waarschijnlijk is de boot door den wind omgeslagen. Hun lijken zijn alle opgevischt. Twee dienstboden, die te Delft op naam van anderen lekkernijen hadden gehaald, zijn door de politie aldaar aangehouden. Zondagnamiddag is de bomschuit On bestendig, te Scheveningen thuis behoo- rende, in het gezicht van Zandvoort om geslagen en met man en muis vergaan. Zij telde 7 opvarenden. Uit eene weide in den polder de Ooij, onder de gemeente Ubbergen, zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl., ten na- deele van den heer Burgers, steenfabrikant aldaar, drie paarden ontvreemd. Men ver moedt, dat ze naar Pruisen zijn vervoerd. Trots alle nasporingen, ook daar te lande, heeft men den dief of dieven of de ge stolen paarden nog niet kunnen ontdekken. Zondagmorgen onstond te Assen een woordenwisseling tusschen de Wed. v. O. en haar dochter, waarbij ook haar zoon J. v. O. tegenwoordig was, die zich daaraan ech ter niet stoorde, maar naar de kerk ging. Tehuis komende, was de vrede tusschen moeder en dochter nog niet hersteld, waarop v. O. partij tegen zijn moeder koos. Deze werd hierdoor zoo woedend, dat zij op haar kinderen toeliep, en haar dochter met een klomp sloeg, terwijl zij haar zoon een ernstige wonde met een mes aan den lin kerslaap toebracht. Naar men meent, heeft de sterke drank daar weer een groote rol ge speeld. Door een vreeselijken brand is de stad Emoed, in Hongarije geheel vernield. Vijf oude vrouwen en vier kinderen kwamen bij die ramp om het leven. De bevolking ver keert in de grootste ellende en vertoeft, voor zoover zij niet naar andere plaatsen ver trokken is, in de open lucht. Te Weenen zijn in het jaar 1881 216 echtscheidingen uitgesproken. Onder de paren is er een, waarvan de man 67 de vrouw 78 jaren oud is. Sinds 1816 had den deze beiden lief en leed gezamenlijk gedragen; nu eerst kwamen ze tot de overtuiging, dat ze eigenlijk niet bij el kander behoorden. Men moet in Amerika maar komen om vreemde dingen te zien gebeuren. Nu wordt uit New-York weer een staaltje ge meld, dat waarschijnlijk wel alle vroegere in dwaasheid overtreft. Een speculant is op het denkbeeld gekomen om gereser veerde plaatsen te verkoopen, teneinde goed te kunnen zien bij de voltrekking van het vonnis van Guiteau. De plaatsen hadden zulk een aftrek, dat de speculant weldra alle had uitverkocht; nu bestaat er een ware handel, en men verkoopt ze reeds met tien en twintig percent boven den inkoopprijs. Z. H. Paus Leo XIII heeft een prach tige cameé, waarin zijn borstbeeld is uit gesneden en die met paarlen bezet is, geschonken voor een verloting, door de R. C. Ziekenverpleging te Amsterdam te houden, ter uitbreiding van haar gesticht. Mejuffrouw Canrobert, dochrer van den Franschen maarschalk, zal dit jaar haar examen als onderwijzeres afleggen. Soubiran, die met behulp van zijn knecht Dostes zijn schoonouders vermoordde om van hen te erven zijn vrouw was zie kelijk en hij had geene kinderen is door het hof van Agen tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Het misdrijf werd 5 jaren geleden gepleegd en eerst onlangs kwam de justitie op het spoor. Dostes namelijk kreeg twist met zijn medeplich tige, en liet zich bij die gelegenheid woorden ontvallen in tegenwoordigheid van anderen, waardoor de vermoedens die men koesterde tot zekerheid werden. Tafereel uit de Utrechtsche rechtzaal. Een gemeente raadslid voor de rechtbank. Wij leven toch in een gelukkig landl Wij regeeren onszelf, althans wij wor den geregeerd, zooals wij het wenscheu. Wetten en verordeningen worden gemaakt overeenkomstig ons verlangen, onzen aard, onze zeden en gewoonten. Wij kiezen de bekwaamsten, de edelsten, de besten uit ons midden, en vaardigen hen af, om ge zamenlijk met de uitvoerders van den volkswil de grenzen vast te stellen, bin nen welke alle burgers zich vrijelijk kun nen bewegen, opdat er waarlijk vrijheid geen bandeloosheid heersche. Hoe jammer, dat we ons in onze keus soms deerlijk vergissen! Niet altijd, he laas zijn de besten onder ons onze ver tegenwoordigers; dikwijls worden de hardste schreeuwers, de brutaalsten gekozen om de belangen des volks te behartigen. Onze gemeenteraden leveren daarvan soms niet onaardige bewijzen, en vooral op het platteland treft men wel eens zonder linge achtbare mannen aan. Maandag jl. stond zoo'n „achtbare" uit het dorp Zevenhoven terecht voor de cor- rectioneele rechtbank alhier, en de man was zoo vermakelijk, hij verkondigde zulke dwarse begrippen over hetgeen passend was of niet, dat zelfs de deftige rechters zich niet van lachen konden onthouden. De veldwachter, die tegen hem proces verbaal had opgemaakt, legde voor de groene tafel zijne verklaringen af, en in middels zat het raadslid, met beide han den om de rechterknie, op het bankje zoo op zijn gemak heen en weer te wiegelen, alsof hij straks den burgemeester van Ze venhoven eens even „zijn vet" zou ge ven. „Is het waar, wat ge daar gehoord hebt, dat ge dien veldwachter voor „groote, ge- meene smeerlap" hebt uitgescholden?" Maar dat woord zou hij niet durven zeg- genl Dat wist de president toch ook wel Hij zou zoo iets niet eens in zijn hand willen nemen, laat staan in zijn mond. Neen, al wat hij gezegd had daarvan was hij stellig overtuigd mocht hij in zijn huis zeggen in zijn huis, waar die veldwachter als bode van het polderbestuur, maar tegen zijn wil, was binnengedrongen, om hem stukken te laten teekenen. Zijn vrouw had wel gezegd „Ga maar binnenmaar zijn vrouw was de baas niet in huishij was baas 1 wat zou je wel denken? „Dat is nu een quaestie over de maritale macht, die je maar met je vrouw moet uit maken. Hier is de vraag alleenheb je die scheldwoorden gebezigd Hij had niets gezegd, dat hij niet mocht zeggen. z/Dat zullen wij wel beoordeelen, als ik eerst maar weet wat je gezegd hebt."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2