laat zich natuurlijk niet beschrijven. Hij herstelde spoedig geheel en al, was tot 1865 ontvanger te Oost-Marsum, sukkelde daar na veel aan de oogen en was na 1879 tengevolge van een lichte zenuwberoerte memorieloos, terwijl hij nu dus ruim 50 jaren na zijn wondervolle redding werkelijk gestorven is. Niet gaarne sprak hij over zijn ontzettende ondervinding, waarvan zijn geheele leven lang de ken- teekenen zichtbaar waren aan de tanden, door het openschroeven van den mond. Het 7e regement infanterie heeft van Z. M. den Koning een telegram ontvan gen, waarin Z. M. zijne deelneming be tuigde in het verlies, dat het regement door het overlijden van zijnen verdienste lijken chef getroffen heeft. Door den heer Jhr. J. L. de Jonge, oud lid der Tweede Kamer, is een flink kerkgebouw met bijbehooren en een stuk gronds aan de Christ Geref. gemeente te Zierikzee ten geschenke gegeven. Voor beste aardappelen kon, wegens den grooten voorraad, Donderdag te Assen niet meer dan f 1 (een gulden) het mud wor den gemaakt. BUITENLAND. Te Parijs moet een werkstaking onder de kleermakersknecht ophanden zijn. De tailleur Debacher, die wist dat zijn 60 knechts grève zouden maken, kwam hen voor en zond hen weg. flEen bede om redding" ten gunste der Russische Joden heeft dr. J. Rülf, rab bijn te Memel, tot //alle beschaafde vol ken" gericht. z/In diepe zieleangst roep ik u toe" zoo schrijft deze geestelijke //helpt, redt, protesteert! Hoe meer het Christelijk Paaschfeest nadert, des te meer klimt de aDgst van onze 3'/2 millioen geloofsge- nooten in Rusland. Voor mij liggen de, thans vooral in West-Rusland, verspreide vlugschriften, welke alle Joden met dood en verderf dreigen. Wat die vlugschriften beteekenen, weet ik zeer nauwkeurig van het vorig jaar, toen zij altijd de voorbo den waren van de //Pegromen" (de aan hitsingen tot Joden-vervolgen) dag en uur kondigden zij nauwkeurig aan, en zij ga ven het sein tot roof, moord en vrouwen schending. De beesten hebben gewoed en het gedrag der oud-Romeinsche cohorten, ja der Skythen en Hunnen in de veroverde landen moet hierbij vergeleken, humaan worden genoemd. Wanneer verdierlijkte vrouwenfiguren kuische Joodsche vrouwen vasthielden, opdat de aterlingen haar kon den schenden, waDneer 300 Joodsche vrou wen dien gruwel moesten verduren ik zeg niets dan wat ik voor God en mijn geweten kan verantwoorden dan zijn er in de wereldgeschiedenis van zulke wandaden toch moeilijk de voorbeelden aan te wijzen. z/Tot u, beschaafde menscnen, tot u, Regeeringen die het hart hoog draagt, tot u verheven, door God aangestelde Mo narchen, tot u richt ik mijn bede. Spreekt een krachtig woord, protesteert en komt tusschenbeide, opdat het heerlijke feest der verlossing niet door zulke gruwelen worde ontwijd en deze zich niet herha len." Donderdagavond, te b'/s uur» wer^ de procureur-generaal bij het militair ge rechtshof van Kieuw, generaal Strelnikoff, terwijl hij aan den strand boulevard op een bank gezeten was, door een revolverschot in den nek vermoord. De kogel drong hem door het hoofd en baande zich aan de voorzijde een uitweg. De generaal leefde nog slechts twee minuten. De twee moordenaars namen de vlucht langs den boulevard, aan het einde waar van huurrijtuigen stonden; in een dezer rijtuigen werden de misdadigers aangehou den, waarbij zij door schoten en dolksteken een drietal personen, die hem wilden arres teeren, verwondden. De moordenaars zijn jongelieden: zij weigeren beiden hun naam op te geven. Het gerechtelijk onderzoek is aangevangen. De plek, waar de moord plaats vond, is de verzamelplaats van duizenden nieuwsgierigen. Strelnikoff was uit Odessa teruggeroepen, om het toezicht te houden over het onderzoek van gewichtige politieke vervolgingen. De ontvangst van Garibaldi te Palermo is alle beschrijving te boven gegaan. Maar dit niet alleen; zijn gansche, bij kleine dagreizen volbrachte, tocht van Napels naar Sicilië is een afgebroken triomftocht geweest; het volk gevoelde dat zij een vrije eerlijke man hulde bracht. Een dépeche uit Yokohama zegt, dat er spraak is van een oorlog tusschen China en Japan. De Japansche Regeeriug doet groote verzendingen van reijst naar Europa, om geld te bekomen; verscheidene stoombooten zullen binnenkort naar Londen vertrekken. De opbrengst der verkoopingen van zijde wordt in de schatkist gestort en dientenge volge ligt de handel er totaal stil. De overstroomingen van de Mississippi in Noord-Amerika blijven nog steeds groote schade aanrichten. GEMENGD NIEUWS. Prof. Jhering heeft in een der Duitsche tijdschriften een artikel geschreven tegen het fooienstelsel, dat zoowel in hotels en koffiehuizen als in het gezellig verkeer is doorgedrongen en menigeen door vrees of valsche schaamte van dat verkeer uit sluit. Hij wil een vereeniging oprichten, welker leden zich verbinden geen fooien te geven, maar een bepaalde bijdrage per jaar storten voor de ondersteuning van hulpbehoevenden, als kellners, dienstboden en dergelijken. Prof. Jhering geeselt het fooien geven, oorspronkelijk uit egoïsme bij de gevers ontstaan, doch langzamerhand in een ver plichting of in een onbetamelijk winstbejag (bij hotelhouders) ontaard, op scherpe wijze als fatsoenlijke bedelarij en als betaling van de vriendelijkheid van kellners en huisbe dienden. Hij roemt de Engelschen, die 't eerst den moed hebben gehad, in Zwit serland de gewoonte te trotseeren en tegen het fooienstelsel op te treden. Zeker Lantz, die zijn grijzen vader ver moord had, is te Versailles ter dood ge bracht. De veroordeelde had een wit hemd barrevoets en had een zwarten sluier over het hoofd, zooals dat het gebruik is bij de terechtstelling van vadermoordenaars. Diep gevallen, en zóó te sterven. Uit Cherson (Rusland) wordt gemeld, dat een op ongeveer zes mijlen vandaar woonachtige welgestelde boer den 20n Maart met zijn vrouw en een zuigeling van zeven maanden door een bende van vier man is vermoord. Alleen een zeven jarig zoontje, dat zich achter een kachel •verstopte, ontkwam. De boerenknecht die in een schuur nabij de woning sliep, hoorde onraad en ontdekte weldra wat er in huis gaande was. Hij posteerde zich met een breekijzer in de handen vóór de deur en sloeg drie der roovers, toen ze buiten kwa men, er mee neer. Toen de aanvoerder ten slotte kwammislukte de slag en er ontstond een wanhopig gevecht tusschen den roover en den boer. De laatste delfde het onderspit maar hield den roover zooda nig vast, dat hij machteloos lag. Toen riep de knecht om hulp: het 7-jarig knaapje snelde nu toe en sneed op zijn bevel den waakhond los, die op 't erf lag. Het dier greep den roover aan en takelde hem zoo danig toe, dat hij meer dood dan levend gearresteerd en naar het ziekenhuis te Cherson overgebracht is. Berlijn heeft ook thans zijne vereeni ging van kaalhoofdigen. De vergaderingen van de heeren zonder hoofdhaar worden in een lokaal aan de Schönhauser Allee gehouden; hoe zonderlinger des te liever, in dezen tijd. In Amerika maakt een dame een kunst reis van een bijzonder soort. Zij breit n.l., ten aanzien van het publiek, in korten tijd een kinderkous of iets dergelijks af. In de //Surinaamsche Ct." wordt het volgende verhaaldBij het vertoonen van goocheltoeren waaronder het inslikken van een ijzeren staafje, door den koelieimmi grant Siba, afkomstig van plantage Kent, op 31 December jl.is bij toeval dit staafje door zijn keelholte geraakt in de spijshuis en daarna in de maag, waaruit het toen niet verwijderd kon worden. Hij werd op gezonden naar het militair hospitaal, alwaar de chef van den milit. geneesk. dienst, de heer J. Coronel, den 15 Februari, na on derzoek aan de rechterzijde der buikstreek, op den ondersten rand der lever, onder aan wending van chloroform, eene insnijding in de buikbekleedselen maakte en daarna in den darmwand en op die hoogte met een tang het staafje verwijderde. Het staafje is 251/2 centimeter lang en omstreeks li\ centimeter in diameter. De lijder heeft de kunstbe werking flink doorstaan, en zijn toestand is zeer bevredigend. De officier van Justitie, te Arnhem vestigt de aandacht op een drietal Duitschers, ge broeders Bales, uit Steele bij Essen, die sinds jaren hun werk schijnen gemaakt te hebben van het bestelen der offerbussen in kerken, zoowel in Duitschland en Belgie als in Ne derland. Elk van deze drie personen is des wege vóór eenigen tijd afzonderlijk veroor deeld, doch zij bevinden zich waarschijn lijk thans weder allen in vrijheid. Valentin Bales werd veroordeeld wegens kerkdiefstal te Keulen, omstreeks het begin van 1880, tot 2 jaren tuchthuisstraf. Matthias Bales, oud 38 jaren, werd 11 December 1880 te Arnhem op heeterdaad op een dergelijken diefstal betrapt en bij vonnis der arrond.- rechtbank aldaar dd. 4 Jan. 1881 veroor deeld tot 1 jaar celstraf. Johann Bales, oud 33 jaren, die bij laatstgemelden diefstal te genwoordig en daaraan waarschijnlijk me deplichtig was, doch zich door de vlucht heeft weten te redden, werd eenige dagen later, namelijk 23 Dec. 1880, in den Dom te Keulen, betrapt op eene poging tot diefstal, waarvoor hij aldaar den 12den Maart 1881 veroordeeld werd tot 3 maanden gevangenisstraf. De beide laatsten moeten herhaaldelijk Nederland, in het bijzonder de grenspro vinciën, bereisd hebben. Zij hadden een fatsoenlijk voorkomen, waren goed ge kleed en gaven voor op reis te zijn voor zaken, of ook wel voor een onderzoek omtrent een erfenis. Gewoonlijk gingen zij quasi liggen bidden in de R. K. ker ken, totdat zij ontwaarden alleen te zijn. Van Johannes Bales bezit het parket te Arnhem een photographisch portret. Door de politie te Nijmegen werd Woens dagnacht een boerenzoon in bewaring geno men, die ten nadeele zijner moeder, eene weduwe, eene koe heimelijk van stal had ge haald en voor ruim f 100 verkocht aan een persoon van slecht allooi, terwijl een dergelijk sujet hem daarin behulpzaam was geweest. Reeds was hij bezig voor het aldus verkregen geld goede sier te maken toen hij door de polietie werd aangehou den. Voor zijne moederwerd nog een groot gedeelte van het geld bij hem gevonden, waarlijk een slecht kind. Zekere M. K., dienstbode te Renkum, is in hechtenis genomen wegen kindermoord; zij moet de misdaad reeds bekend hebben; het kan niet slechter. Een Engelsche dame, miss Cobbe, een eerste voorvechtster tegen de vivisectie, kwam onlangs bij een Berlijnsch hoogleer aar der geneeskundige faculteit, om hem door hare overredingskracht tot haar ge voelens te bekeeren. Maar zoodra zij begon te spreken over het barbaarsche van proef nemingen op levende dieren, viel de profes sor haar in de rede en zei: //Jufvrouw, ik zie, gij hebt een struisveer op uw hoed, en gij weet dat zulk een veer den levenden struisvogel onder de grootste pijn wordt uitgetrokken. Dan hebt gij op uw mof een paradijsvogel, dat diertje wordt levend van zijn huis beroofd, omdat dan de vederen glanziger blijven; en eindelijk heeft uw regenscherm een ivoren knop; dat ivoor heeft men verkregen door een nog levenden olifant de tanden af te zagen. Als gij nu mijn beste dame, geen struisvederen, para dijsvogels of ivoor meer draagt, wees dan zoo goed eens terug mag komen." De dame was door dezen onverwachten aanval geheel overbluft, en gaf voorloopig de be keering van den professor op. Dinsdagnacht hoorden twee politieagenten op hun ronde iu de Gerard Doustraat, te Amsterdam, voor het huis van een slager gekomen, een verdacht gedruisch. Zij bleven stilstaan, luisterden, hoorden nog eens het leed geen twijfel: in de afgesloten gang, die naar de slachtplaats leidde, was een dief bezig bij den slager in te breken. "Vol ijver om hem in handen te krij gen, klopten de agenten op de deur en gelastten hem, met luider stem, die te openen. *Geef je maar goedschiks over, je kunt ons toch niet ontkomen!" riepen zij hem toe. Maar de deur bleef dicht en het gestommel hield aan; de inbreker scheen bedaard zijn gang te gaan, en zich vol strekt niet aan de dreigende bevelen van de dienaren der gerechtigheid te storen. Inmiddels hadden zich aan vensters, deu ren en op straat een aantal toeschouwers, (de moesten in vrij gewaagd costuum) ver zameld, die allen met belangstelling de arrestatie van den boosdoener afwachtten. Daar wordt op eens, juist toen de agen ten een poging wilden doen om met ge weld binnen te dringen, de glasruit boven de deur van de gang met rinkelend geraas stukgestooten en vertoonde zich de boos doener in de gedaante van een os, die op zijn acbterpooten staande, nieuwsgierig zijn kop naar buiten stak, als om te zien, wie daar toch zoo'n leven maakte. Die verschijning verwekte natuurlijk al- gemeene vroolijkheid, zelfs de ernst der teleurgestelde politieagenten was daartegen niet bestand. Zij gingen schaterend van lachen heen, terwijl de gewaande {«breker, die eigenlijk een «{tbreker was en uit de slachtplaats, waar hij de voltrekking van zijn doodvonnis moest afwachten, had we ten te ontsnappen, door den slager naar zijn gevangenis teruggebracht werd. Evenals in Duitschland, is ook in Zwit serland het aantal landverhuizers grooter dan ooit te voren. In het vorige jaar ver trokken uit het Berner Oberland 1000 boeren naar Amerika, en men dacht toen dat dit veel was. Maar de vorige week vertrokken 450 boeren van dezelfde streek uit Thun, naar de Yereenigde Staten. De emigranten moeten tot de beste in woners behooren, en voor het meerendeel niet onbemiddeld zijn; maar zij trekken naar de nieuwe wereld wegens de bezwa ren, waarmede zij in hun land bij den landbouw te worstelen hebben. Weder is eens iemand beetgenomen met een zg. bankbillet (bon voor 60 sigaren of dergelijke //aardigheid"). Een man voeg de zich nl. te Warmond in een bakkers winkel en gaf, na eenige brooden uitge kozen te hebben, tot betaling aan de weduwe een, zoogenaand, bankbillet van f 60. De niets kwaads vermoedende vrouw gaf hem geld terug, waarna hij heenging en zij naar de kamer, waar haar zoon zich bevond, aan wien zij het verfrommeld billet liet zien; deze ontdekte dadelijk, dat over //goed voor zestig sigaren" een dun reepje (ook vuilachtig) papier was geplakt. Door den ijver van den agent van politie aldaar is het mogen gelukken, den oplichter in han den te krijgen. Volgens de Nowojo Wremja zijn in het gouvernement Ufa geheele gemeenten van het christendom tot den Islam over gegaan. In het dorp Koubjakowa alleen werden 100 gezinnen gevonden, die ma- homedanen geworden waren. Deze beweging begon in Maart 1881 hiermede, dat de gedoopte Tartaren weigerden, den eed van onderdanigheid aan den czaar naar chris- telijken ritus af te leggen. In dit en nog een ander dorp, waar de overheid den pope verbood in eenig gezin nog geestelijke han delingen te verrichten, waren maar drie gezinnen, die aan het christendom getrouw gebleven waren. Woensdag middag jl. had de knecht van den landbouwer R. IJ. Oosten uit Schoter uiterdijken, terwijl hij met een oud gebrek kig geweer, dat met grove hagel geladen was, gereed stond om op eksters te schieten, de onvoorzichtigheid zich om te draaien naar de meid van genoemden Oosten, die hem toe sprak, zoodat de tromp van het geweer op haar gericht kwam. Eensklaps ging het schot af en trof de meid aan de rechterarm, schou der en borst. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Hoewel zeer ernstig verwond, verkeert de meid niet in levensgevaar. Aan kwaadwilligheid valt niet te denken. INGEZONDEN. Aan de Redactie der N. Amers foortsche Courant alhier. M. In 't Amersfoortsche publiek belang heb ik gemeend een adres aan de Raad te moeten zenden, waarvan hierbij afschrift, waarvoor ik UEd. in hetzelfde belang beleefdelijk plaatsing in uw eerst uitkomende courant verzoek. Ik stelde dit adres na de vergade ring op 27 Maart j.l. van Brandmeesters en Onderbrandmeesters der Amersf. brandweer waarin over de slechte resultaten gesproken werd, terwijl ik in 't Raadsverslag in 't nummer van uw blad dato 21 Maart j.l. lees dat door den Burgemeester de ijver dierzelfde brandweer bijzonder wordt ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2