NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Biscliotei, NIEUWE Woensdag 12 April. Bloed om Bloed. No. 29. Elfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8'/s uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Abon nemen tapriji voor Amersfoort per 8 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk10. Afzonderlijke nummera 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woetudagt- en des Zaterdag». tb Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,0S. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,20. Groote letters wordan berekend naar plaatsruimte. OEFICIEELE PUBLICATIE. Personele Belasting en Patentrecht. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien het besluit van den heer Commis saris des Konings in de provincie Utrecht, van den 8 Maart 1882, No. 1, Az. (Provin ciaalblad No. 23), houdende bepaling van den tijd en de wijze der beschrijving voor de per sonele belasting en het patentrecht over het dienstjaar 1882/83; Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de uitreiking der be schrijvingsbiljetten voor de personeele belas ting en der gewone patentdeclaratoren een aanvang zal nemen op Dinsdag, den 2 Mei e.k. en de weder-inzameling der ingevulde verklaringen op Dinsdag, den 16. dier maand; terwijl de patentdeclaratoren voor de slijters, tappers, kroeg- en koffiehuishouders afzon derlijk, zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar, aan hunne huizen bezorgd en binnen drie dagen na de bezorging terugge haald worden: Wordende wijders aan de ingezetenen her innerd: a. Dat het hun vrijstaat zich betrekkelijk de drie eerste grondslagen te gedragen aan den aanslag van het vorig jaar, immers zoo ver in geen dier grondslagen eenige veran dering is voorgevallenen zonder dat zulks zal kunnen verhinderen het gelasten van eene herziening volgens art. 32 der wet van 29 FEUILLETON. uit het hoogduitsch van CLAIRE YON GLUMER. Ik ben bier niet om te baten, maar om lief te bebben. i) De trein was aan; omnibussen stonden gereed om de reizigers naar de logementen der kleine havenstad te brengen, maar 't was eerst het midden van Mei, de toe vloed naar de naastbijgelegene, drukbe zochte Oostzeebadplaats was nog niet be gonnen, en nagenoeg ledig keerden de wagens naar de stad terug. In een hunner, met het opschrift: //Het gouden anker", zaten slechts twee dames in rouwgewaad. De oudste, tenger van uiterlijk, met een fijnbesneden, bleek ge laat, leunde blijkbaar uitgeput tusschen pakken van plaids, doeken, mantels en reistasschen, terwijl de jongste, een schoon, blond meisje, nu eens rechts dan eens links, uit het portier keek. Eindelijk wendde zij zich tot hare medgezel en zeide: //Moedertje, kijk eens hoe lief het hier is Maart 1833 (Staatsblad No. 4). Dat echter een ieder ten ernstigste aangemaand wordt om, door eene nauwkeurige en juiste opgave van de huurwaarde, van het getal deuren, vensters en haardsteden, mitsgaders van dienst- en werkboden en paarden, en de klasse waartoe zij werkelijk behooren, de kos ten en beboetingen te voorkomen, waaraan men zich anderszins zal blootstellen. b. Dat eenieder gehouden is de vragen in de biljetten vermeld, onverwijld stellig dui delijk en zonder eenige voorbehouding te be antwoorden; zullende diensvolgens geene late re reclamatiëngevolg van dubbelzinnige ant woorden, ik aanmerking komen en zelfs zoo danige beantwoording als niet gedaan kun nen aangemerkt worden. Indien de biljetten niet op het tijdstip der ophaling aanwezig of niet behoorlijk inge vuld zijn, vervallen de ingezetenen in de ver plichting om deze zelve ten kantore te bren- gsn, bij gebreke waarvan zij zich blootstellen aan de boete van achtmaal het bedrag der belasting bij art. 35 4 der wet vastgesteld. c. Dat niemand zich op verzuim in de uit reiking of terughaling van het biljet kan be roepen, daar diegene, welke in zoodanig mo gelijk, doch hoogst onwaarschijnlijk geval mocht verkeeren, verplicht is zijne opgave vóór of op den 31 Mei 1882, ten kantore van den Ontvanger intedienen, bij wien de beschrijvingsbiljetten, ter invulling, kosteloos verkrijgbaar zijn. d. Dat, ingeval de bewoners van het huis niet kunnen schrijven, de Ontvanger of zijn gemachtigde, des gevraagd de invulling zal doen in des bewoners naam, zonder daarvoor eenige betaling te kunnen eischeü, met ver melding van de reden waarom, zullende zoo danige aangiften door den Ontvanger of door zijn gemachtigde in tegenwoordigheid van een derden persoon, met en benevens dezen wor den geteekend, na voorafgaande voorlezing. e. Dat van de terughaling der biljetten aan de ingezetenen een behoorlijk bewijs zal hoe stil en vriendelijk; zoo recht om gezond te worden. Gij moet u hier volkomen te huis gevoelen." De bleeke vrouw richtte zich op. z/Te huis gevoelen!" herhaalde zij, en in de flets-blauwe oogen vertoonde zich eene uitdrukking van aDgst: //wat wilt gij daarmede zeggen?" //Mijn arm moedertje, wat zijt gij toch altijd zenuwachtig!" antwoordde het jonge meisje, terwijl zij zich voorover boog en de hand harer moeder liefkozend in hare beide handen nam. //Ik meende maar, de breede straten met de kleine, witte huizen, waar voor hier en daar boomen staan, zouden u aan onze woning in Hoboken herinneren." z/Ja, 't is mogelijk gij kunt gelijk bebben, lieve Kato," zeide de moeder en wierp eenen verstrooiden blik buiten het portier; daarop liet zij de voile vallen en zonk al zuchtende in hare vorige houding terug. De dochter zag haar bezorgd aan; maar juist draaide de wagen eenen hoek om en reed een plein op, aan drie kanten door huizen begrensd, terwijl de vierde zijde door den haven gevormd werd. Een bosch van masten teekende zich tegen den goud- kleurigen westerhemel af. Kato uitte een kreet van vreugde. «De zee! daar gindsch is de zee!" worden gelaten. Dat bij de wet van 9 April 1869 (Staats blad No. 59) onder anderen de navolgende bepalingen zijn gemaakt: «Wegens vrouwelijke dienstboden die, op den 1. Mei des jaars waarover de belasting loopt, ouder dan 18 en jonger dan 21 jaren zijn, bedraagt de belasting f 5 (voor iedere diénstbode) zonder toepassing van het op klimmend tarief. z/Geene belasting is verschuldigd voor de «éénige vrouwelijke bediende, overigensnaar z/de 1ste, 3de of 4de klasse belastbaar, in //dienst van den belastingschuldige, welke «geene andere bedienden houdt en vier of z/meer eigen of aangehuwde kinderen, kinds- w kinderen of pupillen bij zich heeft inwonen, z/die op den 1. Mei des jaars waarover de «belasting loopt, jonger dan 21 jaar zijn. «Die na den 15. Mei een perceel in ge- z/bruik neemt, is voor dit perceel de belas- wting naar de vier eerste grondslagen voor z/den tijd des dienstjaars die nog over is, //verschuldigd. z/Aan den belastingschuldige die in den «loop des dienstjaars een perceel verlaat, z/zonder daarin eenige roerende goederen of //iemand in zijnen dienst achtertelaten, wordt «ontheffing verleend van zijnen aanslag naar «de vier eerste grondslagen voor den tijd des «dienstjaars die nog over is, indien daarvan «door hem binnen den tijd van eene maand, «volgende op die waarin hij het perceel ver- «liet, tegen bewijs schriftelijk aangifte is ge- «daan ten kantore des Ontvangers, op een «aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. «De ontheffing wordt ook verleend over «het driemaandelijksch tijdvak waarin het «perceel wordt verlaten, indien de belasting schuldige daarna, doch in den loop van datzelf- «de tijdvak, een ander perceel, waarvoor hij be- «lastingplichtig is, in gebruik neemt. «Bij overlijden van den belastingplichtige «treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten «en verplichtingen." zeide zij. «Hoe laDg hebben we die moe ten missen!Zie, daar keeren de visch- schuiten huiswaartsen dat schip daar is op het punt om in zee te steken hoort gij de matrozen zingen? En hier staat een gansche troep pikbroeken bijeen. Moedertje, hoe gelukkig ben ik dat gij hier zijt en dat wij het sombere Berlijn ont vlucht zijn!" De wagen hield nu stil voor een oud gebouw, door welks koetspoort eene on regelmatige, niet al te zindelijke binnen plaats zichtbaar werd. Een kelner trad voor om de dames bij het uitstappen te helpen. «Waar zijn de voor de dames Brown bestelde kamers," vroeg het meisje, bood hare moeder den arm en leidde haar be hoedzaam de smalle, krakénde trap op en eenen gang over, aan welks uiteinde de kelner een ouderwetsch en spaarzaam ge meubeld vertrek opende. Eene bedompte lucht kwam de binnentredenden tegen. «Lieve moeder, hier kunt gij niet lo- geeren!" riep Kato; daarop wendde zij zich tot den kelner en zeide op verwijtenden toon: «Ik heb goede kamers besteld." «Met uw verlof, het zijn onze besten," antwoordde hij bits. «Wil mevrouw zoo goed zijn zich zelve te overtuigen: salon, slaapkamers rechts en links, uitstekende bedden, springmatrassen g. Dat zij die in de bezorging der verklarin gen of aangiften voor het patentrecht moch ten zijn voorbijgezien, zich daarop niet kunnen beroepen, maar de verklaringen, verkrijgbaar bij den rijks-ontvanger, in persoon of door een gevolmachtigde moeten indienen. Dat alle schippers en eigenaars van vaar tuigen, de gedelegeerden van de tweede klasse der Staats-loterij en de kramers, welke het pa tent bij den aanvang van het dienstjaar in hun bezit moeten hebben, gehouden zijn daartoe de noodige aanvrage te doen; wordende deze ver zocht hun patent over het vorig jaar en de schippers om tevens hunnen meetbrief medete- brengen. Eu worden wijders de belanghebbenden her innerd, dat volgens de wet alle vaartuigen en schepen, welke hun op den eersten Mei aan staande toebehooren, moeten worden aangege ven, al is het dat daarvan geen gebruik mocht zijn of worden gemaakt. i. Dat zij die een bezwaarschrift indienen, ingevolge art. 1 der wet van den 4. April 1870 (Staatsblad No. 60) verplicht zijn tot de overleg ging van een duplicaat-aanslagbiljet, tegen be taling van vijf cents bij den Ontvanger verkrijg baar. Wordende al verder kenbaar gemaakt, dat, naar aanleiding van art. 29 2 der wet op de personeele belasting van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4), tot tegenschatters voor de gemeente Amersfoort zijn benoemd JOHANNES BERNARDUS FRANCISCUS LENSING, timmerman, WILLEM STOL, gemeente-bode, en DIRK VERBEEK, timmerman, allen alhier wonende. En opdat niemand hiervan eenige onwe tendheid voorwende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 12. April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. tr't Is wel, laat onze bagage naar boven brengen," zeide de oudere dame nu, en terwijl de kelner zich, ontevreden met de servet zwaaiende, verwijderde, zonk zij in een hoek der sopha neer, dekte zich ril lende de schouders met haren doek en keek met starende oogen als radeloos rond. Hare dochter, die intusschen do beide vensters had geopend en de plaats, waarop zij uitzagen, met snellen blik had over zien, kwam nu naast haar. «Gij gevoelt u hier niet op uw gemak, lieve moeder," zeide zij; «het zal niet lang duren; morgen veranderen wij van kwar tier. Aan de overzijde bevindt zich een nieuw, deftig hotelhoe zijt gij er toch toe gekomen, deze ellendige herberg te kiezen? «Het gouden anker" de naam is volkomen in overeenstemming met het gene in werkelijkheid is." «In mijn tijd was zij de beste,"antwoord de hare moeder verstrooid. «In uwen tijd!" herhaalde het meisje. «Zijt gij hier dan vroeger reeds geweest? Waarom hebt gij mij dat nooit gezegd" «Lieve Kato, kwel mij niet met vragen," zeide hare moeder ongeduldig. «Laat thee brengen en pak bet noodige uit, dan kan ik mij zoo aanstonds verwijderen." Kato deed wat haar verzocht was. Spoedig was de theetafel gereed, maar de moeder

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1