AFBRAAK. GOD ii NATUUR cd ii GENADE, Itlirafulff-prapraten H. A. CRAMER JONGELING, „DE EEM," DUIZENDEN u AD VERTENTIËN. Uit de hand wordt te koop aan geboden, de afbraak van een KOREN MOLEN, bestaande uit BESTE HARDE KLINKERS, ZWARE GREENE BAL KEN, PLANKEN, EIKEN BALKEN en EIKEN RIBBEN, enz. Te bevragen bij den Mr. Metzelaar P. 11. VAN KARS- BERGEN, buiten de Slijkpoort te Amers foort. J. J. DE VISSER, Rijnstraat 67, ARNHEM NOUVEAUTÉS VOOR KINDEREN enz. militaire eüuipementen, GRONE. te MunsterWest/alen. Zwaktetoestanden Oude en Jonge Mannen, Geregelde Stoombootdienst J. l. van 00tmarsüm. Behanger en Stoffeerder, ken, te Breda, is f 10.000 vermaakt aan de Fröbel school zoomede een gelijke som aan het Oude-vrouwenhuis aldaar. In 1831 bedroeg de bevolking van Ne derland zonder Limburg 2,454,176 zielen in 1841 met Limburg 2,930,950 zielen in 1880, 4,060,578 zielen. Uit Kotta Radja wordt van 23 Febr. aan liet Bat. Hand. gemeld: Den 20sten de zer deden de Atjehers wederom een aanval op een transport, dat van Toengkoep naar Kroengkalie marcheerde. Gezegd transport wag 20 man sterk en stond onder de be velen van een onderofficier. De aanval had pLats op ongeveer tien minuten van Toengkoep, waar een compleet bataljon in garnizoen is. De Atjehers, ten getale van 100 man in het struikgewas en achter ga- langans ter zijde van den weg verscholen, losten onverwacht hunne geweren en don derbussen op het voorbij marcheerende transport, ten gevolge waarvan drie soldaten op de plaats sneuvelden, en acht anderen ernstig gewond werden, zoo ernstig zelfs, dat aan het behoud van het leven der meesten hunner gewanhoopt wordt. Door de over- blijvendeu werd kloekmoedig stand gehou den, en hetzij hierdoor, dan wel dat de vij and eene andere taktiek in praktijk brengt, de aanval werd niet doorgezet. Door eene uit Toengkoep gezonden versterking werden de gesneuvelden en gewonden aldaar terug gebracht. Eene doorzoeking van bet terrein leidde tot niets dan het vinden van eenige donderbussen en lansen. GEMENGD NIEUWS. In de gemeente Leeuwarderadeel is een huisvader, die vóór 29 dagen zijn eerste vrouw verloor, in ondertrouw opgenomen. Yoor een oud echtpaar te Nieuwediep, was een nieuw huis in aanbouw. De man had jaren achtereen een smederij beheerd en wenschte thaus rust te genieten. Nau welijks was 't nieuwe huis zoover gevor derd, dat er een kamer in betrokken kon worden, of 't oude vrouwtje, drong er op aan daarheen te worden gebracht. Eenige mannen vervoerden het ziekelijk oudje er heen. Voor het raam van de nieuwe woning verschenen van eene stichtelijke bloemlezing door den Heer P. H. Hugenholtz Jr., onder den titel Levenslicht. In elf verschillende rubrieken zal dit werk een aantal schoone gedachten bevatten, ontleeud aan de denkers en dichters van vroegeren en lateren tijd. De heer Hugenholtz heeft zich daartoe de hulp van een aantal bekwame medewer kers verzekerd, die ieder een paar auteurs met dit bijzondere doel hebben bestudeerd. In 10 a 12 afleveringen zal het boek com pleet zijn, en daarmede aan menigeen een schoon en hartverheffend huisboek geschon ken. Bij Hillesluis zijn Zondagmiddag twee goederen-treinen bij het rangeeren tegen elkander gereden, de een van het terrein der Maatschappij Feyenoord voor-, en de ander van de Rotterdamsche Handelsver- eeniging achterwaarts. De stoot was ge weldig. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats, doch de beschadiging der voor- waartsgaande locomotief, alsmede die van den achterwaartsgaanden goederenwagen was nog al aanmerkelijk. De stremming in dienst was nog al spoedig hersteld. Te Utrecht is Zondag jl. een man nabij de Israëlitische begraafplaats in de Vecht te water geraakt en verdronken. Misbruik van sterken drank was hiervan de oor zaak. Eerlang zal een boek over ons vaderland iu Engelaud het licht zien. Het is getiteld A. Holiday in Holland, en zal een hoofd stuk over Noord-Holland en de „doode ste den der Zuiderzee" bevatten van Thomas Purnell. Het werk maakt deel uit van een serie Holiday Handbooks over sommige weinig bezochte streken van Engeland en het vasteland. De officier van Justitie te Arnhem vestigt de aandacht op een drietal Duitschers, ge broeders Bales, uit Steele bij Essen, die sinds jaren hun werk schijnen gemaakt te hebben van het bestelen der offerbussen in kerken, zoowel in Duitschland en Belgie als in Ne derland. Elk van deze drie personen is des wege vóór eenigen tijd afzonderlijk veroor deeld, doch zij bevinden zich waarschijn lijk thans weder allen iu vrijheid. Valentin Bales werd veroordeeld wegens kerkdiefstal gezeten, sprak ze„hier is het een mooi Keulen, omstreeks het begin van 1880, uitzicht; hier hoop ik nog lang rust te smaken en eenmaal te sterven!" Die laatste wensch werd al te spoedig verhoord, dewijl zij plotseling in een zakte en stierf. Og.de bekende markt te Barneveld bracht een boer uit Kootwijkerbroek, die het zeer goed doen kan, 15 stukjes boter aan die hij naar gewoonte tegen 1 kilo per stuk ver kocht. Ter gemeentewaag bleek dat niet minder dan 11 stuks te licht waren. Tegen den bedrieger is proces-verbaal opgemaakt. Aanvankelijk zou ieder gedacht hebben dat van de zijde der herbergiers het grootste verzet tegen de drankwet komen zou, die hun een werkelijk niet geringe belemmering in de uitoefening van hun bedrijf veroor zaakt. Toch is niets minder waar, althans te Arnhem heeft eene bijeenkomst plaats ge had van kasteleins, die een vereeniging wil den stichten tothandhaving en be vordering der drankwet. Dinsdag a.s. zullen ze op nieuw vergaderen. Ten huize van de echtelieden Konraad Niekamp en Martha Lindemulder te Win schoten heeft de politie gisteren de moeder van laatstgenoemde, een ruim 90 jarige vrouw, voor wier onderhoud en verpleging ook door een zoon en kleinzoon werd bijge dragen, in de meest verwaarloosdeu en deerniswaardigen staat gevonden. Toen de politie de woning van Niekamp binnentrad, waren de ouders en de kinderen in het woon vertrek aan den maaltijd; in de schuur wier kap niet van stroodekken of een andere sluiting is voorzien, lag de hoogbejaarde moeder in den turfhoek in een bak, door wat oude fragmenten van allerlei bedekt, met een gelaat, dat medelijden, maar ook afschuw wekte. De verzorgers beweerden, dat ze den gewonen middagkost niet ge bruikte, maar toen een stukje wittebrood aan de beklagenswaardige werd voorge houden, was ze in haar pogen om het te bemachtigen dierlijk. Maatregelen worden genomen om aan dien onnatuurlijken staat van zaken een einde te maken. De politie maakte proces-verbaal op. Bij den uitgever Tj. van Holkema, te Am sterdam, zijn de eerste twee afleveringen tot 2 jaren tuchthuisstraf. Matthias Bales, oud 38 jaren, werd 11 December 1880 te Arnhem op heeterdaad op een dergelijken diefstal betrapt en bij vonnis der arrond.- rechtbank aldaar dd. 4 Jan. 1881 veroor deeld tot 1 jaar celstraf. J ohann Bales, oud 33 jaren, die bij laatstgemelden diefstal te genwoordig en daaraan waarschijnlijk me deplichtig was, doch zich door de vlucht heeft weten te redden, werd eenige dagen later, namelijk 23 Dec. 1880, in den Dom te Keulen, betrapt op eene poging tot diefstal, waarvoor hij aldaar den 12den Maart 1881 veroordeeld werd tot 3 maanden gevangenisstraf. De beide laatsten moeten herhaaldelijk Nederland, in het bijzonder de grenspro vinciën, bereisd hebben. Zij hadden een fatsoenlijk voorkomen, waren goed ge kleed en gaven voor op reis te zijn voor zaken, of ook wel voor een onderzoek omtrent een erfenis. Gewoonlijk gingen zij quasi liggen bidden in de R. K. ker ken, totdat zij ontwaarden alleen te zijn. I/an Johannes Bales bezit het parket te Arnhem een photographisch portret. De Burgemeester van Franeker waar schuwt tegen de handelingen van Jvan den Berg of J. van den Berg en Co., aldaar sedert eenigen tijd gevestigd die onder den naam „De Waarborgmaatschappij te Franeker" in verschillende nieuwsbladen aankon digt, dat door haar huwelijken gesloten, be trekkingen verstrekt, sigaren met bons ge leverd en speelwerken tegen afbetaling in termijnen verkocht worden. Ook is door J. van den Berg eene maatschappij tot uitkee- ring bij ziekte en overlijden opgericht, en roept hij fabrikanten en handelaren op, die die door agenten, correspondenten of ver- koopers wenschen vertegenwoordigd te wor den. Eene eerste voorwaarde echter, om van eene dier instellingen met goed gevolg ge bruik te kunnen maken, is toezending van f 5 of f 10, voor iuleggeld en voorloopige on kosten of bemoeiingen. Het is gebleken, dat na toezending van gemelde bedragen J. van den Berg of in het geheel niet meer antwoordt, óf zich op de eene of andere wijze van de zaak afmaakt, zonder iets te verstrekken of te leveren. Er is een koningstroon te koop voor hem die het meest er voor geven wil. Het is die van Araucanië, in Zuid-Amerika. Geruimen tijd geleden liet een Franschman, de Ton- nens, een gewezen advocaat van Péri- gueux. zich tot Koning van Araucanië uit roepen, onder den naam van Orelius I. Na een zeer korte regeering echter werd de avontuur-koning weggejaagd. Koning Orelius is nu, na een lange reeks van wederwaardigheid en ongelukken, over leden, maar te Parijs moet een maatschap pij opgericht zijn, met het doel, zijn gebied te herwinnen. Die maatschappij, welke onder leiding staat van een Belg, de lieer Meulemaan, gewezen consul van Equador te Brussel, is in het bezit van al de stukken welke de rechten van Orelius I op de kroon van Araucanië bewijzen, en is bereid die kroon af te staan voor een billijkesom gelds. 't Is echter de vraag, of er wel liefhebbers gevonden zullen worden, die veel voor de rechten op dien troon willen geven. De Fransche bladen, die dit bericht mede- deelen, verzekeren er uitdrukkelijk bij, dat het geen late poisson d' Avril is. De twee jongelieden, die te Odessa, wegens moord op generaal Strelnikoff, ter dood gebracht werden, hebben geweigerd hunne namen te noemen, of eenige inlich tingen te verstrekken. Een hunner echter verklaarde, dat te Odessa 200 leden hun ner partij verzameld waren en dat er dus, na hun dood, nog 198 overbleven. Generaal Strelnikoff had, volgens den correspondent van de Times, een bijna onbeperkte macht om te doen wat hij ver koos, en de menschen naar willekeur ge vangen nemen of in ballingschap zenden, kon. Bij gelegenheid van de drie bezoeken die hij aan Odessa bracht, werden 70 h 800 menschen van hun bed gelicht en in de ge vangenis geworpen, zonder dat hun leeftijd, geslacht of gezondheidstoestand in aanmer king genomen werd, eij zonder dat zij te we ten kwamen, wat zij misdaan hadden. Het daarvoor gebruikte gebouw was weldra zoo vol, dat men zoogenaamde staatsgevange nen met de gemeenste boeven in de hulpge vangenissen moest opsluiten. In zulke omstandigheden is het, zoo al niet te verontschuldigen, dan toch te ver klaren, dat men naar heftige middelen van wraakneming grijpt en is het geen wonder, dat er mannen gevonden worden, die bereid zijn daarvoor hun leven op te offeren. MARKTBERICHT. Amsterdam, 11 April 1882. Tarwe zonder noteering, op levering onveranderd, Mei f311, Nov. f295. Rogge ruim prijshoudend. Per 2100 kg. a. c. z. k. Taganrog f 182. Koolzaad op 800 kg. Olie zonder handel. Oct. f 352. Raapolie traag vliegend per 100 kg. f82:/3 Meif317/8, 31 Vj, 31%Sept/Dec. f 32s/8. Lijnolie flauw, vliegend per 100 kg. f 28s/4, 28V8, in de stad f 281/s, Mei f 28% 28s/8, Juni/Aug. f 287/g, Sept./- Dec. f 27%, 277/8. Hennepolie Vliegend f per 100 kg. Raapkoeken f 100 a 102 per 1040 st. Lijnkoeken f 100 a 13 per 104 st. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 488 Runderen, le qual. f 0.09, 2e qnal. f 0,82, 3e qual. f 0.72 per kg. Melk- en Kalfkoeien f 150 a 280 p. st. 2 Gras f 0.a 0,215 Nuchtere dito 4.a 8.5 Schapen f a 284 vette varkens 50 a 59 ct. per kg. Biggen f 0.a 0. Lijst van onbekende brieven, verzonden van het Postkantoor Amersfoort, over de le helft der maand Maart 1882. W. de VriesAmersfoort. F. v. d. HorstAmsterdam. A. NijhoffB.opZoom. P. KareisHeelsum. J. C. GoodeenUtrecht. KrutterVeghel. Mevr. Kroonkampf Elias Zutphen. V BiJ A. M. SLOTHOUWER alhier ziet het licht: door v. d. m. Prijs 0.90. De Ondergetekende vraagt zoo spoedig mogelijk een voor Kantoorwerkzaamheden. C. G. VAN DER SCHROEFF, Directeur, Kantoor v. Gend Loos. IN HET MAGAZIJN vindt men een uitgebreide sorteering van de nieuwste modellen ALLE SOORTEN waarvan Prijscouranten verkrijgbaar zijn bij EMMANUEL SCHAAF. Bij opgave van hoofd wijdte worden goederen op zicht gezonden. zijn genezen van de dronkenschap door mijn middel, dat gemakkelijk met of zonder weten van den drinker ge bruikt kan worden. Tegen overmaking van 10 gulden, zend ik het middel per post. wederverkoopers rabat. bij worden ooder garantie volkomen genezen door de wereld beroemde, onschatbare van Dr. müller, Hoofd'Offic. van Gezondheid. Bekroond met gouden medailles door de meest wetenschappelijke autoriteiten. Dezelve geven aan het verslapte lichaam de kraeht der jeugd weder en hebben zich daardoor wereldberoemd gemaakt. Nieuwe wetenschappelijke verhandeling in de Hol- landsche taaltegen franco toezending van 60 Cents in postzegels. Depositeur: KARL KREIKENBAUM, Brunswijk. ligt in lading elke Zaterdag tot des Maandags namiddags 2 uur, om te vertrekken naar ROTTERDAM, over Haarlem, Leiden, Godda, den Haag en Delft. Terugreis van ROTTERDAM, des Don- derapgsnamidda s ten 2 uur over Schiedam, Gouda Haarlem en Vrijdags van Zaandam. De Ondernemer, heeft de eer te berichten dat hij zijne zaak heeft OVERGEBRACHT naar de LANGE- STRAAT No. 50 en dat zijn Magazijn ruim voorzien is van alles wat tot zijn vak behoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 3