NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 1. Baarn, Bunschoten, EemnesHamersvelfl, Hoevelaken, Hoogland, LensdenSoest, NIEUWE Woensdag 26 April. Bloed om Bloed. No. 33. Elfde Jaargang. lLULLULil fUUlüUUU, ÜUUUipUUZ,UUl Uk u.uuWW.&, Advertentiën kunnen Inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens §'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal In rekening gebracht. Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON. Advertentie/» vsn 16 regel»J 0,40. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 mssnden 1,—. IeJere regel metr 0,08. Frsneo door het geheele Bijk1,10. - Voor het Buitenl.nd0,07» Wonderlijke nummers 3 Cent. UltgCTCr. A. M. SlothOlWer, Reelsmes per regelO.JO. Dit Blsd Terschijnt de» Woentdag,- en de» ZtUrdtg,. Tg AMERSFOORT. Groot» letters word.n berekend nssr plsnUrnimU. Lieden, die voor hun onafhankelijkheid vechten en die in de gewone spreektaal, ja, vijanden of zoo iets genoemd zouden worden, hebben tegenwoordig andere titels gekregen. In Atjeh, waar zij bij vijftigen tegelijk onze transporten aanvallen, heeten zij marandeurs: in Zuid-Dalmatië worden zij door de Oostenrijksch Hongaarsche re geering aangeduid als roovers. Evenals het Nederlandsch gouvernement de fictie tracht vol te houden, dat op Atjeh sinds de invoe ring van het civiel bestuur het tijdperk van vrede" is ingetreden, heeft men er in Oos tenrijk belang bij, de wereld wijs te maken dat de opstand der Slavische volksstammen is //gedempt," ofschoon er telkens weer be richten van gevechten vermeld en misschien nog meerdere verzwegen worden. Zoo had er verleden week weer een schermutseling plaats die den roovers op 26 dooden en ge kwetsten te staan kwam, terwijl de troepen 9 gewonden hadden. De deligaties, die aan vankelijk te beslissen hebben over het ver driet van 22 millioen florijnen voor de be zetting en versterking der afgestane gewes ten, durven het geld natuurlijk niet weige ren: alleen heeft de oppositie beproefd op de som 2 millioen af te dingen, zeker om er een rond getal van te maken. De Regeering ver klaarde echter dat dit weinig zou baten, de- UIT HET HOOGDUITSCH van CLAIRE YON GLUMER. Ik btn hier uiet om te haten, maar om lief te hebben. 5) //Wat wilde die persoon," vroeg hij toen, zonder zich om te keeren. //Natuurlijk eene bedelpartij." z/Dat geloof ik niet," antwoordde Hell- born. De consul keek snel om. z/Nu wat dan? vroeg hij den ouden man op barschen toon. #Wees zoo goed en raap uwe zinnen bij elkander." //Met uw verlof, mijnheer de consul," leide Hellborn, //zal ik trachten mij nauw keurig te binnen te brengen, wat mij on- ec... wat mij die dame heeft opgedra gen. Ja, nu weet ik het wederik moest zeggen, dat zij gekomen was om tare laatste levensjaren in het vaderland te eindigen en hare dochter een te huis te geven wijl zij dan in het najaar weer zou moeten aankloppen om het bedrag dat zij tekort was gekomen. Het crediet werd onvermin derd toegestaan. Echte, heuselijke roovers vindt men nog op Sicilië. Daar werd kort geleden de di recteur der Bank, Bartolo Nator, op zijn da- gelijkschen rid naar een hofstede buiten Pa lermo, door 5 roovers gevangengenomen: zij eischten een losgeld van 75.000 francs, maar stelden zich na onderhandeling, met 50.000 tevreden. Bescheidener waren, drie dagen later, vijf bandieten in de provincie Catani- zetta, die 15.000 frs. vroegen voor een grondeigenaar dien zij hadden opgelicht, maar weer naar huis lieten wandelen toen zijn familie 3000 bijeengebracht bad. Dat waren dan ook waarschijnlijk slechts eerst- beginnenden in het edel bedrijf, want kort na hun heldenfeit werden zij door bereden politie achterhaald, in verzekerde bewaring gebracht en van het zoo zuur verdiende los geld beroofd. Nu we toch van Italië spreken, kunnen we nog melding maken van de zeer ver- eerende ontvangst, den bevelhebber en het état-major van het voor Cevita-Vecchia liggend Nederlandsch eskader ten paleize van den Koning (het Quirinaal) te beurt gevallen. Koning Humbert droeg aan tafel het grootkruis van de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw, de commandant van het eskader, kapitein ter zee van Alphen, was gezeten naast de Koningin. Ook de Minister van Marine en de Nederland- sche gezant behoorden tot de gasten. Italië schijnt voornemens, zijn rechten op sommige punten aan de Noordkust van Afrika krachtig te handhaven. Zoo heeft het aansprak op zekere gronden aan de baai vaD Assab, en tracht nu van Egyp- De consul lachte schamper. »Niet kwaad!" zeide hij, zichzelve en haar gebroed hier in het warme, beha- gelijke nest te nestelen en wat verder?" ffIk moest ook nog zeggen dat mijn heer Georg in New-York groote vermaard heid als geneesheer verworven had en dat hij in zijn beroep gestorven is //Zoo? is die snuiter dood," zeide de consul met eene zachte, onhoorbare stem en een boosaardige lach speelde om zijne dunne, bleeke lippen; daarop ging hij, zooals zijne gewoonte was, met gebogen hoofd en opgetrokken schouders, de han den op den rug, een paar malen in het lange smalle vertrek op en neer. Plotse ling bleef hij voor Hellborn staan; de oude, die met op de knie samengevou wen handen in gedachten zat, schrok op. /,Wat hebt gij verder met elkander uitgemaakt?" vroeg de chef. »Zal die per soon terugkomen, mij misschien hier of daar opwachten? Pas op, dat gij daarin de behulpzame hand niet biedt, Hellborn, ofEen blik vulde die bedreiging aan. #Neen, mijnheer de consul, zeker niet, van zoo iets is hoegenaamd geen sprake geweest," antwoordde de oude man, nog meer beangst als hij tot dusverre was. #Zij heeft mij alleen verzocht haar be te, tot welks gebied zij behooren, een overeenkomst daaromtrent te verkrijgen. De Engelsche Regeering houdt zich met deze quaestie bezig, en raadt zooveel mo gelijk Turkije als Egypte aan tot de ge vraagde conventie mede te werken. De man, die op koningin Victoria heeft geschoten, Maclean is vrijgesproken wegens krankzinnigheid en zal naar een gesticht worden getransporteerd: de bewijzen dat hij niet wel bij het hoofd was waren zoo menigvuldig, dat de jury, die over de aan klacht van //hoogverraad" uitspraak moest doen, zeer «poedig tot eenstemmigheid kwam. In Berlijn bestaat een politieke club, die zich H Sociale Rijksvereeniging" noemt: het zijn conservatieven, anti-semieten, aan hangers van de staatkunde van Bismarck. Zaterdag had het //Rotterdamsch Nieuws blad" een telegram, meldende dat in een vergadering dier Vereeniging een der spre kers, de heer Winterfeld, onder toejui ching van al de aanwezigen verklaarde, dat het de taak zijner partijgenooten we zen moest krachtig propaganda te ma ken voor een aansluiting van Nederland op staathuishoudkundig gebied. We zijn nog wel zoo ver niet dat er rechtstreek- sche diplomatieke stappen ter bereiking van dat doel worden gedaan, doch zul ke uitingen stemmen niettemin tot na denken. Ten opzichte van onze verhou ding met Duitschland zijn we over het algemeen wel wat al te veel tot optimis me geneigd: Jt is te hopen dat onze staats lieden een oog in 't zeil zullen houden. Uit Rusland blijven de berichten zeer ongunstig luiden. Na de officiëele beves tiging van de tijdingen dat er in het zui den des lands weer Joden-vervolgingen op scheid te brengen; maar wanneer mijn heer de consul het niet veroorlooft Zeker zult gij haar bescheid brengen, en pas op dat gij behoorlijk doet wat ik u opdraag. Ik stel u verantwoordelijk, wanueer die persoon mij verder bemoeie- lijkt. Verstout zij zich mijn buis ander maal te betreden, of schrijft zij mij, of zoekt zij zich, op welke wijze ook, bij mij in- of op te dringen, zoo bekomt gij on verwijld uw ontslag. Dat zegt gij haar en gij hebt zorg te dragen, dat die persoon zoo spoedig mogelijk van hier vertrekt." Hellborn was opgestaan. //Mijnheer de consulbegon hij met eene bevende stem. De chef liet hem niet verder spreken. //Zwijg Hellborn; gij hebt slechts te hooren wat ik u opdraagGij zegt de persoon waar is zij wel ingetrokken?" z/In het Gouden Anker z/Dat had ik wel gedacht," riep de con sul. //Vandaar kan zij mijn komen en gaan bespieden en zal zij mij al spoedig in den weg loopen. Maar daar gebeurt niets van en evenmin veroorloof ik, dat zij onder mijnen naam of als mevrouw Brauneck optredende, de kwaadsprekend heid der stad voedsel geeft." Zij noemt zich mevrouw Brown," zei de Hellborn. groote schaal hadden plaats gehad, maar dat door de troepen de orde was hersteld, komen particuliere berichten vertellen hoe erg het wel geweest is. Te Balta moeten 400 Israëlieten gewond en 3 gedood zijn, terwijl al hun huizen op 12 na door het gepeupel werden omvergehaald en het ge meentebestuur volstrekt niets deed om hen te beschermen. Evenmin houden de ver schrikkingen van het nihilisme op. Te Moscou waar de kroning des Keizers in Augustus zou moeten plaat» hebben, wer den zoowel in het Kremlin als onder het altaar in de Kathedraal, mijnen gevonden, te Petersburg vond de Czaar op zijn schrijf tafel een brief, waarin het ^Uitvoerend Comité" hem meldde dat hij op deD dag zijner kroning stellig zou gedood worden, indien hij niet véor dien tijd aan het land een constitutie gaf. In de Iersche zaken weinig verandering: alleen heeft de Regeering een aantal als //verdachten" krachtens de dwangwet ge arresteerden in vrijheid doen stellen, som migen nadat zij beloofd hadden zich van verdere rustverstoring te zullen onthouden. Den m eesten steun ontvangen de onte vredenen uit Amerika, het grootste ge deelte der fondsen waarover de landliga kan beschikken komt vandaar. Het Par lement van Canada nam met algemeene stemmen een motie aan, strekkende om Koningin Victoria te verzoeken aan Ier land dezelfde mate van zelfregeering toe te kennen, die genoemde Noord-Ameri- kaansche kolonie bezit. Een daad van rechtvaardigheid, door het gouvernement der Vereenigde Staten verricht, verdient vermelding. Indertyd werd bij scheidsrechterlijke uitspraak En geland veroordeeld tot vergoeding der schade, //Zoo zij heeft het dus niet gewaagd!» prevelde de consul, terwijl hij weer op en neer begon te gaan. Hellborn keek hem na; het gladgeschoren gelaat met de vischoogen en de terugwij kende kin had weder zijnen onverschilligen plooi aangenomen en behield dien ook, toen de consul op nieuw voor den oude bleef staan. z/Let wel,"zeide hij opscherpen toon, </gij zult mevrouv Brown mededeelen dat voor bijna twee en twintig jaren de man, die mijne zuster afgodisch beminde, zich aan eene dubbele misdaad schuldig heeft ge maakt en gevlucht is. Uit wanhoop daarover heeft het arme meisje een einde aan haar leven gemaakt. Haar hoed is aan den oever van het toenmaals sterk gezwollen beekje, dat onzen tuin begrenst, teruggevonden, en een stuk van haar doek lag in het gras aan den kant. De geheele stad heeft aan het ongeval deelgenomen, en al hebben wij het lijk ook al niet teruggevonden, aangezien het door den sterken stroom naar zee is afgevoerd, zoo staat toch de naam der verongelukte op de doodenlijst van onzen familiegrafkelder en alleen eene bedriegster kan zich dien toeëigenen." Gedurende deze uiteenzetting van zaken had Hellborn den chef met steeds grootere

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1