Scherpenzeel. Woensdagnamiddag terwijl de ouders afwezig waren om werk zaamheden op het land te verrichten ep door hun de zorg vooreen kind van 2'/»japr was opgedragen aan een van 8 jaar, had 't jong ste het ongeluk in een put te vallen waaruit het eenigen tijd later door de buren levenloos werd opgehaald. koffiebooneu uit te zoeken of voor een fa briek van verduurzaamde levensmiddelen peulvruchten uit de scheede te doen. Wel nu, dat is werkzaamheid, voor eenig be drijf, en als zoodanig strafbaar. Voorts moeten we verklaren, dat we nergens in het wetsontwerp aanleiding hebben gevon den om met de Werkmansbode" (on der verbetering: de meening van dat or gaan in vraagstukken als dit weegt bij ons zwaar) te gelooven dat diensten door vader of moeder gevergd, buiten de wet staan: namelijk, wanneer die diensten in of voor het bedrijf gepresteerd moeten worden. In dien de personen van ouders en wetgevers identiek zijn, dat ontheft hen niet van de bepalingen der wet. Ziet een inspec teur een jongen beneden twaalf jaar in een werkplaats bezig, onverschillig of deze zijn vader of een ander behoort, dan is de werkgever strafbaar, wie hij ook zij. (Zie art. 2: ,/Onder werkgever wordt in deze wet verstaan de bestuurder van het bedrijf waarin of waarvoor het kind arbeidt.") Hebben wij ons vergist, men gelieve het ons aan te toonen. De wet bevat nog voorschriften ten aanzien van kinderen van 1216 jaar, voorts aanwijzingen van het toezicht cn strafbepalingen. Over dat alles een vol gende keer. Amersfoort, den 6. Mei 1882. 11. Woensdag namiddag omstreeks 6 uur, zag een der Agenten van Politie alhier op de Utrechtsche straat een Sergeant der infante rie voor zich uitloopen in gezelschap van een burger. Daar eerstgenoemde veel overeenkomst had met het signalement van een onderoffi cier, wiens opsporing was bevolen, versnelde hij den pas ten einde zich daaromtrent na der te overtuigen, doch nog voordat hij hen had bereikt zette de Sergeant, die even omzag en blijkbaar op eene nadere keunis- making niet bijzonder gesteld was, het op een loopen, gevolgd wordende door zijn ka meraad. De agent van Politie thans zijn vermoeden bevestigd ziende zette hem na en mogt er eindelijk in slagen beide aantehou- den in een boschje nabij den Amersfoort- scben berg, waar zij zich hadden verscholen, en geholpen door een tweede Agent in poli- tiebewaring te brengen. De Sergeant, zekere A. J. A. v. K., be- hoorende tot het vaste kader te Harderwijk, had zich een gedeelte der gelden toegeeigend die hij, als Menagemeester zijnde, aan de le veranciers moest betalen en was daarmede in gezelschap van A.D., koloniaal bestemd voor de dienst in West-Indië, naar Nijkerk ge gaan, alwaar men hen echter aan het Sta tion een militair plaatskaartje weigerde op grond dat zij niet van een verlofpas waren voorzien, daarop zijn zij te voet naar hier gekomen, hebben zich bij den kleermaker R. op het Bloemendaal van burgerkleeding voorzien en zouden thans naar Antwerpen gaan, welk voornemen echter nog in tijds werd verijdeld. Beide werdeD gisteren morgen onder Mi litair geleide naar Harderwijk getranspor teerd. Bij den gemeenteraad van Amersfoort is Dinsdag 11. een rapport vau Burg. en Weth. ingekomen omtrent het verzoek van onderscheidene ingezetenen wier zonen of pupillen onderwijs ontvangen aan het progymnasium om een volledig gymnasium alhier opterichten. Naar wij vernemen hebben Curatoren bij een uitvoerig rapport die aanvraag on dersteund en vereenigt zich het dagelijksch bestuur volkomen met de zienswijze van dat college. Alleszins gerechtvaardigd vin den Burg. en Weth. eene vermeerdering van uitgaven, welke bij een tot f 60 ver hoogd schoolgeld en bij het genot van rijks-subsidie voor de helft der kosten, hoogstens f 2500 zouden stijgen. Desniet tegenstaande ontraden zij de oprichting, den Raad in overweging gevende daarmee te wachten totdat de omstandigheden meer gunstig zijn voor eene aanvraag om verhoo ging van Rijks-subsidie. Vooral met het oog op de belangen der leerlingen van de vierde klasse is het hoogst wenschelijk dat de gemeenteraad zóó tijdig een besluit tot de oprichting, met of zon der verhoogd Rijks-subsidie, moge nemen, dat reeds met de maand September e. k. het progymnasium verheven worden tot een volledig gymnasium. Het gerechtshof te 's Hage heeft gis teren uitspraak gedaan in zake de weige ring van Ds. Reyers te Nieuw-Helvoet, om als getuige in het proces tegen L. J. van TJz. den bij de wet gevorderden eed afteleggen, en hem schuldig verklaard aan overtreding van art. 180 van het wetboek van strafvordering, doch overwegende dat de rechter wel bevoegd maar niet ver plicht is de bij de wet tegen die over treding bedreigde straf toetepassen, op grond dat het is gebleken dat die weige ring niet voortsproot uit de bedoeling om aan de waarheid tekort te doen, maar al léén uit innerlijke overtuiging en gemoeds bezwaren, besloten gemelde straf niet op dqzen getuige toe te passen. Wij meenen belanghebbenden geen on dienst te doen door hunne aandacht te vestigen op art. 18 der wet op den kleinhandel in sterken drank, door dien het niet nakomen van ook slechts één dei aldaar gegeven voorschriften, blijkens art. 24 dier wet met geldboete wordt gestraft en bij herhaal binnen twee jaren de ver gunning wordt verbeurd. (Zie art. 3 No. 4.) De Burgemeester, Wethouders en Se cretaris van Amersfoort begeven zich mor gen (Zaterdag) naar Utrecht om hunne op wachting te maken bij den nieuwbenoem- den Commissaris des Konings in de pro vincie, Mr. E. H. 8 Jacob. Voor de personeele belasting over het dienstjaar 1882/83 zijn bij besluit van den heer Commissaris des konings in de provincie Utrecht van 28 April 1882 be noemd tot rijks-schatters in het district Amersfoort de heeren J. van Bottenburg, C. J. Jacobs, J. A. Hoksbergen en G. Prins, allen alhier wonende. In ons nummer van 3e dezer, wordt abusivelijk opgegeven, dat bij besluit van H.H. Ged. Staten van 27 April 1882, tot lid der Commissie voor de herziening der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen, onderdeel Amersfoort, de heer W. Beukers is benoemd, deze be noeming heeft door den heer Commissa ris des Konings bij besluit van den 26 April 1882 plaats gehad; de overige hee ren zijn door Ged. Staten benoemd, zijnde de heeren T. C. v. Gelder te Amersfoort en F. W. de Ridder Fz., te Amerongen. Uitvoeriger verslag der Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dingsdag, den 2 Mei. Tegenwoordig 14 leden (1 vac.) Voorzitter de Burgem. Mr. F. II. v. Persijn. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling zijn de sta ten van oninbare posten ter zake van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting over 18S0, welke achtereenvolgens z. h. o. worden goedgekeurd, respectievelijk tot een bedrag van f878,23'G en f 170,50. Het derde aanvullings-kohier van den hoof delijken omsl. over 1881 wordt met algemeene stemmen vastgesteld op f 135,75, evenals het oorspronkelijk kohier ovor 1882, groot f35790,31'/2. Een ontwerp-besluit tot overschrijving op 9 artt. der gem.-begrooting over 1881, door afschrijving van f 1758,81 uit „onvoorziene uitgaven," en een ander ontwerp-besluit (door Gedep. Staten goedtekeuren) tot over schrijving op 4 artt. derzelfde begrooting, door afschrijving van f 427,451/2 uit „arm wezen," worden achtereenvolgens met alge meene stemmen aangenomen. Het tekort van f 951,11 voor kosten van het uitdiepen der haven en grachten gaf den heer Gerritsen aanleiding tot de verklaring, het te betreu ren dat bij het vaststellen van de begrooting voor 1881 geen voldoend cijfer voor onder houd van de haven beschikbaar werd gesteld. Advies van Burg. en Weth. op twee re kesten om concessie voor den aanleg van een stoomtramweg 1van Laren, ingediend doo r de heeren Stemler Bouterse; 2. van Soest- dijk, door den heer Cramer van Baumgarten Eerstgemelde aanvraag is inmiddels ingetrok ken, terwijl omtrent de andere door hef dagel. bestuur wordt voorgesteld den rekwestrant voorloopige concessie te verleenen, onder voorwaarden dat de aanleg binnen zes maan den worde aangevangen; de richting zal zijn overeenkomstig de schetsteekening (Soester- w egVarkensmarktSingelSt. Janskerk hof), doch zonder tweede overbrugging der Singelgracht bij de E. K. kostschool, alwaar van de bestaande brug, door en voor reke ning van den concessionnaris iuterichten, ge bruik zal moeten gemaakt worden; dat bij het houden van paarden- en veemarkt niet over de Beestenmarkt gereden worde, en bij definitieve concessie, voor den tijd van 25 jaar te verleenen, nadere regelen zijn te stellen. Een deswege gedaan voorstel van den heer Huet, hoofdzakelijk gegrond op onzekerheid van aanleg en exploitatie, en strekkende tot reniooi aan B. en W. om nadere inlichtin gen, wordt met 8 tegen 6 st. (de heeren Bake, v. Burgsteeden, Huet, Scheltus, Visser, en Zandijk) verworpen, terwijl mede als ver worpen moest worden aangemerkt een voor stel van den heer Gerritsen, om n.l. bij het verleenen van eene door den heer Bake ver langde voorl. concessie zonder voorwaarden, een termijn van zes maanden te stellen voor de aanvraag van definitive concessie. Tegen dit voorstel verklaarden zich 7 leden (de heeren Bake, v. Burgsteeden, Huet, Scheltus, Visser, Zandijk en van Zijst) en evenzoovele leden er voor. Daarop wordt overeenkomstig het voorstel van den heer Bake, ten doel hebbende alleen de voorloopige concessie te verleenen, met opgaaf van de punten nader te regelen in de' definitieve concessie, binnen drie maanden aantevragen, met 10 tegen 4 stemmen, die van de heeren Celosse, Croockewit, Groene- boom en Lagerweij, besloten. Aan de orde is het advies van B. en W. aangaande het verzoek 1. van A. van Hase- len om hem in eigendom aftestaan tegen f 1 per vierk. meter, een stukje grond, 59 centi aren, aan het St. Janskerkhof gelegen, 2. van A. Pijpers om dien grond, voor het opber gen van roet benoodigd, opnieuw in huur voor f 2, of anderszins in koop te erlangen. Burg. en Weth. achten het onraadzaam een deel van het om den militairen ziekenstal gelegen terrein te verkoopen, maar stellen voor om het aan den tegenwoordigen ge bruiker tegen f 5 per jaar te verhuren, voor 25 jaren, met wederkeerig recht van opzeg gen per halfjaar. Een bij motie van orde gedaan voorstel van den heer Gerritsen om den grond aan A. Pijpers in koop aftestaan voor fl per v. m. wordt met 12 tegen 2 st. (de heeren Bake en Gerritsen (verwor pen, terwijl geene ondersteuning vond een nader voorstel, strekkende om den huurprijs te stellen op f 3 en wel, evenals nog onlangs geschiedde met de verhuring van „de Zand- hoopen," voor den tijd van 17 jaren, zonder recht van opzeggen aan zijde der gemeente. Het betrekkelijk ontwerp-besluit wordt hierna met algemeene stemmen op 1 na, die van den heer Gerritsen, aangenomen met af wijzing van het door rekwestranten gedaan verzoek tot aankoop. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der jaarwedde van heelmeesters op f 300 en in trekking der personeele toelaag van f100. Naar het oordeel van B. en W.die voor nemens zijn eene oproeping van sollicitan ten te doen, is de vaste wedde van f 200 te gering. Z. h. o. aangenomen. Verzoek van den heer A. Ahlrichs, met ingang van 1 Mei eervol ontslagen, om uit betaling van het restant zijner jaarwedde als onderwijzer aan de herhalingsschool, voor welk onderwijs, slechts gedurende zes maan den te geven (van 1 Oct. tot 1 April), eene bezoldiging vanf'75 d. i. f 6,25 per maand is vastgesteld. B. en W. erkennen bij hun daaromtrent uitgebracht advies, de onbillijk heid, gelegen in eene gedeeltelijke uitbetaling aan den rekw.die voor het geven van on derwijs gedurende het geheele tijdvak aan spraak mocht maken op het vol bedrag van f75. Omreden echter administratieve bezwa ren daartegen zich voordoen, vermeenen zij te mogen voorstellen den rekw. eene gratifi catie van f25 toetekennen, uit „onvoorziene uitgaven" te bestrijden. Na de aanneming van een door den heer Groenebooin gedaan voorstel om het bedrag op f 30 te stellen, waartegen zich verklaarden de heeren v. Beek, Celosse, Herschel, Lagerweij en Schel tus, wordt de voordracht van het dagelijksch bestuur z. h. o. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot de weder-over- plaatsing van den onderwijzer H. van Gelder van de kostelooze school in de Koestraat naar de tusschenschool, waartegen bij den arr.- schoolopziener en het hoofd der tusschen school geene bedenkingen bestaan, terwijl het hoofd der kostelooze school bezwaren inbrengt, op grond van zijn onvoltallig onderwijzend personeel. Op voorstel van den heer Huet wordt met 9 tegen 5 st. (de heeren v. Beek, v. Burgsteeden, Croockewit, Lagerweij en Scheltus) besloten te dezer zake het gevoe len der plaatselijke cemmissie van toezicht op het lager onderwijs intewinnen. De Voorzitter noodigt de heeren Lagerweij en v. Burgsteeden uit, het stembureau te willen vormen voor de benoeming der com missie bedoeld bij art.' 11 en 15 der wet op de Schutterijen. De heeren Croockewit en Celosse (wethouders) worden benoemd tot le den, en de heeren Visser en v. Beek tot plaatsvervangende leden dier commissie. De Voorzitter bedankt de stemopnemers voor de genomen moeite. Ingekomen zijn: Rapport van B. en W. met dat van Cu ratoren, omtrent het verzoek van ingezetenen, wier zonen of pupillen onderwijs ontvangen aan het progymnasium, om een volledig gym nasium opterichten, en wel met het oog op de belangen der leerlingen van de 4e klasse, reeds mot 1 Sept. a. s. Ter Secretcrie en te behandelen in eene volgende vergadering. Mededeeling van den eerstaanwezenden in genieur en van Burg. en Weth. omtrent den voorgenomen verkoop van het zoogenaamde Kinderhuis aan het rijk. Als voren. Verslag van den toestand der gemeente over 1881, met de verslagen van instellin gen. Ter secretarie, drukken eu ronddee- len. Goedkeuring van Gedep. Staten op het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van een gedeelte van het terrein „de Zandhoo- pen" aan den heer D. Gerritsen. Voor in formatie. Procesverbaal van opneming der boeken en kas bij den gem.-ontvanger op 12 April. Ter Secretarie. Kennisgeving van den garnizoenskomman- dant dat hij het door den gemeenteraad ge geven blijk van waardeeriug zeer op prijs stelt en gaarne, zoo onverhoopt weder een onheil de gemeente treffen mocht, zoowel personeel als materieël ter beschikking zal stellen, om waar het kan medetewerken, en uit breiding van rampen te voorkomen. Voor informatie. Bericht van den heer S. de Boer dat hij de op 21 Maart gedane benoeming tot on derwijzer aan de kostelooze school in de Koe straat niet zal aanvaarden. De Voorzitter merkt op dat opnieuw eene oproeping van sollici tanten is gedaan. Als voren. Verzoek van de firma Beuker van dei- Valk om verbetering van den naar hare lu cifersfabriek leidenden weg buiten de kleine Koppel. Verzonden aan B. en W. om rap port. Adres van den heer J. H. Zwier, waarbij deze naar aanleiding van hetgeen bij den brand op 20 Maart door hem is opgemerkt, in overweging geeft den dienst der brand weer zóó te regelen dat de veiligheid van personen en goederen gewaarborgd zij. Op voorstel van den Voorzitter wordt tot neder- leggingop de Secretarie besloten met 13 tegen die van den heer Gerritsen, door wien ren vooi naar het brandcollegie was aangegeven. Mededeeling van de commissie voor de straatverlichting dat zij zich heeft geconsti tueerd en verkozen zijn de heer van den Wall Bake tot voorzitter en de heer Huet tot rap porteur-secretaris. Voor informatie. ■-t^Een lijvig rapport van den gemeente-archi tect betreffende het dempen van de Singel grachten en de rioleering, waaromtrent de Voorzitter te kennen geeft dat B. en W. geene vrijheid gevonden hebben vooralsnog eenig voorstel aan den gemeenteraad te doen en met het uitbaggeren voorloopig doen voortgaan. Ter Secretarie nedergelegd ter inzage van de leden. De^heer Gerritsen geeft den Voorzitter in overweging om in het vervolg geen zes we ken te wachten met het houden van eene raadsvergadering, opdat den leden niet in eens geplaatst worden voor het onderzoek van zoovele en gewichtige onderwerpen, en be spreekt daarop den aanleg van straten in het nieuwe park, alsook den slechten toe stand van onderscheidene door hem opge noemde wegen en van de haven, wier toe stand dringend voorziening vordert, zaken waarop hij de aandacht van Burg, en Weth. vestigt. De voorzitter sluit de vergadering. Wegens geringe tijdruimte kon in ons vorig nommer alleen een beknopt verslag der raadszitting worden gegeven. BINNENLAND. Onze Koningin heeft een zware «lag ge troffen. Zondag ontvingen nl. HH. MM. onze Koning en Koningin te Londen per telegraaf het bericht, dat de zuster van H M. de Koningin, Georgine Henrietta Marie van Waldeck-Pyrmont, geboren den 23 Mei 1857 en gehuwd met Prins Willem, neef van den regeerenden "Vorst en vermoedelijk troonopvolger van Wur- temberg, was overleden. De Prinses was eenige dagen te voren bevallen van een dood kind en is dus in 't kraambed ge storven. Alle feesten te Londen werden afbesteld. De Vorstelijke familie van Waldeck-Pyr mont begaf zich, kort na bet ontvangen der treurige tijding op reis naar Dnitsch- land. HH. MM de Koning en Koningin vertrokken Maandag-avond uit de metropo lis via Queenboro naar Vlissingen en kwa men Dinsdag op het Loo aan. Geen wonder dan ook, dat H. M. on ze geëerbiedigde Koningin bedroefd, diep bedroefd is. Laat het H. M.eenweinigtroosten.dat het weldenkende Nederlandsche volk deel neemt in hare smart. Te Gouda zijn in de afgeloopen week elf nieuwe gevallen van pokken voorgekomen, en is er een persoon aan overleden. Te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2