NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ïnirale, Merpzeel si Woensdag 10 Mei 1882. Bloed om Bloed. No. 87. Elfde Jaargang. (Jidgever: A. Af. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 81/, uur des Woens dags en Zaterdags. Gene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleehls drie maal Jn rekening gehraeht. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 8 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Wocntdags- en des Zaterdaft. tb Amersfoort. Advertentie» va* 16 regels0,40. Iedere regel mear 0,05. Toor het Buitenlsid0,07s Reclames per regel0,20. Groot» letters vrordta berekead aaar plaabsraimta. OFFICIEELE PUBLICATIE. S c li u 11 e r ij. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 1 der wet op de Schutterijen van den 11. April 1827 (Staatsblad No. 17,) bepalende dat ieder ingezeten van het Rijk, die op den 1 Januari van elk jaar zijn 25. jaar is ingetreden, en zijn 34. niet heeft voleindigd, tot het uitoefenen van den schut terlijken dienst, ingeval hij daartoe door het lot geroepen wordt, verplicht is. Gelet op de nadere reglementaire bepalin gen, zoo bij Zijner Majesteits besluit van den 21. Maart 1828 (Staatsblad No. 6 als an derszins, tot invoering van voorzegde wet ge maakt, benevens het koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 55); Brengen ter kennis van de belanghebben den, dat ter aangifte tot inschrijving voor de Schutterij verplicht zijn ingezetenen, zon der onderscheid, geboren in het jaar 1857, waaronder niet alleen alle Nederlanders, bin nen dit Bijk hun gewoon verblijf houdende, zijn begrepen, maar ook alle vreemdelingen welke, hetzij door eene uitdrukkelijke ver klaring of wel door het werkelijk overbren gen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen van hun bestaan, bet voorne men om zich binnen deze gemeente te ves tigen, aan den dag hebben gelegd; Dat wijders alle vreemdelingen, alsook alle Nederlanders, mitsgaders de gepasporteerde militairen, geboren in de jaren 1848 tot en met 1856, welke sedert de in het vorig jaar FEUILLETON. uit het hoogduitsch van CLAIRE VON GLUMER. Ik ben bier niet om te haten, maar om lief te hebben. 9) Zij hadden elkander veel te zeggen, ter wijl zij op de warande bij elkander zaten Kato van den dood haars vaders en van alles, wat daarop gevolgd wasFrederik van zijne vruchtelooze pogingen om haar te vinden, daar zij in de bedwelming harer «mart verzuimd had, de vrienden in Qak- wood-Farm van hare verandering van woon plaats te verwittigen. Eindelijk was hij naar Europa moeten terugkeeren, had echter her haaldelijk per brief naar haar geiuformeerd en eindelijk vernomen, dat ook zij naar Euro pa vertrokken was. „Sedert heb ik dagelijks op eene ontmoe ting gewacht, want wij moesten elkander we- dervinden!" voegde hij er bij, terwijl zijne blauwe oogen glinsterden, waarvoor Kato de gedane inschrijving vaste woonplaats alhier hebben gevestigd, of uithoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijf, be schouwd moeten worden hier te wonen, tot deze aangifte gehouden zijn, al ware het ook dat zij in hunne voormalige woonplaats zich reeds ter inschrijving aangegeven, aan de lo ting voldaan, of ook een nummerverwisselaar gesteld hebben Dat diegenen, welke in meer dan eene ge meente hun gewoon verblijf houden, gehou den zijn zich ter inschrijving aanteinelden, daar waar eene dienstdoende Schutterij be staat, of daar waar zij voor de belasting op het personeel zijn aangeslagen, terwijl de stu denten, geëmplooieerden in huizen van ne gotie, klerken van notarissen, advocaten, enz. bedienden en werkboden moeten worden in geschreven in de gemeente, alwaar zij hunne studie houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn; de ambtenaren en geëmpooi- eerden aan het provinciaal Gouvernement, en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moe ten uitoefenendie buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn, in de gemeente hunner vorige woonplaats, de buitenlands-zeevaren den in de plaats, waar zij hun wettig domi cilie, en de aan boord wonende schippers, in de gemeente alwaar zij het laatst hunne vas te woonplaats gehad hebben, of wel wegens personeel, mobilair of hun vaartuig belasting betalende, daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. Dat door ieder die zich tot die inschrij ving aanmeldt, eene .geboorteacte, of bij ont stentenis van dien eene acte van bekendheid, of een ander wettjg bewijs waaruit zijn juiste ouderdom kan blijken, behoort te worden overgelegd, terwijl diegenen, welke van hun nen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen overleggen, door het gemeentebestuur naar eigen oordeel worden ingeschreven, onver minderd het recht van den ingeschrevene om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken hare nedersloeg, en de moeder verheugd hen beurtelings aankeek en zich zelve niet wilde bekennen, welke hoop voor de toe komst plotseling bij haar levendig werd. Daarbij hoorde men van verre en nabij het gezang van vogels en het geruisch der zee het zonnelicht speelde door het jeugdige groen der lichtbewogen boomkruinen en schitterde in millioenen vonken op de blau we, golvende wateroppervlakte; eene vis- schersvloot met roode zeilen trok voorbij; meeuwen zweefden in de lucht en op de golven, een frisch zuchtje kwam van de zee tot hen en vermengde zich met de geur van het naburige dennenboschje en van den bloemenruiker, dien Kato op de tafel der warande geplaatst had Wie zou in zulk eene omgeving niet van liefde, geluk en „vrede op aarde"gedroomd hebben? Maar het droomen is alleen voor jonge harten duurzaam de vrouw met het grijze haar ontwaakte spoedig weder, om tot de werkelijkheid terug te keeren. Terwijl Fre derik schetste, hoe hij zich voor het lange zoeken schadeloos wilde stellen en waar hij tante en nicht te water en te land al zoo wilde brengen, werden hare oogen en hare gedachten steeds droefgeestiger en eindelijk was zij niet meer in staat, zich te beheer- Dat de registers ter inschrijving Maandag, den 15. Mei aanstaande geopend, en op Woens dag, den 31. dier maand gesloten worden; terwijl zij, die bevonden worden zich niet vóór den 1. Juni aanstaande te hebben doen inschrijven, ambtshalvedoor het Bestuur wor den ingeschreven, door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, en bijaldien blijkt dat er tijdens de verzuimde inschrijving gee- ne reden tot uitsluiting of vrijstelling van den dienst te hunnen aanzien bestonden, zonder loting, bij de Schutterij worden in gelijfd. Tot deze inschrijving wordt zitting gehou den ten raadhuize op Maandag, den 15. en Zaterdag, den 20. Mei 1882, telkens des mor gens van 10 tot 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen alle belanghebbenden, den tot deze aangifte vastgestelden tijd zich ten nutte te maken, en daardoor te voorkomen dat op hen de straffen wegens het verzuim van in schrijving, bij art. 9 der wet op de Schut terijen vermeld, worden toegepast. Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kin deren in het afgeloopeu jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van (1e algemeene rol der Schutterij zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouw of kinderen de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te blijven, en alzoo in de eer ste klasse der voor dit jaar optemaken al gemeene rol moeten gerangschikt worden, bij deze opgeroepen om van dusdanige verande ring van omstandigheden kennis te geven aan het Gemeentebestuur, of wel zich daartoe ter Secretarie aantemelden vóór de aantevan- gen inschrijving, 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, eu (lus vóór den 15. Mei aanstaande, zullende bij verzuim dezer aangifte (le belanghebbenden, ingeval hij dien tengevolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen, dadelijk volgens art. 1 van het koninklijk besluit van den 7, Septem ber 1828 (Staatsblad No. 55) bij de Schut- schen. „"Vergeet uwen vader niet," zeide zij, „wanneer hij kennis krijgt van uwen om gang met ons, zal hij daaraan spoedig ge noeg een einde maken." Kato zag verwonderd, vragend opFre derik weersprak dit. „Lieve tante, wat zijn dat voor droefgees tige gedaehtenl" riep hij uit. „Gij zult u met mijnen stiefvader verzoenen, daarvan ben ik overtuigd. En zelfs, al mocht ik mij vergissen, zoo ben ik geen kind meer en kan zelf de keuze mijner vrienden doen." In Christine's oogen kwam weder de ang stige uitdrukking, die Kato daarin sinds gisteren meermalen had waargenomen. „Hij zal het niet veroorloven, geloof mij, hij duldt het niet!" antwoordde zij; „en wanneer gij zijnen wil ook zoudt willen weerstreven, ik zou dat niet wenschen voor u niet en voor ons niet; ik heb reeds te veel onder zulke oneenigheden geleden." In deze stemming bleef zij, ondanks alle moeite die Erederik zich gaf, om haar gerust testellen. Toen hij bij het afscheidnemen zeide: „Ik koin morgen terug en kan u dan misschien reeds goede tijdingeu bren gen," gaf zij zuchtend te kennen, dat hij geene moeite zou doen, daar alles toch te terij worden ingelijfd, tegen ontslag van hem die in zijne plaats is opgeroepen; alles on verminderd de toepassing van de strafbepa ling bij art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad No. 12), bedreigende eene geld boete van hoogstens f 50 en eene gevange nisstraf van hoogstens drie dagen, hetzij af zonderlijk of samen genomen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt en aan geplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 2. Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCl-IELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien eene missieve van de Districts-com- missie van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden d.(l. 4 Mei 1882; Doen te weten, dat de gewone jaarlijksche collecte aan (le huizen der ingezetenen ten behoeve van voormeld fonds zal plaats heb ben op Maandag, den 15 Mei aanstaande, des namiddags te 5 ure. Burgemeester en Wethouders meenen de ingezetenen te moeten herinneren, dat het doel der instelling niet alleen is, om hulpen bijstand te verleenen aan de verminkten en infirmen van Waterloo, doch ook om jaar lijksche gratificatiën te verstrekken aan Ne- (lerlandsche militairen, die werkelijk in en door den dienst infirm zijn geworden, als mede aan veteranen van veertigjarigen dienst; en hen tevens te moeten opwekken om, even als in vorige jaren, medetewerkeu tot be vordering van deze vaderlandslievende in stelling, welke alleen door milde giften en ruime bijdragen voortdurend aan haar nuttig doel zal kunnen blijven beantwoorden. Amersfoort, den 9 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCIIELTUS. VAN PERSIJN. vergeefs zou zijn. Zij had sinds de bood schap van heden morgen alle hoop verloren. Daarvoor bestaat nog geen reden," zeide hij. „Gij hebt nog zoo goed als niets be proefd de oude Hellborn telt niet mede. Denk aan het spreekwoord: Men moet hel pen, zal God goed koren laten groeien. Wij allen zullen helpen!" Met deze woorden reikte hij moeder en dochter de hand; de tante sloeg aarzelend, Kato vol vertrouwen toe. Maar toen hij weg was, begon ook zij beangst te worden. Wat beteekenden al die zinspelingen, die zij niet begreep? Wat was hare moeder zoo plot seling wedervaren, dat haar zoo moedeloos had gemaakt? En hoe was het mogelijk dat zij hare dochter iets verzweeg, dat zoo diep in haar leven scheen in te grijpen? 't Scheen alsof de moeder hare gedachten geraden had, want toen Kato bij haar iu de kamer trad, waar zij zich op het rustbed gevleid had, zeide zij „Zet u hier bij mij neer, ik wil u eene geschiedenis verhalen die gij eindelijk weten moet. Uwe verbaasde, vragende blikken heb ben mij heden meer dan eenmaal gesmart." Kato nam plaats en de moeder begon met eene zachte bijna onhoorbare stem haar verhaal

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1