Bunschoten. Door een visscher van Spakenburg is op Dinsdag in de Zuider zee drijvende gevondeu het lijk van den Harderwijker visscher K. Petersen, die hetzelve te Harderwijk heeft aangebracht. Khenen. Tot lid der Prov. Staten in het kiesdistrict Amerongen is gekozen de heer D. Sandbrink, (antirev.) met 441 stemmen. Op den heer J. B. de Beaufort (lib.) te Woudenberg, werden 360 stem men uitgebracht. ten op den kinderarbeid in bun district. Zij geven aan den inspecteur, onder wien zij gesteld zijn, inlichtingen omtrent alle onderwerpen waarover hunne bevinding of hun oordeel wordt gevraagd. Zij maken uit hunne eigene ervaringen jaarlijks eeu uitvoerig verslag op omtrent den toestand der jeugdige arbeiders in hun district en zenden dit vóór 15 April aan den inspec teur, onder wien zij gesteld zijn." Voor zooverre we hebben kunnen na gaan, is het ontwerp van den Minister Modderman in de pers vrij algemeen gun stig ontvangen, en werd van critiek nog weinig vernomen. Natuurlijk zal deze niet uitblijven zoo dra de zekerheid is verkregen dat deze voordracht in openbare behandeling zal komen. Alleen in sommige industriëele kringen begint men zich ongerust tc maken, 't Spreekt vanzelf, ongaarne verliest men de vrije beschikking over goedkoop, zij het ook onrijpe werkkrachten, en men vreest, dat het onvermijdelijk gevolg dezer wet zal zijn, dat er meer aan arbeidsloonen moet worden uitbetaald, en dus het deel hetwelk het kapitaal van do opbrengst van den arbeid tot zich trekt, eenigermate zal verminderen. Het is daarom, dat er wordt aangedrongen op het instellen van een enquête, naar het heet om te 011 derzoeken vau welken invloed de invoe ring der wet zou zijn op den toestand der industrie, maar inderdaad omdat men wel weet dat zulk een onderzoek een voor treffelijk middel zou opleveren om de zaak op de lange baan te schuiven. Er is een kwaad exploitatie van kinderen. Laat men beginnen met het te keeren, hoe eer hoe liever. Wil men daar na eens gaan zien, hoe groot het kwaad wel geweest is, en of het nu door de aangewende middelen wel afdoende wordt bestreden, uitstekend. Doch eerst het red middel, want er is wezenlijk gevaar. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 11. Mei 1882, No. 4, N. M. en S. (Provinciaalblad no 46), Brengen ter kennis van de verlofgan gers der militie te landdie voor het deelnemen aan de visscherij langer dan vier weken buitenlands zich willen begeven, dat door den Minister van Oorlog aan 's Ko nings Commissarissen in de proviuciëu de bevoegdheid is overgedragen om hun ter deelneming aan de kust- en haringvissche- rjj voor hoogstens zeg maandendaartoe voorwaardelijk toestemming te verkenen. Amersfoort, den 19. Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, den 20. Mei 1882. Zondag, 21 Mei e.k. zal de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door den heer H. Prins de Jong, predikant te Zaandam. Vergadering van den Raad der gemeen te Amersfoort op Dinsdag, den *28. Mei 1882, des namiddags ten halftwee. Punten van behandeling: 1. Advies van Burgemeester en Wethou ders op het rekest van eenige ingezetenen, tot oprichting van een volledig gymnasium. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders ten aanzien van den verkoop van het kinderhuis aan het Rijk. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van vergunning aan den heer H. J. Wiedenbrngge tot het leggen van eene stoep langs het huis aan de oude Vischmarkt. 4. Kohier der hondenbelasting over 1882. ik de mijnen en smeekte hen om verge- ving. Zij hebben mij niet geantwoord, alleen Stellbern, een goed, trouw man, die reeds bij mijns vaders tijd in de zaken was, schreef mij, dat ik voor dood werd ge houden, de mijnen zeiden, dat ik een on geluk had gekregenin de stad evenwel mompelde men dat ik mij uit wanhoop over Georg's ongeluk verdronken had. Wordt vervolgd.) In den nacht van 17 op 18 dezer, ont stond er brand in eene arbeiders woning, gelegen aan den Leusderstraatweg, bewoond door J. K., welke onmiddelijk oversloeg op de beide aangrenzende panden tenge- volgen waarvan twee woningen geheel zijn uitgebrand en de twee anderen ern stige brandschade hebben bekomen. Van de verschillende inboedels die grooten- deels werden geborgen was alleen die van D. verzekerd, ook de woningen toebe- hoorende aan J. K. alhier, waren mede verzekerd, doch zeer laag. De oorzaak vau den brand is onbekend. Door adverteering in onze courant van heden, biedt het Baukiershuis Jsenthal Co. in Hamburg loten voor de Hamburg- sche geldloterij aan. Deze, sedert meer dan 100 jaren be staande loterij is hier genoegzaam bekend en het is wel niet noodig, vanwege de soliditeit dezelve aautebevelen. Hierbij wordt alleen vermeld, dat de Hamburg- sche regeering met het geheele Staatsver mogen voor de prompte uitbetaling der prij zen waarborgt, en men de volkomene ze kerheid hieruit kan afleiden. Het- Bankiershuis Jsenthal Co. bestaat reeds over een 1L eeuw en deze firma is door haar soliditeit en nauwkeurigheid, steeds in staat geweest haar goeden naam te behouden. Tevens verdient nog vermeld te wor den, dat deze firma de gewonnen prijzen ook te woonplaats vau den winner uitbe taalt. Uit dien hoofde heeft deze firma met de eerste Bankiershuizen in Neder land en op alle plaatsen betrekkingen aan geknoopt. Het onderzoek van alle verlofgangers der militie te land, die vóór den 1. April 1882 in het genot zijn gesteld van on bepaald verlof, zal door den kolonel, Mi- litic-Commjssaris gehouden wordente Veenendaal op 5 Juni o.a. voor de ge meente Woudenberg; te Baarn op 10 Juni voor de gemeenten Baarn met Vuursche, Eemnes, Soest en Bunschoten; te Amers foort op 17 Juni voor de gemeenten Amers foort, Hoogland, Leusden met Hamers- veld en Stoutenburg. De Arnh. Ct. geeft een ingezonden versje dat eene vrije navolging schijnt te zijn van een onzer dichters n.l. Pieter Langendijktoepasselijk gemaakt op de crisis. Roch leert diplomatie zoo zachtjes aan, (dat leertie, En Reuther scheert ons duur, maar de gelijk, dat scheertie, Justitie laat ons schier geen enk'le kroeg, (dat laatie, Klerck praat maar van meer geld en nog (meer geld, dat praatie, Kip kijkt naar onze vloot en doet nog (meer, dat doetie, Van Golstein plaagde Karei en moet nu (weg, dat moetie, Pijnakker zeit, 't ben jong, 'k moet nog (mijn proef doen, zeitie. Maar Lynden wil niet meer, en scheidt (er uil, dat scheidtie. «De Echo," volksblad voor Nederland, geeft eene nationale wedstrijd ter bevordering' van kunstzin bij bet Nederlandsche volk, met voorlichting en medewerking van de Heeren J. R. de Kruyff, E. C. E. Colinet, Jos. A. Alberdingk Thijm, W. J. Hofdijk, C. E. Philippeau, en de Dames Jonkvrouwe J. de Bosch Kemper en Mejufi'rouw P. H. Wolter- beek. Het programma is, voor ambachtslieden van 16 tot 25 jaren. Meubelmakers. Een Sigarenkist of Kastje, geheel naar eigen samenstelling. Het voor werp mag eene handelswaarde van f25 heb ben. Die waarde moet bij inlevering worden aangegeven en in geval van bekrooning moet de bekroonde aannemen, elke volgende be- stelliug tot den aangegeven prijs te leveren. Een Eere-Diploma benevens eene som van veertig gulden. Schilders. Eeu beschilderd bord, bestemd om in een portaal boven een deur geplaatst te worden, met het opschrift: «de Echo," volksblad voor Nederland. Het bord, ter breedte van 1.20 Meter, moet in twee kleuren geschilderd eu met een eenvoudigen rand versierd zijn. Een Eere-Diploma benevens eene som van veertig gulden. Smeden. Een vrijstaande gesmeed ijzeren Parapluie-Standaard met berging van 3 tot 5 regenschermen, geheel naar eigen samen stelling en tot eene handelswaarde van hoog stens f 15. Deze waarde moet bij de inlevering wor den opgegeven en ingeval van bekrooniug worden aangenomen, ook de volgende be stellingen tot dien prijs te leveren. Een Eere-Diploma benevens eene som van veertig gulden. Modelleurs. Het beste model in klei, gips of terra-cotta, van een Bloemeuhanger in eene woonkamer, geheel naar eigen samen stelling. Een Eere-Diploma benevens eene som van veertig gulden. Voor leerlingen der Hoogere Burger-, Dag en Avond-, of Particuliere Teekenscliolen, beneden de 16 jaar. Het beste paar Teekeuingen (eenvoudige opgewerkte schetsen) 'naar de natuur, van eenig Schoolmeubel, liefst een Stoel, in twee verschillende standen gezien (rechtop en lig gend of hellend). Prijs: Een plaatwerk op 't gebied van eenig kunstvak of een waarde van vijf en twintig gulden in geld. Voor jongens beneden de 13 Jaar oud (Leerlingen der Lagere School.) Het beste paar Teekeniugen, in zuivere omtrekken, zonder schaduw, van een vlak ornament uit gebogen lijnen bestaande, naar een voorbeeld uit een der verzamelingen van Jacobstlial, Molkenboer of Grolman. De tee- keningen moeten vervaardigd worden op een andere grootte dan van het voorbeeld, ter wijl dit op geruimen afstand van den leer ling vóór de klasse aan het schoolbord wordt bevestigd. Zij moeten op de lagere school gemaakt en gewaarborgd zijn door het hoofd der School. Deze laatste verklaring te voegen op het naambriefje, dat in gesloten couvert de in zending vergezelt. Drie van de beste paren Teekeningen zul len worden bekroond met een boek in Pracht band, of wel in geld met eene waarde van tien gulden. Een Handschoendoos van figuurzaagwerk. Model, groote, houtsoorten etc.geheel vrij gelaten. Voor de schoonste en best afgewerkte doos, wordt als prijs gesteld, eene uitmuntende Eugelsche Gereedschapskist, of eene geheel eompleete Doos, met al de gereedschappen voor figuurzagen, benevens eene Trapzaag- ïnachine, of wel eene waarde vau twintig gulden. Voor Meisjes van 15 tot 20 jaar. Nuttige Handwerken. De beste Dames- Nachtjapon naar eigen samenstelling. De waarde der daarvoor gebruikte grondstoffen moet bij de inschrijving worden opgegeven,, omdat die, evenzeer als fraaiheid van fatsoen en netheid van uitvoering, bij de beoordee ling in het oog wordt gehouden. Prijs: een Singer-Trap-Naaimachine. Fraaie Handwerken. De beste wit gebor duurde Kinderjurk, grootte vrijgelaten, be werking naar eigen samenstelling, doch de patronen moeten door de werkster zelve op de stof worden overgebracht. Prijs: een Hand-Naaimachine. Voor Meisjes benedeu 15 jaar. Nuttige Handwerken. Het bests Poppen- uitzet, voor een pop, groot 50 centimeter, bestaande in 2 hemden, 2 onderbroeken, 2 bovenbroeken, 1 gebreiden borstrok, 1 paar kousen, 2 chemisetten, 2 onderrokken, 2 bovenrokken, 2 zakdoeken met opengenaai- den zoom, 2 handdoeken, 2 wieglakens, 2 sloopen, 2 tafellakens en 6 servetten. Prijs: een prachtige Perry-Naaidoos. Fraaie Handwerken. Het best uitgevoerde Dekentje voor een Kamerwieg, geheel naar eigen samenstelling. Keuze van grondstof en schikking van kleuren is geheel vrijgelaten. Prijs: een gevoerde Werkmand met néces saire-artikelen. Voor alle leeftijden. Beoefenaars van rechtlijnig teekenen, aan staande Bouwkundigen. De beste opmeting en teekeniug (in lijnen) van een bouwkun stig détail, hetzij een poortje, venrter, schoor steen, zoldering, kamerbetimmering, gevel top, hekwerk, of iets dergelijks, gelegen aan den openbaren weg of in eenig publiek of particulier gebouw in de plaats der inwo ning van den teekenaar. Prijs: eene som van vijftig gulden. Letterkunde. Poësie. Woorden voor een Nederlandsch Volksklied in drie coupletten of hoogstens 32 regels. Het bekroonde vers zal in druk worden gegeven. Bij een lateren wedstrijd zal eene melodie v.oor dit stuk worden gevraagd. Frijs: eene som van vijftig gulden. Proza. Eene vrijmoedige karakterbeschrij ving van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden hoogstens eene pagina Su. druks beslaande. Prijs: eene som van vijftig gulden. Tot nadere toelichting vervoege men zich hij H.H. Holdert en Co. te Amsterdam. BINNENLAND. De ambtenaar van het openbaar Minis terie bij liet kantongerecht te Utrecht heeft tegen een vrouw uit 's Hage, die zich had schuldig gemaakt aan waarzeggerij, twee boeten, ieder van f 7.50. geëischt. Tegen S. van der W., gefailleerd koop man, laatst wonende te Dokkum, is door de arrond.-rechtbank te Leeuwarden rechts ingang met bevel tot gevangenneming ver leend wegens oplichting, gepleegd tenna- deele van de Nederlandsche Bank. Hij- heeft zich vermoedelijk naar Npord-Ame- rika begeven. De officier van justitie te Leeuwarden verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Een boerenarbeider, te Halluui. ge huwd en vader van vier kinderen, had zich laten wijsmaken, dat in 't naburige Hy- sum een smid woonde, die de kunst ver stond, om van oude tinnen lepels geld te maken. Verheugd over deze ontdekking, begaf onze man zich derwaarts. Maar hij kwam te laat. De smid toch verzekerde hem, dat hij dit vroeger wel had gedaan, maar op eene aanschrijving van den Mi nister er van had afgezien. Evenwel er was uitkomst; te Oudé Leye woonde een naneef van Tubal Kaïn, die eveneens de geheimen der kunst in practijk kon bren gen. Daarheen richtte dus de man nu zijne schreden. Hier wachtte hem hetzelfde ont haal. Toch kreeg hij ook hier weer troost door de betuiging, dat een smid te Stiens het werk van zijne collega's had overge nomen. Vol moed en vertrouwen werd nu de reis naar Stiens ondernomen, en wie weet boever en waarheen hij nog wel ge gaan was, indien hem hier niet de oogen opengegaan waren en hij had ingezien, dat hij om den tuin was geleid. Te Maritzburg zijn vijf monsters van goud en zilvererts uit den Transvaal tentoonge steld, ter waarde van ruim 3000 pd. st. De berichten omtrent de goudvelden in den Transvaal zijn gunstig. Men leest in de West-Indiër het vol gende //Mijn hartelijken dank betuig ik bij dezen voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling en liefde, die sedert een maand mij zijn toegevloeid, bij de verlo ving mijner jongste, bij de bevalling eener andere dochter, bij mijn 54sten verjaar dag en eindelijk bij de aanneming van lidmaten. Dank aan den laatsten inzon derheid, omdat zij mij voor de /,armsten" mijner gemeente verrijkten, en dan last not leastaan die mij tot dus verre bijna allen onbekende trouwe vol gelingen", die mij verrasten en vereerden met een zóó kostbaar en prachtig ge schenk in zilver, voor mijn jaardag be stemd, maar mij nu tevens als Paaschge- schenk aangeboden. Door zooveel goedheid overstelpt, weet ik niets beters te zeggen dan: Liefde om Liefdel (get.) J. C. Zaalberg." De humane en bekwame geneeskundige, de heer A. P. Kleynenberg, thans diri- geerend officier van gezondheid 2e kl. bij de landmacht (rang van luitenant-kolonel), is benoemd tot dirigeerend officier van gezondheid le klasse, (rang kolonel). BUITENLAND. Na den aanslag van Maclean, schijnt men voorzorgsmaatregelen ter beveiliging van Koningin Victoria te nemen, ten minste de zer dagen, toen zij van Londen naar Wind sor was teruggekeerd, werd de weg van het station aldaar tot aan het kasteel door poli tieagenten bewaakt. Van de moordenaars te Dublin is nog al tijd niets ontdekt; de opmerking wordt ge maakt, dat de Russische politie nog beter slaagt dan de Iersche in het vangen van re volutionairen. Te Brody (Oostenrijk) zijn weder 1500 uit Rusland gevluchtte Joden aangeko men. Er werden te hunner huisvesting barakken opgeslagen en inmiddels vonden zij in de groote synagoge een onderkomen. Namens den ex-Koning van Napels, Frans II, heeft de advocaat Costrone de Ilaliaansche Regeering aangemaand tot be taling van 12 millioen ducaten (52 milli- oen fres. ongeveer) zijnde het vaderlijk erfdeel der onttroonde familie.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2