geen „vereeniging" oprichten, en de dames, die mede strijd willen voeren voor een zaak die wezenlijk niet zoo onbelangrijks is als men op het eerste gezicht zou ruee- nen, zij hangt nauw samen met een der ernstigste maatschappelijke vraagstuk ken, het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven en de invloed daarvan op onzen levenslust, moeten dat ook niet doen. Bij elke vereeniging zijn te veel ele menten die geschillen doen rijzen en de hoofdzaak uit het oog doen verliezen. Men moet statuten vaststellen waarover men het niet eens is, bestuurders kiezen die niet zel den naijverig zijn op elkanders gezag, con tribution innen waaraan men spoedig het land krijgt, terwijl er niet veel gedaan kan worden of het moet de algemeene goed keuring wegdragen, die ook niet altijd ge makkelijk te bekomen is. Neen, ik geloof, dat één beschaafde vrouw, die zich smaakvol en eenvoudig weet te kleeden, zouder zich daarbij aan de bokke- sprongen der mode in 't minst te storen, door haar voorbeeld veel meer invloed ten goede kan uitoefenen, dan zij als lid, presi dente of secretaresse van een bond tot dat doel ooit zou kunnen doen. Navolging zal zij gewis vinden, en eerlang wordt het een der kenmerken van den goeden toon, op het gebied der kleeding een eigen opinie te heb ben. Dan zijn we een heel eind in de ge- wenschte richting gevorderd. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, ge wijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staats blad No. 102), Doen te weten, dat het derde aan vulliugs- kohier der plaatselijke directe belasting over 1881 en het oorspronkelijk kohier van die belasting over bet dienstjaar 1882, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie voor eenieder ter lezing liggen. Amersfoort, den 24. Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 27 Mei 1S82. Woensdag j.l. werd alhier het vijftig jarig priesterschap gevierd van den alge meen geachten Deken en pastoor H. Blom, die al dien tijd in deze gemeente heeft gewerkt en ook op weldadig gebied zeer veel goeds heeft tot stand gebracht. Ten 9 '/2 ure werd in de fraai versierde parochie-kerk op 't Zandt de plechtige hoogmis gevierd, door den noch krachtigen jubilaris. Het tempelgebouw was prachtig met bloemen en guirlandes versierd. Aan het Altaar en de pilaren prijkten onderscheiden schilden, waarop met gouden letteren teksten uit de II. Schrift ontleend. Van alle zijden waren belangstellenden toegestroomd om den geachten herder, ook op stoffelijke wijze, een blijk hunner hoog achting te geven, waaronder vele geeste lijken alhier geboren. De Weleerwaarde fleer N. ten Brink, O. P., Amersfoorter van geboorte hield een schoone feestrede. Met de leiding der feestelijkheden had zich belast de Weleerwaarde heer A. A. J. van Rossuin, die zich bij uitnemendheid van die taak heeft gekweten. In den namiddag vereenigden zich de jubilaris met zijne gasten aan den feest- disch in de bovenzaal van het door hem met milden hand en keurig net geres taureerde gebouw van de vroegere St. Agatha Kapel, een waar sieraad van het 't Zandt. Verschillende stukken vuurwerk des avonds afgestoken in den tuin van het St. Agatha-meisjes weeshuis, onder toeloop van een juichende menigte, besloot den feestdag; niettegenstaande de groote menigte welke zich op 't Zandt bewoog is de goede orde geen oogenblik verstoord, er heerschte onder het publiek een aangename stemming. Wij drukken den wensch uit dat de ge achte Jubilaris nog vele jaren aan het heil zijner gemeente moge arbeiden. In de vergadering van het Nutsdeparte- ment Donderdagavond alhier gehouden onder leiding van den vice-president, den heer M. L. Celosse, zijn de heeren A. Moens en Dr. H. C. Rogge tot leden van het hoofdbestuur voorgedragen, terwijl naar aanleiding van een voorstel yan den heer M. W. Scheltema Ez., ook uit aanmerking van den gunstigen toestand der kas, door toetreding van nieuwe leden merkelijk verbeterd, met eenparigheid van stemmen is goedgevonden liet aantal le zingen (vergaderingen uiet dames) voor het aanstaande winterseizoen met één of, zoo eenigszins mogelijk met twee te vermeerde ren. Van het hoofdbestuur is bericht inge komen dat aan W. van Hoogevest, daartoe voorgedragen, eene zilveren medalje is toe gekend ter belooning van 50 jarigen dienst. Ten opzichte van eene door den heer J. van Gelder JHz. gedane aanvraag om zijnen verversknecht J. Groenestein eene eereblijk te geven voor 25 jarigen trouwen dienst werd bij meerderheid van stemmen besloten het mondeling overgebracht verzoek niet te stellen in handen van eene Departementale commissie, en is wijders aan het bestuur opgedragen te onderzoeken-of er al dan niet redenen bestaan voor eene ondersteuning van die aanvraag. Arm maar toch eerlijk. Dezer dagen werd door het zoontje van zekeren Hol, te dezer stede woonachtig, op den openbaren weg, een tienguldenstuk gevonden en aan het Politie-bureau gedeponneerd, vanwaar het een paar dagen later weder in handen van de eigenares overging, die niet weinig verbaasd was het geld, dat zij reeds geheel verloren waande weder terug te bekomen. Zijn dergelijke bewijzen van eerlijkheid zeer prijzenswaardig, te bejammeren blijft het daarentegen dat dit bij het toekennen van belooningen niet altijd wordt erkend. Gisteren, Vrijdagnamiddag waren eenige kinderen spelende op de Varkensmarkt; al spelend viel een meisje van 5 jaar in een keldergat, waardoor het aan het hoofd ernstige kneuzingen ontving. Soest, 24 Mei. In den nacht van 22 op 23 Mei is in de nabijheid der Buiten plaats Pijnenburg en wel ten huize van den heer J. A. Staal, grondeigenaar in deze gemeente eene brutale diefstal ge pleegd, de dief of dieven hebben eene cassette, die zich gewoonlijk des nachts in de slaapkamer van dien heer bevindt, daaruit medegenomen en na daaruit eenige geldswaarden en particuliere brieven die zij misschien gisten bankpapier te bevat ten te hebben ontvreemd, heeft men die cassette des morgens in de varkens stal teruggevonden, de daders schijnen, goed met de plaatselijke gesteldheid be kend te zijn geweest, daar alleen in de stal is ingebroken en alle deuren weder als des avonds gesloten zijn bevonden; tot dusverre heeft men geen spoor noch van het vermiste noch van de daders kunnen ontdekken; de politie doet ijverig onder zoek. Gisterenavond ten 7 ure is brand ont staan in het huis toebehooronde aan- en bewoond door Abraham Oosterbeek, ar beider alhier, staande op de Buut onder deze gemeente, het perceel zoomede de inboedel is geheel door den brand vernield, menschenlevens zijn niet te betreuren noch verlies van vee. Door de afgelegen heid van dit perceel is de brandweer van dit onheil niets gewaar geworden, slechts de in de nabijheid wonende kwartiermees ter der brandweer, bijgestaan door eenige bewoners van zijn omtrek hebben zooveel mogelijk getracht den verderen loop van dien brand te stuiten; het huis is tegen brandschade verzekerd doch de inboedel niet; de oorzaak van den brand, ofschoon niet met zekerheid optegeven, wordt toe geschreven aan het onweder dat alsdan boven die plaats woedde, met eene put haak heeft men alleen nog een wollen hemdrok die reeds aan het branden was gered, in een der zakken van dat klee- dingsstuk bevond zich nog een bankbillet groot f 40.terwijl volgens veiklaring van Oosterbeek er nog f 60.aan bank papier in eene kist gesloten aanwezig was, die men echter niet heeft kunnen redden. Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag, 23 Mei. Voorz. de burgem. Mr. F. II. van Persijn. Tegenw. 13 leden; afwezig de heer La- gerweij met kennisgeving (1 vak.). De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeliug is het advies van Burg. en Weth. op het verzoek van eenige ingezetenen om een volledig gymna sium opterichten tegen 1 Sept. aanst. Even als het college van curatoren over het pro- gynmasium, die met algeheele eenstemmig heid de wenschelijkheid betoogen in - een uitgebreid rapport te dezer zake door hen uitgebracht, verklaart het dagelijksch be stuur zich voor de oprichting. Eene ver meerdering van uitgaven, welke, bij een tot f 60 verhoogd schoolgeld en bij het genot van rijks-subsidie voor de helft der kosten, met ongeveer f2500 zouden stijgen, vinden B. en W. alleszins gerechtvaardigd, maar zij achten het tegenwoordig tijdstip voor eene aanvraag om verhooging van het rijks-subsi die ongunstig, en ontraden daarom voorshands de oprichting, den gemeenteraad in overwe ging gevende ermede te wachten tot de om standigheden meer gunstig zijn. De Voorz. zet den aangegeven grond van ontijdigheid nader uiteen, op eene deswege gedane vraag van den heer Groeneboom, die echter het tijdstip urgent acht en derhalve voorstelt te besluiten 1tot de oprichting van een gymnasium, bijaldien niet minder subsidie verleend wordt dan de ge meente thans geniet voor het progymnasium, 2. het dagelijksch bestuur optedragen de noo- pige stappen te doen, opdat het volledig gymna sium met 1 Sept. a.s. in werking kome. De heer Gerritsen vraagt eu erlangt van den Voorzitter inlichtingen omtrent de gem.-financiën en 't uitzicht op eene latere verhooging van subsidie, terwijl de heer v. d. Wall Bake zich ten sterk ste verklaart voor een gymnasium, mits rijks subsidie voor het progymnasium behouden blij- ve. De heer Croockewit wil ofliciëele stappen doen, eene commissie uit het gemeentebestuur en curatoren benoemen ter bespreking van de zaak bij den Minister en daarna eene beslissing nemen. Over deze motie van orde ontstaat eene gedachtenwisseling tusschen den Voorzitter en de heeren Gerritsen, v. Burgsteeden, Zandijk, Groeneboom, van Beek, Celosse en van Zijst, waarop zij wordt verworpen met 7 st. tegen 6. Vóór stemden de heeren v. Burgsteeden, Crooc kewit, Gerritsen, Herschel, Visser en Zandijk. Alsnu erlangt prioriteit de straks door den heer Groeneboom gedane motie, waaromtrent nevens den voorsteller het woord voeren de heeren v. d. Wall Bake, Gerritsen en Celosse. Met 7 tegen 6 st., die van de heeren v. Beek, v. Burgsteeden, Celosse, Huet, Scheltus en Zandijk wordt deze motie in haar geheel aangenomen, na afzonder lijke stemming over hare beide onderdeelen. Mededeeling van B. en W.waarbij deze, terugkomende op vroegere raadsbesluiten, tot verkoop van het zoogen. Kinderhuis aan het rijk voor f 1500, te kennengeven dat de minis ter van oorlog den aankoop van het gebouw, zonder de daaronder gelegen twee kelders, indertijd niet in militair gebruik gegeven, doch gedeeltelijk in gebruik bij den heer W. Frans, niet in overweging kan nemen en dus de mach tiging tot aankoop heeft ingetrokken. Burg. en Weth. stellen alsnu voor de kelders te begrijpen onder den verkoop. De heeren v. Zijst, Crooc kewit, Gerritsen, v. d. Wall Bake, Zandijk en de Voorzitter nemen deel aan de beraadslagin gen, waarop het voorstel van B. en W. met al gemeene stemmen wordt aangenomen. Voorstel van B. en W. om den heer H. J. Wiedenbrugge en rechtverkrijgenden vergun ning te geven tot het leggen van eene stoep, ter lengte van 15 en ter breedte van 1 meter, langs zijn huis aan de oude Vischmarkt, hoek Lange- straat, en zulks tot weder opzeggens, tegen betaling eener retributie van f 5 'sjaars. De heeren Visser en Gerritsen verklaren zich te gen eene versmalling van den openbaren weg te dier plaatse, terwijl de heeren Crooekewit en Zandijk de geopperde bezwaren wederleg gen. Daarna wordt overeenkomstig het gedaan voorstel besloten met 7 tégen 6 st. (de hee ren v. d. Wall Bake, Gerritsen, Groeneboom, Herschel, Scheltus en Visser). Het oorspronkelijk kohier der belasting op de honden wordt z. h. o. vastgesteld tot een be drag van f 893. Ingekomen zijn: de goedkeuring van Gedep. Staten op de raadsbesluiten tot het verrichten van eenige af- en overschrijvingen op de gem. begrooting over 1881 en tot het verhuren van een stuk grond aan A. Pijpers, zoomede op het derde aanvullings-kohier van den hoof- delijken omslag over 1881 en op het oor spronkelijk kohier van die belasting over 1882. Voor informatie. Eene voordracht van regentessen van het burger weeshuis, ter vervulling van de door het bedanken van mevr. Hering ontstane vacature van regentes, op welke voordracht zijn geplaatst mevr. wed. J. P. Holtzschue, geb. Scheltus, mevr. Steehman, geb. Heioma en mevr. van Zijst, geb. Cochius. Ter Secretarie en te behandelen in eene volgende vergadering. Verzoek van den heer W. H. Kam qq. om hem in eigendom aftestaan een rechthoekig stuk grond, lang 34, breed 14 m., alzoo 476 vierk. meters, van het terrein aan de Heeren straat, naar zijne keuze óf het gedeelte aan den scheidingsmuur langs het perceel van den heer Schultz, óf dat langs het plantsoen gelegen. Adress. verlangt prijsopgave van beide gedeel ten, afzonderlijk en te zamen. In handen ge steld van B. en W. ten fine van rapport. Kennisgeving der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs dat zij de weder overplaatsing van den onderwijzer H. van Gel der van de kostelooze school (in de Koestraat) naar de tusschenschool zeer wenschenlijk acht. Gevoegd bij het desbetrekkelijk voorstel van B. en W., in de volgende vergadering te behan delen. Nadat met 11 tegen 2 st. (de heeren v. Beek en Scheltus) het daartoe benoodigde verlof was gegeven, vraagt de heer Geritsen of B. en W. het voornemen hebben 1. het voetpad aan beide zijden van den Soesterweg, binnen de kom der gemeente gelegen, in dier voege te verhoogen dat die paden ook na regenbuien begaanbaar zijn; 2 den Liendertschen weg en bijgelegen Watersteeg in beteren staat te brengen, nu de onderhandelingen niet geleid hebben tot het gewenschte residtaat. De Voorzitter geeft te kennen dat B_ en W. in de volgeude vergadering daaromtrent inlichtin gen zullen geven. Gelijk verlof wordt met 7 tegen 6 st. (die van de heeren van Beek, van Burgsteden, Ce losse, Herschel, Scheltus en van Zijst) aan den heer Geritsen verleend om, met het oog op twee onderwijzers-vacaturen aan de koste looze school in de Koestraat, aan het dage lijksch bestuur de vraag te richten of er overwegende redenen bestaan om de voor dracht zoo te bespoedigen dat aanst. Vrijdag of Diugsdag de benoeming zou kunnen plaats hebben en daardoor voorkomen worde dat sollicitanten zich terugtrekken. De Voorzitter zich bereid verklarende tot het geven van inlichtingen, doet opmerken dat de oproepings-terinijn den 15 Mei ge sloten en door het hoofd der school eergis-' teren rapport uitgebracht is; dat nu reeds de stukken zijn verzonden aan den Schoolopzie ner, wiens bericht door B. en W. moet wor den afgewacht voor het opmaken van de voordracht en dat eerst daarna de raadsver gadering is te beleggen door den Voorzitter. Nog releveerde de Voorzitter dat er doordien de heer van Gelder tot dusver aan de kos telooze school onderwijs geeft, aldaar slechts ééne vacature bestaat. De heer Gerritsen be dankt den Voorzitter voor de verstrekte in lichtingen en (vraagt verschooniug voor de minder juiste bewering omtrent het aantal bestaande vacaturen. De vergadering wordt hierna door den Voorzitter gesloten. GEMENGD NIEUWS. Putten. Het geweldige onweder van dinsdagmiddag heeft eenige ongelukken ver oorzaakt. Onder deze gemeente is de boeren hofstede Winkoop van de gebroeders van Strieland door den bliksem getroffen en afgebrand, met 11 stuks vee waaronder 3 paarden, een dekhengst, 1 springstier, 5 vette kalveren en een drachtige koe. Er was niets tegen brandschade verzekerd. Ouder Ermelo, in de buurtschap Horst, is een paard, voor een kar met plaggen gespannen, doodgeslagende geleider bleef ongedeerd. Ook de hagel heeft er veel schade veroorzaakt. Eenige handelaars in Zwartebroek en aan Ter Schuur nabij Voorthuizen hebben aan de Directie van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij verzocht, de vesti ging van een halte aan Ter Schuur. In het afgeloopen saizoen werden door den heer C. Moll te Ede ruim 2800 schapen en circa 700 varkens geslacht naar Enge land gezonden. Ook andere handelaars al daar verzonden eenige duizende schapen en varkens derwaarts. Niettegenstaande de invoer van levend vee is verboden, blijft de handel met Engeland voor deze ge meente dus nog steeds belangrijk. Door een onbekende oorzaak ontstond deze week brand in een dennenbosch, tus schen Oranje Nassau en Bennekom, toe- behoorende aan den heer Buse te Renkum. Door de droogte verspreidde zich het vuur spoedig, zonder de doelmatig aangewende pogingen tot blussching zou een geweldige boschbrand verscheidene bunders in de asch hebben gelegd. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 16 Mei. Petrus Wolterus, z. 1 van Johannes Nesselaar en Aleida Schunse- laar. 18. Gerardus Johannus Aloysius, z. van Johannes Bernardus Josephus Vos en Anna Maria van Wandelen. Everardus, z. van Cornelis Schoonderwoerd en Maria van den Heuvel. Carolina Christiana Maria, d. van Karei Frederik Stöver en Gerritje Vat. 19. Geertruida, d. van Cornelis van Wandelen en Johanna Butselaar. 21. Johanna, d. van Petrus Leenards en Jo hanna Materman. 22. Willem, z. van Willem Vastenburg en Louize van Daal. Margaretha, d. van Matthijs Fonteijn en Johanna Spaan. 24. Nicolaas Selhorst, z. van Jan Hartog en Ahasuera Hermanna Johanna Blom. 25. Frederika, d. van Franciscus Johannus Tuithof en Hendrika Blombergen. Gehuwd24 Mei. Johannes Eduard Amandus van Riesen en Hendrika Lau- rentia Bos. Petrus Hermanus van Hase- len en Anna Gerhardina van Kamp. Hendrik van de Kolk en Johanna Collet. Dirk Hageman en Helena Collet.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2