Soest, den 15 Juni. Tot Hoofd der openbare lagere school te Soesterberg, in deze gemeente is benoemd, J. Wouden berg thans onderwijzer aan een der open bare scholen te Amersfoort en tot onder- wijzeresse in nuttige handwerken aan die zelfde school R. Veldhuizen, geb. van Herwaarden. Daarom schreef twee jaar later, in Au gustus 1841, Thorbecke aan 't begin der voorrede van den tweeden (vermeerderde) uitgave der ,/Aanteekening": „De hoop, die men van een herziening koesterde, is teleurgesteld. De geschiede nis dier, men mag wel zeggen, nationale teleurstelling, ware een leerrijk werk. De herziening moest niet enkel toets zijn van 't geen de Grondwet was, maar van 't geen wij politisch waren, en, in zelfregeling, vermochten. De proef kwam niet schitte rend uit. Men zag de gebreken en wat men behoefde. Doch de moed ontbrak/' Men ziet het, een periode van politi- sche verlamming, gelijk we thans schijnen te doorleven, is in de historie van ons constitutioneel bestaan niet vreemd. Ook hier kan gezegd worden: Er is niets nieuws onder de zon, alles schon dageioesen. Wij achtten het van belang, deze din gen eens in herinnering te brengen. Uit den nacht van 1840 is het licht van '48 geboren. Ook uit den nacht van 1882 zal een maal de zon rijzen. Deze opvolging van toestanden wordt beheerscht door een eeuwige en onveranderlijke natuurwet. Laat ons niet moedeloos worden, maar hopend uitzien en medewerken waar we slechts kunnen! OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen, ten gevolge van de deswege bestaande voorschriften en ter verdere ge regelde uitvoering van de door Z. M. den Koning vastgestelde reglementaire bepalin gen omtrent de Schutterijen, ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabe- tische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij, gedurende acht dagen op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter inzage zullen liggen, alle werkdagen van 10 tot, 1 ure, teneinde eenieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem eenige personen of omstandigheden mochten be kend zijn, die daarop nog zouden behoo- ren te worden aangeteekend of ervan moe ten worden weggelaten, zulks aan het be stuur kenbaar te maken. Dat de Loting voor de Schutterij, tus- schen de ingeschrevenen van dit jaar, on der toezicht eener commissie uit het Be stuur, ten raadhuize dezer gemeente zal plaats hebben op Zaterdag, den 24. Juni a.s., des voormiddags te 10 ure. Wordende alzoo de belanghebbenden opgeroepen, om ter plaatse en ure voorschreven te ver schijnen, of, bij afwezigheid, zich aldaar door een bij de voormelde commissie be kend persoon, voorzien van behoorlijke schriftelijke volmacht, te doen vertegen woordigen, om de bij de wet vereischte loting naar behooren te doen; zullende voor hen, die persoonlijk afwezig mochten blij ven en zich niet op voorschreven wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de commissie worden ge trokken. Dat tenzelfden dage, op gelijke wijze, eene Naloting zal plaats hebben, ten be hoeve van hen, die, ofschoon in andere hij. //Er gebeuren gewichtige dingen. Gij hebt van de vijandelijke houding van Frankrijk gelezenhet leger wordt mobiel gemaaktik ben hier om af scheid te nemen." //Ik wil hopen valsch alarm," zeide de tante. ,/Niet waarschijnlijk," antwoordde Fre- derik. ^Gelijk gij thans het naderende on- weder gewaar wordt, zoo meen ik den nabijzijnden oorlog te gevoelen." Hij zweeg een oogenblik, toen, Kato's hand nemend, ging hij met eene ontroer- ge stem voort //Voordat ik zulke ernstige dingen te gemoed ga, wenschte ik hier alles gere geld te zien. Mijn vader heeft u gezegd, dat wij elkander beminnenhij ver zet zich nog tegen onze verbinding maar gij geef gij ons uwe ze gen." Zij had zich opgericht. #Neen, neen zeide zij, en stak de handen afwerend van zich af, //ik kan nieter zou voor olieden geen zegen zijn. Vergeet niet dat er geschreven staat flMoederzegen bouwt voor de kindereu huizen, maar de vloek eens vaders rukt ze omver." (Wordt vervolgd.) gemeenten reeds geloot hebbende, sedert I de laatst voorgaande inschrijving, alhier zijn komen inwonen, en voor de vreemdelin gen, welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen om als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk den belanghebbenden bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstel ling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken, ter kennis van de genoem de commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel daarvan, waarop zij hunne reclame gron den. En opdat niemand hiervan eenige on wetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt, op de daarvoor ge bruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 12. Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN, Amersfoort, 17 Juni 1882. Dezer dagen werd alhier verspreid boekjes van Moeder Siegel, die om het aantrekkelijk uiterlijk zeer gewild waren, men veronderstelde een prentboekje te ontvangen, de inhoud is bekend, gehei me geneesmiddelen; als depothouder daarvan wordt in het boekje opgegeven z/bij Sanders te Amersfoort." Wij hebben bij den heer Sanders, apo theker alhier geinformeerd of door hem die artikelen werden verkocht, en kunnen thans mededeelen genoemde heer noch depothouder daarvan is noch door hem geheime geneesmiddelen worden verkocht. Door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort wordt uit de zeven sollicitan ten naar de betrekking van Leeraar-direc- teur van de H. B. School het volgende drietal aanbevolen: 1. Dr. J. Cam pert, te Leiden. 2. Dr. B. C. Goudsmit, te Zutphen; Dr. G. J. Michaelis, te Arnhem; Dr. D. A. Kerkhoff, te Alkmaar; Dr. C. A. Scheltema, te Delft. 3. Dr. B. J. Goossens, te Amersfoort. (IV. Rott. Ct.) Tot Hoofdingeland van het waterschap Eemnes is gekozen, met 1045 stemmen van de 1097, onzen stadgenoot de heer J. Blom, St. Andriesweg; er waren twee vacaturen. Naar Arnhem is gevankelijk overge bracht de milicien-nummerverwisselaar der lichting 1882, om aldaar voor den krijgs raad terecht te staan als beschuldigd van diefslal, ten nadeele van een zijner kame raden, in de kazerne alhier gepleegd. In de Donderdag jl. te Leiden ge houden vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde is onder vele anderen tot lid benoemd, onze vroe- gereu stadgenoot de heer Dr. R. A. Kol- wijn te Deventer. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer A. Croockewit, met acad. proefschrift, getiteld: //De Commissarissen bij de Naamlooze Vennootschap, Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag, den 20. Juni 1882, des namiddags halftwee. 1. Voorstel van Burg. en Weth. aan gaande de verlichting der wegen buiten de kom der gemeente; met advies van de Commissie voor de straten-verlichting. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot het in onderhoud overnemen van den weg strekkende van den Naarderweg tot den ouden Soesterweg (Parallelweg). 3. Voorstel van den Heer Gerritsen, betrekkelijk den Liendertschen weg, de Watersteeg en de voetpaden langs den Naarder-straatweg. 4. Reclame van Mejuffrouw A. M. M. Brouwer tegen den aanslag in den hoof- delijken omslag. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhooging der jaarwedde van de nacht wakers. 6. Verzoek van J. D. F. van der Veen te Baarn, tot aankoop van grond aan de Slijkpoortsbrug; met advies van Burg. en Weth. 7. Verzoek van den heer W. van Wis- selingh, om verlenging van de pacht der bank van leening, met ontwerp-besluit. 8. Benoeming van een leeraar-directcur aan de inrichtingen voor middelbaar on derwijs. Lijst van onbekende brieven verzonden van het Postkantoor Amersfoort, over de le helft der maand Mei 1882. J. EndijkAmsterdam. S. Remmertu G. J. G. Preller F. Coljee H. de Bruin Dames v. d. Posthoorn. (2 st.) Arnhem. Mej. M. VermeulenUtrecht. Mevr. Kroonkampt Elias Zutphen. B. Raben Briefkaarten. Mevr. B. Meijer Amsterdam. J. MeerbeekBaarn. Naar aanleiding der advertentie van den Heer B. E. Mater in dit courantnum mer, vestigen wij de aandacht van het Publiek, op onderstaande attesten die bij den Fabrikant van deze Petroleum zijn in gekomen. Delft, 12 Januari 1880. Onze kindermeid had onlangs het on geluk eene petroleumlamp om te werpen. Dat hierdoor geen brand is gekomen, is wel te wijten aan de goede hoedanigheid van de door u geleverde veilige olie. Maak van deze mededeeling, als dat nog noodig mocht zijn, gerust gebruik met vermelding van mijn naam. (get.) A. Jonquière. Kapitein der Infanterie. Voorburg, 1 Februari 1882. Ik kan u meedeelen dat ik eenige we ken geleden het ongeluk heb gehad mijne petroleumlamp te doen omvallen. De olie (uwe ve lige petroleum) vloeide over de brandende pit, doch iu plaats van de olie te doen ontvlammen, doofde deze de vlam. Ik meld u dit gaarne, opdat u er pu bliciteit aan zoudt kunnen geven. (get.) L. C. Beijnen. Amsterdam, 15 Februari 1882. Het is mij eene aangename taak u te melden, dat 12 Febr. 1.1., bij gelegenheid van een kinderfeest ten mijnen huize, uwe veilige olie een groot ongeluk heeft voor komen. Een der lampen viel om en werd ge heel verbrijzeld. De petroleum verspreidde zich over het kleed en de brander viel brandend te midden van de olie. In plaats van de olie te doen ontbran den, doofde het nat echter de vlam uit. U vrijheid gevende van dit mijn schrijven gebruik te maken. (get. Dan. de Lange. BINNENLAND. De N. R. Ct. zegt, dat dezer dagen niet minder dan 420 personen uit Amerika te Zutfen en omstreken zijn teruggekomen, omdat zij in de nieuwe wereld geen mid del van bestaan konden vinden. Met 1 Juli zullen de miliciens van de lichting 1881, die bij het corps genie troepen zijn ingedeeld, met onbepaald ver lof naar hunne haardsteden worden ge zonden. Het bekende Nederlandsche paleis te Berlijn, is door de erfgenamen van wij len prins Frederik der Nederlanden ver kocht aan den Pruisischen Staal. De koop som bedraagt 21/ï millioen mark of f 1,500,000. BUITENLAND. In de lersche staatsgevangenissen zuch ten op't oogenblik nog 293 //verdach ten." Te Petersburg kwam men Zondag tot de nieuwe ontdekking, dat het geheele gardebataljon, hetwelk de vesting Peter en Paul bewaakt, met de nihilisten die daar verblijf houden, in betrekking stond, en met hen een briefwisseling onderhield de Czaar beval de onmiddelijke terecht stelling van de toen dienst hebbende wacht (30 man), welke plaats had en verban ning van de overige 000 man naar Sibe rië. Er is te hopen, dat de groote werk staking der werklieden in de ijzerfabrie ken van de Vereenigde Staten vreedzaam zal afloopen. In Schotland is het nog zoo goed als winter. Uit Dundee wordt geseind, dat, of schoon er geen sneeuw meer valt, het we der toch bitter koud is. In Duitschlana worden maatregel et voorbereid tot verbetering van de voeding bij het leger. Steeds gedrild te worden en daarbij slecht eten, dat kan ook niemand vol-I houden. Naar aanleiding van de onlusten te Alexandrië, zijn 450 personen gearresteerd, GEMENGDE BERICHTEN. Te Oud-Beierland zijn een vader en zoonl naar Amerika vertrokken, en wel de zoon met achterlating zijner vrouw, met wie hij eerst sedert vijf weken gehuwd is, Toen dinsdagmiddag de stoomtram van lijden naar Haarlem moest vertrek ken, bleek het dat er geen stoom aan wezig was; de machinist was »de stad in" gegaan en de reizigers konden de stad niet uitkomen Het volgende huwelijks aanzoek komt in een onzer bladen voor: Een jong Duitscher van hoogst acht- bare familie tegenwoordig adsistent vanS een grooten Duitschen paardenspoorweg, in den dienst van het verkeer en bureau gronden ervaren wenscht in het huwe lijk te treden met een jonge beminnens waardige Hollandsche dame de Duitsche taal kunnende sprekeD, wier vermogen! toereikende is een kleine rentabele paar penspoor aan te koopen of te pachten. Na de laatste stormachtige dagen is aan de Texelsche en Heldersche kusten weerl heel wat hout aangespoeld. Dit hout, uit delen, battings en planken bestaande,! waarvan enkelen met H. V. C. in roode letters gemerkt, kan afkomstig zijn van den deklast van een of ander schip. Daar evenwel ook een steng is aange-) spoeld, wordt 't vermoeden uitgespro-! ken, dat wel een schip kan zijn vergaan, nabij de kust. CORRESPONDENTIE. Gestadig, voor en na de diensten wel-J ke in de R. C. Kerk op het Zandt wor den gehouden, hebben eenige kerkgangers de gewoonte hunne kleine behoeften tegeu de muren en hekken der tegenover diej kerk gelegene gebouwen te doen, zelfs zijn er welke zich niet ontzien door de open hekken zulks te verrigten. Zou een urinoir bij die kerk niet zeer noodig zijn, vooral voor de buitenlui? Vn. INGEZONDEN. Eindelijk zijn dan de commissie op hel Midd. Onderw. en Burgem. en Weth. het eens geworden. Ten minste Donderdag avond gaf de Heer van Cleeff die trots zijne hardhoorendheid veel aan den weet schijnt te komen, ons in zijn blad, dat vooral uitmunt door grondige bekendheid met Amerikaansche toestanden en moord aanslagen, de verrassende bizonderheid, dat er eene aanbeveling, aan den raad bestaat voor Leeraar-Directeur der H. B. School alhier, uit drie groepen saamgesteld, waar in zes personen zich bevinden. Eerst komt geheel alleen in een staatsierijtuig geze ten, de Heer Dr. Caropert uit Leiden; dan volgt een tentwagentje waarin 4 personen, zijnde de H.H. Doctoren: Goudsmit, Mi chaelis, Kerkhoff enn Scheltema; ten der de: een stadsvigelant, waarin gezeten is Dr. Goossens, docent aan de H. B. School alhier. Redenen van overwegend belang hebben zeker genoopt de vreemde Heeren Doctoren eerst te laten rijden en dan een kundig en werkzaam stadgenoot, die om zijne eigenschappen als mensch en docent de algemeene achting geniet. Maar vreem de snuif ruikt lekker. Mogen de raadsleden aanstaande Dinsdag

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2