NIEUWE 5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Bairn, BinM, t, Bloed om Bloed. No. 49. Uitgever: A. AfSlothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V2mirdcs Woens dags en Zaterdags. Eeue viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Buitenlundsch Overzicht. OUT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het staat er nog volstrekt niet naar, dat de zaken in Egyptelaiul spoedig in orde zullen komen. Eigelijk is het haast onmogelijk, de lieden te begrijpen, zoo zeer zijn hun ware bedoelingen in nevelen gehuld. De door de Porte hoog opgevij zelde zending van Derwich-pacha kan ge- rnst als mislukt beschouwd worden, gesteld dat de Sultan hem inderdaad naar Caïro heeft laten gaan om de orde te hers ellen, en niet, wat ook best mogelijk is, om de wanorde te vermeerderen, De spoedig op zijn komst gevolgde moord der Europeanen te Alexandrië moest de wereld het bewijs leveren, dat het Moham- medaansch fanatisme iets meer is dan een boeman waarmee men wel dreigt maar die nooit te voorschijn treedt; tevens, dat men volstrekt niet bang is voor ontzag lijke oorlogstooneelen met luidklinkende namen en met veel kanonnen aan boord, maar die zelfs in de uiterste noodzakelijk heid niets durven uitrichten. Volgens een geloofwaardige schatting zoviden ruim 300 Europeanen in de wei nige uren die het Alexandrijnsche oproer duurde, het leven hebben verloren: telkens nog worden er, ofschoon sedert dien nood- lottigen Zondag de rust niet werd ver stoord, verminkte lijken gevonden. Wel FEUILLETON. uit het hoogduitsch van CLAIRE VON GLUMER. Ik ben hier niet om te haten, maar om lief te hebben. I 22) //Mijn vader zal van zienswijze veran- i deren begon P'Vederik. //Noihtviel de tante bemin derede. I //Heden morgen toen zijn brief kwam, heb ik daar ook op gehoopt, maar nu zie ik, i waarom h;i o.ns bier laatNeen, neen, ji hij is onbuigzaam hij haat mijne arme i Katoliever a^® g aan haar te verlie zen, zeide hij pas, .'«g Hij u doo;l in de i kist liggen ,/Moeder riep Kato verwijtend. De zieke zonk in kussi?ns fe*uo- //Had ik beter gedaan da1' n^e'; zeS' gen vroeg zij met eene verboorde J10^" ding. //Lieve Frederik, gij zN^ ^hierin toch geen slecht voorteeken zien ''Stel u gerust zeide de jonge man z/ik ben volstrekt niet bijgeloovig en zoo hebben de Khedive, Derwich en Arabi gezamenlijk verzekerd, dat zij verder voor de orde instaan, maar terecht wordt aan die toezegging niet veel gewicht gehecht, en te Caïro blijft spanning heerschen. De vlucht der Europeanen is algemeen: men rekent dat reeds 34,000 het land hebben verlaten. Ook te Ismaïla, waar zich ins gelijks een aantal personen van de over zijde der Middellandsche Zee hebben ge vestigdis men verre van gerust, dewijl er benden bedouïnen rondzwerven die wei nig goeds in hun schild schijnen te voe ren. Zoo trotseert een handvol slecht ge wapende Arabieren en onwetende fellahs de macht der //groote" mogendheden, die er legers op na houden waarvoor de wel vaart der volken wordt uitgeput! 'tZou belachelijk zijn ware 't niet zoo onbe schrijfelijk treurig. Maar er is uitkomst in 't verschiet: de beruchte conferentie zal alles terecht brengen. Wel beeft de Porte haar verzet niet opgegeven, er was zelfs sprake van het zenden van een nieuwen Commis saris, Moekhtar-pacba, alles om maar tijd te winnen, doch de Mogendheden heb ben 't er nu eenmaal op gezet, zij willen en zullen confereeren. De smet, op haar blazoen geworpen door het vermoorden harer onderdanen, het mishandelen barer consuls, in het gezicht barer schepen, zal worden uitgewischt door diplomalen-ge- wauwel. En men zal er geen gras over laten groeien ookreeds morgen, Don derdag deu 22. Juni, naar men zegt, zal de groolsche plechtigheid een aanvang nemen. Met beminnenswaardige eenparig heid, openhartigheid en belangeloosheid hebben de Mogendheden de verklaring af gelegd, dat de onschendbaarheid van het Egyptisch grondgebied en van het souve rein gezag der Porte onaangetast zal blij ven: niettemin blijft de Sultan bij zi;n idee, dat de conferentie onnoodig is en hij er dus geen deel aanneemt. Alleen heeft hij toegestaan dat zij gehouden zal worden te Konstantinopel, opdat de hee- ren zich steeds met het Turkseh gouver nement in betrekking kunnen stellen. Spanje vindt de zaak zoo vermakelijk, dat het ook wel graag mee zou willen doen, niet als /groote" mogendheid, wat het niet is maar toch dolgraag zou willen zijn, doch als belanghebbende bij de Middel landsche zee. Volledigheidshalve voegen we er nog bij, dat de Khedive het geluk heeft ge had een nieuw Kabinet tot de regeertaak bereid gevonden te hebben, met Arabi als Minister vau Oorleg. De officieren, aan hangers van de /nationale" partij doen hun best om de beweging gaande te hou den, wel wetende dat, zoo er een schik king tot stand komt, dat is te zeggen, als de Porte vindt dat de comedie te lang genoeg geduurd heeft, zij wel eenig gevaar loopen het kind van de re kening te worden. Een gerucht dat En geland den Zuidelijken oever van het Suez- kanaal met troepen zou bezetten, wordt tegengesproken: zooveel durft John Buil tegenwoordig niet op zijn kar te laden. In het Britsch Lagerhuis beeft men schier dagelijks een stroom van vragen over Egypte, waarvan de Regeering de meeste onbeantwoord laat, en die geen ander resultaat hebben dan vertraging van de broodnoodige Iersche dwangwet. Met horten en stooten worden die honderd en een araendementen behandeld en verwor pen: de 8 eerste artikelen zijn aangeno men. Zaterdagmorgen heeft de Londen- sche politie een eigenaardige vangst ge daan in een grooten stal vond zij hon derdduizend patronen, vierhonderd mooie nieuwe geweren en 25 kisten met revol vers en andere wapenen. Het een en an der werd voorloopig onder dak gebracht op een plaats waar het beter thuis hoort namelijk in het arsenaal te Woolwich. De huurder van den stal, een Ier, was in het eerst nergens te vinden: later heeft men hem in verzekerde bewaring gebracht. Nadat verleden week de Eransche ka mer, zoowel de onafzetbaarheid der rech ters afgestemd en het stelsel van verkie zing in plaats van benoeming goedgekeurd heeft, waarom de Minister van Justi tie Humbert ontslag vroeg maar zich met een maand verlof vergenoegde, loopen er de parlementaire werkzaamheden niet vlug van stapel. Dat de genoemde ver anderingen in de rechterlijke organisatie kracht van wet zullen krijgen, wordt door de meesten betwijfeld: of de Kamer zal bij de derde lezing zelve op haar beslui ten terugkomen, of de Senaat zal ze niet groote meerderheid verwerpen. Ook daar is thans Egypte schering en inslag der discussion, en men ergert zich niet wei nig aan den koelen, hooghartigeu en zoogenaamd geruststellenden toon waarop de Ereycinet, den toestand bespreekt. Voor al Gambetta en zijn woelige aanhangers zijn er wnedend over: Gambetta heeft al tijd een krachtig en gewapend optreden in Egypte noodzakelijk geacht. Het is niet onmogelijk dat de loop der gebeurtenis sen hem gelijk geeft. Von Bismarck is naar Varzin terugge keerd en de zittingen van den Rijksdag zijn tot het eind van November verdaagd, als het klinkt heeft mijn vader 't niet ge meend. En al ware dat zoo ik kan noch wil mij daarvan iets aantrekken. Wanneer ik terugkom God geve dat dit niet te laug moge duren dan, lie ve Kato, dan behoor ik mij en u toe, zooals het volkslied zegt." Hij wilde haar aan zijn borst drukken, maar niet in staat om haren tranenvloed te bedwingen, maakte zij zich los en snelde naar de warande. Frederik volgde haar, ging naast haar staaii en zag terwijl zij op zijnen schouder geleund, bitter weende naar het snel opkomende onwedei. Het was drukkend warmieder spoor van zonneschijn was verdwenende zee lag in eenen witachtigen metaalglans on der donkerzwarte, zich zonder gedruisch opstapelende en door elkander schuiven de wolkenmassa's. Ver aan den horizon ontdekten Frederiks scherpe oogen een schip, eenen driemaster het bad de zeilen binnengehaald en scheen niet van plaats te veranderen. Geen windzuchtje was er te bespeuren, geen blad bewoog zich aan boom of struik, slechts het geschreeuw der meeuwen klonk nu en dan door de onheilspellende stilte. Nu schoot eene bliksemstraal Hel gekleurd door de wol ken, een donderslag volgde, huilend brak de wind los en opbruisend antwoordde de zee, die plotseling in breede, donkere, met schuim gekroonde golven kwam aan rollen, terwijl een stortregen nederstroom- de, de eene bliksemstraal den andere volgde, de donder kraakte, verergerde en door het toenemende golfgebrul verdoofd werd, totdan een nieuwe donderslag boven wind en water uitklonk. Frederik zag, ruimer ademend, den strijd der elementen aan.//Dat doet goed," zeide hij//bevrijdt dit uwe ziel niet van haren drukkende» last?" z/Neen," antwoordde zij, terwijl zij zich dichter tegen hem aausloot, //het maakt mij angstig.... mijne moeder heeft mij aangestoken zij heeft reeds van slechte voorteekenen gesproken wat zal zij nu wel zeggen //Laten wij dan op goede voorteekenen bouwen," viel Frederik in. ,/Zie gindsch." Hij wees op het schip, dat nu onder den druk des winds met volle zeilen snel en zeker over de golven vloog. //Kinderen, waar blijft gij toch riep de angstige stem der zieke. //Wij komen," riep Frederiktoen sloot hij Kato in zijne armen en kuste haren mond. ,/Zoo neem ik afscheid van u en zoo zal ik u weder begroeten," zeide hij. //Deuk aan mijne spreukmen moet I helpen, wanneer God goed koren zal doen i groeien." i Door hare tranen heen zag zij hem lachend aan; de oude,,vroolijke moed was weder in hare oogen zichtbaar. //Gij zult tevreden over mij zijnik zal mij dapper gedragen," zeide zij, en daarop gingen zij naar de moeder terug. Frederik was vertrokkende oorlog was uitgebroken en ook voor Kato was dat zware dagwerk begonnen, dat zij met honderdduizenden deelde de taak om haar zorgenlast van uur tot uur, van post tot post te dragen. Maar zij hield woord. Zij bleef dapper, ook zelfs toen het ar meekorps waartoe Frederik behoorde en dat aanvankelijk voor de landsverdediging bestemd was, naar het tooneel des oorlogs opgeroepen werd. Zij gaf Frederik gelijk dat het een ze gen was deu vijand in vijands land te kunnen bestrijden, in plaats van hem op eigen bodem te ontmoeten. Meer en meer zag zij met Frederiks oogen, oordeelde als bij, hoopte als hij en gevoelde in ieder woord dat hij schreef zijn' warmen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1